Fa En چهارشنبه 7 خرداد 1399 ساعت 16 و 21 دقیقه
۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره ۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره

بازسازی سرویس بهداشتی

بازسازی سرویس بهداشتی

بازسازی سرویس بهداشتی سنگی که برای دیوار اصلی که در پشت روشویی قرار دارد رو از سنگ اسلب با زمینه سفید و رگه های مشکی استفاده کرده ایم و همچنین برای ایجاد یک فضای مناسب و هماهنگ در فضای سرویس بهداشتی از سنگ دیوار هم برای کف سرویس در نظر گرفتیم

یکشنبه 19 آبان 1398 ساعت 9:51

سرویس بهداشتی یکی از پر اهمیت ترین بخش های هر خانه است و باید طراحی آن تمیز و زیبا و راحت باشد و امروزی  طراحی آن از سنتی به مدرن تبدیل شده است و تغییر شکل یافته .مهمترین مسائل که در بازسازی سرویس بهداشتی مورد اهمیت است از نظر زیبایی شناسی محیط بصری  (مصالح _نور پردازی _مبلمان مناسب در فضا _تهویه مطبوع) که در زمان طراحی داخلی سرویس بهداشتی باید توجه کرد و همچنین باید به زیبایی شناسی محیط و هارمونی رنگ ها هم توجه کرد تا یک فضای مناسب و راحت را داشته باشیم.

در این طرح معماری داخلی سرویس بهداشتی اول به معرفی مصالحی می پردازیم که استفاده کرده ایم.

1- سنگ اسلب 2- سنگ مرمریت مشکی 3-کاغذ دیواری 4- رنگ سفید

 

بازسازی سرویس بهداشتی

 

مصالح

 

جهت بازسازی سرویس بهداشتی سنگی که برای دیوار اصلی که در پشت روشویی قرار دارد رو از سنگ اسلب با زمینه سفید و رگه های مشکی استفاده کرده ایم و همچنین برای ایجاد یک فضای مناسب و هماهنگ در فضای سرویس بهداشتی از سنگ دیوار هم برای کف سرویس در نظر گرفتیم پس سنگ کف سرویس هم از سنگ اسلب در امتداد دیوار استفاده کردیم و همچنین برای ایجاد هارمونی رنگ در کف سرویس بهداشتی از سنگ مرمریت مشکی با رگه های طلایی در کناره سنگ اسلب کف استفاده کردیم.از رنگ سفید برای سقف استفاده شده برای ایجاد تعادل در فضا و برای ماباقی دیوارها از کاغذ دیواری ساده در نظر گرفته شد و برای ایجاد یک فضای مدرن ترجیح داده شد از کاغذ دیواری ساده که هارمونی رنگ با دیگر مصالح داشته باشد رو استفاده کنیم.

 

نور پردازی

 

نور پردازی در سرویس بهداشتی بسیار مهم است که با نور پردازی صحیح  فضایی روشن و آرامش بخشی و زیبا را می توانیم ایجاد کنیم. در بازسازی سرویس بهداشتی توجه داشته باشید که نور پردازی باید طوری باشد که نور کافی را برای دیدن جزییات صورت را تامین کند. همچنین نور پردازی نباید سایه ایجاد کند که باعث زحمت و مشکل ویا تاریکی باشد باید یک محیط شفاف رو ایجاد کنیم در سرویس بهداشتی و حمام. در این پروژه ما سعی کردیم محیطی روشن و شفاف رو ایجاد کنیم ما با استفاده از نور گم و هالوژن محیط را نور پردازی کردیم بهترین نور پردازی استفاده از نور گم هست که روشنایی یک دست به فضا می دهد و یک نوع روشنایی سقفی به شمار می آید. در سقف با فاصله های یکسان از هالوژن استفاده شده. نور پردازی با هالوژن و نور گم از بهترین و مناسب ترین نور پردازی است. ما با استفاده از چراغ آویز هم به روشنایی فضا پرداختیم و به زیبا بودن طراحی داخلی هم پرداخته است.این سه روش نور پردازی در این پروژه باعث زیبایی شناسی محیط و روشنایی محیط در سرویس شده اند. برای بهتر شدن نور فضای سرویس بهداشتی سعی کردیم از نور گرم و سرد با یکدیگر استفاده کنیم.

 

چیدمان مبلمان در فضای سرویس

 

در طراحی و بازسازی سرویس بهداشتی توجه داشته باشید که درب سرویس بهداشتی بهتر است رو به رو شویی باشد و دید کمی به توالت فرنگی یا کاسه توالت داشته باشد که ما این نکته رو در طرح مان رعایت کردیم. درب این پروژه ارتفاع 240 متر و عرض 85 را دارد ولی باید توجه کنیم ارتفاع در بستگی به ارتفاع سقف داردکه طبق آن می توانیم ارتفاع رو کم یا زیاد کنیم و  همچنین عرض در هم تغییر می کند.در این طرح داخلی توالت فرنگی بر دیوار نصب شده است و فلاش تانک آن مخفی است.و ما برای روشویی از کابینت استفاده کردیم که می تواند بسیار مفید باشد برای نگهداری وسایلی مثل مسواک، خمیر دندان و دستمال باشد و ارتفاع کابینت و سینک روشویی بین 85 تا 95 سانتی متر است استاندارد ارتفاع کابینت برای سرویس بهداشتی و حمام فاصله ی آکس روشویی با دیوار حداقل باید 60 سانتی متر باشد.

 ولی در طرح ما به دلیل این که فضای زیادی داریم توانستیم روشویی را در وسط دیوار قرار بدهیم که چیدمان مناسبی هست برای طراحی داخلی سرویس بهداشتی و انتخاب روشویی صحیح برای یک فضا یک امر مهم است و همچنین فاصله ی آکس توالت فرنگی با دیوار حداقل 45 سانتی متر است ولی ما در این پروژه 50سانتی متر در نظر گرفته ایم برای ایجاد راحتی در فضا و همچنین پریزها باید در فاصله ی90 سانتی متری از روشویی باشد. از قفسه و کمد هم می توانیم استفاده کنیم اگر فضای کافی داریم. برای بهتر شدن فضا می توانیم از تزیینات داخلی مثل گلدان، گل هم استفاده کنیم.

 

تهویه مطبوع

 

برای تهویه مناسب سرویس بهداشتی باید درفضا پنجره یا هواکش استفاده شود اما در بازسازی این پروژه داخلی چون پنجره نیست ما از هواکش استفاده کرده ایم و سعی کردیم هواکش را به صورت مخفی کار کرده ایم بهترین جای قرار گیری هواکش بالای توالت فرنگی است و ما با استفاده از نور گم در سقف توانستیم فضای مخفی برای هواکش در این طرح داشته باشیم. همچنین بیشتر سرویس ها به دلیل نداشتن پنجره از هواکش استفاده می کنند.

مسئله ی شیب بندی در سرویس بهداشتی و حمام از مهمترین نکته است که در هنگام طراحی و بازسازی باید رعایت شود و در نظر گرفته شود فضای خیس مثل سرویس بهداشتی وحمام  باید کف آن ها شیب 1.5درصدی به سمت کفشور یا گاتر و یا چاه توالت باید باشد شیب و ما در این پروژه از گاتر مخفی در زیر توالت فرنگی استفاده کرده ایم. ولی در سرویس بهداشتی ایرانی دیگر نیازی به گاتر ویا کفشور نیست شیب 1.5 درصدی رو به سمت چاه می دهیم

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت چوبین سازه مراجعه نمایید.

نظرات

reza

5 ماه و 12 روز پیش

بسیار عالی بود این مقاله لطفا راجع اصول طراحی آشپزخانه هم مطلب بزارین

ثبت نظر

ارسال