Fa En چهارشنبه 7 خرداد 1399 ساعت 18 و 15 دقیقه
۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره ۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره

مزایای ساخت خانه ویلایی چوبی

مزایای ساخت خانه ویلایی چوبی

در ساخت خانه ویلایی چوبی از الوارهای درخت کاج استفاده می شود. اما نیازی نیست کسانی که پا به این عرصه می گذارند حتماً مدارک کافی در مورد آناتومی و دانستن خواص فیزیکی و اساسی این ماده است.

چهارشنبه 6 تیر 1397 ساعت 12:28

در ساخت خانه ویلایی چوبی از الوارهای درخت کاج استفاده می شود. اما نیازی نیست کسانی که پا به این عرصه می گذارند حتماً مدارک کافی در مورد آناتومی و دانستن خواص فیزیکی و اساسی این ماده است.

چوب از قدیمی ترین مصالحی است که در اختیار بشر قرار گرفته است و به عنوان مواد اولیه در ساختمان سازی به کار می رفت. در فرهنگ های مختلف برای ساخت خانه از الوارهای چوبی و آجر استفاده می شد. اما با گذر زمان، کما کان اعتبار و جذابیت خود را حفظ کرده است. چوب دوام بالایی دارد و بسیار سبک است. به راحتی می توان از آن به عنوان مصالح در ساختمان استفاده کرد و هر طور که صاحب خانه خواست با توجه به سلیقه او خانه را با چوب تزئین کرد. اما استفاده از سازه های چوبی در ساختمان باعث باعث ایجاد ویژگی خاصی می شود که با تمام مصالح ساختمانی دیگر فرق دارد. پس معماران باید اطلاعات ضرورری در مورد چوب و نقش آن در سازه های چوبی داشته باشند تا بتوانند کیفیت طراحی را بالا ببرند و از مصالح بهینه استفاده کنند.

در سراسر دنیا صدها نوع چوب در مقیاس های متعدد مورد استفاده قرار می گیرند که با یکدیگر تفاوت های اساسی داشته و هرکدام ویژگی های منحصر به خودشان را دارند. اغلب از چوب در مراحل پایانی پروژه و برای زیباتر کردن کار استفاده می شود.

مزایای ساخت خانه ویلایی چوبی

 

مزایای ساخت خانه ویلایی چوبی

۱- عایقی استثنایی و مقاوم در برابر اتلاف انرژی

برخی از مصالح ساختمانی مانند فولاد، مواد غیرآلی که احتراق پذیر نیستند، وقتی گرمایش می یابند منبسط می شوند که این باعث تضعیف و فروریختن سازه می شود. این در حالی است که چوب تقریباً رفتاری برعکس این حالت را داراست. وقتی گرم می شود ( البته نه به بیش از حد دمای احتراقش )، چوب خشک می شود و واقعاً محکم تر می شود.

حال به مقایسه زیر توجه کنید. شیشه ۲۳ برابر سریعتر از چوب، سنگ مرمر ۹۰ برابر سریعتر از چوب، فولاد ۱۶۵۰ برابر سریعتر از چوب و آلومینیوم ۷۰۰۰ برابر سریعتر از چوب گرما را عبور می دهد!

این بدان معناست که خانه های چوبی از کمترین اتلاف انرژی در مقایسه با سایرین برخوردار است. اگر می خواهید گرما (یا سرما) در خانه تان باقی بماند، و می خواهید هزینه کمتری بابت گرمایش (یا سرمایش) خرج کنید، چوب جایگزینی فوق العاده برای آجر، سیمان، یا سنگ است. در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، چوب، از نظر اقتصادی جهت عایق بودن بهترین است.

۲- سرعت در ساخت: صرفه جویی در هزینه

در مقایسه با آجر، سنگ یا سیمان، سازه های چوب واقعاً باعث صرفه جویی در زمان می شود، و نتیجتاً باعث صرفه جویی در هزینه های نیروی کار می شود. به خصوص در شرایط جوی سخت مانند باران شدید، شرایط برفی و یخی بسیار کاربردی است چرا که می تواند بدون توقف ادامه پیدا کند.

خانه های چوبی امکان اصلاح آسان حین و بعد از فرآیند ساخت را دارا می باشد و این به خاطر راحتی، تطبیق پذیری، و مقرون به صرفه بودنش است که آن را گزینه ای محبوب و ارزان کرده است. خانه های به شکل بتنی عایق شده، جهت تغییر سازه ساخته شده، ممکن است گران، مشکل آفرین و زمانبر باشد.

۳- دوستدار محیط زیست

خانه های چوبی ساخته شده از درختان، تجدیدپذیر، پایدار و دوستدار محیط زیست اند. سازه های چوبی کربن دی اکسید اتمسفری را جذب می کنند و در خود نگه می دارند و حتی اگر آلودگی ناشی از حمل و نقل انتقال درختان را هم در نظر بگیریم از نوع “کربن خنثی” محسوب می شود (یعنی نه کربن به اتمسفر انتشار می دهد و نه باعث جذب کربن از اتمسفر می شود). در حقیقت، چوب تنها مصالح ساختمانی کربن خنثی می باشد.

به ازای هر یک متر مکعب چوب مصرفی در سازه، از ۸/۰ تن رهایش کربن کاسته می شود، بنابراین، اگر خانه ای از ۲۰ متر مکعب چوب استفاده کند، این باعث جلوگیری از ۱۶ تن رهایش کربن می شود. در متون علمی، ۱۶ تن کربن معادل است با کربن تولیدی ناشی از ۹۰۰۰۰ کیلومتر رانندگی با خودرو. استفاده از چوب در سازه، واقعاً تاثیر مثبتی در تغییرات آب و هوایی دارد.

درختان بالغ، از درختان جوان، در حال رشد سریع، کربن کمتری جذب می کنند. بنابراین در نبرد تغییرات آب و هوایی بریدن درختان پیرتر، استفاده از آن ها در سازه و کاشتن درختان جاذب کربن جدید به جای آن ها مفید است.

۴- گسترده از نظر زیبایی

با موجود بودن بالغ بر ۵۰۰۰ چوب مختلف جهت انتخاب، قطعاً خواسته های طراحان را برآورده می سازد. برخی از چوب ها برای عایق کاری مناسب اند، برخی برای مسائل صدا و صوت، رنگ، ظاهر، و برای دیگر سازه های چوبی، دیواره ها، کف ها، سقف ها و وسایل منزل.

چوب می تواند به هر رنگی رنگ آمیزی گردد و می تواند درخشنده و صیقلی شود که موجب نمایش هر چه بیشتر ظرافت طبیعی اش گردد. چوب می تواند تراشیده و بریده شود، چسب و میخ بخورد.

چوب پتانسیل بسیار بالایی دارد و از نظر زیبایی شناختی دلپسند است، و می تواند بسته به خلاقیت و رویاهای هر کسی به کار گرفته شود.

۵- خواص مکانیکی و خواص کاری

چوب اگرچه سبک است اما مقاومت بالایی دارد. برای مثال، چوبی که وزن مخصوص ۶/۰ دارد مقاومت کششی آن ۱۰۰ نیوتن بر میلی متر مربع است در حالی که فولادی که وزن مخصوص ۸۹/۷ دارد مقاومت کششی آن ۵۰۰ نیوتن بر میلی متر مربع است. مشخص است که وزن مخصوص فولاد بیش از ۱۳ برابر چوب است ولی با این حال مقاومت کششی آن فقط ۵ برابر چوب است! اگر مقاومت کششی را بر وزن مخصوص تقسیم کنیم، عدد حاصله کیفیت ماده و طول پارگی را به ما می دهد. “طول پارگی” یا breaking length یعنی نقطه ای که ماده تحت وزن خودش پاره می شود (می شکند). فولادی که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد طول پارگی اش km 4/5  و فولاد آبدیده km 5/17 است. وقتی مقاومت کششی فولاد را با نوع چوب صنوبر و لمینت راش مقایسه می کنیم، به ترتیب مقاومت کششی آن ها km 8/19 و km 3/28 است. اکنون می توان بهتر متوجه این نکته شد که چرا کف های اکثر سالن های ورزشی لمینت کاری است.

از نظر کاری، می توان چوب را به راحتی تعمیر و نگهداری کرد. در حالی که می توان چوب های قدیمی را نوسازی نمود، تعمیر و نگهداری سایر مواد بسیار مشکل و هزینه بر است. لذا اکثراً دور ریخته می شوند.

چوب را می توان به شیوه های زیبا و خلاقانه برید و طراحی های فوق العاده ای ایجاد کرد. ظرافت و پرداخت کاری که از چوب حاصل می شود می تواند یک طراحی معمولی را به یک طراحی خارق العاده تبدیل کند.

۶- ایمن، سبک، محکم و بادوام

یکی از چندین دلیلی که چوب هنوز هم علی رغم پیشرفت های زیاد در مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد، دوام، وزن و ایمنی آن می باشد. چوب می تواند به آرامی خم شود، ویژگی ای که آجر آن را ندارد. بنابراین اگر فوندانسیون به آرامی جابه‌جا شود، خانه چوبی می تواند با تغییر به جای شکسته شدن و فرو ریختن جابه‌جا شود. حتی کوچکترین تغییر در فوندانسیون خانه های آجری می تواند موجب ترک سیمان گردد (که ظاهر خوبی نخواهد داشت).

یکی از دلایلی که اکثر خانه ها در جنوب شرق آمریکا چوبی هستند به این خاطر است که خاک سست است. آجرهای سنگین می تواند منجر به فرو رفتن زمین شود، بنابراین خانه های چوبی سبک ترجیح داده می شوند.

۷- مقاوم در برابر آب

اگرچه بسیاری از چوب ها که در معرض آب و رطوبت قرار می گیرند موجب تورم آن ها می شود ولی برخی از انواع چوب ها بسیار در برابر آب مقاوم اند. مطالعه ای بر روی نرخ های جذب چهار نوع مختلف چوب Western Red Cedar (سدر سرخ غربی)، Douglas Fir، Western Hemlock (شوکران غربی)، و Sitka Spruce صورت پذیرفت. چوب ها خشک گردیدند تا محتوی رطوبت شان بین ۶ تا ۱۰ درصد رسید و سپس در بیرون قرار داده شدند. بعد از یکسال، سطح رطوبت سدر سرخ غربی بین ۹ تا ۱۱ درصد بود، در حالی که سایرین بین ۱۴ تا ۲۱ درصد رطوبت داشتند. افزایش در جذب رطوبت سدر سرخ غربی حداقل بود.

این مطالعه نشان می دهد که اگرچه برخی از چوب ها تمایل به جذب رطوبت دارند، برخی از انواع خاص چوب نیز وجود دارند که این تمایل را ندارند. مطمئناً برخی از چوب ها خصوصاً به دلیل نرخ جذب های بالا مورد استفاده قرار می گیرند و برخی مانند سدر سرخ غربی به دلیل نرخ جذب های پایین مورد استفاده قرار می گیرند.

 

۸- سالم و طبیعی

بار الکترواستاتیک: برای برخی از افراد این یک نکته مهم است چرا که آن ها عقیده دارند که بارهای الکترواستاتیک از برخی لحاظ ناسالم است. خبر خوب برای این افراد اینکه چوب بار الکترواستاتیکش صفر است!

در ضمن اگر اتاقی با چوب غیر پوششی پرداخت شود، کمک می کند تا رطوبت تنظیم شود که می تواند برای افراد با حساسیت تنفسی کمک رسان باشد. هم چنین آرامش روانی حاصله از حضور در یک خانه چوبی آرام را نمی توان نادیده گرفت.

 

۹- صدای آکوستیک

اگرچه چوب به عنوان عایق صدایی کامل عمل نمی کند، با جذب موج های صدا از بیرون رفتن انعکاس صدا به بیرون اتاق جلوگیری می کند. در مقایسه با رقبای سازنده اش، چوب ثابت می کند که در عایق بودن صدا کارایی بیشتری دارد، به خصوص زمانی که برای عایق کاری بین اتاق های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین چوب از آنجایی که به شکل طبیعی صدا را خفه می سازد در بسیاری از سالن های کنسرت در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و صدایی عالی در آن اتاق ایجاد می کند.

۱۰- زنگ نمی زند

چوب دچار زنگ زدگی نمی شود. اگرچه می تواند به برخی فرم ها اکسید شود، ولی این نکته در مقایسه با فلز بی اهمیت است و این اکسیداسیون مانند فلزات قابل مشاهده نیست. بله، درست است که فلزاتی وجود دارند که زنگ نمی زنند، اما آن ها گرانتر هستند.

 

مزایای ساخت خانه ویلایی چوبی

 

ثبت نظر

ارسال