Search
US Dollar
English
Back to all

بازسازی پارکینگ چیست؟

بسیاری از افراد از فضای پارکینگ خود استفاده های مختلفی می کنند به گونه ای که بعضی از افراد قسمتی از پارکینگ را به عنوان اتاق کار، کارگاه، استودیو، انباری و غیره مورد استفاده قرار می دهند. همین موضوع باعث می شود که تعمیرات و امکاناتی مانند سیستم های سرمایشی و گرمایشی، سیم کشی تلفن، لوله کشی و غیره که برای یک پارکینگ فراهم می شود اهمیت زیادی داشته باشد.

با در نظرگرفتن تمام این مسائل با نگاهی کلی تر می توانیم به این نتیجه برسیم که امروزه در بیشتر خانه ها پارکینگ ها به صورت چندکاره بوده و از آن ها استفاده های مختلفی می شود در حالی که فضایی برای قرار گرفتن خودروها محسوب می شوند همچنین می توانند به عنوان انباری، اتاق کار، کارگاه و غیره در همان فضا مورد استفاده قرار گیرند.

اگر شما می خواهید که چنین کارایی هایی را برای پارکینگ خود داشته باشید بهتر است که در روند بازسازی پارکینگ خود اقدامات لازم را انجام دهید. شاید در اولین مرحله فکر کردن به ساخت یک اتاق کوچک در گوشه ای از پارکینگ خود ایده ی خوبی باشد در کنار این مسئله می توانید درب ورودی حیاط و درب ورودی ساختمان را نیز عوض کنید.

همچنین بد نیست که در مراحل کار بازسازی پارکینگ خود انباری و یا اتاق کوچکی را در حیاط منزل خود برای قرار دادن وسایل بدون استفاده و یا لوازم ورزشی ایجاد کنید با این کار شما از شلوغ شدن فضای پارکینگ خود جلوگیری خواهید کرد.

برای استفاده بهینه از بازسازی پارکینگ چه راه هایی وجود دارد؟

 1. استودیو موسیقی: اگر به موسیقی و آهنگسازی علاقمند هستید یک فرصت خوب و بسیار مناسب برای شما این است که در هنگام بازسازی پارکینگ خود فضا و اتاقی را به عنوان استودیو موسیقی مدنظر قرار دهید همچنین این کار باعث می شود که از اعتراض کردن همسایگان و سلب آرامش آن ها جلوگیری شود.
 2. اتاق رختشویی: معمولا بسیاری از اتاق های رختشویی در زیرزمین قرار دارند و ممکن است که رفت و امد کردن به آن ها کمی سخت به نظر برسد در چنین شرایطی بهتر است که در هنگام بازسازی پارکینگ خود فضایی را برای اتاق رختشویی اختصاص دهید.
 3. اتاق کار یا کارگاه: اگر هنگامی که می خواهید کاری را انجام دهید به تمرکز بالایی نیاز دارید قطعا یک فضای با سکوت که در آن آرامش فراوان وجود داشته باشد لازم است. شما می توانید از این فرصت استفاده کنید و هنگام بازسازی پارکینگ خود فضا و اتاقی را به این منظور در نظر بگیرید.

بازسازی| بازسازی پارکینگ|کفپوش| مراحل بازسازی|چرا باید بازسازی پارکینگ را جدی تلقی کرد؟

چرا باید بازسازی پارکینگ را جدی تلقی کرد؟

از آنجایی که کف پارکینگ ها از سختی زیادی برخوردار می باشند و روزانه در هر ساعت فشار زیادی که بر آن ها از طریق خودروها وارد می شوند را باید تحمل کنند همچنین گرمای زیاد و یا پس دادن روغن ماشین ها آن ها را دچار ترک خوردگی، تغییر شکل می کند و یا به بدترین شکل ممکن باعث ایجاد شکاف های بزرگ در آن ها می شود به همین دلیل در صورت مشاهده هرگونه از علائم خسارت باید به بازسازی پارکینگ اقدام کرد.

چه زمانی به بازسازی پارکینگ نیاز است؟

اگر دیدید که کف پارکینگ به طورجدی دچار ترک خوردگی شده و یا فرو ریخته است، احتمال اینکه این ترک ها حتی پس از جابه جایی دوباره ظاهر شوند وجود دارد و ممکن است مشکلات جدی تری را ایجاد کند. علت این مشکلات که باعث اقدام به بازسازی پارکینگ می شود می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. هنگامی که در فصل زمستان در جاده ها نمک ریخته می شود باعث چسبیدن نمک ها به لاستیک اتومبیل‌ها شده و به تدریج کفپوش بتنی را از بین خواهد برد.
 2. درهنگام بتن ریزی به طور مکرر بتن با خاک در تماس است.
 3. ترک های زیاد، پهن و عمیقی که در کلیه سطوح کف پارکینگ وجود دارد.
 4. وجود شکاف بسیار عمیق به طوری که لایه زیرین بتن قابل دیدن باشد.
 5. اگر خودرو در معرض نشت مایعات و سایر مواد شیمیایی قرار گیرد.
 6. در اثر زهکشی کف یا رطوبت ناشی از ترک های پایه ای آب دچار آسیب می شود.
 7. چرخ یخ زدایی در زمستان به این دلیل است که پارکینگ ها در بیشتر موارد در معرض حداقل حرارت قرار می گیرند.
 8. ممکن است که در ساختن کف پارکینگ از مخلوط بتن ضعیف استفاده شده باشد.
 9. قبل از نصب کف پارکینگ کارهای آماده سازی مانند تراکم نامناسب خاک یا عدم تقویت کافی بستر زمین به طورناقص انجام شده باشد.

بازسازی پارکینگ را چگونه باید انجام داد؟

قبل از این که به بازسازی پارکینگ اقدام شود ابتدا باید کف قدیمی پارکینگ برداشته شود، برای انجام این کار باید کف بتنی را تخریب کنید به این منظور می توانید از روش های مکانیکی مانند چکش برقی، کمپرسور و پیکور استفاده کنید. به طورکلی مراحل اجرا بازسازی پارکینگ به این صورت است که:

 • پارکینگ را به گونه ای خالی کنید که در آن هیچ خودرویی وجود نداشته باشد.
 • کفپوش قدیمی را خراب کرده و آن را از بین ببرید.
 • برای اینکه به زمین سخت تر برسید بهتر است که حفاری های عمیق تری را انجام دهید.
 • برای زیرسازی لازم است که زیرسازی و تثبیت خاک انجام شود.
 • باید یک غشای ژئوتکستایل نصب شود.
 • برای گاراژ باید یک محل زهکشی را تنظیم کنید.
 • قسمت کف پارکینگ را با ماسه به اندازه 3/4 اینچ پر کرده و آن را با استفاده از کمپکتورهای دستی متراکم کنید.

بازسازی| بازسازی پارکینگ|کفپوش| مراحل بازسازی| بازسازی پارکینگ را چگونه باید انجام داد؟

 • عایق بخار باید در محل خود قرار داده شود.
 • مش آرماتورها براساس نقشه های اجرایی باید به عنوان تقویت کننده در قسمت کف نصب شود.
 • بتن ریزی را باید به گونه ای اجرا کنید که برحسب کاربری پارکینگ مسکونی، تجاری و یا پارکینگ طبقاتی باشد.
 • کف بتونی قبل از جابه جایی ماشین ها، موتور و وسایل نقلیه دیگر برای اینکه بتن به مقاومت نهایی خود برسد برای چند روز باید خالی باشد.
 • برای سطح نهایی کف پارکینگ کفپوش مناسب را تعیین کنید.
 • بهره برداری از کف پارکینگ را انجام دهید.

در بازسازی پارکینگ چه مصالحی مورد نیاز است؟

به طورکلی مصالحی که در بازسازی پارکینگ مورد نیاز می باشد به زیرسازی، سطح تقویت کننده و سطح نهایی تقسیم می شوند. در زیر سازی در صورتی که خاک محل به طورمناسب نباشد باید به خاک ریزی جدید و سپس تراکم خاک اقدام کرد. همچنین منظور از سطح تقویت کننده سطح بتن مسلح می باشد و سطح نهایی معمولا اپوکسی و رنگ است.

توجه داشته باشید که محاسبه نوع و مقاومت فشاری بتن، اندازه میلگردها، همگی براساس نقشه های اجرایی صورت می گیرد. در مورد پوشش نهایی باید گفته شود که این شامل دو نوع مختلف رنگ و اپوکسی می باشد. این دو پوشش را به اسانی می توان نصب کرد زیرا هر دو با استفاده از غلطک و برس بر روی کف قرار خواهند گرفت. آن ها در واقع از نظر شیمیایی و عملکردی با یکدیگر تفاوت دارند.

اگر رنگ آمیزی کف پارکینگ با روغن، گریس و مواد ضد زنگ انجام شده باشد می توان اطمینان حاصل کرد که استفاده کردن از رنگ در کف بتونی نسبتا ارزان بوده و به آسانی قابل نصب شدن است. برای سطوحی که سخت، استاندارد و زیبا هستند باید حتما کفپوش اپوکسی را مورد استفاده قرار داد. کفوش اپوکسی از نظر اجرایی نسبت به رنگ کمی پیچیده تر است در واقع اپوکسی و رنگ محصولات مختلفی می باشند که ترکیبات شیمیایی متفاوتی دارند.

در بازسازی پارکینگ به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • فضای پارکینگ:

منظور از فضای مورد نیاز در بازسازی پارکینگ این است که با توجه به تعداد اتومبیل‌ها باید فضای کافی برای جای پارک آن ها وجود داشته باشد. در طراحی اولیه ساختمان باید به فضای پارکینگ دقت بیشتری کرد. نکاتی که باید در طراحی فضای پارکینگ رعایت شود شامل:

 1. در هنگام بازسازی جای دور زدن برای هر ماشین در نظر گرفته شود.
 2. ابتدا مشخص شود که چند جای پارک مورد نیاز است و سپس طراحی را براساس آن در نظر بگیرید.
 3. دقت کردن به محل قرار گرفتن ستون ها و فضای پرتی که معمولا ایجاد می شود امری ضروری است، هر چه فضاهای پرت کمتر شود ماشین ها راحت تر پارک خواهند شد.

اگر از درب های مناسب در محل پارکینگ خود استفاده کنید فضای پارک بیشتری را در اختیار خواهید داشت امروزه ساختن این درب ها به صورت اتوماتیک انجام می شود و به جای درب های پارکینگی بازشو از درب هایی که بالارونده هستند استفاده می شود. در کشورهای اروپایی درب پارکینگ ها را به صورت بالارونده می سازند که درب بر روی سقف باز و بسته خواهد شد.

 • نور پارکینگ:

در بازسازی پارکینگ‌هایی که در طبقه همکف قرار گرفته اند باید به نور لازم و ضروری اهمیت داده شود. هر چه امکان بیشتری برای استفاده از نور طبیعی در پارکینگ‌های مسطح وجود داشته باشد فضای پارکینگ بزرگ تر نشان داده خواهد شد و هنگامی که پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد احساس مثبت تری ایجاد می شود.

شما می توانید با استفاده از نور مناسب و کافی در فضای پارکینگ میزان احساس خفگی که به شما دست می دهد را کمتر کنید، بهتر است که در پارکینگ ها از لامپ هایی که دارای سنسور می باشند استفاده شود.

طراحی این سنسورها به گونه ای است که هنگامی که افراد در فضای پارکینگ هستند بلافاصله حضور آن ها را تشخیص داده و روشنایی را ایجاد خواهد کرد. این نوع طراحی یکی از طراحی های رایج بوده و برای کسانی مناسب است که به عنوان مهمان وارد پارکینگ می شوند.

بازسازی| بازسازی پارکینگ|کفپوش| مراحل بازسازی| در بازسازی پارکینگ به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • کف پارکینگ:

در بازسازی پارکینگ طراحی کف پارکینگ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بسیار مهم است که شما چه جنس متریال و کفپوشی را مورد استفاده قرار می دهید. شما می توانید سنگ های ساختمانی، انواع کفپوش های صنعتی مانند اپوکسی و سرامیک هایی که مخصوص فرش کردن کف پارکینگ می باشد را به کار ببرید.

جنس متریالی که در کف پارکینگ مورد استفاده قرار می دهید نباید حالت لغزندگی داشته باشد همچنین در کفپوش های صنعتی از ترکیب رنگ استفاده کنید و به وسیله آن محل پارک هر اتومبیل را تعیین کنید توجه کردن به شیب بندی که برای کف پارکینگ مناسب باشد.

اهمیت زیادی دارد زیرا هنگام شستشوی اتومبیل یا شستن کف پارکینگ آب باید به محل خروج آب هدایت داده شود. این کار از جمع شدگی آب در کناره های پارکینگ جلوگیری خواهد کرد و باعث می شود که ساختمان دوام بیشتری داشته باشد.

 • تهویه پارکینگ:

به خاطر داشته باشید که در بازسازی پارکینگ حتما از تهویه مناسب هوا استفاده کنید به خصوص هنگامی که پارکینگ شما در طبقات زیر هم کف قرار گرفته یا زمانی که شما پنجره و خروجی فضای تبادل هوا را به کار نبرده باشید.

نوع و قدرت تهویه در پارکینگ به نسبت تعداد اتومبیل به فضای پارکینگ بستگی خواهد داشت اگر تعداد اتومبیل‌ها بیشتر و فضای عمومی پارکینگ کمتر باشد باید تهویه قوی تری به کار برده شود شما می توانید از تهویه های پروانه ای دیواری یا سقفی استفاده کنید این تهویه ها دودی که از اگزوز اتومبیل‌ها حاصل می شود را به قسمت خارج از فضای پارکینگ هدایت خواهد کرد.

 • رمپ پارکینگ:

هنگام بازسازی پارکینگ در طراحی رمپ که یک مسئله کاملا فنی می باشد باید دقت داشته باشید که شیب رمپ شما غیر استاندارد نباشد یعنی خیلی زیاد نباشد که اتومبیل‌ها در هنگام ورود و خروج دچار مشکل شوند و همچنین خیلی هم کم نباشد که از فضای پارکینگ اصلی کم کند. این نکته را مدنظر قرار دهید که از رمپ تا اولین جای پارک منظور اولین جای پارک مجاور رمپ بیشتر از 5/2 متر فاصله ایجاد کنید.

نتیجه گیری:

یک پارکینگ تجاری یا مسکونی احتمالا پس از چندین سال به بازسازی نیاز خواهد داشت. معمولا تا زمانی که مشکلی پیش نیاید افراد فکر اینکه چند ترک کوچک ممکن است به بازسازی نیاز داشته باشد را نخواهند کرد اما لازم است که در صورت مشاهده هر گونه ترک قبل از اینکه گسترش پیدا کنند به بازسازی پارکینگ خود اقدام کرده و با متخصصان چوبین سازه تماس بگیرید.

بازسازی| بازسازی پارکینگ|کفپوش| مراحل بازسازی| 

Comments
Write a comment Close

0912-6936895