بازسازی ساختمان و چگونگی آن

  • چهارشنبه 7 شهریور 1397 ساعت 15:22

اخبار => بازسازی ساختمان

گاهی اوقات پیش آمده که از دکوراسیون منزل خود خسته شده اید و قصد دارید که در جهت بهبود جذابیت بصری خانه خود تغییراتی ایجاد کنید. برای اینکار چند راه مختلف و متفاوت وجود دارد که هر کدام از این راهکارها را بررسی خواهیم کرد.
بازسازی ساختمان و چگونگی آن

گاهی اوقات پیش آمده که از دکوراسیون منزل خود خسته شده اید و قصد دارید که در جهت بهبود جذابیت بصری خانه خود تغییراتی ایجاد کنید. برای اینکار چند راه مختلف و متفاوت وجود دارد که هر کدام از این راهکارها را بررسی خواهیم کرد.

حتما شما هم با من هم عقیده هستید که بازسازی ساختمان راهکار مناسب و اساسی است که هزینه زیادی دارد ولی خیال شما از بابت تغییرات و تعمیرات اساسی آپارتمانتان را راحت می سازد. راه دوم تعمیرات ظاهری در منزل است و اینکه شما میتوانید با هزینه کمتر نسبت به تعویض متریال در بازسازی ساختمان اقدام کنید و راه آخر نیز استفاده از تاثیرات نورپردازی در دکوراسیون است.

 

انتخاب رنگ دیواره در بازسازی ساختمان:

انتخاب رنگ مناسب برای فضای آپارتمانی بخصوص آپارتمان های با متراژ کم بسیار مهم است. رنگ ها از نظر درخشندگی و شفافیت انواع مختلف دارند که بهترین انتخاب، انتخاب رنگ های روشن با درخشندگی و شفافیت زیاد است.اصولا رنگ های روشن باعث می شوند که فضا بزرگ تر به نظر آید و هر چه شفافیت و درخشندگی آن بیشتر باشد به دلیل انعکاس نور فضا زنده تر( دینامیک) به نظر می رسد. یکی از رنگ های مناسب آپارتمان رنگ استخوانی روشن است، که علاوه بر داشتن شفافیت و روشنی با بیشتر رنگ های وسایل منزل هم نشینی دارد و کمپوزیسیون را ایجاد می نمایدجهت ایجاد تنوع در رنگ می توانید در قسمت دیوار اپن آشپزخانه از مصالح سنگی با رنگ های متنوع استفاده نمایید.

انتخاب کفپوش در بازسازی ساختمان:

جهت پوشش کف آپارتمان از مصالح گوناگونی می توان بهره گرفت.( از جمله سرامیک ها، پارکت های طرح چوب، موکت و ….) اگر قصد تعویض کفپوش ساختمان را داشته باشید، در صورت استفاده از سرامیک می بایست در انتخاب رنگ آن دقت زیادی شود، زیرا استفاده از رنگ های تیره در کف، فضا را فشرده تر نشان می دهد. معمولا استفاده از رنگ های بسیار روشن مثل سفید نیز معایبی به همراه دارند، یکی از معیب آن یک دست شدن فضا است که جهت برطرف کردن یک دستی آن می توان از یک قالیچه در زیر مبل استفاده کرد. یا این که در میان سرامیک ها با رنگ های متفاوت را به کار گرفتدر صورت استفاده از پارکت نیز می بایست نکات گفته شده را رعایت نمود و رنگ های روشن طرح چوب را انتخاب کرد.

انتخاب مبلمان و نحوه قرار گیری:

انتخاب رنگ مبل اختیاری است اما استفاده از رنگ هایی مثل کرم روشن و یا حتی سفید به زنده تر کردن فضا کمک بیشتری می نماید و فضا بزرگتر به نظر می آید. در مورد انتخاب طرح مبل بهتر است حتی المقدور مبل هایی با اشکال هندسی صلب و یا بدون منحنی انتخاب شود. در مورد نحوه چیدمان آن بهتر است مبل ها را تقریبا چسبیده به دیوارها قرار داد علت انتخاب شکل بدون منحنی نیز این است که مبل ها در کنار دیوار صاف ترکیب مناسب تری را ایجاد نمایند. حتی المقدور سعی کنید وسایل خانه را نزدیک به دیوارها قرار دهید تا از هدر رفتن کوچکترین فضاها نیز جلوگیری شود. اگر در جلوی پنجره ها از پرده های پارچه ای استفاده می کنید بهتر است رنگ آن ها نیز روشن انتخاب شود.

نورپردازی در بازسازی ساختمان:

نور نیز نقش مهمی را در زنده کردن فضا به عهده دارد. استفاده از نور مناسب و یکنواخت در آپارتمان خفگی محیط را از بین می برد، البته استفاده از نور طبیعی مناسب تر است. در صورت ضعیف بودن نور طبیعی کمبود آن را با به کار گیری نو مصنوعی جبران نمایید. حتی المقدور از پرده های عمودی یا کرکره ای استفاده نکنید، زیرا از ورود نور خورشید به داخل تا میزان زیادی جلوگیری می نمایند.رده های پارچه ای یا توری بهترین انتخاب برای پنجره های آپارتمان محسوب می شوند. زیرا نور را به خوبی از خود عبور می دهند. استفاده از نورپردازی موضعی بر روی قاب ها و… نیز باعث تحرک و ایجاد حرکت در فضا بازسازی ساختمان می شود.

تقسیم بندی فضای داخلی در بازسازی ساختمان:

فضای داخلی و نحوه و تقسیم بندی پلان ها، نقش مهمی را در ساختار معماری یک بنا بر عهده دارد‌طراحی فضایی با انعطاف پذیری بالا  و تنوع پذیر از لحاظ چیدمان و آرایش سطوح می تواند کارکردهای مختلفی را بپذیرد و این در حالی است که مخاطب احساس رضایت بیشتری از فضا خواهد داشتاستفاده از جدا کننده های سبک و قابل حمل، شفاف سازی، رنگ بندی های متناسب با نیازهای موج تنوع مصالح، توجه به نحوه قرارگیری و تعامل مابین فضاهای مختلف از جمله ویژگی هایی هستند که در کنار ساختار خاصی که برای یک پلان معماری در نظر گرفته شده است، می تواند بر غنای آن افزوده و حتی قسمتی از مشکلات

آن را حل کند.

از طرف دیگر معماری داخلی به لحاظ معیارهای روان شناسی اهمیت بسیاری دارد. میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را می توان با راهکارهای مناسب تشدید یا تضعیف کرد. هر کدام از انسان ها دارای تعلقات ذهنی و روحی خاصی هستند که پاسخ گویی به نیازهای آن ها در معماری داخلی اولویت قرار می گیرد، از این رو نگرشی علمی و راسیونال در کنار خلاقیت های هنری مطرح شده و یکی از مسائل مهم در این زمینه ایجاد تعامل و هماهنگی بین آن ها است.

امروزه مبحث طراحی و دکوراسیون داخلی، اهمیتی خاص یافته و حتی به عنوان رشته ای مجزا تدریس می شودمعماری گذشته ما سرشار است از ظرافت ها و ریزه کاری هایی کع هزاران ایده و خلاقیت را در خود نهفته استتزئینات و کاشی کاری های داخلی با تناسبات و رنگ بندی خاص خویش در کنار کالبد درونی ، فضایی رمزگون را تداعی می کنند و هم اکنون نیز ارزش فضایی خویش را حفظ کرده است.

چیدمان دکوراسیون داخلی و اهمیت آن در بازسازی ساختمان:

ژانر- کنتپری ری آرت ( Contemporary Art) با هنر معاشر در دهه ۷۰ میلادی به وجود آمد، اما ریشه های آن به دهه ها قبل و آثار کسانی هم چون مارسل دوشامپ، کرت شویترز برمی گردد. این دو نفر کسانی بودند که اولین چیدمان های هنری را انجام دادند. بعد از آن ها و در دهه ۶۰ میلادی هنرمندان دیگری در قالب[ کانسپتچوال آرت] اقدام به خلق آثاری کردند که بعدها در ژانر (اینستالیشن) یا هنر چیدمان قرار گرفت. به هرحال هنر چیدمان با اینستالیشن تعریف بسیار زیادی دارد. هنر چیدمان یا ( Installation art) استفاده کردن از عناصر مختلف است برای بیان تجربه هنرمند از فضایی مشخص.

موادی که در چیدمان استفاده می شوند ، شامل طیف وسیعی هستند، از مواد و اشیای زندگی روزمره و طبیعت تا رسانه های جدید نظیر ویدیو، صدا، پرفورمانس( هنر اجرا) ، کامپیوتر و حتی اینترنت. هنر چیدمان لزوما در گالری های هنری اجرا نمی شود، بلکه ممکن است در هر فضای عمومی یا شخصی اجرا شود. بعضی از چیدمان ها فقط برای فضای خاصی طراحی شده اند. سبک های استفاده شده در هنر چیدمان بسیار متنوع هستند؛ از انتزاعی ( آبستره) گرفته تا روایی، از سیاسی تا صرفا نظری، اثری موقتی یا ماندگار. نام گذاری این سبک هنری در دهه ۱۹۷۰میلادی بود ، ولی پیشروان آن متعلق به اوایل قرن بیستم بودند. در اواخر دهه ۱۹۱۰ میلادی جلوه هایی از هنر چیدمان در آثار هنرمندانی که می خواستند فراتر از قراردادهای مرسوم هنر نقاشی و مجسمه سازی بروند دیده می شوداین افراد معتقد بودند هنرهای زیبا باید با معماری در آمیخته شود.

انواع چیدمان در دکوراسیون داخلی:

اینستالیشن آرت از لحاظ کاربرد و عمل بخش وسیعی از هنر معاصر جهانی را در برمی گیرداین شیوه هنری از ایده(نمایشگاه) یا نمایش برگرفته شده است. اینستالیشن عبارتی است مختلط که از تاریخ های چندگانه ای تشکیل شده است و شامل معماری، پر فورمنس آرت(هنر اجرا)، چیدمان و بسیاری از روش های برای به هم پیوستن روش های دیگر در هنر معاصر می شود. اینستالیشن به معنایی که ما هم اکنون می شناسیم از سال ۱۹۶۰ با برپایی نمایشگاه های جفت و جورکاری (Assemblage) و نمایشگاه های هنر محیطی به کار رفت. از خصوصیات اینستالیشن، فعال سازی یک محیط با یک مفهوم یا یک مفهوم با برخوردهای ظاهرا هنری است که بازسازی ساختمان  باعث شد اثر معنا و مفهوم و ارزش هنری پیدا کند. در سال ۱۹۸۹ گالری واحد ۷ لندن به هنر اینستالیشن اختصاص یافت و زمینه ساز تاسیس موزه اینستالیشن گردید.

رنگ بندی سرامیک ها:

به طور کلی ترکیبات عناصر واسطه در جدول تناوبی؛ مانند: وانادیم، کروم، منگنز، آهن، کبالت، نیل و مس به عنوان مواد رنگ زا در لعاب کاری به کار می رود؛ مثلا:

اکسید کبالت= آبی تا سرمه ای.

اکسید آهن= کرم رنگ.

اکسید کروم= سبز و صورتی و قهوه ای.

سرامیک های مدرن یا نوین( سرامیک های مهندسی) در ساخت این سرامیک ها به سه نکته اهمیت می دهند؛

خلوص در مواد،

روش های ویژه تولید،

کنترل دقیق بر فرآیند تولید.

سرامیک های مدرن امروزه کاربرد وسیعی در صنایع و پزشکی پیدا کرده اند؛ مانند: فرآورده های ویژه و سرامیک های تکنیکی، دیرگدازها، فرآورده های زمخت، فرآورده های ظریف. این فرآورده ها عمدتاََ از مواد اولیه خالص و سنتزی ساخته می شونداین نوع سرامیک ها اکثراً در ارتباط با صنایع دیگر مطرح شده اند.

 


ارسال نظر

ارسال