نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو

 • شنبه 14 مهر 1397 ساعت 15:20

اخبار => چوبین سازه

پختن مواد غذایی به سیخ کشیده شده بر روی زغال داغ یا میله های برقی را باربیکیو یا کباب کردن سیخی می نامند.
نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو

همه‌ چیز خیلی جادویی به نظر می‌رسد وقتی‌که بوی خوب استیک تازه بر روی باربیکیو چوبی از میان درب‌ها و پنجره‌ ها گذر می‌کند و شکم شما را از خوابی عمیق بیدار می‌کند و حس گرسنگی را در شما برمی‌انگیزد. غذاهایی که بر روی آتش پخته‌شده و یا روی باربیکیو کباب می‌شوند طعمی اصیل به خود می‌گیرند؛ به ‌طوری‌ که میتوان گفت طعم لذیذ غذا با باربیکیو تکرار نشدنی است و به‌ هیچ‌ عنوان غذاهای خانگی پخته‌ شده بر روی گاز و یا فر به این اندازه لذیذ نیستند. پس باید نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو را بدانیم تا بتوانیم از این وسیله به درستی استفاده نماییم.

منظور از باربیکیو چیست ؟

پختن مواد غذایی به سیخ کشیده شده بر روی زغال داغ یا میله های برقی را باربیکیو یا کباب کردن سیخی می نامند.
به طور کل باربیکیو (به انگلیسی: Barbecue ،barbeque ،Bar-B-Q یا BBQ) روشی از روش های پخت است که از قرار دادن مواد غذایی عمدتاً گوشت بر روی حرارت یا آتش و معمولاً در فضای باز ایجاد می شود. در روش باربیکیو از ذغال، چوب، اجاق گاز برقی و گازی به عنوان منبع تأمین حرارت استفاده می کنند. معمولاً گوشت پیش از قرار گرفتن در باربیکیو باید در ماده ای مثل آبلیمو و نظایر آن خوابانده شود و یا اینکه لایه ای از موادی خاص مثل ادویه جات گوناگون و یا سس بر روی آن کشیده شود.

غذاخوری ای که غذاهای کبابی بسیار متنوعی را به روش باربیکیو ارائه می کند کبابخانه barbecue restaurant می نامند.
روش دیگری برای تهیه کباب، پختن غذا بر روی توری کباب پز با استفاده از حرارت تابشی است که به آن کباب کردن شبکه ای grilling می گویند. محلی که برای تهیه کباب شبکه ای استفاده می شود کباب پزخانه grill-room نام دارد.

 

نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو

 

نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو برای انواع باربیکیو

 دستگاه باربیکیو یا کباب پز در انواع مختلفی مانند کباب پز رومیزی، کباب پز ایستاده، کباب پز گازی، کباب پز برقی و کباب پز ذغالی وجود دارد.

نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو برای کباب پزهای ایستاده : بعضی انواع ایستاده کباب پزها قابلیت تنظیم ارتفاع نیز دارند.

نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو برای نوع برقی و گازی برای استفاده در مکان های سرپوشیده ای که در آن ها امکان اتصال به گاز یا برق وجود دارد

نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو برای نوع ذغالی برای استفاده در مکان های باز و مکان  هایی که در آنها امکان تأمین انرژی به صورت دیگر وجود ندارد، مناسبتر است.

نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو و انواع منقل، و گریل  

منقل ها در حقیقت نوع ساده باربیکیو هستند که در دو نوع ساده و برقی در دسترس می باشند. منقل و کباب پز برقی نسبت به نوع ساده استفاده راحت تری داشته و راحت تر تمیز می شود، ضمن اینکه از تولید زباله جلوگیری می کند. منبع تأمین حرارت در منقل و باربیکیوها معمولاً زغال، حرارت ایجاد شده با انرژی برق و یا گاز می باشد که بسته به طراحی محصول استفاده می شود. باربیکیو ها در طرح ها، رنگ ها و ابعاد مختلفی توسط سازندگان لوازم خانگی عرضه می شوند و مشتریان و همراهان می توانند بسته به فضای مورد نظر و ظرفیت مورد انتظار خود مناسب ترین مورد را انتخاب کنند.

گریل کردن نوعی از پخت گوشت روی توری فلزی را شامل می شود که از ارتباط مستقیم ماده غذایی با حرارت جلوگیری و باعث پخت استاندارد و سالم گوشت می شود. با استفاده از گریل به روغن در پخت گوشت نیازی نخواهد بود و علاوه بر سلامت بیشتر غذا، طعم و عطر مواد اولیه نیز حفظ خواهند شد.

مزایا و نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو  ذغالی و گازی

 1. باربیکو گازیبه سرعت گرم و به سرعت نیز سرد می شوند و هم چنین به راحتی نیز تمیز می گردد. 
 2. به نسبت ماده غذایی که می خواهید پخت و پز کنید، می توانید درجه حرارت شعله آن را نیز کم و زیاد نمایید.
 3. باربیکوهای ذغالی نیز غذا را نرم و آهسته می پزندو طعم دودی به آن می بخشد.
 4. مزیت دیگری که اجاق های ذغال چوبی دارند این است که هزینه بسیار کم و مناسبی را به همراه دارند.

معایب و نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو ذغالی و گازی

 1. باربیکیوهای گازیبه خوبی باربیکیو های ذغالی حرارت زیادی نمی دهند، بنابراین نمی توانید استیک هایی با کیفیت به دست بیاورید.
 2. اجاق های گازی نسبت به ذغال چوبی، هزینه بسیار بیشتری دارد که بسته به برند و ویژگی های این چنینی قابل تغییر است.
 3. باربیکیوذغالی برای روشن شدن و پیدا کردن درجه حرارت مناسب و مورد نیاز به زمان زیادی احتیاج داشته
 4. زمان بسیار زیادی طول می کشد تا سرد شده و تمیز گردد.
 5. این نوع از اجاق ها دود بسیار زیاد و ناسالمی را ایجاد می کنند که برای اطرافیان (و مخصوصاً اگر همسایه ای در نزدیکی خود دارید) مضر و آزاردهنده خواهد بود.

نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو

 

نکات بهداشتی استفاده از باربیکیو چیست ؟؟

 • دستگاه باربیکیوخود را قبل و بعد از استفاده تمیز و ضدعفونی کنید. این امر نه تنها سلامت شما را تأمین می کند، بلکه در طول عمر بیشتر باربیکیو نیز مؤثرخواهد بود.
 • برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی، قبل از طبخ و پس از طبخ و خنک شدن، آن ها را در یخچال یا کلمن یخ نگهداری کنید.
 • برای جلوگیری از انتقال میکروب ها، مواد غذایی خام و پخته را در یک ظرف نگه داری نکنید. همچنین پس از تماس با مواد خام به ویژه انواع گوشت و مرغ، دست های خود را بشویید برای رعایت بهداشت، از هر گونه تماس بین مواد خوراکی خام و خوراک های پخته شده، جلوگیری کنید.
 • اگر ازباربکیوهای قدیمی تر استفاده می کنید، توصیه می شود زغال های مناسبی را انتخاب کنید که فاقد مواد آلوده و آفت کش ها باشند.
 • از تنفس هوای گرم که توسطباربیکیو تولید می شود، خودداری کنید زیرا حتی اگر بسیار ضعیف هم باشند، باز هم گازهای دی اکسین در آنها وجود دارد. (منابع تولید دی اکسین برای مثال عبارتند از: احتراق چوب در شومینه، دود سیگار، و البته دود برخاسته از آتش در جنگل ها و آتش فشان ها)

روش های تمیز کردن و نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو

 • بهترین زمان برای تمیز کردن، پس از گرم شدنگریل است. زیرا چربی ها به راحتی پاک می شوند.
 • استفاده از پیاز : نصف پیاز را (با استفاده از چنگال) بر روی گریل گرم بکش. این کار به از بین بردن و برداشته شدن چربی و اضافه های غذا کمک بسیاری می کند.
 • جلوگیری از زنگ زدگی : اگر ترجیح می دهید که با آب و صابون گریل را تمیز کنید، به یاد داشته باشید که بلافاصله پس از شستن، گریل را خشک کرده و برای جلوگیری از زنگ زدن، کمی روغن جامد بر روی میله های آن بزنید.
 • خودداری از ریختن آب بر روی زغال : با اینکه کار خیلی وسوسه انگیزی است، اما در عین حال آلودگی بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد.
 • استفاده از ماء الشعیر : نصف بطری ماء الشعیر را بر روی گریل گرم ریخته و با روزنامه تمیز کنید.
 • استفاده از جوش شیرین : یک خمیر را با جوش شیرین و آب درست کنید، بر روی گریل زده و پس از ۱۵ دقیقه به وسیله یک کهنه خشک، سطح آن را پاک کرده و دوباره گریل را بر روی زغال داغ به مدت ۱۵ دقیقه بگذارید تا خمیر و یا غذای باقی مانده بر روی گریل از بین برود.

 

نکاتی در مورد استفاده از باربیکیو


ارسال نظر

ارسال