نوسازی یا بازسازی آپارتمان

 • یکشنبه 25 شهریور 1397 ساعت 17:10

اخبار => بازسازی آپارتمان

نوسازی یا بازسازی آپارتمان (Renovation) مفهومی دیرینه در کشورمان دارد. بررسی ها حاکی از آن هستند که از عصر ایران باستان، نوسازی و بازسازی خانه در ایران عملی بسیار مرسوم بوده است و سنت خانه تکانی که هرساله احیا می گردد
نوسازی یا بازسازی آپارتمان

نوسازی یا بازسازی آپارتمان  (Renovation) مفهومی دیرینه در کشورمان دارد. بررسی ها حاکی از آن هستند که از عصر ایران باستان، نوسازی و بازسازی خانه در ایران عملی بسیار مرسوم بوده است و سنت خانه تکانی که هرساله احیا می گردد نیز ریشه در آداب و رسوم آن زمان دارد. جدا از این مسئله، امروزه نوسازی یا بازسازی آپارتمان در سراسر دنیا عملی کاملاً مرسوم شناخته می شود. در ایران نیز آپارتمان ها هر از گاهی آن حالت زیبا و جذاب اولیه خود را از دست داده و بسیار خسته کننده می شوند. در این موارد می بایست بازسازی آپارتمان و یا همان بازسازی منزل به صورتی حرفه ای صورت پذیرد.

مراحل نوسازی یا بازسازی آپارتمان به چه صورت است ؟

حال که موارد بالا را یادآور شدیم، برای بسیاری این موضوع مطرح می شود که مراحل بازسازی ساختمان دقیقاً به چه صورت می باشد؟ ما در این جا مراحلی را به صورت مختصر ذکر می کنیم. با این حال توجه داشته باشید که این مراحل به شکلی کلی بوده و بازسازی خانه، با توجه به ویژگی های خود به شکلی کاملاً منحصر انجام می پذیرد.

 • دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی فعال در نوسازی یا بازسازی آپارتمان  

در گام نخست، شما می بایست سعی کنید که اطلاعاتی جامع و کامل از ساختمان خود و شرایط کنونی آن داشته باشید. دقت کنید که پیش از تصمیم برای بازسازی آپارتمان باید با خود این تصمیم را بگیرید که “ آیا در مورد آپارتمان شما، آیا اصلاً بازسازی خانه یا ساختمان به صرفه هست یا خیر؟ ” مثلاً اگر اسکلت ساختمان در طول سالیان طولانی دچار مشکل شده باشد، و یا سقف از نوع طاق ضربی فرسوده باشد، بازسازی خانه حتی ممکن است برای شما خطر جانی داشته باشد. چرا که ساختمان های قدیمی از منظر سازه ای در برابر زلزله داری عملکردی بسیار ضعیف هستند.

 • انجام مرحله تخریب به روش مهندسی توسط تیم بازسازی منزل

مرحله تخریب اگر چه که ممکن است ساده به نظر برسد، اما باید این مورد را بدانیم که تخریب یکی از پرخطرترین مراحل در امر نوسازی یا بازسازی آپارتمان  است. طبق آمار صورت گرفته در ایالات متحده امریکا، بیشترین حوادث ساختمانی در مرحله تخریب رخ می دهد. برای همین می بایست حتماً تخریب به صورت حرفه ای و مهندسی صورت پذیرد. متأسفانه موارد فراوانی را می توان نام برد که در برخی موارد صورت گرفته ناشی از بی تجربگی پیمانکار، تخریب باعث هزینه دیه چند صد میلیونی در پروژه گشته و علاوه بر متوقف شدن پروژه، خانواده ای را به کلی ویران و بدون نان آور نموده است. لذا باید در بحث بسیار خطیر تخریب، از تیم متخصص و حرفه ای این کار استفاده شود چرا که تیم متخصص از طراحی سازه ای ساختمان به شکل کلی اطلاع داشته و این گام را به شکلی کاملاً اصولی انجام خواهد داد.

 • انجام مرحله ساخت با توجه به نیازهای آپارتمان

در حقیقت مهم ترین نکته ای که بایستی در مرحله ساخت به آن توجه نمود، نیازها و خواسته های مشتری است. در این مرحله بایستی کاملاً روشن شود که مشتری متقاضی تعمیرات ساختمانی، دقیقاً چه نیازهایی داشته و چه نقاطی را نقاط ضعف ساختمان کنونی خود می پندارد. به طور مثال در برخی پروژه های نوسازی یا بازسازی آپارتمان  ، کارفرما می خواهد که آشپزخانه به حالت اپن تغییر کند. برخی هم خواستار حذف دیوار و اضافه کردن دیوارها و پارتیشن بندی دیگری هستند. نبایست این نکته را از یاد برد در این مرحله، تأکید بر استفاده از دیوارهای پیش ساخته است. چرا که ساخت یک دیوار در خانه ، علاوه بر نیاز داشتن به بنا و نقاش و … که آسایش را از اهل خانه سلب می کند، از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نخواهد بود. اما امروزه دیوارهای عایقی وجود دارد که عایق صوت ، دما و رطوبت بوده و از لحاظ هزینه ای نیز در حد عالی محسوب می گردند.

 • مرحله انجام گچ کاری و سقف کاذب در تعمیرات آپارتمان

در این مرحله به این نکته توجه می شود که آیا پس از ساخت، نیاز به گچکاری ساختمان داریم یا خیر. در صورت نیاز به گچکاری، باید این مرحله به کمک سفیدترین و مرغوب ترین گچ انجام گیرد. چرا که اعضا جدید اضافه شده به ساختمان، معمولاً بیشتر در معرض دید بوده و از اینرو مورد توجه هر کسی که از خانه بازدید می نماید، قرار خواهند گرفت. علاوه بر اینها، باید در صورت نیاز از سقف های کاذب در نوسازی یا بازسازی آپارتمان  نیز استفاده نماییم. سقف های کاذب زیادی امروزه در بازار قرار دارند که انتخاب آن ها کاملاً بسته به سلیقه کارفرماست.

 • مرحله نورپردازی

مرحله نورپردازی، مرحله ای بسیار مهم در بازسازی محسوب می گردد. چرا که نورپردازی درست و اصولی، سبب زیبا شدن ساختمان می گردد. امروزه استفاده از چراغ های هالوژن و نورپردازی با نورهای رنگی، طرفداران زیادی داشته و به علاوه نقش فوق العاده ای در نشان دادن کار دارد. این تأثیر آن قدر زیاد است که افرادی که گچ بری ساختمان را انجام می دهند، معمولاً خودشان ایده نورمخفی در سقف را به شما خواهند داد. البته یادتان نرود که سیم کشی ساختمان در این مرحله بسیار مهم است. چرا که اگر مثلاً نورر قسمتی از سقف در اثر سیم کشی نادرست و غیر اصولی از بین برود ، پیدا کردن نقطه اتصالی در سیم کشی، کاری دشوار و زمان بر خواهد بود که چیزی جز دردسرهای اضافه به همراه نخواهد داشت.

 • کف سازی

پس از انجام مراحل بالا، می بایست یک نوع کف را برای ساختمان انتخاب کنیم . باید دقت کنیم که هر نوع کف ، کاربری منحصر به فرد خود را داراست. پس از انتخاب مدل کف، می توانید به کمک نیروی انسانی کارآزموده در این زمینه، کف خود را اجرا نمایید.

 • رنگ آمیزی دیوارها و سقف

در مورد رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان، شما می بایست دقت کنید که کدام نوع نقاشی برایتان مناسب تر است. اگر چه معمولاً در ایران اغلب کارفرمایان رنگ سفید را ترجیح می دهند، با این حال رنگ های قرمز آبی و سبز و … نیز امروزه توسط بسیاری از عزیزان استفاده می گردد. با این حال انتخاب رنگ ساختمان در نوسازی یا بازسازی آپارتمان  نیز از جمله مواردی است که کاملاً بستگی به خود شما و سلیقه تان دارد.

 • تصمیم گیری و اجرای پوشش دیوار

در این مرحله بحث طراحی دکوراسیون داخلی مطرح می گردد. شما گزینه های فراوانی پیش رو داشته که می بایست یکی را به عنوان پوشش دیوار خود انتخاب نمایید. سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری و بسیاری از گزینه های دیگر، همه از جمله انتخاب هایی هستند که در این مرحله در مقابلتان مطرح می گردند..

 • اجرای قرنیز برای نوسازی یا بازسازی آپارتمان

پس از انجام پوشش دیوارها در تعمیرات ساختمان نوبت به اجرای قرنیزها خواهد رسید. شما در این مرحله می بایست قرنیزها را اجرا نمایید. نکته ای که در نوسازی یا بازسازی آپارتمان  در مورد اجرای قرنیزها وجود دارد، هماهنگی قرنیز ها با محیط است . قرنیزها باید هم با کف (مثلاً پارکت) و هم با دیوار (مثلاً کاغذ دیواری) به کار رفته هماهنگ باشند. این مسائل جزء طراحی معماری داخلی است.

 • دکوراسیون داخلی و چیدمان خانه

هر چقدر هم که برای بازسازی منزل خود هزینه کرده باشید، زمانی این هزینه مثمر ثمر واقع خواهد شد که به چشم بیاید. برای این منظور، شما می بایست در نوسازی یا بازسازی آپارتمان  خود چیدمان و دکوراسیون داخلی جدید و با سلیقه ای را در نظر بگیرید. یادتان نرود که شما باید به شکل بسیار زیبایی در طراحی معماری داخلی بکوشید. پس حتماً برای آن بیشترین وقت را اختصاص دهید. برای این منظور شما می بایست تعداد زیادی مدل ببینید . مدل های زیادی در اینترنت وجود دارد و در کنار آن نیز مدل های بسیار بیشتری در نزد طراحان دکوراسیون داخلی وجود دارد.

در واقع ایراد اصلی مدل های موجود در اینترنت برای بازسازی خانه این است که متأسفانه از لحاظ اجرایی زیاد قدرتمند نبوده و لذا ممکن است حتی در ایران قابل اجرا نباشند و یا اجرای آنها بسیار مشکل باشد. برای همین وجود یک طراح دکوراسیون داخلی آشنا با مسائل اجرایی و نوسازی یا بازسازی آپارتمان  سرعت کار را چندین برابر خواهد کرد.

نوسازی یا بازسازی آپارتمان


ارسال نظر

ارسال