Search
US Dollar
English
Back to all

طراحی خانه های چوبی

در طراحی خانه های چوبی از چوب کیفیت درختان مورد استفاده به عنوان شاخص اصلی میباشد. با توجه به کیفیت انواع چوب های می توان نتیجه گرفت که چوب درختانی که در منطفه کمربندی واقع در مدار ۶۶ درجه و ۳۳ درجه شمالی رشد نموده اند، مناسبترین نوع چوب برای ساخت خانه می باشد. علت مرغوب بودن این چوب ها رشد کند درختان در مناطق سردسیر و بالا بودن چگالی و سخت شدن بافت های چوب می باشد. سبک سازی، مقاومت بالا در برابر زلزله، سرعت در ساخت و بازگشت سریع سرمایه، عایق بندی و کاهش چشمگیر مصرف انرژی، عمر طولانی و بالای ۱۰۰ سال سازه، زیبایی و سازگاری با اقلیم و آب و هوای مختلف، نداشتن نخاله ساختمانی از جمله مواردی هستند که ساخت خانه های چوبی را در ردیف خانه های جذاب و مورد اقبال در دنیا قرار داده است.

مزایای ساخت خانه چوبی


- سبک سازی و مقاومت بالا در مقابل زلزله
- سرعت در ساخت و بازگشت سریع سرمایه
- عایق بندی و کاهش چشمگیر مصرف انرژی
- عمر طولانی سازه
- کاهش پرت مصالح ساختمانی
- صنعتی سازی و افزایش کنترل کیفیت در کارخانه
- استفاده از نیروی کار حرفه ای
- کاهش آلودگی محیط زیست
- افزایش ایمنی کار
- زیبایی و سازگاری با شرایط مختلف آب و هوا
- کاهش اثرات منفی الکترومغناطیس بر انسان

طراحی خانه های چوبی

معایب ساخت خانه چوبی- بیشتر چوبها در خانه هایی با سیستم گرمایشی مرکزی تا حدودی تاب برمیدارند و یا تغییر ابعاد میدهند، ولی چوبهای سخت تر تا حدی مقاومت بیشتری دارند.
- مرز چوب ها و اتصالات روی پیشخان اگر خوب درزگیری نشود از هم می پاشد.
- چوب خیلی راحت می سوزد و لک بر می دارد و نیز به راحتی خراشیده می شود.
- اما از مهمترین معایبی که این سطوح دارند پایداری کم در برابر نفوذ آب و رطوبت است که باید به طور دائم آنها را را با مواد پایدار کننده پوشاند تا مقاومت آنها را در برابر آب بالا برد.
- چین خوردگی و کج و معوج شدن چوب
- سنگینی چوب نسبت به مواد مصنوعی و مواد پلیمری
- مقاومت پایین در برابر حمله موجودات زنده ( جوندگان، حشرات )
- عدم امکان استفاده مجدد به شکل اولیه
- شکست و گسیختگی
- عدم همگنی
- ضعف اتصال


طراحی خانه های چوبی


یکی از مزیت های ساخت خانه چوبی این است که گزینه های بسیاری برای انتخاب وجود دارد. شما می توانید طرح های مختلفی را برای چینش عمودی و یا افق نمای خانه چوبی خود انتخاب کنید. یک مزیت چوب سایدینگ این است که گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد.

چه نوع چوبی برای خانه چوبی مناسب است ؟


شاید بزرگترین مزیت ساختن خانه چوبی این باشد که می توانید از بین طیف وسیعی از چوب ها یکی را انتخاب نمایید. ظاهر و نمای خانه چوبی شما شانس این را دارد که طرح های متفاوت چوب را امتحان کند. به جرأت می توان گفت که هر کدام از سایر مصالح ساخت نمای ساختمانی با این طیف گسترده تنوع رو به رو نیستند، پس اگر در انتخاب نوع چوب خود شک دارید با ما همراه باشید. می خواهیم نمونه هایی از طرح های خانه چوبی را به شما معرفی کنیم.


- یکی از انواع چوبی که می توانید برای نمای خانه چوبی خود استفاده کنید، چوب درخت سرو است. این نوع چوب دارای یک نوار دو بعدی است که به ۶ یا ۸  قسمت متصل است.
- نوع دیگری از چوب نمای ساختمان که به نمای چوب روستایی شناخته می شود دارای شیارهای عرضی است. این نوع چوب دارای هاشورهایی است که بر بدنه آن قابل مشاهده است.
- نوع دیگری از چوب های مورد استفاده در نمای خانه چوبی به شکلی است که لبه های چوب ها بر روی هم قرار می گیرد.
- نوع بعدی قرارگیری چوب در نمای خانه چوبی صفحه ای شکل می گیرد که در آن قطعات به شکل افقی و به شکل منظمی بر روی یکدیگر قرار می گیرند.

با انواع مختلف نمای خانه چوبی می توانید به سراغ انتخاب هایی بروید که با سلیقه و علایق شما هماهنگ باشد. می توانید خانه ای داشته باشید که شبیه شما شود. منحصر به فرد باشد و بسیار جذاب! حتی بعد از ساخت آن می توانید به فکر رنگ آمیزی چوب باشید و خانه رویاهایتان را تحقق ببخشید.
فقط کافی است با متخصصین و افراد ماهر در این زمینه همقدم شوید و از اطلاعات کارشناسانه آنها غافل نمانید.


استحکام در برابر زلزله :


ساختمان های چوبی کاربرد و شناخت وسیعی در کشورهای آمریکا، ژاپن، کانادا و اروپا دارند. بطور کلی این سیستم به علت سبک بودن برای مناطق زلزله خیز بهترین سیستم به حساب می آید. سیستم سازه ای ساختمان های چوبی در اکثر کشورهای دنیا در مناطق زلزله خیز برای ساخت ساختمان های مسکونی با ارتفاع معمولی استفاده می شود. در کشور امریکا بیش از ۸۰% ساختمان ها بوسیله چوب ساخته شده اند. در استانداردهای خانه های چوبی، یک ساختمان مستحکم به سازه ای گفته می شود که پس از وقوع زلزله مطمئن و سالم بماند و قابل بهره برداری و زندگی باشد در صورتیکه در سازه های فولادی و بتنی منظور از ساختمان مستحکم خانه ای است که در هنگام وقوع زلزله صدمات جانی آن به حداقل برسد ولی صدمات مالی و بهره برداری آن قابل تعیین نمی باشد. زمین لرزه های فراوانی که در نقاط مختلف جهان روی داده، نشان دهنده این است که خانه های با اسکلت چوبی مقاومت بسیار بالایی در برابر زمین لرزه دارند. یک اصل بسیار مهم در این سیستم سازه ای یکپارچگی سازه می باشد. همه دیوارها، سقف ها، سقف خارجی، پی و دیگر اجزای سازه با دقت بسیار همانند جعبه ای یکپارچه به هم دوخته می شوند. از مهمترین مزایای سازه های چوبی مقاومت بالای آن ها در برای انواع بلایای طبیعی ( زلزله، سیل و آتش سوزی ) میباشد. ضریب میرایی بالای چوب آن را مناسبترین نوع مصالح برای طراحی سازه های مقاوم در برابر زلزله می نماید و نیز کاهش بار مرده ساختمان تا هفت برابر نسبت به سازه های فولادی و بتنی بر این مقاومت می افزاید. بدین ترتیب به جرات می توان سازه های چوبی را یکی از بهترین سیستم های مقاوم در برابر زلزله دانست. از مزایای دیگر ساختمان های چوبی امکان سازگار نمودن آن با شرایط آب و هوایی گوناگون می باشد. امروزه شاهد ساخت سازه های چوبی در دماها و رطوبت های مختلف در نقاط متفاوتی از جهان هستیم. در مناطق سردسیر که دارای زمستان های طولانی است و اغلب دمای هوا زیر صفر می باشد ساختمان های چوبی به عنوان بهترین گزینه معرفی می شوند.

طراحی خانه های چوبی

Comments
Write a comment Close

0912-6936895