Fa En یکشنبه 22 تیر 1399 ساعت 6 و 30 دقیقه
۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره ۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره

موارد کاربرد سنگ گرانیت در بازسازی ساختمان

مسنگ گرانیت | وارد کاربرد سنگ گرانیت در بازسازی ساختمان| ساختمان سازی |کف پوش| بازسازی ساختمان، سنگ نما,  

سنگ گرانیت | استفاده از سنگ گرانیت در بازسازی ساختمان | گونه ای از سنگ آذرین درونی، سنگ خارا و یا همان سنگ گرانیت  نام دارد که دارای دانه های متوسط تا درشت بوده، سنگ گرانیت از کوارتز و فلدسپات ، میکا و پاره ای کانی های دیگر تشکیل شده می باشد.

چهارشنبه 4 تیر 1399 ساعت 18:43

گرانیت نمونه ای از سنگ های بسیار سخت و بادوام می باشد و از قابلیت صیقل پذیری بسیار بالا برخوردار است. سنگ های گرانیتی در رنگ های قرمز, سیاه, قهوه ای, شکلاتی, صورتی, آبی و سبز یافت می شوند. دانه بندی آن ها درشت بوده و با چشم قابل مشاهده هستند. مقاومت این محصول نسبت به انواع مرمر و سنگ تراورتن بیشتر است و سطح صیقلی و درخشان آن نیز بیشتر حفظ خواهد شد.

 

این متریال متداول ترین سنگ ساختمانی بوده که در صنعت ساختمان سازی کاربرد بسیار فراوانی دارد و از آن برای نماکاری ساختمان, سنگفرش, روکابینتی, راه پله ها و… استفاده می گردد. سنگ گرانیت بهترین گزینه برای پله های ساختمان می باشد زیرا راه پله ها به دلیل رفت و آمد زیاد ساییده و آلوده می شوند. بنابراین باید از سنگی همانند گرانیت برای آن ها استفاده کرد زیرا بسیار مقاوم و با دوام می باشند.

 

کاربردهای سنگ گرانیت :

 

گرانیت هزاران سال است که در کاربردهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار میگیرد، گرانیت ساب خورده و برش خورده در ساختمان‌سازی، پل‌ها، سنگ‌فرش‌ها، یادبود و بسیاری از پروژه‌های دیگر استفاده می‌شود. در فضاهای داخلی قطعات و سنگ‌های گرانیت ساب خورده به عنوان پیشخوان، کف پوش، پله و تزئینات دیگر استفاده می‌شود.

 

قیمت بالای مواد ساختمانی اغلب از محبوبیت آن‌ها می‌کاهد و سنگ گرانیت معمولا قیمتی بسیار بیشتری از مواد ساخته دست انسان را دارد. اگر چه گرانیت غالباً به خاطر شهرت و برازندگی خود انتخاب‌شده است و برای ایجاد زیبایی و آراستگی در کار، و دوام و مرغوبیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

گرانیت به عنوان سنگ شکسته  یا آگرگات استفاده می‌شود. گرانیت به این صورت به عنوان ماده زمینه در مکان‌های ساختمانی، به عنوان آگرگات در ساخت جاده، سنگریزه ریل راه‌آهن، فونداسیون و هر جایی که سنگ شکسته به عنوان پر کننده مفید می باشد، استفاده می‌شود.

 

موارد کاربرد سنگ گرانیت در بازسازی ساختمان,سنگ گرانیت،  ساختمان سازی، کف پوش، بازسازی ساختمان، سنگ نما,  کاربردهای سنگ گرانیت

 

سنگ گرانیت چه نوع سنگی است؟

 

گونه ای از سنگ آذرین درونی، سنگ خارا و یا همان سنگ گرانیت  نام دارد که دارای دانه های متوسط تا درشت بوده، سنگ گرانیت از کوارتز و فلدسپات ، میکا و پاره ای کانی های دیگر تشکیل شده می باشد.

 

رنگ سنگ گرانیت به کانی و شیمی سنگ بستگی دارد و به رنگ های متغییری مانند صورتی، خاکستری، طوسی، سیاه و … در طبیعت دیده می شود. سنگ گرانیت از سرد شدن توده های مذاب که ماگما نام دارد شکل گرفته است. گرانیت با وزن مخصوص ٢٧٥٦ کیلوگرم بر متر مکعب یکی از سخت ترین و مقاوم ترین سنگ ها است.

 

مقاومت سنگ گرانیت نسبت به سنگ های مرمریت و تراورتن بیشتر است و سطح صیقلی و درخشان آن نیز بیشتر حفظ می شود.  موارد کاربرد سنگ گرانیت در بازسازی ساختمان است و متداول ترین سنگ شناخته شده ای است که در صنعت ساختمان سازی کاربرد بسیاری دارد.

 

ویژگی های سنگ ساختمانی خوب :

 

بافت سنگ:

 

 سنگ باید ساختمانی سالم داشته باشد یعنی شیار،ترک و رگه های سست نداشته باشد و بدون پوسیدگی و  یکدست و یکنواخت باشد.

 

جذب آن :

 

سنگ ساختمانی نباید آب زیادی را جذب کند بنابراین نباید در آب متلاشی و حل شود.

 

پاکیزگی :

 

 سنگ ساختمانی نباید آلوده به مواد طبیعی و یا مصنوعی باشد.

 

 پایداری سنگ در مقابل عوامل محیطی :

 

 سنگ طبیعی باید شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط را تحمل کند چونکه باید در برابر باد، یخبندان، تغییرات دمایی و در صورت وجود جریان آب و دیگر عوامل فرسایشی مقاومت کند.

 

پایداری مکانیکی :

 

 تاب فشاری برای قطعات نباید کمتر از 150 کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد.

 

موارد کاربرد سنگ گرانیت در بازسازی ساختمان,سنگ گرانیت،  ساختمان سازی، کف پوش، بازسازی ساختمان، سنگ نما, انواع مختلف سنگ نمای ساختمان

 

انواع مختلف سنگ نمای ساختمان چیست و هرکدام چه ویژگی‌هایی دارند؟

 

سنگ نمای ساختمان بسیار متراکم و سنگین می باشد و برای ساخت‌ و ساز تعریف‌شده اند. سنگ‌های آذرین، دگرگونی و رسوبی که به‌عنوان سنگ نمای ساختمان بکار برده می‌شوند به علت ماندگاری بالایی که دارند و همچنین جذابیت و مقرون ‌به‌ صرفه بودن آن‌ها مورداستفاده قرار گرفته می شوند.

 

 سنگ‌های استخراج‌شده از معدن با توجه به مشخصات کاربردی آن‌ها در ابعاد متفاوت برش داده ‌شده و برای نماکاری ساختمان آماده می‌شوند. درواقع سنگ تزئینی سنگی است که می‌تواند برش داده‌ شود و یا بر روی آن حک کاری صورت گیرد که زیبایی فوق‌العاده‌ای برای ساختمان ایجاد خواهد کرد.

 

 سنگ نمای گرانیت مانند آهن محکم بوده و حجم بسیار بالایی دارد که به علت همین تراکم بالا، آب کمتری را به خود جذب می‌کند. سنگ نما تراورتن و مرمریت دو نوع دیگر از سنگ نمای ساختمان هستند که تنوع رنگی و طراحی آن‌ها زیاد است و در انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری و همین‌طور اماکن عمومی مانند حرم‌ها و مساجد کاربرد دارند.

 

در این نوشتار در مورد سنگ نمای ساختمان توضیح می دهیم:

 

ازآنجایی‌ که در بیشتر ساخت‌وسازهای داخلی و بیرونی ساختمان برای دکوراسیون و زیبایی از سنگ نمای ساختمان استفاده می‌شود لذا شناختن انواع سنگ نمای ساختمان و آشنایی با ویژگی‌های آن‌ها ضروری و مهم می باشد.

 

سنگ نمای ساختمان چیست؟

 

سنگ نمای ساختمان ازلحاظ مقاومت و استحکام مطلوب‌تر بوده و دوام بالا، زیبایی، سهولت استخراج، برش و حکاکی از ویژگی‌های بارز آن‌ها می‌باشد. انواع سنگ‌های مختلف از قبیل گرانیت، آذرین، دگرگونی و رسوبی به‌عنوان سنگ نمای ساختمان استفاده می‌شوند.سنگ‌های رسوبی بسیار متنوع بوده اند و در رنگ، بافت و ترکیبات متفاوت وجود دارند. بعضی از ماسه ‌سنگ‌ها مانند رسوب‌هایی هستند که از سنگ‌های قبلی تولید شده اند درحالی‌که بعضی دیگر مانند سنگ ‌آهک از رسوبات حاصل از مواد تشکیل‌شده‌اند.

 

این رسوبات در لایه‌ها قرار می‌گیرند و با گذشتن مدت‌زمانی طولانی به هم فشرده و چسبیده می‌گردند. سنگ نما تراورتن و دیگرگونه‌های متراکم سنگ‌آهک مانند سنگ مرمر(که نوعی سنگ دگرگونی است) توسط صنایع سنگ‌سازی ساختمان طبقه ‌بندی ‌شده‌اند.

 

سنگ‌های آذرین از ماگما تشکیل‌شده‌اند که مخلوطی از مواد معدنی گداخته شده می باشند و در اعماق زمین یافت می‌شوند. بعضی از سنگ‌های آذرین سرد و سخت مانند سنگ گرانیت، کوارتز و دیوریت در عمق زمین وجود داشته و ممکن است بعدها در معرض فرسایش قرار بگیر‌ند درحالی‌که انواع دیگر سنگ‌ها مانند گدازه بازالتی و دیگر رسوبات آتش‌فشانی به سطح زمین منتقل می‌شوند.

 

سنگ نمای گرانیت با توجه به قدرت و دوام بالا و قابلیت تحمل بلوک‌های سنگین ازلحاظ تاریخی قدمت بسیار زیادی داشته و استفاده از آن در ساختمان‌های تجاری و مذهبی بسیار پرکاربرد بوده است.

 

نوع دیگری از سنگ نمای ساختمان سنگ‌های دگرگونی می باشند که از سنگ‌های موجود پیشین تشکیل‌شده‌اند و از طریق گرما، فشار و یا اعمال شیمیایی مایعات و گازها تغییریافته‌اند. کوارتزیت(ماسه‌سنگ تغییریافته)، سنگ مرمر(سنگ‌آهک تغییریافته) و گرانیت گنیس(گرانیت تغییریافته)نمونه‌ای از سنگ‌های ساختمانی دگرگونی معمول می باشند.

 

گرانیت یک سنگ آذرین درشت‌دانه است که عمدتاً از فلدسپارها و کوارتز با مقادیر جزئی میکا و مواد معدنی آمفیبول تشکیل‌شده است. با این تعریف ساده به‌راحتی می‌توان با بازرسی بصری این سنگ ­ها را شناسایی کرد.

 

موارد کاربرد سنگ گرانیت در بازسازی ساختمان,سنگ گرانیت،  ساختمان سازی، کف پوش، بازسازی ساختمان، سنگ نما, مزایای سنگ گرانیت

 

مزایای سنگ گرانیت :

 

تنوع طرح و رنگ:

 

سنگ گرانیت با تنوع بالایی از طرح، رنگ و بافت در طبیعت موجود می باشد و همین امر باعث شده از این متریال برای زیباسازی ساختمان استفاده شود. گرانیت بدون نیاز به طراحی دارای زیبایی منحصر بفرد بوده و رنگ های متنوع آن گزینه های بی شماری برای انتخاب پیش روی مصرف کنندگان قرار می دهد.

با استفاده از این محصول به آسانی می توان در فضا هارمونی ایجاد کرد و از همخوانی رنگ آن با دیگر عناصر موجود در فضا لذت برد. خاکستری، سفید، مشکی، سبز و قرمز از جمله رایج ترین رنگ های گرانیت هستند.

 

دوام و طول عمر بالا:

 

سنگ گرانیت نمونه ای از انواع  سنگ ساختمانی است که بدون ایجاد تغییر در ساختار و یا رنگ آن در طیف وسیعی از کاربردها کارایی لازم از خود را نشان می دهد. برای استفاده از این متریال تنها کافیست آن را پس از استخراج و انتقال به سنگبری به ابعاد مورد نظر برش داد.چنین سنگی سخت و مقاوم می شود اما در عین حال انعطاف پذیر می باشد و اگر تحت فشار یا سایش قرار گیرد به آن هیچ آسیبی وارد نخواهد شد.

 

قیمت متناسب :

 

این محصول در مقایسه با دیگر نمونه ها از قیمت مناسب تری برخوردار است زیرا منابع آن به وفور در کشور یافت می شوند. همینطور هزینه های مربوط به نگهداری از آن پایین تر می باشد.

 

همخوانی با سایر مصالح :

 

با استفاده از این سنگ ها می توان به طرح های بی نظیری در صنعت معماری دست پیدا کرد. یکی از مزیت های بارز آن قابلیت استفاده در کنار دیگر مصالح مانند فولاد، چوب و شیشه است. از این رو می توان آن را متریالی مکمل برای ساختمان در نظر داشت زیرا زیبایی و شخصیت خود را به خوبی حفظ نموده و با سایر مصالح سازگاری پیدا می کند.

 

مقاومت در برابر حرارت :

 

استحکام این متریال در مقابل حرارت بالا فوق العاده است، از این رو از آن برای ساخت کانتر آشپزخانه استفاده می شود زیرا بدون هیچ نگرانی می توان ظروف داغ را بر روی آن قرار داد.

 

موارد کاربرد سنگ گرانیت در بازسازی ساختمان,سنگ گرانیت،  ساختمان سازی، کف پوش، بازسازی ساختمان، سنگ نما

 

دوستدار محیط زیست :

 

گرانیت ماده ای خام است که از منابع موجود در طبیعت استخراج می گردد، از این رو برخلاف دیگر مصالح نیاز به هزینه و وقت بسیار برای تولید ندارد. این ماده بادوام تجدید پذیر است و حتی سال ها پس از استفاده می توان آن را بازیافت کرد.

 

مقاومت در برابر خوردگی :

 

این سنگ در برابر خوردگی بسیار مقاوم است، به همین علت اگر بر روی آن مواد شیمیایی ریخته شود دچار آسیب نخواهد شد.

 

مقاومت در برابر خراشیدگی و سائیدگی :

 

این متریال ماده ای سخت و بسیار مقاوم است که در مقابل خط و خش آسیب ناپذیر می باشد. این سنگ انتخابی متناسب برای سنگ راه پله است زیرا در اثر رفت و آمد مداوم، دچار سائیدگی نمی شود.

 

در آخر :

 

اکثر کتاب‌های مقدماتی زمین‌شناسی گرانیت را فراوان‌ترین سنگ پوسته قاره‌ای می‌خوانند. در سطح زمین گرانیت در هسته بسیاری از رشته‌کوه‌ها، در نواحی بزرگی به نام باتولیت، و در هسته نواحی قاره‌ای که سپر نامیده می‌شود، وجود دارد.

 

بلورهای بزرگ گرانیت نشان می‌دهد که این سنگ به آهستگی از مواد مذاب متبلور شده می باشد. این سرد شدن آهسته (که به بلورها فرصت بزرگ شدن داده است) در زیر سطح زمین و مدت زمان طولانی اتفاق افتاده است. اگر امروزه در سطح زمین آن‌ها را می‌بینیم تنها علت آن بالا آمدگی سنگ‌های گرانیت و فرسایش سنگ‌های رسوبی بر روی آن‌ها و در نتیجه رخنمون گرانیت می باشد.

 

در نواحی که سطح زمین با سنگ‌های رسوبی پوشیده شده است، سنگ‌‌های گرانیت، گرانیت دگرگونی و یا سنگ‌های مرتبط به آن معمولاً در زیر این پوشش رسوبی وجود دارد. در چنین حالتی به این گرانیت‌های عمیق پی‌سنگ می‌گویند.

ثبت نظر

ارسال