Search
Euro
English
Back to all

مزایای خانه چوبی و سازه‌ چوبی

مزایای خانه چوبی و سازه‌ چوبی

چوب یکی از مصالح اولیه در ساخت خانه ها بوده و هنوز هم از آن استفاده می شود. دلیل ماندگاری استفاده از چوب، مقاومت و دوام فوق العاده آن است.زندگی در خانه چوبی به حدی دلچسب است که بیشتر افراد علاقه به زندگی و حضور در خانه های چوبی را دارند. در کنار حس و حال خوبی که با حضور در خانه چوبی می توانید داشته باشید، مهم است که از ویژه گی های کلیدی یک خانه چوبی و تفاوت آن به نسبت خانه هایی که با گچ و سیمان ساخته می شوند، داشته باشید.

خانه چوبی وسازه چوبی

چوب در عین سبک بودن از مقاومت بالایی برخوردار است. از مهم‌ترین خواص چوب در صنعت ساختمان قابلیت انطباق و شکل ‌پذیری آن است. چوب می تواند به آرامی خم شود، ویژگی که آجر و سیمان ندارند. به همین خاطر است که می توان خانه های چوبی را به آرامی جابجا کرد. همچنین به دلیل چگالی کمتر چوب نسبت به بتن و فولاد، خانه های چوبی در برابر زلزله مقاوم تر بوده و آسیب کمتری می بیند.

از نظر هزینه، ساخت خانه چوبی اختلاف قیمت زیادی با ساخت خانه از جنس سیمان و آجر ندارد، حتی گاها مقرون به صرفه تر هم خواهد شد. بنابراین بدون نگرانی می توانید خانه رویایی خود را بسازید.

مزایای خانه چوبی و سازه‌ چوبی| خانه چوبی| قاب سبک چوبی| اسکلت چوبی| سازه چوبی|خانه چوبی و سازه‌ چوبی

مزایای خانه چوبی وسازه چوبی :

⦁ سبک سازی و مقاومت بالا در مقابل زلزله
⦁ سرعت در ساخت و بازگشت سریع سرمایه
⦁ عایق بندی و کاهش چشمگیر مصرف انرژی
⦁ عمر طولانی سازه
⦁ کاهش پرت مصالح ساختمانی
⦁ صنعتی سازی و افزایش کنترل کیفیت در کارخانه
⦁ استفاده از نیروی کار حرفه ای
⦁ کاهش آلودگی محیط زیست
⦁ افزایش ایمنی کار
⦁ زیبایی و سازگاری با شرایط مختلف آب و هوا
⦁ کاهش اثرات منفی الکترومغناطیس بر انسان

آکوستیک یا عایق صدا بودن خانه چوبی:

اگرچه چوب به‌عنوان عایق صدایی کامل عمل نمی‌کند، اما با جذب موج‌های صدا از بیرون رفتن انعکاس صدا به بیرون اتاق جلوگیری می‌کند. در مقایسه با رقبای سازنده‌اش، چوب ثابت می‌کند که در عایق بودن صدا کارایی بیشتری دارد، به‌خصوص زمانی که برای عایق کاری بین اتاق‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین چوب از آنجایی که به شکل طبیعی صدا را خفه می‌سازد در بسیاری از سالن‌های کنسرت در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و صدایی عالی در آن اتاق ایجاد می‌کند.

خانه چوبی سازه ای ایمن، سبک، محکم و بادوام

یکی از دلایلی که چوب هنوز هم علی رغم پیشرفت‌های زیاد در مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دوام، وزن و ایمنی آن هست. چوب می‌تواند به‌آرامی خم شود، ویژگی‌ای که آجر آن را ندارد؛ بنابراین اگر فونداسیون به‌آرامی جابه‌جا شود، خانه چوبی می‌تواند با تغییر به‌جای شکسته شدن و فرو ریختن جابه‌جا شود. حتی کوچک‌ترین تغییر در فونداسیون خانه‌های آجری می‌تواند موجب ترک سیمان گردد (که ظاهر خوبی نخواهد داشت).

یکی از دلایلی که اکثر خانه‌ها در جنوب شرق آمریکا چوبی هستند به این خاطر است که خاک سست است. آجرهای سنگین می‌تواند منجر به فرو رفتن زمین شود، بنابراین خانه‌های چوبی سبک ترجیح داده می‌شوند.

مزایای خانه چوبی و سازه‌ چوبی| خانه چوبی| قاب سبک چوبی| اسکلت چوبی| سازه چوبی|سرعت در ساخت خانه چوبی

سرعت در ساخت خانه چوبی و صرفه جویی در هزینه و زمان

در مقایسه با آجر، سنگ یا سیمان، سازه‌های چوب واقعاً باعث صرفه جویی در زمان می‌شود به همین دلیل باعث صرفه جویی در هزینه‌های نیروی کار می‌شود. به‌خصوص در شرایط جوی سخت مانند باران شدید، شرایط برفی و یخی بسیار کاربردی است چرا که می‌تواند بدون توقف ادامه پیدا کند.

خانه‌های چوبی امکان اصلاح آسان حین و بعد از فرآیند ساخت را دارا هست و این به خاطر راحتی، تطبیق پذیری و مقرون به‌صرفه بودنش است که آن را گزینه‌ای محبوب و ارزان کرده است. خانه‌های به شکل بتنی عایق شده، جهت تغییر سازه ساخته شده، ممکن است گران، مشکل آفرین و زمان‌بر باشد.

صرفه جویی اقتصادی و انرژی

همه می دانیم منابع انرژی فسیلی در حال پایان است و هنوز هیچ منبع قابل اعتمادی برای جایگزینی انرژی وجود ندارد. بنابراین آینده به روش های ساخت وسازی که اقتصادی و صرفه جو در مصرف انرژی باشد، تعلق دارد. در این راستا، ساختمان های چوبی مدرن، دورنمای جدیدی را برای ساخت وساز های صرفه جومحور می گشاید و به این دلیل که چنین ماده ای عایق گرمایی است، می تواند صرفه جویی کلانی در مصرف انرژی داشته باشد. مصرف سالانه خانه های مسکونی که ۳۰ یا ۴۰ سال پیش ساخته شده اند، ۳۰۰ کیلو وات انرژی حرارتی برای هر متر مربع است

به این معناست  که خانه‌های چوبی از کمترین اتلاف انرژی در مقایسه با سایرین برخوردار است. اگر می‌خواهید گرما (سرما) در خانه‌ ی شما باقی بماند و می‌خواهید هزینه کمتری بابت گرمایش (سرمایش) خرج کنید، چوب جایگزینی فوق‌العاده برای آجر، سیمان، یا سنگ است. در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، چوب، از نظر اقتصادی جهت عایق بودن بهترین است.

استحکام خانه چوبی وسازه چوبی در برابر زلزله :

خانه و ویلای چوبی کاربرد و شناخت وسیعی در کشورهای امریکا، ژاپن، کانادا و اروپا دارند. به طور کلی این سیستم به علت سبک بودن برای مناطق زلزله خیز بهترین سیستم به حساب می آید. سیستم سازه ای ساختمان های چوبی در اکثر کشورهای دنیا در مناطق زلزله خیز برای ساخت ساختمان های مسکونی با ارتفاع معمولی استفاده می شوند.

در کشور امریکا بیش از ۸۰% ساختمان ها بوسیله چوب ساخته شده اند. در استانداردهای خانه های چوبی، یک ساختمان مستحکم به سازه ای گفته می شود که پس از وقوع زلزله مطمئن و سالم بماند و قابل بهره برداری و زندگی باشد در صورتی که در سازه های فولادی و بتنی منظور از ساختمان مستحکم خانه ای است که در هنگام وقوع زلزله صدمات جانی آن به حداقل برسد ولی صدمات مالی و بهره برداری آن قابل تعیین نمی باشد. زمین لرزه های فراوانی که در نقاط مختلف جهان روی داده، نشان دهنده این است که خانه های با اسکلت چوبی مقاومت بسیار بالایی در برابر زمین لرزه دارند.

مزایای خانه چوبی و سازه‌ چوبی| خانه چوبی| قاب سبک چوبی| اسکلت چوبی| سازه چوبی| استحکام خانه چوبی

یک اصل بسیار مهم در این سیستم سازه ها یکپارچگی سازه می باشد. همه دیوارها، سقف ها، سقف خارجی، پی و دیگر اجزای سازه با دقت بسیار همانند جعبه ای یکپارچه به هم دوخته می شوند. در واقع از مهمترین مزایای سازه های چوبی مقاومت بالای آن ها در برای انواع بلایای طبیعی ( زلزله، سیل و آتش سوزی) است.

ضریب میرایی بالای چوب آن را مناسب ترین نوع مصالح برای طراحی سازه های مقاوم در برابر زلزله می نماید و نیز کاهش بار مرده ساختمان تا هفت برابر نسبت به سازه های فولادی و بتنی بر این مقاومت می افزاید. به جرات می توان سازه های چوبی را یکی از بهترین سیستم های مقاوم در برابر زلزله دانست. از مزایای دیگر ساختمان های چوبی امکان سازگار نمودن آن با شرایط آب و هوایی گوناگون است. امروزه شاهد ساخت سازه های چوبی در دماها و رطوبت های مختلف در نقاط متفاوتی از جهان هستیم. در مناطق سردسیر که دارای زمستان های طولانی است و اغلب دمای هوا زیر صفر می باشد ساختمان های چوبی به عنوان بهترین گزینه هستند.

سیستم‌ ساختمانی قاب سبک چوبی:

چوب یکی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی است که انسان با آن آشنایی پیدا کرده و در مناطق پوشیده از جنگل از آن برای ساخت خانه‌های مسکونی استفاده می کنند. در آغاز با تنه‌های قطور درختان دیوارهای کلبه را بنا کرده و سقف آن را با شاخ و برگ درختان پوشانده، گاهی بر روی همه اینها گل ‌مالیده‌ و گاهی نیز از پوست درختان و یا ورقه‌های نازک سنگ بعنوان بام پوش استفاده کرده است.

در نیم‌ قرن اخیر صنعت چوب‌بری، عمل‌آوری چوب و سیستم‌های ساختمانی چوبی در کشورهای صنعتی جهان مانند کانادا، ایالات متحده امریکا، استرالیا، ژاپن و کشورهای اروپای شمالی از جمله کشورهای اسکاندیناوی پیشرفت فراوانی کرده است به گونه‌ای که امروز بیش از ۹۰ درصد ساختمان های مسکونی با ارتفاع شش طبقه به پایین این کشورها دارای سازه چوبی می‌باشند. صنعت ساختمان‌های چوبی از جنگل آغاز می‌شود.

می‌توان گفت که یک جنگل‌داری درست و اصولی ضامن کیفیت چوب ساختمانی و بقای سیستم‌های ساختمانی چوبی می باشد. درختی که برای سازه‌های چوبی پرورش می‌یابد بطور معمول از نوع برگ سوزنی است که در بازار ایران به چوب روسی معروف شده است. جنگلداری صحیح شامل مبارزه با حشرات مضر و آفات گیاهی، قطع شاخه‌های خشک به منظور کاهش گره‌های چوب، پاک‌سازی گیاهان و درختانی که از رسیدن نور خورشید به درختان مورد نظر جلوگیری می‌کنند، قطع به موقع درختان برای ارسال به کارخانه چوب‌بری و کاشتن دوباره نهال برای برداشت بعدی است. استفاده از قاب سبک چوبی در ساخت و ساز در کشور ایالات متحده امریکا از دهه ۱۸۴۰ در حومه شهر شیکاگو آغاز شد.

روش اولیه ساخت به گونه قاب چوبی دیوارهای یک پارچه (Balloon Framing) بود که تمامی ارتفاع ساختمان را در بر می گرفت.

تکامل این سیستم در کشور سوئد بگونه ساخت طبقه‌ای (Platform Framing) انجام گرفت و در دهه ۱۹۲۰ نخست به کشور انگلستان و سپس به کشورهای دیگر صنعتی گسترش یافت. باید توجه داشت که هر خانه‌ای که با چوب ساخته شده باشد در شمار این سیستم ساختمانی نیست.

مهمترین مشخصات این سیستم ساختمانی مقاومت بالای آن در برابر زلزله، توزیع یکنواخت نیروهای جانبی باد و زمین لرزه در دیوار و سقف، استحکام قاب دیوارها و هدایت لرزه‌ای آن ها، استحکام و پیوستگی عضوهای افقی مانند سقف و بام، اتصال داخلی و یکپارچگی تمام اجزای ساختمانی و سبکی آن است.

مزایای خانه چوبی و سازه‌ چوبی| خانه چوبی| قاب سبک چوبی| اسکلت چوبی| سازه چوبی|ساختمان های با اسکلت سبک چوبی

ساختمان های با اسکلت سبک چوبی:

سیستم ساختمان‌های قاب سبک چوبی استاندارد یکی از پیشرفته ترین سیستم های ساختمانی می باشد که رعایت تمام اصول فیزیک ساختمان از قبیل عایق کاری حرارتی، رطوبتی، صدا و هوابندی در شمار الزامات آن است و در نتیجه یکی از کامل ترین و در عین حال آسیب پذیر ترین سیستم‌های ساختمانی می باشد که در صورت اجرای نادرست می تواند موجب زیان‌های مالی بزرگی بشود.

مهم‌ترین نکته در این سیستم، محافظت سازه چوبی در برابر عوامل مخرب محیط از قبیل تغییرات شدید دما و رطوبت، قرار گرفتن در معرض قارچ‌ها، حشراتی که از چوب تغذیه می‌کنند، میکروارگانیزم‌ها و حرارت زیاد است. از طرفی دیگر آتش‌سوزی، بخصوص پس از وقوع زلزله و انتشار آن در مناطق با تراکم زیاد، خطری جدی برای ساختمان‌های چوبی است. باید در نظر داشت که نحوه محاسبات بارهای وارده و طراحی این سیستم ساختمانی با سیستم‌های متداول دیگر متفاوت است.

سیستم ساختمان‌های سبک اسکلت چوبی برای اجرای ساختمان‌های کوتاه‌مرتبه و میان‌مرتبه، شش طبقه و کمتر، کاربرد گسترده‌ای داشته است. خطر آتش‌سوزی بیشتر از هر چیز دیگر در محدودیت طبقات خانه‌های چوبی تعیین کننده بوده است. بدیهی است که کمبود دانش در باره رفتار این ساختمان‌ها در هنگام زمین لرزه و نیز نقشی تعیین کننده در ارتفاع مجاز ساختمان داشته است. جلوگیری از افزایش تراکم جمعیت جهت کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و نقصان مشکلات اجتماعی یکی دیگر از عوامل محدودیت طبقات ساختمان‌های مسکونی در کشورهای پیش رفته صنعتی بوده است.

در چند دهه اخیر، با مطرح شدن فن‌آوری‌های جدید، مانند خاموش‌کننده‌های خودکار آتش، ایجاد سلول‌های آتش، اشباع چوب‌های بدون محافظ با مواد کندسوز‌کننده، و پیش‌بینی راه‌های فرار در هنگام آتش سوزی و تحقیقات گسترده در خصوص رفتار لرزه ای سازه‌های دارای قاب سبک چوبی، زمینه مناسبی برای افزایش تعداد طبقات و ارتفاع خانه‌های چوبی فراهم آمده است.

سیستم ساختمان‌های اسکلت سبک چوبی، یک سیستم مدوله شده بر پایه ۴۰ و یا ۶۰ سانتی‌متر می باشد. هر دیوار از تعدادی اجزای عمودی (وادار یا اِستاد) با فاصله مرکزی ۴۰ یا ۶۰ سانتی‌متر، که در بالا و پایین به اجزای افقی متصل شده‌ است، تشکیل می‌شود. ابعاد چوب‌های به‌کار رفته در سازه این سیستم ساختمانی نباید از اندازه اسمی ۵ در ۱۰ سانتی‌متر کمتر باشد. این محدودیت ابعادی برای پایداری بیشتر سازه در هنگام آتش سوزی در نظر گرفته شده است. مکان خالی بین وادار(استاد)های دیوارها و تیرهای افقی سقف‌ها، جای بسیار مناسبی برای قرار دادن عایق‌های حرارتی و صوتی و عبور تأسیسات ساختمانی می باشد.

Comments
Write a comment Close
<a href=http://vscialisv.com/>cialis cost

0912-6936895