Search
US Dollar
English
Back to all

بازسازی کف بندی آشپزخانه

کف آشپزخانه بیشترین تحمل ضربه را در مقایسه با بقیه قسمت های خانه باید داشته باشد. نه تنها آب و غذا روی آن می ریزد بلکه وسایل سنگین هم روی آن قرار می گیرد و از طرفی قدم زدن مداوم ما در شبانه روز و در طی پخت و پز و شست شو را هم تحمل می کند و از همه مهم تر کف آشپزخانه مرتب با برس ها و جاروها و شوینده های شیمیایی نظافت می شود.

بیشتر ما در زمان بازسازی کف پوش به قیمت و ظاهر آن توجه می کنیم ولی برای انتخاب کف پوش مناسب باید عوامل دیگری را هم در نظر بگیرید مثلا مقاومت آن چقدر است وقتی مرطوب می شود سر و خطرناک است ایستادن به روی آن به مدت طولانی آسان است و به راحتی تمیز نگه داشته می شود.

هنگامی که می خواهید یکی از این عوامل را قربانی کنید ببینید چقدر از خواسته های شما با کمک کف چوش انتخابی برآورده می شود خوشبختانه امروزه مصالح گوناگونی برای تهیه کف پوش به کار گرفته می شود و یافتن کف پوش مناسب مطابق با میل شما در بازسازی کار دشواری نیست.

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| کفپوش| کفپوش چوبی| نکاتی که در بازسازی کف پوش باید رعایت شود:

نکاتی که در بازسازی کف پوش باید رعایت شود:

آماده سازی زمین

قبل ازبازسازی و نصب هر گونه کف پوشی،سطح فعلی باید آماده باشدزیرا کف پوش باید خشک و یک دست وثابت باشد هر گونه مشکلی (مثل پارکت شکسته)باید قبل از شروع رفع شود برای مقاوم تر کردن کف می توان آن را بالایه ای از فیبر یا تخته ی سه لا بپوشانید. کف بتنی ناهموار با ترکیبات پرکننده هموار ویکدست می شود.اگر خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید از متخصص کمک بخواهید.

جلوگیری از رطوبت

بسیاری از کف پوش های بتنی در سطح زمین نیاز به لایه ی محافظ ضد نم دارند.به تازگی دربازسازی و ساختمان سازی این لایه ها به صورت استاندارد نصب می شوند، ولی اگر مطمئن نیستید خودتان آن را بررسی کنید با وجود این در ساختمان های قدیمی محافظ ضد نم به سختی دیده می شود و در واقع برای کف خانه های سنتی مناسب نیست (در بعضی شرایط که محافظ ضد نم روی کف قدیمی نصب شود رطوبت تا روی دیوار بالا می آید). اگر شما در خانه ای قدیمی زندگی می کنید بهترین راه برای بازسازی و نوسازی آن مشورت با متخصصان است.

فواید استفاده از کف پوش مناسب  چیست؟

1.استفاده از کف پوش به منظور وسیع نشان دادن فضا

کف حتی در آشپزخانه های کوچک بیشترین فضارا در بر دارد و انتخاب کف پوش تاثیر فراوانی در اندازه فضا خواهد داشت در بازسازی استفاده از کف پوش مات و تیره فضارا کوچک و دلگیر می کند. استفاده از کف پوش روشن و بازتابنده مثل چوب روشن یا بتن براق فضارا بزرگ تر نشان می دهد.

بافت هم تاثیر مهمی دارد اگر از کاشی های ریز استفاده کنید فضارا کوچک نشان می دهد و باعث شلوغی فضا می شود ولی اگر از کاشی های بزرگ استفاده کنید و آن ها را به صورت مورب به هم بچسبانید پشم اندازی بزرگ تز ایجاد کمی کند.

2.استفاده از کف پوش برای منطقه بندی

حتی در بازسازی آشپزخانه بزرگ هم استفاده صحیح از فضا بسیار دشوار است. چگونه می توان در یک محل یکسان فضاهای متفاوتی برای صرف غذا و آشپزی ایجاد کرد؟ چگونه در اتاقی که یک یا چند کار در آن انجام می شود نمای جذابی ایجاد کرد؟ انتخاب کف پوش در اینجا می تواند تاثیر گذار باشد.

با استفده از کف پوش های متفاوت برای بازسازی قسمت های گوناگون یک آشپزخانه می توان بدون نیاز به دیوار باظرافت فضاهارا از هم جدا کرد. مثلا از کف پوش لینولئوم پلاستیکی در قسمت پخت پز و از کف پوش چوب در قسمت غذا خوری استفاده کرد. از کف پوش بتنی در تمام سطح استفاده کنید ولی در جلوی پیش خوان از قطعه ای پلاستیکی استفاده کنید.

در بازسازی آشپزخانه های بزرگ بهتر است که ارتفاع را در قسمتی از آن بالا تر ببرید تا از بقیه جدا شود در این صورت با قدم گذاشتن در محدوده غذا خوری از نظر روان شناختی شلوغی و به هم ریختگی محل پخت و پز را رها می کنید و فقط می خواهید با لذت غذا میل کنید.

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| کفپوش| کفپوش چوبی|فواید استفاده از کف پوش مناسب  چیست

روکش نو روی روکش قبلی

در بسیاری از موارد می توان به راحتی روکش جدید را روی روکش قبلی نصب کرد.کاشی می تواند روی پارکت قرار بگیرد و بسته به شرایط سطح پارکت،لایه ی وینیل می تواند روی لایه ی قبلی نصب شود (ولی اگر لایه  وینیلی قبلی نقش برجسته باشد،لازم است با مواد پرکننده کف را تراز کنید).کف پوش چوبی متحرک (کف پوشی که نیاز به چسب کاری نداشته باشد) روی کاشی،چوبلینولوم، بتن نصب می شود.اگر کف پوش فعلی خشک وصاف وثابت و تمیز باشد،معمولا می تواند لایه ی زیرین برای هر نوع کف پوشی باشد.

دسترسی به کابل ها

اگر در کف کابل های بلندی برای وسایل ارتباطی مثل تلفن و رایانه دارید، لازم است مطمن شوید که حتی بعد ازبازسازی و نصب کف پوش بازهم به گونه ای به آن ها دسترسی دارید.همچنین نقشه ای از سیم کشی خانه داشته باشید تا در صورت تعمییر آن بدانید کجا به راحتی می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

لیز نباشد

بسیاری از بهترین کف پوش ها (مثل سنگ ها،کاشی،بتن)هنگام خیس شدن لیز و سر می شوند پس تدابیری بیندیشید تا بدون آنکه آن را تغییردهید، ایمن کنید یک راه این است که در قسمت هایی که به سرعت لیز و سر می شود، مثل لبه های پیش خوان وقسمت پخت وپز از پوششی که لیز نیست روی کف استفاده کنید. مثل حصیر در عین کاربردی بودن ظاهر خوبی دارد و روی سنگ های صیقلی وبتن طبیعی بافت دلنشینی را ایجاد می کند.

هزینه را در نظر بگیرید

قبل از تصمیم گیری برای خرید کف پوش،هزینه ی آن را در نظر بگیرید. مثلا چوب در ابتدا تقریبا ارزان به نظر می رسد،اما نصب آن پرهزینه است، برخلاف آن وینیل هزینه ی سفارش بالایی دارد،اما هزینه های بعدی آن بسیار کم است به راحتی می توان آن را نصب کرد و نگه داری آن آسان است.

سعی کنید متفاوت باشید

اگر می خواهید متفاوت باشید،از کف پوش های عجیب وغریب استفاده کنید.کاشی های فلزی براق وصیقلی،نمایی بسیار مدرن ایجاد می کند وهمینطور به روشنایی محیط می افزاید.(ازطرح برجسته استفاده کنید تا سطح آن لیز وسر نباشد).برای افزایش شفافیت آشپزخانه به ویژه در طبقه های بالای کف پوش شیشه ای بهترین گزینه است و شورهیجان آنی به محیط می دهد واجازه ورود نور را می دهد هر چند لازم است در ابتدا از ایمنی آن اطمینان داشته باشیم.

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| کفپوش| کفپوش چوبی|خرید کف پوش

استفاده از تصویر برای روکش

در استفاده از کفپوش خلاقانه عمل کنید امروزه می توانید از کاشی های وینیلی با پشت چوب پنبه و رویه ی تصاویر عکس برداری شده استفاده کنید.این عکس ها تصاویر گوناگونی از منظره ی دریا تا چمن وگل را در بردارند هر چند با فناوری جدید می توان هر نوع تصویری را ایجاد کرد.به منظور داشتن آشپزخانه ای منحصر به فرد می توانید در مورد انتخاب تصویر برای کف پوش آشپزخانه با طراح مشورت کنید.

کف چوبی

استفاده ازکف پوش چوبی ساده پر طرفدار شده است. پارکت های مقاوم وکف پوش های عریض همیشه مرسوم بوده اند،اما امروزه حتی یک کف پوش قدیمی کم ارزش هم دیگر نیازی به پوشش ویا موکت ندارد وبا رنگ آمیزی وجلا جلوه پیدا می کند.پا روی کفپوش چوبی راحت است و اگر مرغوب باشد در برابر آب مقاوم است و به راحتی تمیز می شود.

برای جلوگیری از لک شدن قطرات آب روی آن از زمین شور استفاده کنید.فاصله وشیارهای بین نوارهای کفپوش آلودگی ها وگردوغبار را در خود جمع می کنند پس در بازسازی آن ها را با نوارهای باریک چوب درزگیری کنید.کف پوش های جدید اغلب می تواند روی کفپوش چوبی قبلی نصب شوند،ولی تخته هایی که نیاز به میخ دارند حتما باید کفپوش مقاومی داشته باشند.

این تخت ها نمایی تمیز و یکدست ایجاد می کنند و به محیط کار، گرما وجلوه می دهند. کف پوش های بازیافتی جذابیت آنی ایجاد می کنند، اما هم گران اند وهم یکدست نیستند.رعایت ایمنی وبداشت از ملزمات آشپزخانه است .پس باید جلا،لاک الکل،یا رنگ به کار رفته ضد آب باشد ولیز نباشد.یرای ایجاد نمای طبیعی وغیر براق ،کف چوبی را با واکس یا روغن ورزین پرداخت کنید.

باید این کار هر دو ماه یک بار تکرار شود.تمام کفپوش های محکم گران اند (اما دوام خوبی دارند)نوع ارزان تر و کم دوام تر آن ورقه های چوب سه لایه یا کفپوش نواری است که اگر جلاکاری شود کف را مدرن وشیک می کند.

یک کف چوبی رنگ و رو رفته را می توان با رنگ چوب یا جلا دهنده ی چوب بازسازی کرد.اغلب این ها به راحتی برای هر نوع کف سمباده خورده استفاده می شوند واگر درزگیری شوند،دوام خوبی پیدا می کنند.پوششی از دوغاب رقیق روی تخته های تیره تر ظاهری شبیه چوب بلوط آهکی پیدا می کند.پوشش های چوبی سخت برای کف توصیه نمی شود زیرا توانایی جذب رطوبت و آب را ندارد.در این موارد بهتر است از کف پوش های چوبی تایید شده ی مهندسان استفاده شود.اگر بخشی از کف لک گرفته است،باید هرچه سریع تر با سمباده یا لاک الکل برطرف شود.

لامینت و روکش

کف پوش های چوبی روکش دار یا لامینت شده بسیار ارزان تر از چوب های سخت اند و اخیرا هم طرفداران فراوانی دارند.به آسانی نصب می شوند و انعطاف پذیر وبا دوام اند.این نوع کف پوش هالیز نیستند و با دستمال مرطوب به راحتی تمیز می شوند.با وجود این،بیشتر با لایه ی نازکی از چوب واقعی پوشیده شده اند (البته به شرطی که واقعا چوب باشد بسیاری از لامینت ها تقلیدی از نوع واقعی شان اند که روی تخته یا چوب ترکیبی یا چوب پنبه اجرا می شوند)و به همین دلیل شبیه وینیل هستند.

در مورد کف پوش روکش دار یا لامینت،مقاوم ترین نوع آن را انتخاب کنید،ولی باز هم از مقاومت آن برای تحمل وسایل سنگین آشپزخانه تان مطمن شوید.نگذارید قطرات آب روی آن بماند.رطوبت ونم موجب جدا شدن لایه ی رویی می شود ونیز این نوع کف پوش اگر یک بار آسیب ببیند تعمیر آن کار آسانی نیست.

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| کفپوش| کفپوش چوبی|کف چوبی

کف کاشی

کاشی های ساخته شده از خاک رس،چه سفال دست ساز و چه سرامیک ماشینی،مقاوم اند و به راحتی تمیز می شوند و بسیار کاربردی اند.با کمک دوغاب و چسب های جدید به راحتی می توانند روی هر نوع سطح تراز وثابتی نصب شوند.ولی باید دقت کنید که دوغاب تمام فواصل کاشی ها را پر کرده وپوشش داده باشد.در غیر این صورت در ترک ها و درزها آلودگی جمع می شود.کاشی های نازک با تیغ های مخصوص برش می خورند،اما انواع ضخیم تر نیاز به اره برقی ویک بنای ماهر دارند.

کاشی های سرامیکی مدرن با شکل وطرح ولعاب وضخامت واندازه های مختلف تولید شده اند.با در نظر گرفتن آشپزخانه تان،نوع دلخواه را انتخاب کنید.هر چه اتاق بزرگتر باشد،باید کاشی های بزرگتری را انتخاب کنید ونیز باید موقع خرید یادتان باشد که کاشی های کف از کاشی های دیوار ضخیم تر باشد کاشی های سرامیکی پرداخت تمیز و ساده ای دارند و با هر دو نوع طرح سنتی و مدرن هماهنگی دارند.همچنین بسیار کاربردی اند و لکه ها و رد پاها به سرعت از روی آن پاک می شوند.اما سطح سردی دارند وبه راحتی نمی توان روی آن راه رفت.

کف سنگی

سنگ به علت زیبایی و دوام و استحکام همیشه انتخابی مناسب برای بازسازی کف آشپزخانه به شمار می رود.اگر چه پا را خنک می کند،ولی گرما را به کندی از دست می دهد که در قسمت هایی از کف که سیستم گرمایشی دارد مناسب است. از آنجایی که منبع طبیعی بازنیافتی دارد ارزان نیست هر چند قیمت های متفاوتی دارد به عنوان مثال نمونه های کار شده و طرح دار از کاشی های ماشینی گران تر است.

برای نصب کفپوش سنگی باید از متخصص کمک بگیرید. کف پوش سنگی جاذب صدا نیست و سنگین است و اگر جلا بخورد لیز می شود.اگر پرداخت زبر باشد در مقایسه با سطح صاف وصیقلی ایمنی بیشتری دارد.سنگ مقاوم است و نیاز به مراقبت چندانی ندارد از همه مهمتر کف پوش سنگی با هر دو چیدمان مدرن وسنتی هماهنگی دارد.

گرانیت

بسیار محکم و گران است و دارای رنگبندی متنوعی است.در برابر رطوبت مقاوم است،ولی در صورت خیس شدن لیز می شود. کاشی های نازک تر در مقایسه با سنگ های تخت ارزان تراند.

سنگ آهک

از گرانیت نرم تر و ارزان تر است.نوع مقاوم آن برای کف مناسب است. هر چند همگی متخلل اند و برای جلوگیری از لک شدن باید پرداخت شوند.قیمتشان گران ودوام خوبی دارند.رنگ های روشن آن برای آشپزخانه تاریک مناسب تر است.

ماسه سنگ

ماسه سنگ مقاوم تر و ارزان تر از سنگ آهک است و طیف رنگی کرم روشن و قهوه ای وقرمز دارد. متخلل است و اگر درزبندی نشود به راحتی لک می گیرد.کاشی های آماده اندازه و ضخامت متفاوتی دارند.

سنگ لوح

بسیار استحکام دارد. لیز نیست ودر برابر رطوبت مقاوم است. دارای رنگ ها وبافت متنوعی است.گران قیمت است ولی به اندازه ی گرانیت گران نیست.

مرمر

مرمر گران و بادوام است.طیف رنگی وسیع و شفافیت خیره کننده ای دارد.

کف های بتونی و کمپوزیت

ترکیباتی مثل بتن و ترازو قبلا برای طراحی های داخلی فضاهای تجاری استفاده می شدند،اما امروزه در خانه نیز از آنها استفاده می شوند. بسیار مقاوم اند و طیف رنگی وسیعی دارد و این نوع مصالح صنعتی برای کف آشپزخانه مدرن بی نظیر است.

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| کفپوش| کفپوش چوبی|

بتن

در بازسازی بهترین کف پوش برای آشپزخانه است.ترکیبی از شن و سنگ و سیمان است که در بافت ها و رنگ های متنوعی دارد و می تواند جلادار و مات و صیقلی باشد.ابعاد آن هم در قالب های بزرگ وهم اندازه کاشی است.

هنگام نصب از کارشناسان کمک بگیرید تا سطح صاف و مسطح شود.بتن برای داشتن نمایی درخشان و مقاوم نیاز به درزگیری دارد.وبعد از درزگیری سطحی صاف و با دوام و مقاوم است.در نماهای مدرن بسیار استفاده می شود،کف بتنی آن قدر خنثی است که می شود در بافت سنتی هم استفاده کرد.

در  بازسازی کف با بتن توجه کنیم که بتن سرد است ولی اگر در کف سیستم گرمایشی مناسبی باشد بسیار کاربردی است و همچنین بتن سنگین است باید در نظر داشته باشیم که لایه ی زیرین تحمل وزن آن را دارد.

ترازو

ترازو ترکیبی از خرده های مرمر و گرانیت به همراه بتن یا سیمان است که برای بازسازی کفپوش آشپزخانه مناسب است مقاوم است ولیز نیست نباید آن را جلا داد و می توان در ابعاد کاشی خریداری کرد. در برابر رطوبت مقاوم است و نیاز به مراقبت چندانی ندارد و قیمت آن از سنگ ارزان تر است و بسته به مواد اولیه ی آن دارای بافت و رنگ متنوع است اگر یک بار با درز گیر مخصوص خود چرداخت شود  به راحتی با آب و دستمال تمیز می شود

کف چوب پنبه ای و پلاستیکی

بازسازی کف آشپزخانه ها دارند این کف پوش ها بسیار  راحت و کاربردی وگرم اند و همین امر آنها را به انتخابی مناسب برای بازسازی تبدیل کرده است.

چوب پنبه

هر چند این ماده در بازسازی آشپزخانه کاربرد چندانی ندارد اما بسیاری از نیاز هایمان را برطرف می کند. منطبق بر شرایط زیست محیطی است و سر نیست. به زمین اجازه ی نفس کشیدن می دهد اگر مرطوب شود کپ نمی زند عایقی مناسب برای صدا گرماست که این ویژگی آن برای کسانی که در آپارتمان زندگی می کنند مزیت به شمار می رود از همه مهم تر به پیروی از سبک دهه ی 1970 استفاده از کف پوش چوب پنبه امروزه بسیار رواج یافته است. چوب پنبه که به صورت ورقه ای یا الوار موجود است.

پلاستیک

کف پوش پلاستیکی در چند سال گذشته محبوبیت بیشتری پیدا کرده است پلاستیک مصنوعی به تازگی در رنگ ها و بافت های بی نظیری تولید شده است کف پوش های پلاستیکی انعطاف پذیر تولید  شده است کف پوش های پلاستیکی برای پوشاندن کف زشت آشپزخانه انتخاب مطلوبی است ولی باید لایه های زیرین آن خشک و مسطح باشد. زمانی که به خوبی پرداخت شود با آب و پارچه تمیز می شود

کف پوش وینیلی و لینوئومی

در بازسازی این دو کف پوش تقریبا شبیه هم اند اما از نظر مطابقت با شرایط زیست محیطی بسیار متفاوت اند. لینو یا همان لینولئوم ماده ای طبیعی است در حالی که وینیل به تمامی ساخته دست انسان است.

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| کفپوش| کفپوش چوبی|کفپوش لینولئوم

لینولئوم

از پودر چوب پنبه و روغن تخم کتان ساخته شده است و محصوولی کاملا طبیعی است که با گذر زمان مرغوب تر می شود ضد الکتریسیته ساکن و ضد باکتری است به همین علت در بازسازی کف بیمارستان ها و راه روهای آن استفاده می شود به شکل ورقه ای یا در ابعاد کاشی تولید می شود و به راحتی یک فرد بی تجربه می تواند آن را وصل کند اما مطمئن شوید که زیر آن مرطوب نباشد چون در شرایط مرطوب به زودی خراب می شود.

وینیل

برخلاف وینولئوم، وینیل کاملا مصنوعی است ولی در بازسازی آشپزخانه کاربرد فراوانی دارد انعطاف پذیر و ضد آب است قیمت مناسبی دارد ونگه داری آن هم بسیار راحت است پر طرفدار ترین وینل های امروزی شبیه مصالح کف پوش طبیعی اند مثل چوب سنگ و انواع شیشه و فلز این نوع مدل ها تا حدی گرانند و نیاز به درز گیری و مراقبت ندارند.

لینولئوم و وینیل ها هردو با سیستم گرمایش از کف هم خوانی دارند.

وینیل مسطح هنگامی که خیس شود سر می شود.

نتیجه گیری:

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره بازسازی آشپزخانه و مسائل مربوط به آن به سایت چوبین سازه مراجعه نمایید.

Comments
Write a comment Close

0912-6936895