Search
US Dollar
English
Back to all

نقش رنگ دربازسازی دکوراسیون داخلی

رنگ یکی از جالب ترین جنبه های دکوراسیون است. طراحان دکوراسیون امروزی تقریبا همه قوانین سابق در ارتباط با استفاده از رنگ های گوناگون و ترکیب آن ها با یکدیگر را در هم شکسته اند و امرزه هر رنگی را می توان در باسازی دکوراسیون داخلی منزل به کاربرد. دیگر زنگ ها و محدودیت های گذشته در کاربرد رنگ ها در دکوراسیون رعایت نمی شود و شاید به همین دلیل انتخاب مجموعه رنگی دلخواه برای بازسازی دکوراسیون یک خانه مشکل تر باشد.

اما هنوز راه هایی برای تشخیص مجموعه رنگی مناسب برای هر خانواده وجود دارد. امروزه بیشتر از هر چیزی به سلیقه و روحیات ساکنین خانه در امر بازسازی دکوراسیون توجه می شود. هر یک از ما احتمالا ایده هایی در باره رنگ های مورد علاقه خود داریم و انتخاب و سلیقه ما اغلب بهترین راهنما برای انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای محل زندگی و منزلمان است.

نقش رنگ در بازسازی دکوراسیون داخلی

اگر یک پارچه رنگی کنفی رنگ پریده، یک رومیزی بنفش پررنگ و یا لباس هایی به رنگ های زنده و درخشان تمایل دارید این ها می توانند راهنمای شما در انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای منزلتان باشند. در قدم اول کلیه لوازمی که در منطل دارید و آن ها را به خاطر رنگشان دوست می دارید در یک جا جمع کنید.

این وسایل ممکن است عبارت باشد از یک روسری، یک سرویس بشقاب، صابون یا کارت تبریک یا هر آنچه که به وسیله رنگش مورد پسند شما باشد. کتاب ها یا مجله هایی که در رابطه با ترکیب رنگ هستند، تهیه کنید و با مطالعه آن ها اطلاعات کافی در رابطه با ایجاد ارتباط میان رنگ های گوناگون کسب کنید.

رنگ هایی که شما می پسندید، ترکیب آن ها با یکدیگر در یک مجموعه واحد، و تاثیر نور موجود در فضا بر آن عواملی هستند که نتیجه کار را تحت تاثیر قرار می دهند. هنگامی که رنگ های مورد پسندتان را انتخاب کردید با استفاده از مداد رنگی، مداد شمعی، آبرنگ و یا هر وسیله رنگ آمیزی دیگر که در اختیار دارید آن هارا در کنار هم بر روی یک قطعه کاغذ سفید آزمایش کنید.

بازسازی دکوراسیون| بازسازی | دکوراسیون| بازسازی دکوراسیون داخلی|رنگ در بازسازی دکوراسیون داخلی

اندازه سطوح رنگی مختلف را تغیر دهید و به آن ها کمی سفید تر برای روشن شدن اضافه کنید. به چرخه رنگ مراجعه کنید وبا استفاده از آن رنگ مورد نظرتان را یافته در کنار آن امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که رنگ های منتخب شما وقتی در بازسازی بر روی سطح دیوار قرار می گیرند تاثیر بسیار قوی تر از نمای آن بر روی سطح کاغذ خواهند داشت.

وقتی به یک رنگ رضایت بخشی رسیدید توجه داشته باشید که تاثیر نور موجود در محیط و شرایط منزل خود را نیز در نظر بگیرید. به عموان مثال دیوار های زرد درخشان بای یک خانه آفتاب گیر که در منطقه ای با آب هوای گرم و آفتابی قرار دارد، بسیار زیبا به نطر می رسد؛ اما همین رنگ بر روی دیوار های یک اتاق شمالی که از نور طبیعی کمی بهره مند است نازیبا و کسل کننده خواهد بود.

در چنین اتاقی استفاده از رنگ زرد خردلی نتیجه ای مناسب تر خواهد داشت. نور چه از نوع طبیعی و چه از نوع مصنوعی باشد تاثیر مختلفی بررنگ خواهد داشت و آگاهی از این امر هنگام بازسازی رنگ یک فضا ضروری است. دقت کنید چه زمانی از روز و به چه میزان نور طبیعی به هر یک از اتاق های شما می تابد و رنگ مورد نظرتان برای هر یک از اتاق ها را درنور همان اتاق بیازمایید.

انتخاب رنگ مناسب برای پوشش دیوار ها اولین قدم در بازسازی رنگی برای دکوراسیون هر اتاق است؛ اما شاید یافتن رنگ های متناسب با آن برای دیگر اجزای دکوراسیون کمی مشکل تر به نظر برسد. استفاده از چرخه رنگ، روشی مطمئن برای یافتن رنگ های متناسب با رنگ مورد نظر ماست. چرخه رنگ متشکل از دوازده رنگ است که سه رنگ قرمز، زرد و آبی در آن رنگ های اولیه و رنگ های میان آن ها به عنوان رنگ های ثانویه شناخته می شوند.

هر رنگ در این در این چرخه می تواند با رنگ های کناری خود که رنگ های هم خانواده اش محسوب می شوند و همچنین رنگ مقابلش که رنگ مکمل آن است به خوبی ترکیب شده نتیجه زیبا و موزون بیافریند. استفاده از رنگ های هم خانواده که در چرخه رنگ در کنار هم قرار گرفته و به اصطلاح همسایه هستند ترکیب رنگ ملایم و هماهنگ را ایجاد می کند که نگاه بیننده را به راحتی از یکی به دیگری رهنمون می شود.

استفاده از یک رنگ با میزان کمی از رنگ مکمل آن چنانچه به درستی و در اندازه های صحیح صورت گرفته باشد نتیجه ای درخشان و چشم گیر می آفریند و بر جذابیت مجموعه رنگی حاضر می افزاید و متنع قالب شدن کامل یک رنگ بر فضای اتاق می شود.

بازسازی دکوراسیون| بازسازی | دکوراسیون| بازسازی دکوراسیون داخلی| رنگ سفید در بازسازی دکوراسیون

در اینجا به برخی اصطلاحات متداول طراحان دکوراسیون چوبین سازه در ارتباط با رنگ اشاره می کنیم:

 1. رنگ های آکسان: رنگ های تند و درخشانی که برای زنده کردن و انرژِی بخشیدن به یک مجموعه رنگی به آن اضافه می شوند، مانند رنگ صورتی تند چند کوسن و یک جفت شمع در یک اتاق نشیمن که در بازساز یبا خانواده رنگ کرم رنگ آمیزی شده است.
 2. رنگ زمینه: رنگ زمینه رنگی است که در بزرگ ترین سطوح و بیشترین میزان در یک فضا مورد استفاده قرار می گیرد مانند رنگ دیوار یک اتاق. رنگ زمینه، اغلب به عنوان پس زمینه ای برای سایر رنگ های به کار رفته در اتاق مورد استفاده قرار می گیرد و سایر رنگ ها مانند رنگ های آکسان با متضاد در خود جای می دهد.
 3. رنگ های متضاد: این رنگ ها در کنار هم تاثیر چشمگیری بر بیننده باقی می گذارند چنان که حتی پس از بستن چشم ها این تاثیر تا مدت کوتاهی در ذهن باقی می ماند.
 4. رنگ های سرد: این رنگ ها هاوی مقدار زیادی رنگ آبی هستند، به عنوان مثال خاکستری هایی که شامل مقداری رنگ آبی باشند احساس سردی و سرما در شما ایجاد می کنند در حالی که خاکستری حاوی قرمز حس گرما را در بیننده القا می کنند و ویژگی دیگری خواهند داشت.
 5. رنگ های مکمل: به این رنگ ها که در چرخه رنگ در برابر یک دیگر قرار دارند در کنار هم نمایی چشم گیر و متعادل می آفرینند. این رنگ ها هرگز از یک خانواده نیستند و حداکثر تفاوت را با یکدیگر دارند. به عنوان مثال می توان چند کوسن نارنجی تند را در زمینه ای از رنگ آبی نمونه بارزی از این ترکیب در نظر گرفت.
 6. رنگ های غالب: رنگ غالب همیشه رنگی که در بزرگ ترین سطوح و بیشترین میزان در مجموعه به کار رفته، نیست بلکه رنگی است که بیش ازبقیه رنگ ها نظر را به خود جلب می کند.
 7. یک خانواده رنگی: شامل مجموعه ای از رنگ های می شود که به نوعی با یکدیگر مرتبط هستند برای مثال خانواده آبی شامل مجموعه از رنگ های آبی است که از یک سو با آبی سبزها شروع می شود و از سوی دیگر به رنگ های آبی بنفش ختم می شود. خانواده قهوه ای و قهوه ای خاکستری تا پرده های نارنجی و قرمز را شامل می شود.
 8. رنگ های گرم: این رنگ ها محتوی مقدار قابل ملاحظه ای قرمز هستند. حتی بعضی از آن ها ممکن است به واسطه وجود مقداری قرمز در آن ها در این مجموعه جای بگیرند.
 9. رنگ ها هم پرده: رنگ های هم پرده رنگ هایی هستند مانند رنگ زرد پزنگ و آبی پررنگ، این رنگ ها لزوما از یک خانواده نیستند بلکه هر دو دارای میزان مساوی از رنگ قرمز یا آبی هستند و هیچ یک بر دیگری غلبه نمی یابند.

رنگ سفید  در بازسازی دکوراسیون

سفید سمبل خلوص، بی گناهی، پاکی، آرامش و صلح است. رنگ سفید القاء کننده آرامش، صفا و آسایش است. سفید به همراه خلوصش، یکی از کاربردی ترین در بازسازی دکوراسیون یک فضا است زیرا که با همه رنگ ها قابل ترکیب است. (منظور از ترکیب در این مقاله از چوبین سازه، کنار هم قرار گیری رنگ ها در یک کمپوزیسیون( ترکیب رنگ) رنگی در فضا است.) به کار گیری رنگ سفید در فضا به خصوص برای پوشش های اصلی، آن مکان را روشن تر و بزرگ تر جلوه می دهد.

بنابر این برای فضا های کوچک و کم نور انتخاب ایده عالی است. سفید خالص هنگامی که با نور طبیعی نورپردازی می شود، یک رنگ گرم را ایجاد می کند ولی در زیر نور های مصنوعی به نطر سرد می رسد. در نتیجه با اضافه کردن نور های زرد، قرمز و قهوه ای در کنار نور مصنوعی مانند فلورسنت و با افزودن لوازمی به یک یا چند رنگ یاد شده در محیط تغیر می کند.

این رنگ ها از کیفیت سفید سفید نمی کاهد بلکه آن را گرم تر می کنند. رنگ سفید برای فضاهائی با عناصر معماری قدیمی و یا جهت ایجاد هماهنگی بین سبک های کاملا مجزای معماری بسیار ایده آل است. برای حفظ آرامش فضایی با سطوح سفید می توان از لوازمی با رنگ های خنثی و بافت های طبیعی مانند چوب استفاده نمود و برای ایجاد تضاد های ظریف و زیبا تعدادی رنگ های دراماتیک نیز به این ترکیب افزود.

بازسازی دکوراسیون| بازسازی | دکوراسیون| بازسازی دکوراسیون داخلی| استفاده از رنگ های خنثی در بازسازی دکوراسیون

استفاده از رنگ های خنثی در بازسازی دکوراسیون

رنگ های خنثی رنگ هایی هستند که از میزان زیادی سفیدی برخوردار بوده ولی به هیچ یک از رنگ های اولیه و ثانویه متمایل نیستند. با این تعریف رنگ های کم مایه مانند صورتی کم رنگ یا آبی آسمانی جز رنگ های خنثی محسوب نمی شوند ولی رنگ گرم یکی از رنگ های خنثی به حساب می آید. همین مسئله در مورد در مورد خاکستری روشن که از مشکلی نشات گرفته است نیز صدق می کند.

رنگ خنثی در بسیاری از مئاد طبیعی مانند سنگ ها، خاک زمین، چوب، حصیر، شن و امثال این ها و یا دربرخی از موارد مصنوعی مانند فلز، شیشه، سیمان و غیره دیده می شوند. رنگ های خنثی در دنیای دکوراسیون از اهمیت بسیاری برخوردار است و کاربردی هستند. خنثی بودن این ها به این معناست که می توانید به راحتی در کنار هر رنگ دیگری بدون احتمال وجود ار دست دادن زیبایی هریک به خصوص رنگ ها، ترکیبی مناسب در فضا ایجاد کرد.

با توجه به آن که این رنگ ها نیز آرام بخش و ملایم هستند. با پوشش دیوار به یکی از آن ها می توان پس زمینه خوبی برای نصب تابلو، نوار های چاپی و کاغذی، پرده ها به طور کلی دیوار کوب ها در بازسازی فراهم می آورد. تگر فضا به قدری از لوازم دکوراسیون پر شده که احساس آرامش را برهم ریزد یکی از راه های ایجاد تعادل در محیز یا حفظ همان وسائل،  بازسازی رنگ آمیزی سطوح اصلی یا تعویض پوشش های ثانویه مانند، رومبلی، پرده و غیره به یکی از رنگ های خنثی است.

هنگامی که قصد دارید قسمتی از فضا مانند یک دیوار، درب، پنجره یا حتی خرده ریز هایی مانند دستگیره، چوب پرده و هر وسیله ای که در محیط وجود دارد به محض ورود بیننده به داخل، نظر اورا جلب نکند. در بازسازی آن ها را به یکی از رنگ های خنثی رنگ آمیزی کرده  یا رنگ خنثی را در انتخاب آن ها در نظر بگیرید.

از این خاصیت رنگ های خنثی برای رفع عیوب معماری و شکستگی ها و فرورفتگی ها می توان بهره زیادی کسب کرد. به طور مثال در بازسازی دکوراسیون با رنگ آمیزی بخشی از فضا دارای مشکل ساختاری است و شما نمی خواهید فوری مورد توجه بیننده قرار بگیرید، توسط یکسی از رنگ های خنثی به راحتی می توانید آن را در نظر اول بپوشانید. به کارگیری رنگ های خنثی در محیط نیز با اهداف گوناگون دکوراسیونی صورت می گیرد. نصب تابلوئی به رنگ زرد، با خاصیت گرم در فضایی که اغلب پوشش ها و لوازم دکوراسیونی آن را از رنگ خنثی های انتخاب شده است، می تواند دارای دو هدف باشد:

 1. جلب نظر بیننده به طرف اثر هنری تابلو که در اینجا با نور پردازی این تاکید را بیشتر کرده است.
 2. تغیر فضای یکنواختی با عناصری با رنگ آمیزی گرم تر و انرژی دار تر. رنگ های خنثی در پرده های مختلف از روشن تا تیره وجود دارند و به لحاظ سبک جز ترکیبات رنگی مورد استفاده در سبک کلاسیک هستند.به عنوان نمونه اگر در بازسازی طراح به لزوم جلوه دادن فرورفتگی در کنار پنجره و پله تاکید داشت به طور قطع یک و یا ترکیبی از چند رنگ گرم را در کنار رنگ های ملایم و خنثی به کار می برد تا به این ترتیب نظر هر بیننده در حال عبور از ان محیط را به خود جلب کند. ولی اکنون با انتخاب اغلب پوشش های محیط رنگ های خنثی مقصودی بر هکس داشته و ممکن است هنگامی که فردی از پایین به بالا آمده و یا از پله ها به طبقه پایین می رود حتا در بازسازی دکوراسیون این فضا را نادیده بگذرد.

Comments
Write a comment Close

0912-6936895