بازسازی ساختمان و مراحل کلی آن

  • چهارشنبه 17 مرداد 1397 ساعت 10:9

اخبار => بازسازی ساختمان

برای بسیاری این موضوع مطرح می شود که بازسازی ساختمان و مراحل کلی آن دقیقاً به چه صورت می باشد؟ ما در این جا مراحلی را به صورت مختصر ذکر می کنیم. با این حال توجه داشته باشید که این مراحل به شکلی کلی بوده و بازسازی خانه، با توجه به ویژگی های خود به شکلی کاملا منحصر انجام می پذیرد.
بازسازی ساختمان و مراحل کلی آن

برای بسیاری این موضوع مطرح می شود که بازسازی ساختمان و مراحل کلی آن دقیقاً به چه صورت می باشد؟ ما در این جا مراحلی را به صورت مختصر ذکر می کنیم. با این حال توجه داشته باشید که این مراحل به شکلی کلی بوده و بازسازی خانه، با توجه به ویژگی های خود به شکلی کاملا منحصر انجام می پذیرد.

بازسازی ساختمان و مراحل کلی آن

۱- دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی فعال در بازسازی ساختمان

در گام نخست ، شما می بایست سعی کنید که اطلاعاتی جامع و کامل از ساختمان خود و شرایط کنونی آن داشته باشید. دقت کنید که پیش از تصمیم برای بازسازی ساختمان باید با خود این تصمیم را بگیرید که “ آیا در مورد ساختمان شما، آیا اصلاً بازسازی خانه یا ساختمان به صرفه هست یا خیر؟” مثلاً اگر اسکلت ساختمان در طول سالیان طولانی دچار مشکل شده باشد، و یا سقف از نوع طاق ضربی فرسوده باشد، بازسازی خانه حتی ممکن است برای شما خطر جانی داشته باشد. چرا که ساختمان های قدیمی از منظر سازه ای در برابر زلزله داری عملکردی بسیار ضعیف هستند. برای مشاوره در این مورد می توانید به شرکت های فعال در این زمینه مراجعه کنید. مفتخریم اعلام داریم که تیم ما با توجه به دانش و مهارت ویژه خود، شما را در انجام بازسازی خانه خود به بهترین نحو یاری خواهد نمود.


۲- انجام مرحله تخریب به روش مهندسی توسط تیم بازسازی منزل

مرحله تخریب اگر چه که ممکن است ساده به نظر برسد، اما باید این مورد را بدانیم که تخریب یکی از پرخطرترین مراحل در امر نوسازی و بازسازی ساختمان است. طبق آمار صورت گرفته در ایالات متحده امریکا، بیش تری حوادث ساختمانی در مرحله تخریب رخ می دهد. برای همین می بایست حتماً تخریب به صورت حرفه ای و مهندسی صورت پذیرد. متأسفانه موارد فراوانی را می توان نام برد که در برخی موارد صورت گرفته ناشی از بی تجربگی پیمانکار، تخریب باعث هزینه دیه چند صد میلیونی در پروژه گشته و علاوه بر متوقف شدن پروژه، خانواده ای را به کلی ویران و بدون نان آور نموده است. لذا باید در بحث بسیار خطیر تخریب، از تیم متخصص و حرفه ای این کار استفاده شود چرا که تیم متخصص از طراحی ساختمان به شکل کلی اطلاع داشته و این گام را به شکلی کاملاً اصولی انجام خواهد داد.

۳- انجام مرحله ساخت با توجه به نیازهای ساختمان

مهم ترین نکته ای که بایستی در مرحله ساخت به آن توجه نمود، مسئله نیازهای مشتری است. در واقع بایستی روشن شود که مشتری متقاضی تعمیرات ساختمانی، دقیقاً چه نیازهایی داشته و چه نقاطی را نقاط ضعف ساختمان کنونی خود می پندارد. به طور مثال در برخی پروژه های بازسازی آپارتمان، کارفرما می خواهد که آشپزخانه به حالت اپن تغییر کند. برخی هم خواستار حذف دیوار و اضافه کردن دیوارها و پارتیشن بندی دیگری هستند. نبایست این نکته را از یاد برد در این مرحله، تأکید بر استفاده از دیوارهای پیش ساخته است. چرا که ساخت یک دیوار در خانه، علاوه بر نیاز داشتن به بنا و نقاش و … که آسایش را از اهل خانه سلب می کند، از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نخواهد بود. اما امروزه دیوارهای عایقی وجود دارد که عایق صوت، دما و رطوبت بوده و از لحاظ هزینه ای نیز در حد عالی محسوب می گردند.

۴- مرحله انجام گچ کاری و سقف کاذب در تعمیرات ساختمان

در این مرحله به این نکته توجه می شود که آیا پس از ساخت، نیاز به گچکاری ساختمان داریم یا خیر. در صورت نیاز به گچکاری، باید این مرحله به کمک سفیدترین و مرغوب ترین گچ انجام گیرد. چرا که اعضا جدید اضافه شده به ساختمان، معمولاً بیش تر در معرض دید بوده و از این رو مورد توجه هر کسی که از خانه بازدید می نماید، قرار خواهند گرفت. علاوه بر این ها، باید در صورت نیاز از سقف ها کاذب در بازسازی خانه نیز استفاده نماییم. سقف های کاذب زیادی امروزه در بازار قرار دارند که انتخاب آن ها کاملاً بسته به سلیقه کارفرماست.

۵- مرحله نورپردازی در بازسازی ساختمان و مراحل کلی آن

مرحله نورپردازی، مرحله ای بسیار مهم است. چرا که نورپردازی درست و اصولی، سبب زیبا شدن ساختمان می گردد. امروزه استفاده از چراغ های هالوژن و نورپردازی با نورهای رنگی، طرفداران زیادی داشته و به علاوه نقش فوق العاده ای در نشان دادن کار دارد. این تأثیر آن قدر زیاد است که افرادی که گچ بری ساختمان را انجام می دهند، معمولاً خودشان ایده نورمخفی در سقف را به شما خواهند داد. البته یادتان نرود که سیم کشی ساختمان در این مرحله بسیار مهم است. چرا که اگر مثلاً نور قسمتی از سقف در اثر سیم کشی نادرست و غیر اصولی از بین برود، پیدا کردن نقطه اتصالی در سیم کشی، کاری دشوار و زمان بر خواهد بود که چیزی جز دردسرهای اضافه به همراه نخواهد داشت.

بازسازی ساختمان و مراحل کلی آن

۶- کف سازی در بازسازی ساختمان و مراحل کلی آن

پس از انجام مراحل بالا، باید یک نوع کف را برای ساختمان انتخاب کنیم. باید دقت کنیم که هر نوع کف، کاربری منحصر به فرد خود را داراست. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مقاله بهترین کفپوش برای هر نوع ساختمان را بخوانید. پس از انتخاب مدل کف، می توانید به کمک نیروی انسانی کارآزموده در این زمینه، کف خود را اجرا نمایید.

۷- رنگ آمیزی دیوارها و سقف در بازسازی ساختمان و مراحل کلی آن

در مورد رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان، شما می بایست دقت کنید که کدام نوع نقاشی برایتان مناسب تر است. اگرچه معمولاً در ایران اغلب کارفرمایان رنگ سفید را ترجیح می دهند، با این حال رنگ های قرمز آبی و سبز و … نیز امروزه توسط بسیاری استفاده می گردد. با این حال انتخاب رنگ ساختمان در بازسازی منزل نیز از جمله مواردی است که کاملاً بستگی به خود شما و سلیقه تان دارد.

۸- تصمیم گیری و اجرای پوشش دیوار

در این مرحله بحث طراحی دکوراسیون داخلی مطرح می گردد، شما می بایست نوعی پوشش را برای دیوار خود انتخاب نمایید. سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری و بسیاری از گزینه های دیگر، همه از جمله انتخاب هایی هستند که در این مرحله در مقابلتان مطرح می گردند. البته بهتر است قبل از انتخاب، حتماً نمونه کارهای اجرا شده مختلفی را به دقت بررسی نموده و با توجه به اصول معماری داخلی تصمیم بگیرید.

۹- اجرای قرنیز و نقش آن در بازسازی ساختمان و مراحل کلی آن

پس از انجام پوشش دیوارها در تعمیرات ساختمان نوبت به اجرای قرنیزها خواهد رسید. شما در این مرحله می بایست قرنیزها را اجرا نمایید. نکته ای که در بازسازی خانه در مورد اجرای قرنیزها وجود دارد، هماهنگی قرنیزها با محیط است. قرنیزها باید هم با کف (مثلاً پارکت) و هم با دیوار (مثلاً کاغذ دیواری) به کار رفته هماهنگ باشند. این مسائل جزء طراحی معماری داخلی است.

۱۰- دکوراسیون داخلی و چیدمان خانه

هر چقدر هم که برای بازسازی ساختمان و مراحل کلی آن خود هزینه کرده باشید، زمانی این هزینه مثمر ثمر واقع خواهد شد که به چشم بیاید. برای این منظور، شما می بایست در بازسازی منزل خود چیدمان و دکوراسیون داخلی فوق العاده ای را در نظر بگیرید. یادتان نرود که شما باید به شکل بسیار زیبایی در طراحی معماری داخلی بکوشید. پس حتماً برای آن بیشترین وقت را اختصاص دهید. برای این منظور شما می بایست تعداد زیادی مدل ببینید. مدل های زیادی در اینترنت وجود دارد و در کنار آن نیز مدلهای بسیار بیشتری در نزد طراحان دکوراسیون داخلی وجود دارد.

در واقع ایراد اصلی مدل های موجود در اینترنت برای بازسازی خانه این است که متأسفانه از لحاظ اجرایی زیاد قدرتمند نیستند و ممکن است حتی در ایران قابل اجرا نباشند و یا اجرای آن ها بسیار مشکل باشد. برای همین وجود یک طراح دکوراسیون داخلی آشنا با مسائل اجرایی و بازسازی منزل سرعت کار را چندین برابر خواهد کرد.

بازسازی ساختمان و مراحل کلی آن


ارسال نظر

ارسال