عایق‌کاری حرارتی خانه‌‌های چوبی

  • سه شنبه 5 آذر 1392 ساعت 13:47

مقالات => خانه های چوبی

سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی
مناسب ترین سیستم ساختمانی برای صرفه جویی در مصرف انرژی


دکتر سپهر گنجه‌ای
فوق دکترای مهندسی راه و ساختمان از سوئد و امریکا، متخصص ساختمان‌های چوبی،
سیستم‌های سبک ساختمانی و فیزیک ساختمان مشاور عالی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

چکیده:

       استفاده از قاب سبک چوبی در ساخت و ساز در کشور ایالات متحده امریکا از دهة 1840 در حومه شهر شیکاگو آغاز شد. تکامل این سیستم در کشور سوئد انجام گرفت و در دهه 1920 به کشور انگلستان و سپس به کشورهای صنعتی دیگر گسترش پیدا کرد. از آنجایی که سیر تکامل این سیستم ساختمانی در کشورهای سرد نیم کره شمالی همراه با ریزش برف و باران فراوان انجام گرفته است، بیش از هر سیستم ساختمانی دیگر اصول فیزیک ساختمان در آن رعایت شده و مسایل مربوط به انتقال حرارت، رطوبت و هوابندی در آن مورد توجه قرار گرفته است. کشورهای صنعتی جهان، نزدیک به دوقرن، بیش از هر سیستم ساختمانی دیگر بر روی این سیستم ساختمانی پژوهش و سرمایه گذاری کرده اند، بگونه‌ای که امروز بیش از 90 درصد ساختمانهای مسکونی با ارتفاع شش طبقه به پایین کشورهای کانادا، ایالات متحده امریکا، استرالیا، ژاپن و کشورهای اروپای شمالی از جمله کشورهای اسکاندیناوی دارای سازه چوبی می‌باشند.

       تحقیقات گسترده و همه جانبه و کاربرد جدین ترین فناوریها در سطح جهانی باعث شده است که سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی یکی از پیش رفته ترین و در عین حال پیچیده‌ترین سیستم های ساختمانی شود. در این سیستم ساختمانی، علاوه بر پیروی از اصول معماری و انجام محاسبات خاص سازه چوبی و تأمین انتظارات مقاومتی و لرزه ای، باید اصول فیزیک ساختمان که گذشته از تامین آسایش ساکنان و صرفه جویی در مصرف انرژی ضامن قابلیت اجرایی آن نیز می‌باشد، رعایت شود. مهم‌ترین نکته در این سیستم، محافظت سازه چوبی در برابر عوامل مخرب محیط از قبیل تغییرات شدید دما و رطوبت، میکروارگانیزم‌ها و پیش بینی خطر آتش سوزی است.

 

ارسال نظر

ارسال

فرم درخواست استعلام خدمات 

این فرم در راستای ارایه هر چه بهتر و دقیق تر مشاوره و اجرای پروژه های ساختمانی برای بازدید کنندگان سایت چوبین سازه در نظر گرفته شده، شایان ذکر است تیم های فنی و اجرایی ما بهترین پیشنهاد ها را در اسرع وقت و طبق نیازهای مطرح شده به شما ارایه خواهند کرد.

 

 

:
:
:
: