Fa En یکشنبه 22 تیر 1399 ساعت 6 و 30 دقیقه
۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره ۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره

چرا ویلای چوبی؟

ویلای چوبی|خانه چوبی| قاب سبک چوبی|

چرا ویلای چوبی | خانه چوبی | پیشرفت روز افزون شهرنشینی و زندگی در آپارتمان ها و برج ها، خلاء احساس آرامش در فضایی سنتی را چندین برابر کرده، تا جایی که سپری کردن تعطیلات آخر هفته در ویلایی چوبی چشم نواز در دامان طبیعت از رویاهای انسان امروزی تلقی می شود.

شنبه 10 خرداد 1399 ساعت 16:48

 چرا ویلای چوبی؟  زندگی در ویلای چوبی به حدی دلپذیر و دلچسب می باشد که بیشتر افراد علاقه به زندگی و حضور در چنین خانه هایی را دارند. در کنار حس و حال خوبی که با حضور در ویلا چوبی می توانید داشته باشید، مهم است که از ویژه گی های کلیدی یک خانه چوبی و تفاوت آن به نسبت خانه هایی که با گچ و سیمان ساخته می شوند، داشته باشید.

 ویلای چوبی بر خلاف ویلاهای سنتی سازگار با محیط زیست می باشد بدین صورت که خانه‌های چوبی ساخته شده از درختان، تجدید پذیر، پایدار و دوستدار محیط زیست هستند. سازه‌های چوبی کربن دی اکسید اتمسفری را جذب می‌کنند و در خود نگه می‌دارند و حتی اگر آلودگی ناشی از حمل و نقل انتقال درختان را هم در نظر بگیریم از نوع «کربن خنثی« محسوب می‌شود (نه کربن به اتمسفر انتشار می‌دهد و نه باعث جذب کربن از اتمسفر می‌شود). در حقیقت، چوب تنها مصالح ساختمانی کربن خنثی هست که مورد توجه سلایق مختلف می باشد. در نظر داشتن قدمت خانه های چوبی در سراسر دنیا، اسکان قریب به دو میلیارد نفر از مردم جهان در کشورهای اروپایی ،آمریکا، کانادا، ژاپن و ... می تواند گواه بر ترویج روز افزون ساختمان های چوبی باشد. علاوه بر زیبایی خیره کننده و احساس آرامش وصف ناپذیر موجود در خانه ها و کلبه های چوبی ، می توان دلایل متعددی بر رواج روزافزون ویلاهای های چوبی برشمرد :

 

چرا ویلای چوبی؟ 

 

1.سرعت چشمگیر اجرا ( 45 روز کاری برای ساخت یک ویلای دو طبقه )

2. سازگاری با محیط زیست و کاهش آلودگی زیست محیطی

3. سبک سازی و مقاومت در مقابل زلزله

4. عدم استفاده از مصالح سنتی ساختمانی و کاهش چشمگیر پرتی مصالح و نخاله ساختمانی

5. بهینه سازی مصرف انرژی، عایق بندی سرما و گرما

 

ویلای چوبی|خانه چوبی| قاب سبک چوبی|چرا ویلای چوبی باید استاندارد سازی شود؟

 

چرا ویلای چوبی باید استاندارد سازی شود؟ 

 

 امروزه در ساخت و ساز خانه و ویلا ضمن توجه به معماری و زیبایی شناسی به بهره‌ برداری بهینه از مصالح، سرعت و کیفیت ساخت نیز توجه ویژه گردیده است. یکی از راه های بهینه کردن ساخت مسکن استفاده از روش های ساخت صنعتی و یا نیمه صنعتی می‌باشد که در اصطلاح فنی به آن بکار‌گیری مصالح پیش ساخته و نیمه پیش ساخته می‌گویند.

در زمینه تولید مصالح نیمه پیش ساخته تکنولوژی های بسیاری در کشورهای پیشرفته جهان ایجاد شده است. یکی از جدیدترین این روش‌ها در زمینه ساخت، فر‌آوری و بهره‌ برداری از چوب به عنوان رایج‌ترین و فراوان‌ترین مصالح موجود در طبیعت می‌باشد، به طوری که در کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا، ژاپن و سایر کشورهای زلزله خیز علی الخصوص ایالت کالیفرنیا به عنوان یک سیستم بسیار پیشرفته و مطلوب مورد توجه قرار گرفته است. لذا مطابقت با آیین نامه های استاندارد سازی خانه های چوبی نیز از وجوه تمایز اصلی خانه های چوبی است.

 

چرا ویلای چوبی باید بهینه سازی شود؟

 

کارشناسان چوبین سازه  ضمن تحقیق و بررسی ابعاد مختلف صنعتی سازی ساختمان های چوبی با تجهیز مناسب کارگاه علاوه بر آماده سازی و فرآوری چوب های مورد استفاده، اسکلت و سازه چوبی را در محل کارگاه آماده سازی می نمایند و در نهایت در محل احداث پروژه آیتم های از پیش آماده شده و کد گذاری شده را مونتاژ می نمایند.

طی این مراحل ضمن برخورداری از سرعت بالای پیاده سازی، برخلاف ساخت و سازهای ماسونری نیازی به تبیین و تجهیز کارگاه ساختمانی ندارد. این مهم در بهینه سازی وقت و بهای تمام شده ساخت و ساز نقش بسزایی دارد.

 

ویلای چوبی|خانه چوبی| قاب سبک چوبی|نحوه ساخت ویلای چوبی

 

نحوه ساخت ویلای چوبی :

 

سیستم ساختمان‌های قاب سبک چوبی استاندارد یکی از پیشرفته ترین سیستم های ساختمانی است که رعایت تمام اصول فیزیک ساختمان از قبیل عایق کاری حرارتی، رطوبتی، صدا و هوابندی در شمار الزامات آن است و در نتیجه یکی از کامل ترین و در عین حال آسیب پذیر ترین سیستم‌های ساختمانی است چرا که در صورت اجرای نادرست می تواند زیان‌های مالی بزرگی ببار آورد.

مهم‌ترین نکته در این سیستم، محافظت سازه چوبی در برابر عوامل مخرب محیط از قبیل تغییرات شدید دما و رطوبت، قرار گرفتن در معرض قارچ‌ها، حشراتی که از چوب تغذیه می‌کنند، میکروارگانیزم‌ها و حرارت زیاد است.

از طرفی دیگر آتش‌سوزی، بخصوص پس از وقوع زلزله و انتشار آن در مناطق با تراکم زیاد، خطری جدی برای ساختمان‌های چوبی است. باید در نظر داشت که نحوه محاسبات بارهای وارده و طراحی این سیستم ساختمانی با سیستم‌های متداول دیگر متفاوت است.

 

سازه ویلایی با قاب سبک چوبی چیست؟

 

سیستم ساختمان‌های سبک اسکلت چوبی برای اجرای ساختمان‌های کوتاه‌مرتبه و میان‌مرتبه، شش طبقه و کمتر، کاربرد گسترده‌ای داشته است. بدیهی است که کمبود دانش در رفتار این ساختمان‌ها در هنگام زمین لرزه و نیز نقشی تعیین کننده در ارتفاع مجاز ساختمان داشته است.

اما با توجه به انطباق ویلاهای چوبی، بر آیین نامه های معتبر جهانی این معضل نیز مرتفع شده و با مطرح شدن فن‌آوری‌های جدید، پوشش های ضد حریق چوب، پوشش های نانو ، ایجاد سلول‌های آتش، چوب‌های محافظت شده با مواد کندسوز‌کننده، و پیش‌بینی راه‌های فرار در هنگام آتش سوزی و تحقیقات گسترده در خصوص رفتار لرزه ای سازه‌های دارای قاب سبک چوبی، زمینه مناسبی برای افزایش تعداد طبقات و ارتفاع خانه‌های چوبی فراهم گردیده است.

 

ویلای چوبی|خانه چوبی| قاب سبک چوبی|سیستم ساختمان‌های اسکلت سبک چوبی چگونه است؟

 

سیستم ساختمان‌های اسکلت سبک چوبی چگونه است؟

 

سیستم ساختمان‌های اسکلت سبک چوبی، یک سیستم مدوله شده است. هر دیوار از تعدادی اجزای عمودی (وادار یا اِستاد) با فاصله مرکزی 40 یا 60 سانتی‌متر، که در بالا و پایین به اجزای افقی متصل شده‌اند، تشکیل می‌شود. ابعاد چوب‌های به‌کار برده شده در سازه این سیستم ساختمانی نباید از اندازه اسمی 5 در 10 سانتی‌متر کمتر باشد.

 این محدودیت ابعادی برای پایداری بیشتر سازه در هنگام آتش سوزی در نظر گرفته شده است. مکان خالی بین وادار(استاد)های دیوارها و تیرهای افقی سقف‌ها، برای قرار دادن عایق‌های حرارتی و صوتی و عبور تأسیسات ساختمانی تعبیه شده است.

دیوارهای این سیستم ساختمانی با پوشش‌های تخته‌ای مقاوم مانند تخته چندلا (Plywood) و یا ورق تولید شده از چوب تراشه جهت دار OSB (Oriented Strand Board) می توانند به‌عنوان دیوارهای برشی عمل کنند.

سقف‌ها نیز در این سیستم ساختمانی با ایجاد یکپارچگی، توسط پوشش‌های مقاوم، مانند دیافراگم قابل انعطاف عمل کرده و خرپاهای سقف‌ نهایی با پوشش‌هایی از ورق های چوبی، به‌صورت یکپارچه در می آیند.

یک اصل بسیار مهم در این سیستم ساختمانی تأمین یکپارچگی سازه آن است. شالوده، دیوارها، سقف‌های بین طبقات و سقف نهایی (بام)، و تمامی اجزای تشکیل‌دهنده سازه ساختمان باید به درستی و با دقت بسیار، مانند جعبه‌ای یک‌پارچه به یکدیگر دوخته شوند. اجزای ساختمانی به‌گونه‌ای طراحی می شوند که چوب‌های به‌کار برده شده در سازه ساختمان تا حدامکان به گونه فشاری یا کششی عمل کنند، و باعث ایجاد گشتاور‌های ناشی از خروج از محوریت نشوند.

یکی دیگر از موارد بسیار اساسی در این سیستم ساختمانی، تأمین هوابندی آن است، به گونه‌ای که نفوذ هوا، حتی در مواردی که اختلاف فشار بین دو طرف جدار زیاد است، از حدود تعیین‌شده بیشتر نشود. از این روی، لازم است محل برخورد دیوارها با پی، درها و پنجره‌ها با دیوار، دیوارهای خارجی با یکدیگر و همچنین محل تلاقی خرپاها با دیوارهای خارجی، با استفاده از روش‌ها و مصالح مناسب، به درستی هوابندی شوند.

 

ویلای چوبی|خانه چوبی| قاب سبک چوبی|نکات مهم قبل از سفارش ساخت خانه چوبی!

 

نکات مهم قبل از سفارش ساخت خانه چوبی!

 

جهت ساخت یک ویلا  یا کلبه پیش ساخته چوبی بایستی در مرحله اول برآورد هزینه ساخت داشته باشید. سپس بعد از این که بودج مشخص شد، برای تعیین متراژ خانه اقدام کنید.

 توجه داشته باشید که احتیاجی نیست و نباید مبلغ اضافه ای بابت اینکه شهر شما از مبدا شرکت ساخت خانه چوبی فاصله دارد بپردازید؛ مثلا اگر ساخت خانه چوبی در گیلان یا هر جای دیگری مد نظر شماست نیازی به برآورد هزینه بیشتر برای بعد مسافت ندارید. اساسا قیمت خانه چوبی برای تمام نقاط ایران قیمت ثابتی است و برای شهر های دورتر از مبدا کارخانه مثل شیراز، اصفهان، خوزستان، کرمانشاه، مشهد و آذربایجان و… نباید هیچ هزینه ای اضافه شود.


اگر ساخت کلبه یا ویلا دو طبقه مدنظر شماست نیازی به افزایش قیمت مبنای خانه ندارید و تنها کافی است متراژ طبقه دوم را هم به بنای خانه اضافه کنید. به این ترتیب نحوه ساخت خانه چوبی تا دو یا سه طبقه به همین شکل محاسبه می شود و مابه التفاوتی برای قیمت مبنا نخواهد داشت.


تمامی پروژه های سفارشی که بر مبنای درخواست مشتری ساخته می شود پیش ساخته محسوب می شود و طرح آماده ای برای متراژ مشخص وجود ندارد که شما ملزم به انتخاب آن باشید و همواره می توانید بر مبنای نیاز خود متراژ و طرح خانه را تعیین نمایید. تعیین هزینه، انعطاف پذیری طرح، نوع عایق بندی و انتخاب متریال تمام اجزای ساختمان چوبی در اختیار شماست.


اسکلت خانه چوبی شما می تواند از ال اس اف (LSF)، تمام چوب یا ترکیبی از چوب و فلز یا چوب و بتن باشد که انتخاب این نوع از اسکلت به نوع طرح و منطقه ای دارد که خانه قرار است در آنجا ایجاد شود. به این ترتیب طراحی خانه چوبی کاملا انعطاف پذیر است. ساخت ویلای چوبی هم در هر فضایی امکان پذیر است در باغ، منطقه شهری، روستایی، کوهستانی، گرم و خشک و منطقه مرطوب شمال کشور قابل اجراست.


همچنین هیچ نگرانی بابت نوع آب و هوای منطقه خود برای ساخت ویلا یا خانه چوبی نداشته باشید. سازه چوبی برای قرار گرفتن در انواع حالت های آب و هوایی انعطاف بالایی دارد و می توان با انتخاب نوع متریال مناسب بدون هیچ مشکلی سازه چوبی را در آن منطقه نصب کرد. انعطاف خانه چوبی برای مناطق شمالی ایران بسیار موثر تر است و بر خلاف تصور رایج چوب های استفاده شده در خانه های چوبی، تماما مناسب مناطق مرطوب است و شروع تخریب چوب در این مناطق بسیار کندتر است.

 

ویلای چوبی|خانه چوبی| قاب سبک چوبی|آیا ویلاهای چوبی در برابر باد و باران و برف مقاوم هستند؟

 

در ساخت خانه ها و ویلاهای چوبی در مناطق گرمسیر که تابش نور آفتاب و وزش بادهای گرم بیشتری دارند متریال صحیح و مناسب این مناطق انتخاب و استفاده شود. هم چنین باید از پوشش های نهایی مقاوم تری در برابر اشعه UV استفاده شود تا عمر لایه بیرونی سازه افزایش پیدا کند. خنک کردن این خانه ها به دلیل خصوصیت ذاتی چوب، سریع تر و با صرف انرژی کمتری صورت می گیرد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت انتخاب نوع عایق کاری سقف و جنس لایه بیرونی آن است که نقش بسیار حیاتی در بالا بردن عمر سازه های چوبی در مناطق گرمسیر دارد.

به دلیل کم بودن وزن خانه های چوبی در یک متر مربع، فوندانسیون مورد نیاز بسیار ساده و سبک خواهد بود و همین موضوع امکان ساخت آن را بر روی سطوح شیب دار فراهم کرده است.

 

آیا ویلاهای چوبی در برابر باد و باران و برف مقاوم هستند؟

 

برای ایجاد مقاومت لازم در برابر باد و باران و برف تنها کافی است اصول مهندسی ساخت سازه های چوبی را رعایت کنید. بدین شکل دیواره ها کاملا در برابر نفوذ آب باران مقاوم می شوند و سقف خرپای چوبی مقاومت بسیار بالایی در برابر وزن برف خواهد داشت.

هم چنین باید بدانید که خانه چوبی در مناطق مرطوب مانند شمال کشور یعنی شهرهای استان گیلان، مازندران و گرگان، کم ترین آسیب را خواهد دید. خانه های چوبی و به طور کلی سازه های چوبی در هوای مرطوب رطوبت نسبی خود را از دست نخواهند داد که در واقع این یک ویژگی مهم به حساب می آید. چرا که خشک شدن چوب و از دست دادن رطوبت موجود در آن سرآغاز تخریب چوب است!

این ویژگی چوب وقتی با رنگ های مقاوم به رطوبت ترکیب می شود مقاومت قابل قبولی برای استفاده در این مناطق ایجاد می کند. این ویژگی در شمال کشور تا حدی قابل توجه بوده است که از گذشته تاکنون معمولا از چارچوب های چوبی به جای فلزی در خانه ها استفاده می شده است و عمر بالایی داشته است.

 

آکوستیک( عایق صدا) بودن ویلا چوبی:

 

اگرچه چوب به‌عنوان عایق صدایی کامل عمل نمی‌کند، اما با جذب موج‌های صدا از بیرون رفتن انعکاس صدا به بیرون اتاق جلوگیری می‌کنند. در مقایسه با رقبای سازنده‌اش، چوب ثابت می‌کند که در عایق بودن صدا کارایی بیشتری دارد، به‌خصوص زمانی که برای عایق کاری بین اتاق‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین چوب از آن جایی که به شکل طبیعی صدا را خفه می‌سازد در بسیاری از سالن‌های کنسرت در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و صدایی عالی در آن اتاق ایجاد می‌کند.

 

مقاومت خانه های چوبی در برابر موریانه ها، قارچ ها و حشرات چوب خوار  چگونه است؟

 

یکی از باورهای نادرست در ساخت خانه های چوبی باور بالا بردن مقاومت چوب با اشباع کردن آن می باشد! این در حالی است که اشباع کردن چوب هزینه ساخت خانه را بالا می برد، اتصالات چسب و چوب را ضعیف کرده و امکان اجرای رنگ های ضد آب و نانو عایق ها را دچار مشکل می کند.

برای رفع این مشکل می توان از چوب های مقاوم به نفوذ موریانه و حشرات چوب خوار استفاده نمود. به طور مثال، چوب نراد (روسی) به دلیل ماهیتی که دارد ذاتا در برابر این خطرات مقاومت بالایی دارد و گزینه مناسبی برای ساخت خانه های چوبی است. به طوری که با قطع ارتباط مستقیم ستون ها و دیواره ها با کف زمین (خاک) به وسیله نانو عایق ها می توان هزینه های اضافی اشباع کردن چوب را حذف کرد.

 

ویلای چوبی|خانه چوبی| قاب سبک چوبی|مقاومت خانه های چوبی در برابر موریانه ها، قارچ ها و حشرات چوب خوار  چگونه است؟

 

  نتیجه گیری: 

 

برای ساخت سازه های چوبی نیروی انسانی کمتری مورد نیاز است و کار ساخت آن در زمان کوتاه تری صورت می گیرد و همچنین  سازه های چوبی احتیاج به خشک شدن ندارند و فورا قابل استفاده می باشند که این ویژگی موجب ساخت سریع، موثر و اقتصادی را می دهد. چوب، حمل و نقل آسانی دارد، سبک است و در مقایسه با سازه های بتنی و فلزی، هزینه کمتری را بر سازنده تحمیل می کند. چوب ها دچار زنگ زدگی نمی‌شوند. اگرچه می‌تواند به برخی فرم‌ها اکسید شود، ولی این نکته در مقایسه با فلز بی‌اهمیت است و این اکسیداسیون مانند فلزات قابل مشاهده نیست. بله درست است که فلزاتی وجود دارند که زنگ نمی‌زنند، اما آن‌ها گران‌تر هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با خانه های چوبی به سایت چوبین سازه مراجعه نمایید.

ثبت نظر

ارسال