Fa En چهارشنبه 7 خرداد 1399 ساعت 16 و 41 دقیقه
۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره ۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره

تغییر دکوراسیون مطب پزشکان

تغییر دکوراسیون مطب پزشکان| طراحی دکوراسیون| دکوراسیون مطب| طراحی داخلی

در یک دکوراسیون داخلی مطلوب کاربرد آثار هنری مانند انواع مبلمان با رنگ آرامش‌بخش که راحت هستند و با انواع عکسها و ایده‌هایی که با کاربرد رنگهای آرامش‌بخش همراه می‌باشد می‌تواند بیماران را کمی آرام‌تر کند.

یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 ساعت 18:23

هدف اصلی در طراحی دکوراسیون مطب پزشکی مانند مطب پزشکان عمومی، روانشناسان و نیز دکوراسیون دندانپزشکی این است که بتوان به بهترین شکل ممکن فضای داخلی مطب را بهینه کرد و همچنین میزان عملکردها را بالا برد علاوه بر موارد ذکر شده در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی مطب پزشکی باید به زیبایی بصری دکوراسیون طراحی شده نیز توجه لازم را داشته باشید. همه ی ما می دانیم که برای تسکین درد باید نزد پزشک متخصص برویم ولی از سویی دیگر این را هم مدنظر قرار می دهیم که اگر وارد مطبی شویم که از نظر بهداشتی و زیبایی زیاد مورد پسند ما نیست تمایلی به رفتن به آن مطب نشان نمی‌دهیم چرا که همه ی انسان ها زیبایی را دوست دارند و همیشه به فکر سلامت جسم و روح خود می‌باشند. یک بازسازی اصولی و تغییر دکوراسیون مطب پزشکان در برگیرنده همه تحولات ضروری و توجه به جزییات مهم با کمترین هزینه ممکن می‌باشد. در ادامه شما با بازسازی مطب بیشتر آشنا خواهید شد.  

 

تغییر دکوراسیون مطب پزشکان

 

اساسی ترین و شاخص ترین مواردی که باید برای تغییر دکوراسیون مطب پزشکان و چیدمان جدید آن در نظر گرفته شود توجه به نوع کاربری مطب و به وجود آوردن حس انرژی و بازگرداندن احساس آرامش به بیمارانی است که به دلایل جسمی و روحی دچار مشکل شده اند.

در واقع اتاق انتظار اولین فضای مواجهه ی بیمار با مطب پزشک می باشد پس باید طراحی و چیدمان این اتاق به گونه ای باشد که دقایق و ساعاتی که بیمار در این محیط در انتظار به سر می برد باعث سرگرمی او شود و از شدت استرس و تنش او کم کند .

 از طرفی می توان از اشیا و لوازمی که لذت‌بخش و سرگرم‌کننده هستند مثل انواع گیاهان و آکواریوم و لوازم تزیینی بسیار شیک و خاص سبب می‌شود که ذهن مراجعه‌کنندگان از درد منحرف شود و آرامش پیدا کنند.

 همچنین استفاده از موزیک لایت می تواند بسیار تأثیرگذار در ایجاد محیطی آرامش‌بخش برای بیماران باشد. چیدمان مناسب اتاق معاینه به‌گونه‌ای که منعکس‌کننده علایق پزشک مربوطه باشد می‌تواند احساس صمیمیت بیشتری برای مراجعه ‌کنندگان به وجود آورد. در نتیجه یک جایگاه ویژه برای پزشک در نظر مراجعه‌کنندگان ایجاد می‌گردد.

طراحی داخلی یک مطب با توجه به ‌اندازه و نوع کاربری آن متفاوت می‌باشد و باید به‌گونه‌ای باشد که احساس مطلوبی در مراجعه‌کنندگان به وجود آورد. از آن جایی‌که مراجعه‌کنندگان یا مشتریان یک مطب بیمارانی با احساس ناخوشایند هستند و اغلب به دلیل بی‌حوصلگی و درد توان تحمل فضای موجود برای انتظار و معاینه را ندارند ازاین‌رو طراحی و تغییر دکوراسیون مطب پزشکان باید به شیوه‌ای انتخاب شود که بیشترین احساس آرامش توأم با راحتی را برای آن ها به ارمغان آورد. به‌گونه‌ای که بیماران توان تحمل مدت‌زمان موردنیاز جهت معاینه و مشاوره با دکتر خود را در اتاق معاینه داشته باشند.

 

 

تغییر دکوراسیون مطب پزشکان

 

در یک دکوراسیون داخلی مطلوب کاربرد آثار هنری مانند انواع مبلمان با رنگ آرامش‌بخش که راحت هستند و با انواع عکس ها و ایده‌هایی که با کاربرد رنگ های آرامش‌بخش همراه می‌باشد می‌تواند بیماران را کمی آرام‌تر کند.

جهت راحتی بیماران باید از مبلمان راحت و کاربردی استفاده کنید. در واقع مهم ترین نکته برای  انتخاب مبل و صندلی مطب جنس آن می باشد که بهتر است قابل ضدعفونی سریع باشد (استیل و فولاد ضد زنگ) . همان طور که می دانید که محیط داخلی مطب و اتاق پزشک باید روزی چند مرتبه تمیز و استریل شود که برای راحتی در نظافت این مکان ها  و جلوگیری از انباشته شدن آلودگی ها در زیر مبلمان  توصیه می شود که  پایه های آن کمی بلند تر از سایر صندلی ها و مبلمان ها باشد.

عوامل مؤثر دیگر در تغییر دکوراسیون مطب پزشکان می‌تواند گاهی به دلیل جابجایی و یا گسترش فعالیت‌های یک مطب باشد که درنتیجه لازم است در دکوراسیون داخلی آن تغییراتی به وجود آید. شرط لازم برای تغییر دکوراسیون مطب به شکل حرفه‌ای و دلخواه، رعایت شرایط و ضوابط استاندارد و بررسی اصول روانشناسی در این زمینه می‌باشد که تنها متخصصان متبحر می‌توانند بهترین ایده‌ها را در این موارد اجرا کنند.

مورد دیگری که در ابتدای ورود به مطب پزشکان توجه بیماران را به خود جلب می کند کانتر منشی می باشد امروزه استفاده از طرح های هندسی گوناگون و پیچیده برای کانتر منشی از طرف کارفرمایان بسیار پر طرفدار شده است دقت در تهیه و طراحی میز و کانتر مناسب و شیک  برای منشی مطب می طلبد به اندازه ی کافی زمان  برای انتخاب و تهیه ی کانتری با طرح های مدرن و به روز بگذارید زیرا این وسیله  یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین وسیله های مطب است که ممکن است کانتر طوری طراحی شده باشد که علاوه بر قرار دادن کشو در قسمت های جانبی و داخل، از فضای پشت آن نیز برای نگهداری پرونده های پزشکی و سایر اسناد و مدارک استفاده نمود. 

 

بررسی جوانب گوناگون برای تغییر دکوراسیون مطب پزشکان

 

تغییرات دکوراسیون مطب در واقع دست‌کاری در حجم فضای مورد استفاده و شکل دادن به فضا به شیوه‌ای جدید با توجه به جنبه‌های روانشناسی مطب و معماری آن می‌باشد. بررسی جوانب گوناگون در کاربری یک مطب می‌تواند کمک شایانی به خلق فضایی خاص و متفاوت کند به‌گونه‌ای که ترکیب عناصر و المان‌های موجود با بهترین نوع طراحی، بیشترین کارایی و بهره‌وری را به همراه داشته باشد.

برای بازسازی یک مطب تیغه های اضافی را حذف می کنند و یا در صورت لزوم تیغه ای را اضافه می کنند، کاشی های قدیمی سرویس بهداشتی را تعویض می کنند و اگر نم زدگی داشته باشد آن را رفع می کنند. دیوار پوش های قدیمی را با استفاده از کاغذ دیواری یا پارچه دیواری های مدرن یا کلاسیک استفاده می کنند. در دکوراسیون مطب نور پردازی اهمیت بسیار زیادی دارد که از نورهای آرامبخش استفاده کنند و زیبایی فضا را بیشتر می کند. در بعضی مواقع لازم است قفسه ها را برای قرار دادن لوازم پزشک در اتاق معاینه طراحی شود.

بازسازی مطب توأم با به‌ کارگیری دیوا پوش های مناسب و نورپردازی مطلوب که محیط را از حالت کسالت‌آور خارج می‌کند در تقویت روحیه بیماران تأثیر بسزایی دارد. استفاده از رنگ‌های زنده برای قسمت‌های اصلی مطب مانند درودیوار یا کف‌پوش ها و درعین‌حال کاربرد رنگ‌ها و ترکیبات آرامش‌بخش توأم با هارمونی مناسب با سایر تجهیزات داخلی برتری و هویت ویژه‌ای به مطب می‌بخشد.

استفاده از رنگ آبی  به علت آرامش بخش بودن برای کاهش استرس بیماران  بیشتر در اتاق انتظار مورد استفاده قرار می گیرد و رنگ سفید در دکوراسیون داخلی طرفداران بسیار دارد زیرا رنگ سفید  به راحتی با هر رنگ دیگری  می توان تلفیق نمود و همخوانی و همسانی زیادی با سایر رنگ ها دارد این رنگ امیدواری را در افراد افزایش می دهد و رنگ سبز که استفاده از این رنگ در بیشتر مطب های  روانپزشکی توصیه می شود و تذکر این نکته ضروری می نماید که  بهتر است از رنگ های گفته شده علاوه بر در و دیوار ها در مبلمان اداری و سایر وسایل هم استفاده کنید .

 

تغییر دکوراسیون مطب کودکان

 

دکوراسیون داخلی مطب کودکان به شکلی متفاوت از انواع مطب در نظر گرفته می شود. با استفاده از انواع سرگرمی ها و رنگ های شاد و ایده های خلاقانه می توان احساس ترس را در کودکان به هنگام مراجعه به پزشک از بین برد. در این میان راحتی مادرانی که نوزاد دارند نیز باید در نظر گرفته شود.

 همان طور که در بالا گفته شد استفاده از رنگ‌هایی مانند آبی، سبز و سفید در طراحی جدید مطب برای قسمت‌های مختلف و حتی برای چیدمان غالب می‌تواند در انتقال آرامش به بیماران نقشی مثبت داشته باشد.

 

تغییر دکوراسیون مطب پزشکان

ثبت نظر

ارسال