Fa En یکشنبه 22 تیر 1399 ساعت 6 و 56 دقیقه
۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره ۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره

اصول فرایند بازسازی مطب دندانپزشکی

بازسازی| بازسازی مطب| بازسازی مطب دندانپزشکی|

بازسازی مطب دندانپزشکی شامل اصولی می باشد که تاثیر به سزایی در حس زیبایی شناسی مراجعه کنندگان به مطب دارند. در واقع یک دندانپزشک برای این که افراد بیشتری که دندان هایشان دچار مشکل شده جذب مطب خود کند تخصص و خوش نامی او به تنهایی کافی نیست. تخصص و خوش نامی شاید شرط لازم برای مراجعه کنندگان باشد اما قطعا شرط کافی نیست.

دوشنبه 23 دی 1398 ساعت 11:49

بازسازی مطب دندانپزشکی شامل اصولی می­باشد که تاثیر به سزایی در حس زیبایی ­شناسی مراجعه­ کنندگان به مطب دارند. در واقع یک دندان­پزشک برای اینکه افراد بیشتری که دندان­هایشان دچار مشکل شده جذب مطب خود کند تخصص و خوش­نامی او به تنهایی کافی نیست. تخصص و خوش­نامی شاید شرط لازم برای مراجعه­ کنندگان باشد اما قطعا شرط کافی نیست. در حقیقت مهمترین معیار، فضای داخلی و نوع چیدمان و بازسازی مطب دندانپزشکی می­ باشد که امروزه در کشورهای توسعه­ یافته توجه به فضاهای داخلی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. اگر شما هم به دنبال بازسازی مطب دندانپزشکی و تغییر دکوراسیون مطب خود هستید تا آخر این مطلب ما را همراهی کنید.

 

بازسازی مطب دندانپزشکی؛ دسته بندی قسمت­ های مهم یک مطب

 

چنانچه بخواهیم برای بازسازی مطب دندانپزشکی دو بخش از مطب را از لحاظ روانشناسی بیمار مورد بررسی قرار دهیم آن دو بخش این گونه عنوان می­ شود:

 

 • اتاق انتظار
 • اتاق معاینه

 

بازسازی مطب دندانپزشکی؛ بررسی اتاق انتظار

 

اتاق انتظار نقشی اساسی در بازسازی مطب دندانپزشکی دارد، دلیل این امر این است که اصولا مراجعه­ کنندگان وقتی مدتی از نشستن آن ها که می­ گذرد به دلیل سر رفتن حوصله ، خودشان را با فضای داخلی مکانی که در آنجا هستند مشغول می­کنند یا از مجلات و بروشورهایی که در اختیارشان هست استفاده می­ کنند. حال اگر  بازسازی مطب دندانپزشکی به خوبی انجام شده باشد مراجعه­ کنندگان از اینکه در آن مکان هستند حس خوبی خواهند داشت و قطعا تعریف مطب و فضای دلنشین آن را به سایر دوستان و آشنایان خود خواهند کرد.

 

 

بازسازی| بازسازی مطب| بازسازی مطب دندانپزشکی|نکاتی که در هنگام بازسازی مطب دندانپزشکی برای اتاق انتظار باید رعایت کرد

 

اتاق انتظار نقشی اساسی در بازسازی مطب دندانپزشکی دارد

 

نکاتی که در هنگام بازسازی مطب دندانپزشکی برای اتاق انتظار باید رعایت کرد

 

همانطور که گفتیم فضای اتاق انتظار در یک مطب دندانپزشکی بسیار با اهمیت است، در همین راستا 5 نکته­ ای که در طراحی یک اتاق انتظار در بازسازی مطب دندانپزشکی باید آن را درنظر گرفت را در ادامه این مطلب عنوان خواهیم کرد.

 

 1. رنگ اتاق انتظار

 

طبیعی است که در بازسازی مطب دندانپزشکی اولین نکته ­ای که باید درنظر گرفت رنگ اتاق انتظار است. دلیل این امر این است که وقتی افراد وارد مطب دندانپزشکی می ­شوند اولین فاکتوری که آن ها را جذب خود می­ کند رنگ اتاق انتظار خواهد بود. بهتر است که رنگ اتاق انتظار یک رنگ آرامش ­بخش یا استفاده از کاغذ دیواری با طرح ملایم باشد تا از میزان تنش در بیماران به ویژه کودکان کم کند. تا جایی که سعی دارید اتاق انتظار را شکیل و در عین حال تسلی ­بخش طراحی کنید.

 

 1. مبلمان اتاق انتظار

 

دومین عامل مهم در اتاق انتظار بعد از رنگ اتاق، مبلمان اتاق انتظار است که تاثیر شگرفی در جذب افراد دارد. بهتر است تا رنگ و فرم مبلمان و صندلی­ های اتاق انتظار با رنگ کلی اتاق در تضاد نباشد و هارمونی لازم در فضای اتاق رعایت گردد. بنابراین اگر شما هم قصد بازسازی مطب دندانپزشکی خود را دارید علاوه بر بحث­ های بازسازی فیزیکی به بازسازی روانی که چیدمان اتاق و مبلمان نیز شامل آن ها هستند توجه لازم را مبذول فرمایید.

 

 1. نور اتاق انتظار

 

سومین فاکتور یک اتاق انتظار مدرن در بازسازی مطب دندانپزشکی مسئله نور اتاق انتظار است. تا می ­توانید نور اتاق انتظار را ملایم درنظر بگیرید زیرا بالا بودن شدت نور میزان هیجان و آدرنالین را در بیماران بالا می­ برد که طبیعتا افراد برای ترمیم و جراحی دندان نه تنها به آدرنالین و هیجان احتیاجی ندارند بلکه می ­تواند خطرناک هم باشد. همچنین استفاده از ابزارهای نوردهی مدرن چون لوستر، نور مخفی سقف یا آباژور می­ تواند به هرچه زیباتر شدن فضای اتاق کمک شایانی داشته باشد.

 

 

بازسازی| بازسازی مطب| بازسازی مطب دندانپزشکی|بازسازی اتاق انتظار مطب دندانپزشکی

 

بهتر است تا رنگ و فرم مبلمان و صندلی­ های اتاق انتظار با رنگ کلی اتاق در تضاد نباشد و هارمونی لازم در فضای اتاق رعایت گردد

 

 1. کف اتاق انتظار

 

عامل دیگری که در بازسازی مطب دندانپزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است  کف اتاق انتظار و مطب است که مراجعه­ کننده هنگام گذاشتن اولین قدم به مطب توجهش به آن جلب می ­شود. سرامیک، موزائیک، پارکت، لمینت، کفپوش، همه این گزینه­ ها می ­توانند انتخاب مناسبی برای اتاق انتظار باشند. با اینحال بهتر است از کفپوش­های با طرح چوب و رنگ قهوه­ای ملایم استفاده کنید تا حس زیبایی­ شناسی مراجعه­ کنندگان را به خوبی تحریک کنید به طوریکه از انتظار طولانی مدت در اتاق انتظار خسته نشود.

 

 1. موارد اضافه

 

غیر از مواردی که قبل­تر عنوان کردیم موارد اضافه دیگری نیز می­ توان در پروژه بازسازی مطب دندانپزشکی به کار گرفت. به عنوان مثال به­ جای استفاده از روزنامه­ و مجلات خسته­ کننده­­ای که اغلب در مطب­ ها مشاهده می ­گردد می­ توانید از یک کتابخانه کوچک و شیک که کتاب­ های معروف و سرگرم­ کننده در خود دارد استفاده کنید. یا با استفاده از قطعات پیش ­ساخته یا پارتیشن ­ها قسمت­ های مختلف اتاق انتظار را جدا کنید و جذابیت بصری به وجود بیاورید. از دیگر مواردی که در اتاق انتظار می ­توانید بهره ­مند گردید بکارگیری از گل­ های تزیینی و آپارتمانی می ­باشد که باعث افزایش روحیه و نشاط در بین مراجعه­ کنندگان می ­شود. همچنین نکته­ مهمی که باید به آن توجه کنید پرهیز از یک عادت مرسوم اشتباه در بین پزشکان است که از قدیم رایج بوده و آن هم استفاده از پوستر­های پزشکی بر روی دیوار مطب می ­باشد که فضای اتاق انتظار را  مانند بیمارستان­ جلوه می­ دهد.

 

بازسازی مطب دندانپزشکی؛ بررسی اتاق معاینه

 

اتاق معاینه نیز نقش غیرقابل انکاری در بازسازی مطب دندانپزشکی دارد. به این دلیل که معمولا مراجعه­ کنندگان وقتی برای ترمیم دندانهایشان نزد پزشک می­ آیند تحت استرسس قرار دارند و آرامش ­بخش بودن فضای اتاق معاینه می ­تواند تا حد زیادی استرس روانی بیمار را خنثی کند.

 

 

بازسازی| بازسازی مطب| بازسازی مطب دندانپزشکی|نکاتی که در هنگام بازسازی مطب دندانپزشکی برای اتاق معاینه باید رعایت کرد

 

آرامش ­بخش بودن فضای اتاق معاینه می ­تواند تا حد زیادی استرس روانی بیمار را خنثی کند.

 

نکاتی که در هنگام بازسازی مطب دندانپزشکی برای اتاق معاینه باید رعایت کرد

 

همانطور که از فضای اتاق انتظار به طور مفصل گفتیم فضای اتاق معاینه نیز در یک مطب دندانپزشکی بسیار با اهمیت است، در همین راستا 4 نکته ­ای که در طراحی یک اتاق معاینه در بازسازی مطب دندانپزشکی باید آن را درنظر گرفت را در ادامه این مطلب عنوان خواهیم کرد.

 

 1. رنگ اتاق معاینه

 

اولین نکته ­ای که برای اتاق معاینه در فرایند بازسازی مطب دندانپزشکی باید لحاظ کرد رنگ اتاق معاینه است. حتما سعی کنید از رنگ ­های روشن در اتاق معاینه استفاده کنید و از بکارگیری رنگ­ های تیره خودداری کنید. همچنین می­ توانید از کاغذ دیواری­ های با طرح روشن نیز استفاده کنید. به طورکلی اصلی ­ترین معیاری که در اتاق معاینه سنجیده می ­شود پاکیزگی آن است پس حتی الامکان دیوارها پاکیزه و عاری از هرگونه لکه باشد.

 

 1. تجهیزات اتاق معاینه

 

مهمترین عامل در بحث بازسازی مطب دندانپزشکی بدون تردید یونیت دندانپزشکی مورد استفاده است. تا جایی که سعی دارید از جدیدترین و پیشرفته­ ترین یونیت­های موجود در بازار برای مطب خود استفاده کنید.

 

 1. نور اتاق معاینه

 

برخلاف اتاق انتظار که گفتیم از نوردهی سبک استفاده کنید در بازسازی مطب دندانپزشکی برای اتاق معاینه باید از نوردهی بالا که استاندارد مطب ­های دندانپزشکی هست بهره ­مند گردید.

 

 1. کف اتاق معاینه

 

در بازسازی مطب دندانپزشکی برای اتاق معاینه حتی الامکان از سرامیک سفید برای کف استفاده کنید. دلیل این کار همان مبحث نور است که در مورد بالا به آن اشاره کردیم. سفید بودن کف اتاق معاینه موجب بازتاب نور می ­شود و در نتیجه نور بیشتری در اتاق معاینه خواهیم داشت.

 

 

بازسازی| بازسازی مطب| بازسازی مطب دندانپزشکی| بازسازی کف اتاق معاینه

 

سفید بودن کف اتاق معاینه موجب بازتاب نور می ­شود و در نتیجه نور بیشتری در اتاق معاینه خواهیم داشت

 

ثبت نظر

ارسال