مزیت های بازسازی ساختمان قدیمی

 • چهارشنبه 21 شهریور 1397 ساعت 11:10

اخبار => بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان یک کار کاملاً به صرفه برای نوسازی منزل می باشد
مزیت های بازسازی ساختمان قدیمی

بازسازی ساختمان در شهرهای بزرگ یک امر غیر قابل گریز می باشد. بافتهای فرسوده در شهرهای کوچک و بزرگ نیازمند به سازی و نوسازی هستند. کار بازسازی ساختمان بسته نوع مکان و متریال مورد استفاده، متراژ و دیگر عوامل از درجه سختی متفاوتی برخوردار است. بدیهی است که این کار یک امر تخصصی بوده و می بایست به کاردان سپرده شوند. بازسازی ساختمان در شهر بزرگی مثل تهران با مشکلات خاص خود روبرو می باشد. ترافیک، کوچه های تنگ، نبود جای پارک برای تخلیه نخاله و حمل و نقل متریال از جمله این موارد هستند. در ادامه این مطلب شما با مزیت های بازسازی ساختمان قدیمی بیشتر آشنا خواهید شد.

بازسازی ساختمان به دلالیل مختلفی انجام می شود زمانی از عمر ساختمان خیلی نگذشته است اما مالک آن علاقه مند است که تغییراتی در دکوراسیون داخلی منزل انجام دهد. گاهی نیز بازسازی به دلیل خرابی هایی است که ایجاد شده اند و باید به موقع اقدام کرد که این خرابیها در لوله کشی و جاهای مختلف ساختمان اتفاق نیفتد، برای اینکه تغییرات در سقف ، دیوار و کف پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه و به طور کلی تغییرات برای زیبایی ساختمان به درستی انجام شود و نتیجه مطلوب حاصل شود درگام اول به یک طرح اولیه زیبا و بر اساس فضای موجود نیاز است.

مراحل پروژه بازسازی و مقاوم سازی ساختمان

 • بازدید اولیه از تمامی قسمت های ساختمان و نوع سازه ( فلزی، بتنی، آجری با دیوارهای باربرو.
 • تهیه طراحی 3بعدی متناسب با فضاهای موجود و جدیدترین ایده های روز دنیا .
 • تخریب قسمت های اضافی و ایجاد فضاسازی مناسب طبق طرح.
 • تکمیل کلیه کارهای بازسازی و در انتها پاکسازی محل از نخاله ها .

مزیت های بازسازی ساختمان قدیمی

بازسازی ساختمان یک کار کاملاً به صرفه برای نوسازی منزل می باشد. معمولاً افراد هزینه های به مراتب بیشتری را برای جابجایی و نقل مکان می بایست پرداخت نمایند. افراد به دلیل اینکه وابستگی هایی به محل و ساختمان خود پیدا می کنند بجای رفتن به یک منزل نو و به روزتر سعی می کنند همان مکان را بازسازی نمایند.

چرا نیاز به بازسازی ساختمان  وجود دارد ؟

احساس نیاز به بازسازی (Renovation)  یا نوسازی از دو عامل اصلی فرسودگی و یکنواختی فضای ساختمان و مواد و مصالح مصرفی نشأت می گیرد. مواد و ابزار ساختمانی دارای عمر مفیدی هستند که پس مدتی فرسوده می شوند که بایستی جایگزین شوند زیرا به شدت در برابر عواملی همچون زلزله و حوادث طبیعی و غیرطبیعی آسیب پذیر خواهند بود. از طرفی با تغییرات جزئی و کلی  در طراحی ساختمان میتوان از یکنواختی و تکرار رهایی یافت و فضائی کاملاً متفاوت و دلخواه را خلق کرد.

چگونه بازسازی خانه خود را شروع کنیم؟

اقدام اولیه برای شروع این فرآیند آماده کردن طرحی از ایده ها و نیازهای ذهنی شما می باشد. بایستی به طور کامل به آنچه نیاز دارید و مورد دلخواه شماست فکر کنید و از جوانب مختلف بررسی نمایید تا در نهایت طرحی دلخواه و مورد پسند حاصل کار باشد.

به طور کلی فرآیند بازسازی و تغییر دکوراسیون جذاب می باشد، چنانچه تغییرات ایجاد شده اصولی و با علم کافی انجام گیرد، بازسازی بشدت ملموس و گیرا خواهد بود در غیر اینصورت حتی صرف هزینه های سنگین نیز نمی تواند رضایت خاطر شما را جلب کند.

 

مزیت های بازسازی ساختمان قدیمی

طراحی و ایده پردازی در مزیت های بازسازی ساختمان قدیمی

یکی از کلیدهای موفقیت در بازسازی و تغیر دکوراسیون منزل، به خصوص زمانی که شما قصد بازسازی و تغییر ساختار کلی در خانه ی خود دارید، دوراندیشی و در نظر گرفتن تمام نیازها و بهره گیری از دانش و اطلاعات در این زمینه می باشد. قبل از شروع به کار بازسازی زمانی را برای طراحی و فکر کردن به آنچه مورد نیاز و پسند سلیقه و روحیه شما است قرار دهید. هر قدر نقشه و طرح شما دقیق و حساب شده باشد، شما در پایان کار به خانه دلخواه و مد نظرتان بیشتر نزدیک می شوید، فارغ از اینکه احتیاج به دوباره کاری داشته باشید.

سبک و شیوه زندگی خود را در نظر داشته باشید

برای شروع مشتریان باید نحوه استفاده اعضای خانواده از فضا خانه را مشخص نمایند. آیا اهل مهمانی دادن های بزرگ هستید؟ شب نشینی های صمیمی چند نفره زیاد انجام می دهید؟ آیا به یک منطقه نشیمن بزرگ با چیدمان مبل های یک پارچه نیاز دارید؟ و یا بهتر است ۲ یا ۳ منطقه نشیمن با مبل های کمتر داشته باشید؟ بیاد داشته باشید، شما باید تمامی شرایط کنونی خانواده و فرهنگ و آداب زندگی خود را در نظر بگیرید، علاوه بر آن، شرایطی که در آینده برای شما تغییر خواهد کرد را نیز در طراحی و بازسازی خانه خود مد نظر داشته باشید. مثلا اگر شما تازه ازدواج کرده اید و قصد دارید در سال های نزدیک بچه دار شوید، در طراحی و ایده پردازی های خود آینده فرزندانتان را نیز در فرآیند تغییر دکوراسیون و بازسازی درنظر بگیرید. در شرایطی که شما نیاز های حال و تا حدودی آینده را در طراحی فرآیند بازسازی منزل خود در نظر گرفته باشید به طور حتم تا چندین سال نیاز به تغییر و بازسازی مجدد نخواهید داشت.

مراحل و مزیت های بازسازی ساختمان قدیمی

برای بازسازی ساختمان بعد از ایجاد امنیت خانه، باید مکان هایی که احتیاج به تعمیر و بازسازی دارند را مشخص کنید. از جایی شروع کنید که خرابی دیوار اتاق ها و یا تیغه های زاید احتمال خرابی دارند و محیط جدید را با توجه به طرح بازسازی کنید.

 • بعد از اجرای بازسازی تیغه های دیوارها نوبت به اجرای سیستم تأسیسات مکانیکی و برق می رسد.
 • در حال حاضر جهت آسایش اعضای خانواده برای سیستم گرمایشی از پکیج استفاده می کنند.
 • پکیج ها را برای اینکه اکسیژن خانه را تلف نکند غالباً در بالکن ها می گذارند اما ایمنی آن را در نظر می گیرند.
 • در حال حاضر طراحی بالکن ها به حالتی می باشد که لوله آب برای پکیج نصب می شود و حفاظی را معین می نمایند که سه سمت پکیج را محافظت کند.
 • در این مرحله نوبت مشخص کردن مسیرهای لوله های آب گرم و سرد برای توالت و سرویس بهداشتی یا ظرفشویی، ماشین لباسشویی و غیره است.
 • بعد از مشخص کردن این مرحله کف شورها و فاضلاب دفعی را معین کنید.

بعد از اجرای زیر سازی ساختمان به تعبیه کابینت ها، پوشش دیواره توسط کاغذ دیواری یا پارچه دیواری را انجام دهید.

در نهایت بازسازی خانه کلنگی به انتها می رسد و خانه کلنگی شما به خانه ای مدرن و زیبا تبدیل می شود.

پیش از هر کاری برای بازسازی خانه کلنگی حتماً بودجه خود را معین کنید.

هزینه و مزیت های بازسازی ساختمان قدیمی

کم بودن عمر مفید ساختمان‌ ها در کشور ایران سبب شده است که کسب و کاری به نام نوسازی خانه و بازسازی ساختمان از رونق زیادی برخودار شود.

احتمالاً در کمتر جایی در دنیا اینگونه باشد. بیان می شود که عمر مفید خانه ها در کشورهای پیشرفته صد سال می باشد. ولی در کشور ما به طور متوسط این عدد به ۲۰ الی ۳۰ سال پایین می آید.

همین موضوع سبب می شود که صاحبان خانه با بیشتر شدن عمر ساختمان، برای بازسازی خانه شان دست به کار شوند و در صورتی که از این موضوع چشم پوشی کنند، مجبورند با مسائل مختلفی مثل انسداد لوله‌ها و غیره دست به گریبان شوند.

ولی مورد قابل توجه برای اینکه یک ساختمان کلنگی و فرسوده باز محل سکونت باشد، بایست بازسازی کامل درباره آن انجام شود. جالب است که قیمت بازسازی خانه در شهرستان برایر قیمت باخت یک خانه تازه است.

در صورتی که متوسط متراژ واحدهای مسکونی در تهران را صد متر مربع در نظر بگیریم، از قرار معلوم هزینه بازسازی کامل یک ساختمان مترمربعی ۲۵۰ هزار تومان است.

البته این قیمت بازسازی خانه پایین ترین حد آن می باشد و این عدد با توجه به استفاده از مصالح خارجی و هم حجم بازسازی و بقیه موارد مثل اجرای دکوراسیون داخلی تا سقف متر مربعی ۴۵۰ هزار تومان و بیشتر نیز قابل پیش بینی است.

جالب است که عدد متوسط قیمت بازسازی خانه با مقایسه قیمت تمام شده واحدهای مسکونی مهر مشاهده می نماییم که قیمت بازسازی خانه در تهران دقیقاً برابر قیمت ساخت یک واحد مسکونی در شهرستان‌ های کوچک، البته بدون در نظر گرفتن قیمت زمین می باشد.

 

مزیت های بازسازی ساختمان قدیمی


ارسال نظر

ارسال