Search
Euro
English
Back to all

نکات کلیدی در هنگام خرید درب لابی

نکات کلیدی در هنگام خرید درب لابی

ساختمان از اجزای متعددی تشکیل می شود. سرامیک، سنگ، پارکت، دیوار، گچ بری ها و... از الزامات هر خانه ای هستند. بسیاری در مواجهه با این عناصر ساختمانی سلایقی دارند که ممکن است در طول زمان دچار تغییر شود. چرا که تقریباً هر کسی در جستجوی مد روز خواهد بود؛ اما در این بین از متریال چوب برای ساخت انواع درب های ساختمانی هرگز کسی احساس زدگی پیدا نمی ‌کند. چوب تنها متریالی است که گویی هیچ گاه نمی خواهد تکراری و یا خسته کننده باشد. متریالی که همیشه زیبا است. از این رو چوب می ‌تواند متریال ایده ‌آلی برای ساخت درب های لوکس، خصوصا درب لابی در ساختمان های امروزی باشد.

درب لابی| درب چوبی| درب ورودی| درب| درب ورودی ساختمان|نکات کلیدی خرید درب لابی

نکات کلیدی در هنگام خرید درب لابی

در این مقاله قصد تحلیلی جامع در نحوه انتخاب درب لابی مناسب برای ساختمان ها را داریم. خواننده محترم در انتهای این مقاله به خوبی متوجه نیاز های ساختمان خود در باب خرید درب لابی چوبی خواهد بود و همچنین به راحتی متوجه استاندارد های طراحی در زمینه ساخت درب لابی چوبی شده و در نهایت همراه با آگاهی مناسبی در مسیر خرید این عنصر اصلی در ساختمان خواهد بود.

قدم های کلی در انتخاب درب لابی ساختمان

در هنگام خرید درب لابی، اولین اقدام می ‌تواند یک سرچ ساده اینترنتی باشد؛ اما در همان سرچ ساده به راحتی با طیف گسترده ‌ای از طرح ‌ها تا نقش ها و مدل های متنوع از درب لابی مواجه خواهید بود. از طرفی اگر دل از دنیای مجازی بکنید و راهی بازار ها شوید، صاحبان مغازه ها، شما را در میان تعداد قابل توجهی از انواع درب لابی رها خواهند کرد. اینجاست که در تشویشی از انتخاب اصلح، این سوال ساده را از خود خواهید پرسید که چگونه می توان از میان این تعداد طرح ‌های متنوع، درب لابی مناسب را انتخاب کرد؟ این سوالی است که برای پاسخ به آن باید نکات زیر را در نظر داشته باشید.

1) ابعاد درب لابی، مهمترین فاکتور در انتخاب شما:

ابعاد در طراحی درب لابی ارتباط مستقیم با زیبایی آن دارد. یک اصل ساده می گوید که هر چه نسبت طول و عرض درب به هم نزدیک تر باشد، مادامی که درب لابی از ارتفاع بالاتری برخوردار است، در نهایت با درب زیباتری مواجه هستیم. بهتر است برای رسیدن به یک درب لابی زیبا، ابعاد آن را در همان مراحل ساخت ساختمان در نظر بگیریم. چرا که پس از ساخت دیگر نمی توان ابعاد را تغییر داد. از این رو برای ایجاد شکوه و زیبایی در ساختمان بهتر است درب لابی را هر چه می توانید بزرگتر بگیرید. درب لابی بزرگ باعث جلوه ای باشکوه برای ساختمان است.

2) انتخاب مدل درب لابی، نشانه ‌ای از سلایق شماست:

مدل های متعدد در طراحی درب چوبی دخیل هستند. مدل های کلاسیک، مدرن، روستیک، اسکاندیناوی و... ؛ اما مهمترین ایده در انتخاب مدل درب لابی، تناسب آن با سبک طراحی ساختمان است. رعایت این تناسب در مدل درب با سبک معماری سازه می تواند تاثیر چشمگیر بر زیبایی ساختمان داشته باشد. در فضای بازار ایران، مدل های مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک از محبوبیت بالاتری برخوردار هستند.

 • درب لابی کلاسیک: این سبک در طراحی درب لابی از جنس تمام چوب ساخته می‌ شود. در هنگام طراحی دارای قاب های فریم شده ای هستند که همراه با انواع منبت کاری های ظریف، تاج های زیبا و رنگ های گرم می باشد.
 • درب لابی مدرن: یک ایده کلی در خلق سبک های مدرن، استفاده از عناصر ساده و در عین حال زیبا در طراحی می باشد. درب لابی مدرن با این رویکرد ساده در طراحی به نسبت انواع کلاسیک ساده تر می باشد.

3) جنس درب لابی را چگونه در نظر می گیرید:

برای ساخت درب لابی، انواع متریال ها مورد استفاده قرار گرفته است. برای این منظور از ترکیب چوب، شیشه، فایبرگلاس، آلومینیوم و حتی استیل بهره ‌مند هستند. انتخاب هر یک از این متریال ها یک موضوع اختیاری است که ارتباط تنگاتنگ با سلیقه افراد دارد؛ اما به جهت رسیدن به درب لابی شکیل، ترکیب چوب و شیشه می تواند بهترین انتخاب باشد. در استفاده از متریال چوب به جهت ساخت درب لابی، عموماً از جنس تمام چوب طبیعی استفاده می ‌شود. در موارد نادری است که شاهد بهره ‌گیری از متریال هایی مانند ام دی اف در ساخت درب چوبی هستیم. نکته کلیدی در انتخاب متریال، جدا از زیبایی، کیفیت و کارایی درب است. متریال خوب اگر همراه با یک کف سازی اصولی شده باشد، به راحتی می‌ تواند تا بیش از ۳۰ سال به درستی کار کند.

درب لابی| درب چوبی| درب ورودی| درب| درب ورودی ساختمان|جنس درب لابی را چگونه در نظر می گیرید

جنس درب لابی را چگونه در نظر می گیرید؟

4) دستگیره و قفل درب لابی، عنصری برای تکمیل زیبایی ‌های درب:

قطعاً یکی از مهمترین عناصر تاثیرگذار در زیبایی درب لابی یا هر نوع درب دیگری، دستگیره و متعلقات آن است. این دستگیره ها غالباً همراه با قفل و عناصر متفرقه مانند تزییناتی خاص و... خواهد بود. یکی از نکاتی که در هنگام انتخاب مدل دستگیره باید در نظر گرفته شود، تناسب آن با سبک طراحی درب است. مثلاً نمی ‌شود برای یک درب چوبی با طرح مدرن، یک نوع دستگیره آمده از تفکر کلاسیک نصب کرد و البته بالعکس. از سوی دیگر نوع متریال در انتخاب دستگیره از اهمیت برخوردار است. متریال های مطلوب در ساخت دستگیره درب لابی غالباً از جنس استیل، برنج و کروم انتخاب می شوند.

اما در کنار حساسیت هایی که در انتخاب نوع و طرح و جنس دستگیره دارید، باید متوجه نوع قفل نیز باشید. قفل ها جدا از مقوله زیباشناسی مورد بررسی قرار می ‌گیرند. قفل ها در دو نوع کلی دسته ‌بندی می‌ شوند. قفل های معمولی و قفل های ضد سرقت. همان طور که از نام این دسته بندی ها در انواع قفل ها بر می ‌آید، قفل های ضد سرقت می توانند امنیت بالاتری را در ساختمان ایجاد نمایند؛ اما به جهت نصب برای انواع درب های لابی، از آن جهت که اصولاً درب لابی نیاز به امنیت بالایی ندارد، استفاده نمی شوند.

5) رنگ، مهمترین عنصر زیباشناسی در رخسار درب لابی:

یقیناً رنگ مهمترین فاکتور در مشخصه های زیباسازی درب لابی است. غالباً در طراحی درب های لابی از تنوع رنگ ها با هارمونی های نزدیک به هم استفاده می شود؛ اما جدا از مقوله ‌های زیباشناسی در رنگ باید متوجه کیفیت رنگ درب چوبی نیز باشید. از آنجا که درب لابی غالبا در معرض نور مستقیم خورشید و یا رطوبت محیط قرار دارد، بهره گیری از رنگ های بی کیفیت می ‌تواند به سرعت موجب پوسیدگی و یا رنگ پریدگی باشد. بهترین رنگ ها با مقاومت بالا در مقابل نور خورشید، رنگ های پلی اورتان می باشند.

آیا میان درب لابی و درب ورودی ساختمان تفاوتی وجود دارد؟

تفاوت میان درب ورودی ساختمان تا درب لابی برای هر کسی یک امر بدیهی است. هر کدام از این درب ها، اصول کاربری تا طراحی خاص خودشان را دارند؛ ولی گاها دیده می ‌شود که این دو نوع از طراحی درب به جای یکدیگر استفاده شده اند. یعنی مثلا از درب ورودی ساختمان به عنوان درب لابی بهره گرفته شده است. یکی از دلایل این اتفاق می ‌تواند محدودیت ‌ها در اندازه درب لابی باشد. به هر حال وقتی در زمان ساخت معمار نتوانسته سایز بزرگ و مطلوبی از درب لابی تهیه کند، الزاماً در هنگام نصب درب ها ناگزیر در استفاده از درب های ورودی به جای درب لابی هستیم. به عنوان مثال درب لابی کارتاژ شرکت چوبین سازه از ابعاد و طرح های مشابه درب واحد ها استفاده می کند.

از دلایل دیگر این اتفاق می تواند علاقه صاحب ملک در همسانی درب ها باشد. اینکه تمام درب ها از یک شکل و اندازه برخوردار باشند. در عین حال شاید عدم آگاهی های لازم در درک تفاوت های میان درب لابی تا درب ورودی ساختمان است که دلیل این اتفاق است. مثلاً درب ورودی ساختمان باید مجهز به قفل های ضد سرقت باشد. در حالیکه ضد سرقت بودن برای درب های لابی از اهمیت بالایی برخوردار نیست(هر چند که درب لابی سیسیل شرکت چوبین سازه ضد سرقت است).

آیا طرح های درب لابی از اهمیت برخوردار هستند؟

یقیناً اولین چیزی که در یک ساختمان به هنگام ورود، نگاه هر کسی را مجذوب خود خواهد کرد، درب های بنا، خصوصا درب لابی می‌ باشد. درب ها و یا درب لابی معرف مختصری از سبک معماری داخل بنا هستند. از این رو اهمیت دارد که با دیگر عناصر موجود در بنا هماهنگی ‌های کاملی داشته باشند. در اینجای مقاله می ‌خواهیم در باب برخی اصول متداول در ایجاد این هماهنگی ‌ها صحبت کنیم. اینکه چگونه درب هایی، برای چگونه سبک هایی از معماری مناسب خواهند بود؟

 • درب لابی سفید رنگ همراه با روکش چوب: درب های سفید غالباً در فضا های ساختمانی که کف بنا را نمی پوشانند، مناسب است. همراهی با کف های سنگی، پارکت و یا موزاییک های رگه دار باعث می ‌شود تا درب لابی سفید رنگ بیشتر خودش را نشان بدهد. اصولاً درب لابی سفید رنگ یک طرح مطلوب برای تکمیل فضا ها با طرح های مدرن می باشد.
 • درب های روکش دار با طرح چوب: روکش های چوبی در درب لابی در فضا هایی که از کف و دیوار های سفید بهره‌ مند هستند، مطلوب می باشند. برای ایجاد هارمونی های زیباتر در استفاده از درب های روکش دار چوبی نیز بهره ‌گیری از قرنیز های هم رنگ درب تاثیر مطلوبی خواهد داشت.
 • درب های ورودی تمام چوبی: بهتر است از درب های تمام چوبی در خلق و یا تکمیل سبک های فرانسوی و یا اسکاندیناوی استفاده شود. این درب ها در همراهی با تاج و زهوار می توانند جلوه های بسیار زیبایی را خلق کنند. به هر صورت در درب تمام چوب که توانسته است ریشه های طبیعی آن را را نمایان سازد، زیبایی هایی نهفته است که نمی توان از کنار آن ها به این سادگی ها عبور کرد.
 • درب لابی با تک قاب ساده و رنگ سفید احتمالی: از درب لابی تک قاب می توان در ایجاد هارمونی مطلوب همراه با سبک های کلاسیک و مدرن بهره برد. به هر صورت این طرح در خلق فضا های معمولی و در عین حال راحت موثر است.

درب لابی| درب چوبی| درب ورودی| درب| درب ورودی ساختمان|آیا طرح های درب لابی از اهمیت برخوردار هستند

آیا طرح های درب لابی از اهمیت برخوردار هستند؟

نکاتی کلیدی در زمان انتخاب طرح درب لابی

 • جنس چوب برای درب لابی: چوب یقینا متداول ترین متریال در ساخت انواع درب می باشد. در این بین انواع چوب روسی، راش، بلوط، ملچ و... از بهترین نمونه ها در ساخت درب هستند. برای روکش درب نیز انواع چوب های بلوط، گردو، راش، ملچ و... در نظر گرفته می ‌شود.
 • نوع رنگ مناسب درب لابی: اگر درب از روکش های طبیعی استفاده می کند، رنگ های نیمه پلی استر مطلوب است. رنگ پلی استر همچنین می ‌تواند در درب های تمام چوبی باعث نمایش بافت چوب باشد. از طرفی برای نمایش رگ و ریشه های چوب در درب لابی چوبی نیز انواع رنگ های پوششی و یا پلی اورتان مناسب هستند.

برای درب لابی هتل ها و ویلا ها از چه جنس چوبی بهره می برند؟

اصولاً خیلی ‌ها چوب را به عنوان یک متریال کامل و مستحکم در ساخت درب نمی ‌دانند. این سوال می تواند در ذهن بسیاری از افراد وجود داشته باشد که آیا درب چوبی می تواند برای سالیان متمادی استحکام و کیفیت لازم را تأمین سازد؟

همه می دانیم که استحکام درب رابطه مستقیم با سطح امنیت خانه دارد. از این رو هر گونه عدم استحکام در برابر ضربه و یا نبود مقاومت در مقابل نور خورشید و رطوبت می تواند جدا از خطر تهدید امنیت خانه، باعث تخریب نمای زیبای سازه نیز باشد؛ اما درب چوبی در این میان امتحان خود را پس داده است. چرا که نزدیک به یک قرن است که از درب چوبی برای ورودی منازل و آپارتمان ها استفاده می شود. درب های چوبی جدا از استحکام و تامین امنیت مطلوب، بسیار چشم نواز و زیبا هستند. خصوصاً در دنیای امروز که بهره ‌گیری از روش‌ های نوین در ترکیب متریال ها با یکدیگر، شاهد خلق درب های بسیار جذابی هستیم.

در ساخت درب های چوبی امروزی، خصوصاً درب لابی، از یک استراکچر فلزی که پوششی از چوب تمام آن را خواهد گرفت به جهت ساخت درب بهره می گیرند. به این ترتیب درب ایجاد شده را دیگر نمی توان با عنوان یک محصول شکننده یاد کرد. چرا که با وجود استراکچر های فلزی، همراه با قابلیت های ضد سرقت هستند و در عین حال این سطح از امنیت را همراه با زیبایی ‌های چشم ‌نواز ارائه می ‌کنند. جدا از این مباحث در زمان خرید انواع درب لابی چوبی برای ساختمان های خود نکات زیر را در نظر بگیرید.

 1. استحکام چوب در درب لابی: درب های ورودی ساختمان، مانند درب لابی باید از استحکام بالایی برخوردار باشند. در این درب ها باید نسبت انقباض طولی چوب در مقابل انقباض عرضی چوب مابین اعداد ۱ الی ۳ باشد. تناسب پایین تر T به نسبت R باعث منقبض شدن های کمتر و در نتیجه شاهد تورم کمتر هستیم. درب های ورودی، همواره در معرض نور خورشید و یا رطوبت هوا هستند. استحکام شرط اصلی بقای آنها است.
 2. درصد رطوبت چوب مورد استفاده در ساخت درب لابی: از فاکتور های مهم در تعیین استحکام چوب در درب، درصد رطوبت موجود در چوب می باشد. این رطوبت باید کمتر از ۱۶ درصد باشد. برای رسیدن به درصد رطوبت کمتر در چوب، بهتر است چوب درب لابی را از اطراف تنه درختان انتخاب کنیم. چرا که اطراف تنه درختان به نسبت مرکز آن، جدا از تراکم بالاتر چوب، شامل آوند های عبور آب نیست. به این دلیل است که اطراف تنه درختان از رطوبت کمتری برخوردار است.
 3. چگونگی رنگ نگهدارنده در درب لابی ها: رنگ در درب های ورودی ساختمان، خصوصاً درب لابی از اهمیت بالایی برخوردار است. مواجه دائمی با نور آفتاب و یا رطوبت محیط می ‌تواند به راحتی باعث تخریب رنگ های بی کیفیت باشد. رنگ بی کیفیت در اثر زمان به سرعت متورم، رنگ پریده و پاره پاره خواهد شد.
 4. بررسی سطح امنیت و عایق بودن درب لابی در آپارتمان ها: امنیت، اساس ایجاد درب ها است. تحقیقات نشان می ‌دهد که حدود ۴۰ درصد سرقت ‌ها از منازل از طریق درب های ورودی آپارتمان ها به انجام رسیده است. از این رو دقت در امنیت درب های ورودی بنا، شرط بقای امنیت ساختمان است. در رسیدن به این امنیت نکات زیر همراه با درب ها شده است.

 • انتخاب درست قفل ضد سرقت برای درب
 • بهره‌ گیری از چارچوب باکیفیت
 • استفاده از لولا های محکم با بهترین آلیاژ ها

آیا کیفیت و کمیت درب لابی در قیمت نهایی خانه تاثیرگذار است؟

یکی از ملاک ها در تعیین سطح لوکس بودن بنا، درب های ورودی آن است. درب های ورودی، خصوصاً درب لابی، می ‌توانند تاثیرات عمیقی بر قیمت نهایی خانه داشته باشند. از این رو اگر در هنگام فروش بنا، اقدام به تعویض و یا تعمیر درب خانه داشته باشید، می توانید شاهد رشد چشمگیری بر قیمت تمام شده بنا باشید.

درب لابی| درب چوبی| درب ورودی| درب| درب ورودی ساختمان|کیفیت و کمیت درب لابی در قیمت نهایی خانه

کیفیت و کمیت درب لابی در قیمت نهایی خانه

از سوی دیگر درب ها با سطح عایق بندی بالا می توانند تاثیرات چشمگیری بر سطح انرژی مصرفی خانه ها داشته باشند. مثلاً در یک تحقیق صورت گرفته در آمریکا، به این نتیجه رسیده اند که درب لابی با سطح عایق مطلوب می تواند تا ۱۰ درصد موجب کاهش هزینه های انرژی ساختمانی باشد.

Comments
Write a comment Close

0912-6936895