صنعتی سازی چند سیستم ساختمانی

  • دوشنبه 4 آذر 1392 ساعت 17:15

مقالات => خانه های چوبی

 

صنعتی‌ سازی چند سیستم‌‌ ساختمانی سنتی
با مصالح و روش‌های نوین ساخت


دکتر سپهر گنجه‌ای
فوق دکترای مهندسی راه و ساختمان از سوئد و امریکا، متخصص خانه‌های چوبی و
سیستم‌های سبک ساختمانی، مشاور عالی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

       صنعتی سازی و توسعه صنعتی در کشورهای پیش‌رفته بگونه‌ای تدریجی و در طول زمان تحقق یافته است. این پروسه نیاز به زیربنای محکم فنی و اقتصادی و برنامه ریزی و مدیریت صحیح دارد. انتقال فناوری‌های نوین و روش‌های صنعتی از کشورهای توسعه یافته صنعتی به کشورهای درحال توسعه همچنین مستلزم ایجاد یک ساختار زیربنایی فنی و تربیت متخصصین و بوجود آوردن طبقه کارگران صنعتی در سطح کشور است که خود پروسه‌ای وابسته به زمان است. صنعتی سازی سیستم‌های ساختمانی سنتی قابل ارتقاء با استفاده از فناوری‌های نوین می‌تواند گامی موثر در بومی سازی فناوری‌های صنعتی باشد. سیستم‌های قاب‌ ساختمانی فولادی و بتنی در کشورما سابقه‌ای طولانی داشته و به‌خوبی در صنعت ساختمان کشور جا افتاده است، بگونه‌ای که برپا کردن سازه فولادی و یا بتنی یک ساختمان میان مرتبه در مدت زمان کمتر از شش ماه امکان پذیر است در حالی که مراحل سفت‌کاری و نازک‌کاری آن می‌تواند بیش از 2 سال به‌طول انجامد.
       با حذف سفت‌کاری و نازک‌کاری سنتی و پروسه‌های تر و جایگزین کردن آنها با روش‌های اجرایی خشک، مصالح و فرآورده‌های ساختمانی پیش‌ساخته و بهره گیری از فناوریهای متداول در کشورهای صنعتی میتوان سرعت ساخت را بگونه‌ای قابل توجه بالا برد و موجب بازگشت سریع‌ سرمایه، استفاده بهینه از امکانات، پایین آمدن قیمت تمام شده ساختمان و سبک سازی ساختمان شد که در نهایت می‌تواند منجر به برداشتن گامی موثر در بومی سازی فناوری‌های پیش رفته و تربیت نیروی متخصص گردد. سبک سازی ساختمان همچنین باعث نقصان بار مرده و صرفه جویی در مصالح سازه و از طرفی دیگر مقاومت بیشتر در برابر زمین لرزه خواهد شد.  بهینه سازی این سیستم‌های انبوه سازی سنتی، از طریق حذف مصالح بنایی و تلفیق سازه با اجزای پیشساخته سبک ساختمانی و استفاده از روش های مدرن صنعتی برای تکمیل سازه روندی است که بسیار سریع‌تر از انتقال یک سیستم ساختمانی می‌تواند در کشور جا افتاده و مصالح و روش‌های نوین ساخت را بومی سازی نماید.
       باید توجه داشت که سیستم دیوار خشک و مصالح مورد نیاز برای اجرای سفت کاری و نازک کاری هم اکنون در کشور رایج گردیده و در حال طی کردن مراحل رشد صنعتی خود می‌باشند. در این مقاله کوشش شده است که سیستم‌های سنتی مناسب برای صنعتی سازی و یا نیمه صنعتی سازی شناسایی شده و راه‌کارهای ارتقاء آنها پیشنهاد شود.

تاریخچه صنعتی سازی و نیاز آن در کشور
       نخستین اقدام انسان در پیش‌سازی قطعات ساختمانی آجر است که با وجود تاریخ پیدایش چندهزار ساله‌اش هنوز در صنعت ساختمان کاربرد دارد. اندیشه ساخت اجزای ساختمانی و خانه‌های پیش‌ساخته در آغاز قرن 18 میلادی در اروپا بوجود آمد ولی تا پیش از قرن نوزدهم میلادی نتوانست واقعیت پیدا کند. پس‌ از رکود ده ساله جنگ‌ جهانی‌ دوم دوران شکوفایی صنعتی کشورهای اروپایی و امریکای شمالی آغاز گردید. نیاز به مسکن انگیزه سرعت بخشیدن به ساخت و ساز و روی آوردن به اجزای ساختمانی و خانه‌های پیش‌ساخته گردید. امروزه بیش از 60 درصد ساختمان‌های کشورهای پیش‌رفته به‌گونه تمام صنعتی تولید شده و در بیش‌ از 90 درصد ساختمان‌های‌ مسکونی‌ و تجاری آنها‌ از اجزای ساختمانی پیش‌ساخته و سیستم‌های خشک استفاده‌ می‌شود.
       شاید بتوان ایران امروز را با اروپای پس از جنگ جهانی دوم مقایسه نمود. ازدیاد روزافزون و بی‌سابقه جمعیت کشور در 30 سال گذشته، مهاجرت روستاییان از روستاها به شهرها، رکود ساخت و ساز در دوران جنگ تحمیلی و بحران‌های اقتصادی ناشی از آن کشور را با کمبود مسکن و نیاز گسترده جامعه به ساخت و ساز مواجه گردانیده است. براساس آمار سرشماری شهروندان و مسکن سال 1385، در مجموع 9/15 میلیون واحد مسکونی در کشور وجود داشته است. از طرفی دیگر، بالغ بر 4/17 میلیون خانوار در سطح کشور سرشماری شده‌اند که بیانگر کمبود انباشته شده 5/1 میلیون واحد مسکونی در سطح کشور است. در این میان بسیاری از واحدهای مسکونی موجود در بافت‌های فرسوده شهری نیز نیاز به مقاوم‌سازی، تخریب و نوسازی دارند. کشور ایران در حال حاضر نیاز به ساخت سالیانه 5/1 میلیون واحد مسکونی دارد که در حدود تنها 3 درصد آن به صورت صنعتی تولید می‌شود، درحالی که میزان تولید ساختمان‌های صنعتی در کشورهای پیش‌رفته بیش از 60 درصد است. وضعیت کنونی مسکن در ایران به‌روشنی نشان می‌دهد که روش‌های سنتی تولید ساختمان جوابگوی نیازهای جامعه نیست. در تبصره 6 قانون بودجه سال 1386 همه دستگاه‌های مرتبط با ساخت و ساز در کشور مسئولیت یافته‌اند که بخش مسکن کشور را ظرف بیست سال آینده به سوی صنعتی شدن سوق دهند. وزارت راه و شهرسازی، مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی، وزارت بازرگانی، وزارت صنایع و معادن، وزارت امور اقتصادی و دارایی همه می‌باید برای صنعتی شدن کشور برنامه‌ریزی و اقدام کنند.
       برخلاف تصور گروهی، صنعتی سازی خود باعث اشتغال زایی و افزایش درآمد سرانه و در نهایت پیشرفت کشور می‌شود. انقلاب‌های صنعتی اروپا و امریکا شاهد این روند است. پیشرفت و توسعه صنعتی اروپا پس از جنگ جهانی دوم نه تنها باعث اشتغال زایی گردید بلکه در نهایت با بحران کمبود کارگر مواجه گردید به‌گونه‌ای که کشورهای صنعتی اروپای شمالی مانند آلمان و سوئد ناچار از وارد کردن کارگران مهاجر گردیدند و بر طبق توافق‌نامه‌هایی کارگران صنعتی خود را از کشورهای یوگوسلاوی، ترکیه و یونان تأمین نمودند. این کشورها به میزان بیش از ده درصد جمعیت کشور خود کارگر صنعتی مهاجر پذیرفتند. نمونه تاریخی دیگر پیشرفت صنعتی ایالت‌های شمالی امریکا است که برای تامین کارگر مورد نیاز کارخانه‌های صنعتی خویش، جنگ داخلی شمال و جنوب امریکا را به‌راه انداختند تا بتوانند برده‌هایی را که در جنوب نیم قاره آمریکای شمالی به کشت تنباکو و نیشکر مشغول بودند به کارخانه‌های خود جلب نمایند.
       برای حل مشکل مسکن کشور نیاز به افزایش سرعت ساخت، بازگشت سریع سرمایه، افزایش عمر مفید ساختمان در ایران که در حال حاظر کمتر از 30 سال گذارش شده است، استفاده بهینه از مصالح ساختمانی، مقاومت بیشتر ساختمان‌ها در برابر عوامل محیط و زلزله و... بخوبی آشکار است. روش‌های سنتی نارسایی خود را برای پاسخ به این نیازها به اثبات رسانده و نیاز به صنعتی سازی و به‌کار گرفتن فناوریهای پیشرفته موجود در سطح جهانی بخوبی مشهود شده است. باید توجه داشت که انبوه سازی به معنای صنعتی سازی نیست. صنعتی‌ کردن‌ ساختمان‌‌سازی یعنی انتقال‌ از روش‌ سنتی‌ بنایی‌ به‌ فناوریهای مناسب با تولیدات انبوه کارخانه‌ای و ‌استفاده‌ بهینه‌ از منابع‌ موجود. صنعتی‌ کردن‌ روش‌های‌ ساخت‌ لزوماً به‌ معنی‌ استفاده‌ از یک‌ سیستم‌ جدید ساختمانی ‌نیست‌، بلکه‌ کاهش‌ هزینه‌ها، افزایش‌ سرعت‌ و سهولت‌ عملیات‌ ساختمانی، بکارگیری وسایل و ابزار کارخانه‌ای و ‌استفاده‌ بهینه‌ از منابع‌ موجود است. به عبارت دیگر، صنعتی سازی یعنی سازماندهی‌ و برنامه‌ریزی‌ صحیح‌ کارهای‌ ساختمانی‌، به‌‌گونه‌ای‌ که‌ عملیات‌ ساختمانی‌ بدون وقفه و با حداکثر سرعت ممکن انجام پذیرد. این‌ امر تا حدی‌ به‌ کمک فناوری و‌ وسایل‌ مکانیکی‌ پیشرفته‌ و تا حد قابل‌ توجهی‌ با‌ تعویض‌ عناصردرجا با قطعات‌ پیش‌ساخته‌ میسر است‌. طبق نظر انجمن بین المللی تحقیقات و نوآوری ساختمان CIB W24، "صنعتی سازی ساختمان به آن فناوری ساختمانی گفته می‌شود که در آن از روش‌های نوین و سیستماتیک طراحی و اجرا، برنامه ریزی تولیدی و کنترل شده و همچنین از یک روند تولیدی خودکار و مکانیکی بهره‌گیری شود". باید توجه داشت که پیش از اقدام به انبوه سازی لازم است که مسئله اشتغال ساکنان به درستی بررسی گردیده و مشکلات اجتماعی ناشی از تراکم جمعیت در نظر گرفته شود.

استفاده بهینه از امکانات موجود
       توسعه صنعتی کشورهای پیش‌رفته در طول زمان تحقق یافته است. روند صنعتی سازی نیاز به زیربنای محکم فنی و اقتصادی و برنامه ریزی و مدیریت صحیح دارد. انتقال فناوری‌های پیش رفته و روش‌های صنعتی از کشورهای توسعه یافته صنعتی به کشورهای درحال توسعه همچنین مستلزم ایجاد یک ساختار زیربنایی فنی و تربیت متخصصین و بوجود آمدن طبقه کارگران صنعتی در سطح کشور است که می‌باید مراحل رشد و تکامل خود را طی نماید. روش‌های تولید نیمه صنعتی در این میان می‌تواند یکی از مراحل مهم صنعتی شدن باشد. اعمال روش‌های صنعتی در برخی از سیستم‌های ساختمانی سنتی با کاربرد مصالح و فناوری‌های نوین می‌تواند گامی موثر در بومی سازی فناوری‌های پیش رفته و رسیدن به مرحله صنعتی سازی باشد. برای مثال سیستم قاب‌های ساختمانی فولادی و بتنی در کشورما سابقه‌ای طولانی داشته و به‌خوبی در صنعت ساختمانی کشور جا افتاده است، بگونه‌ای که برپا کردن سازه فولادی و یا بتنی یک ساختمان میان مرتبه بطور معمول در زمانی کمتر از شش ماه انجام می‌گیرد در حالی که مراحل سفت‌کاری و نازک‌کاری آن می‌تواند بیش از 2 سال به‌طول انجامد. از طرفی دیگر ساختمان‌های با اسکلت فولاد گرم نورد پیچ و مهره‌ای با روش قاب خمشی بگونه‌ای در کشور متداول شده‌اند که این روش را نیز بزودی در شمار سیستم‌های سنتی به‌حساب خواهد آمد. برپا کردن سازه فولادی پیچ و مهره‌ای یک ساختمان 6 اشکوبه‌ای در مدت زمانی کمتر از یک‌ماه به سادگی با شرایط فعلی امکان پذیر است.

 شکل 1 - سیستم قاب بتنی به روش سنتی

        با توجه به این نکته که سیستم قاب فولادی Steel Frame Constructions و  قاب بتنیConcrete Frame  هنوز در کشورهای صنعتی و در سطح جهانی متداول می‌باشند، با حذف سفت‌کاری و نازک‌کاری سنتی و پروسه‌های تر و جایگزین کردن آنها با روش‌های اجرایی خشک، مصالح و فرآورده‌های ساختمانی پیش‌ساخته و بهره گیری از فناوریهای نوین ساختمانی میتوان سرعت ساخت را بگونه‌ای قابل توجه بالا برده و موجب بازگشت سریع‌ سرمایه، استفاده بهینه از امکانات، پایین آمدن قیمت تمام شده ساختمان و سبک سازی ساختمان گردید. بهینه سازی این سیستم‌های انبوه سازی سنتی، از طریق حذف مصالح بنایی و تلفیق سازه با اجزای پیش ساخته سبک ساختمانی و استفاده از روش های مدرن صنعتی برای تکمیل سازه روندی است که بسیار سریع‌تر از انتقال یک سیستم نوین ساختمانی می‌تواند در کشور جا افتاده و مصالح نوین و روش‌های نوین ساخت را بومی سازی نماید.
       یک ساختمان صنعتی شده سنتی با اسکلت فولادی و یا بتنی در کشور، تفاوت چندانی با یک ساختمان مشابه در کشورهای صنعتی نخواهد داشت و در واقع می‌تواند یک سیستم نوین ساختمانی محسوب گردد که نیمی از فناوری و قابلیت اجرایی آن هم‌اکنون در کشور موجود است. در راستای این تحول ساختمانی مسایل کلیدی مهمی باید رعایت شوند از جمله آنکه دیوارهای خارجی ساختمان باید به‌گونه‌ای پیش ساخته با نما و پنجره‌ها بگونه‌ای یک‌پارچه در کارخانه تولید شده و سپس در دهانه موجود در پوسته خارجی سازه فولادی و یا بتنی نصب گردند. طراحی و تولید اجزای ساختمانی و طراحی سازه باید بگونه‌ای مدولار و با درنظر گرفتن ابعاد مصالح استاندارد انجام پذیرد. مصالح ساختمانی و ابعاد آنها باید بر پایه استانداردها و آیین‌نامه‌های ساختمانی تولید شوند. سقف‌های جدا کننده طبقات، دیوارهای داخلی و دیگر اجزای ساختمانی تا حد امکان باید با روش‌های خشک و استفاده از مصالح پیش‌ساخته کارخانه‌ای طراحی و اجرا ‌شوند.

 شکل 2 - سازه متشکل از قاب فولادی با سقف‌ مجوف پیش ساخته پیش تنیده

       اساس ایجاد همآهنگی بین اجزاء در روش‌های صنعتی تولید ساختمان، بیش از هرچیز به همآهنگی بین ابعاد آنها و استاندارد کردن روش اندازه گذاری و اندازه گیری ساختمان، اجزاء و قطعات آن مربوط می‌شود.
در سیستم مدولار نیاز به انتخاب یک مدول پایه عددی و یک مدول پایه معماری است که در ساخت و ساز باید بطور کامل رعایت شوند. از آنجایی که بیشتر مصالح پیش‌ساخته کشور با کپی برداری از روی مصالح موجود در کشورهای صنعتی تولید شده‌اند، دست‌کم ابعاد آنها با استانداردهای ساختمانی معتبر همآهنگی دارد.

 شکل 3 - قاب بتنی با سفت کار و نازک کاری خشک و دیوارهای خارجی پیش‌ساخته

       تلفیق فناوریهای موجود با فناوریهای نوین در ساخت سازه فولادی و بتنی و نیمه صنعتی کردن بخشی از تولیدات ساختمانی به معنای ارجحیت دادن آن به روش‌های صنعتی و فناوریهای پیش رفته ساختمانی نمی‌باشد بلکه برای سرعت بخشیدن به صنعتی شدن ساختمان در کشور است. در کنار این روش‌های نیمه صنعتی میتوان از سیستم‌های نوظهور صنعتی مانند سیستم اسکلت فولادی پیش‌ساخته با اتصالات پیچ و مهره‌ای، سیستم ساختمانی بتن مسلح پیش‌ساخته، قاب‌های بتن مسلح پیش ساخته با دیوار برشی بتن مسلح، سیستم ساختمانی بتن مسلح با قالب عایق ماندگار ICF ، سیستم قاب سبک چوبی Light Wood Frame Construction ، سیستم ساختمانی قاب سبک فولاد سرد نورد LSF  و غیره بهره گیری نمود.

روش پیشنهادی ساخت
       سازه سنتی با قاب فولادی و یا بتنی با اندازه‌های دقیق مدوله شده برای تطابق با اجزای ساختمانی پیش ساخته با رواداری زیاد و با رعایت استاندارد 2800، طراحی و برپا می‌شود. فاصله بین ستون‌ها در پوسته خارجی باید بگونه‌ای طراحی شوند که دیوارهای خارجی پیش‌ساخته مدولار بتوانند بین آنها نصب شوند. سفت کاری و نازک کاری ساختمان با محصولات ساختمانی خشک بدون نیاز به پروسه تر انجام می‌شود. کلیه اجزای ساختمانی با مصالح سبک و از میان فناوری‌های ساختمانی موجود در کشورهای پیش رفته صنعتی انتخاب می‌شوند. نازک کاری ساختمان با روش‌های خشک و با کاربرد فرآورده‌های پیش‌ساخته ساختمانی انجام می‌گیرد. از کاربرد مصالح بنایی و هرگونه اجزای ساختمانی با وزن زیاد تا حد امکان خودداری می‌شود. کلیه الزامات مباحث مقررات ملی ساختمان بخصوص مبحث 19 صرفه جویی در مصرف انرژی، مبحث 3 محافظت ساختمانها در برابر آتش و مبحث 18 عایق‌بندی و تنظیم صدا باید رعایت شوند. انجام موارد فوق نیاز به دانشی گسترده در خصوص مسایل مربوط به فیزیک ساختمان، محاسبات انتقال حرارت، رطوبت،  صدا و خطر بروز میعان در لایه‌های پوسته خارجی ساختمان با درنظر گرفتن شرایط آب و هوایی محل ساخت می‌باشد.

 
شکل 4 - سازه با قاب بتنی سنتی. بجای آجر و یا سفال می‌توان از دیوارهای خارجی پیش‌ساخته استفاده کرد

سازه قاب فولادی و یا بتنی مدوله شده
       فناوری ساخت اسکلت فولادی و بتنی در پنجاه سال گذشته بخوبی در کشور توسعه یافته و با دقت زیاد قابل اجرا می‌باشد. در سیستم نیمه صنعتی پیشنهادی، قاب فولادی و یا بتنی را با رعایت اندازه‌های مدوله شده و رواداری مورد نیاز و با رعایت مبحث نهم و دهم مقررات ملی ساختمان و استاندارد 2800 اجرا می‌شود. سازه‌های فولادی در کشور هم اکنون دارای رواداری و دقت بیشتری شده‌اند ولی در ساخت قاب بتنی باید دقت بیشتری اعمال گردد تا اتصال اجزای پیش ساخته ساختمانی مانند دیوارهای خارجی دچار اشکال نگردند.

 
شکل 5 - آپارتمان دانشجویی 16 طبقه با قاب فولادی با سفت کار و نازک کاری خشک و دیوارهای خارجی پیش‌ساخته

دیوارهای خارجی
       دیوارهای خارجی از مصالح سبک و از میان  فناوریهای نوین مورد تایید مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انتخاب و در میان قاب فولادی و یا بتنی نصب می‌گردند. سیستم دیوار خشک می‌تواند گزینه مناسبی برای دیوارهای خارجی باشد. مناسب ترین گزینه به نظر نگارنده دیوارهای پیش ساخته با قابی از وادارهای چوبی برطبق سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی یا فولاد سردنورد می‌باشد. دیوارهای پیش‌ساخته خارجی ساختمان بهتر است بگونه‌ای یکپارچه با پنجره، کانال تاسیسات الکتریکی و مکانیکی، عایق حرارتی و نما ساخته شوند (شکل9). اتصال دیوارهای خارجی ساختمان به سازه فولادی و یا بتنی باید به‌دقت طراحی و اجرا شود. اتصالات بطور معمول فولادی با پیچ و مهره و واشر است ولی اتصالات با مصالح دیگر و با روش‌های دیگر نیز امکان پذیر است. دیوارهای خارجی ساختمان باید در کارخانه با رواداری بالا ساخته شده و با دقت بسیار در محل نصب شوند. همچنین باید دقت شود که دیوارها در قاب فولادی و یا بتنی به‌خوبی جا گرفته و هوابندی شوند. این دیوارها بگونه خود ایستا طراحی شده و نباید در سختی جانبی سازه ساختمان مشارکت داشته باشند.

 
شکل 6 - نصب پانل دیوارخارجی پیش‌ساخته با قاب سبک فولادی

       در سیستم دیوارهای خشک، یک لایه عایق حرارتی در داخل دیوارهای خارجی و بین وادارها (استادها) قرار می‌دهند، که ضخامت آن بستگی به ضریب هدایت حرارتی عایق حرارتی، مقاومت حرارتی دیوار طراحی شده، شرایط آب و هوایی مکان ساخت و الزامات مبحث 19 مقررات ملی دارد (شکل 7 و 8). عایق حرارتی مناسب باید همچنین بتواند با جذب نوفه‌های خارجی آسایش ساکنان را افزایش ‌دهد. انواع عایق‌های حرارتی رولی و تخته‌ای پشم‌های معدنی مانند پشم شیشه یا پشم سنگ با ضخامت مورد نیاز بر روی دیوارهای خارجی یا بین تیرچه‌‌ها می‌توانند نصب شوند. عایق فله‌ای را می‌توان در داخل شیروانی‌ها و یا بین تیرهای سقف پر نمود. عایق‌های حرارتی پلیمری مانند پلی استایرن و پلی یورتان باید از نوع کندسوز شده باشند ولی به دلیل بالابردن بار آتش ساختمان و تغییرات وابسته به زمان آنها کمتر توصیه می‌شود. عایق حرارتی پلی یورتان به دلیل ایجاد گازهای سمی در هنگام آتش سوزی، به عنوان عایق حرارتی کاربرد کمی در صنعت ساختمان پیدا کرده و بیشتر بعنوان کیپ کننده از آن استفاده می‌شود.

 شکل 7 - عایق حرارتی پشم شیشه بین وادارهای دیوار با روش قاب سبک چوبی

       در مناطق معتدل و سردسیر، یک لایه بخاربند در سمت داخلی عایق حرارتی یا طرف گرم دیوار نصب می‌شود. در مناطق آب و هوایی دیگر، مانند مناطق با آب و هوای گرم و مرطوب، لایه بخاربند را بر اساس محاسبات بگونه‌ای قرار می‌دهند که خطر ایجاد میعان وجود نداشته باشد. لایه بخاربند دو وظیفه مهم بر عهده دارد؛ جلوگیری از عبور بخار آب از  پوسته خارجی و کیپ کردن ساختمان در برابر جریان هوا. عبور بخار آب از لایه داخلی دیوار می‌تواند منجر به بالا رفتن فشار جزیی بخار آب درون دیوار شده، کارایی عایق‌ حرارتی را کم کرده و از طرفی دیگر در صورت بروز میعان و رسیدن درجه حرارت هوا به نقطعه انجماد می‌تواند باعث شکست و خرابی در سطح تمام شدة دیوار ‌شود. همان گونه که محاسبات سازه‌ای و لرزه‌ای در تمامی ساختمان‌ها از ظروریات است، محاسبات فیزیک ساختمان و طراحی پوسته خارجی ساختمان بر طبق آن، در ساختمان‌های مدرن ظروری بوده و ظامن کارایی بهتر ساختمان و بالا بردن مرغوبیت و استاندارد زندگی در این ساختمان‌ها می‌باشد.
       بخاربند مناسب از یک ورق پلی‌اتیلن به ضخامت 15/0 میلی‌متر تشکیل شده است که با رعایت حدود ده سانتی‌متر هم‌پوشانی در درزها به استادهای دیوار در زیر ورق پوششی یا هر سطح داخلی تمام شدة دیگر منگنه می‌شود.
       بخاربند باید با دقت زیاد دور پنجره‌ها و در‌ها و پشت پریزهای برق چسبانده شود. کریدروها و فونداسیون‌های بتنی روی زمین و زیرزمین‌ها به نوبه خود منابع رطوبت و بخار آب می‌باشند که می‌توانند کارایی عایق حرارتی را کم کرده و موجب تورم کف‌سازی ‌شوند. قرار دادن یک ورق پلی‌اتیلن بر روی شناژ پیش از اجرای کف بتنی، روشی بسیار مؤثر در جلوگیری از انتقال بخار آب و نفوذ گاز مرگبار رادن از زمین به داخل ساختمان است. باید توجه داشت که گاز رادن که پس از سیگار بزرگترین آمار سرطان ریه جهان را دارد، در صنعت ساختمان کشور بطور کلی نادیده گرفته شده است. برخی پوشش‌های فوم پلاستیک و یا پوشش‌هایی با یک رویة فلزی نیز می‌توانند به‌عنوان بخاربند در دیوارهای خارجی عمل کنند.

 شکل 8 - عایق حرارتی پشم شیشه بین وادارهای دیوار با روش قاب سبک فولاد سرد نورد LSF

       باید توجه داشت که قرار دادن یک لایه گازبند در پی ساختمان به تنهایی برای جلوگیری از نفوذ گاز رادن به داخل ساختمان کافی نمی‌باشد و نیاز به تمهیدات دیگری است که شرح آن در آیین نامه رادن ایران آورده شده است. این آیین‌نامه تحت عنوان: ضوابط فنی حفاظت از ساختمان‌ها در برابر نفوذ گاز رادن در سال 1391 به کوشش نگارنده و زیر نظر سازمان انرژی اتمی تدوین و توسط مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی منتشر شده است. آیین نامه رادن هم اکنون مراحل اجباری شدن خود در صنعت ساختمان کشور را طی می‌نماید.

 شکل 9 - نصب پانل دیواری پیش‌ساخته قاب سبک چوبی با پنجره، عایق حرارتی و نما

ورق‌های گچی
       در سیستم ساخت پیشنهادی که در آن مراحل گچ کاری، شمشه کشی و سفید کاری حذف شده است، از ورق‌های گچی صنعتی Plasterboard و یا ورق‌های مشابه دیگری مانند ورق‌های منیزیمی و سیمانی بعنوان پوشش دیوارها و سقف استفاده می‌شود. تخته‌های گچی به سادگی و با سرعت بسیار زیاد نصب شده و سطحی صاف و آماده برای نقاشی و یا چسباندن کاغذ دیواری بدست می‌دهند. ورق‌های گچی علاوه بر مقاوت بالا در برابر آتش سوزی قابلیت بالایی برای جذب صدا دارند (شکل 10).
       در سال‌های‌ پس‌ از جنگ‌ جهانی‌ دوم که دوران شکوفایی جوامع صنعتی کشورهای اروپایی و امریکایی است،‌ استفاده‌ از سیستم‌های‌ دیوار خشک با پوششی از تخته‌های گچی‌ به‌ علت‌ رشد سریع صنایع و نیاز به مسکن پس از رکود چند ساله دوران جنگ، به سرعت‌ گسترش‌ یافت، به‌گونه‌ای که‌ امروزه‌ در بیش‌ از 90 درصد ساختمان‌های‌ مسکونی‌ و تجاری کشور ایالات متحده امریکا‌ از سیستم‌ دیوار خشک‌ استفاده‌ می‌شود. در سیستم دیوار خشک از مصالح آماده به جای گچ و خاک و سیمان و غیره استفاده شده و سرعت ساخت را به شدت بالا می‌برد. امروزه واژه دیوار خشک در کشور مترادف با ساخت و ساز با تخته گچی شده است.
       ورق‌ گچی‌ در کارخانه‌ با تزریق‌ دوغاب گچی‌ مناسب‌ بین‌ لایه‌های‌ کاغذ کرافت تهیه‌ می‌شود. ورق‌های گچی دارای یک پوشش کاغذی بر هر دو رویه هستند که لبه‌ها را نیز می‌پوشاند. کاغذ کرافت مقاومت برشی ورق‌های گچی را بالا برده و باعث پایداری آن می‌گردد.
گچ یکی از بهترین مصالح محافظت‌کننده در برابر آتش است. برای مقاومت‌ بیشتر در برابر آتش، می‌توان از چند لایه تخته گچی به جای یک لایه استفاده کرد. همراه با افزایش تعداد لایه‌های تخته گچی، می‌توان در صورت لزوم کلفتی تخته‌های گچی را نیز افزایش داد. در برخی موارد از سایر تخته‌های محافظ مانند ورق‌های سیمانی و ورق‌های سیمانی مسلح با الیاف و یا مش، استفاده می‌شود. لازم به یادآوری است که کاربرد دیوارهای خشک نیاز به طراحی و اجرای تمهیدات خاص خود را دارد. متاسفانه به دلیل عدم آگاهی از نحوه صحیح طراحی و نصب دیوارهای خشک، موارد اجرا شده این دیوارها در کشور فاقد مقاومت مناسب در برابر صدای کوبه‌ای و صدای منتقل شده از درون سازه می‌باشند.
       نوع مقاوم در برابر حریق ورق‌های گچی که گاهی از آن به عنوان نوع X نام برده می‌شود، دارای افزودنی‌هایی است که مقاومت آن را در برابر آتش افزایش می‌دهد. این ورق‌ها که با رنگ قرمز مشخص شده‌اند، به علت دارا بودن الیاف و سایر افزودنی‌ها، یکپارچگی مناسبی در دماهای بالا را دارند که از بروز و رشد ترک‌ها جلوگیری می‌نمایند.
       در محیط‌های مرطوب از پنل‌های مقاوم در برابر رطوبت که با رنگ سبز مشخص شده‌اند استفاده می‌شود. در ساختار این‌ گونه ورق‌های گچی از مواد دافع آب مانند سیلیکون استفاده شده است.
       بجای ورق‌های گچی میتوان از ورق‌های پوششی دیگر ماننه ورق‌های سیمانی با الیاف گوناگون، تخته‌های منیزیمی و یا غیره بستگی به مورد استفاده نمود.

 
شکل 10 - ورق‌های گچی، پوشش روی دیوار و سقف

دیوارهای جداکننده داخلی
       دیوارهای داخلی در این سیستم پیشنهادی بطور کلی مانند دیوارهای خارجی و بر طبق سیستم دیوارهای خشک طراحی و اجرا می‌شوند با این تفاوت که در آنها نیازی به عایق حرارتی نمی‌باشد. در صورت لزوم و برای پاسخ‌گویی به مبحث 18 مقررات ملی ساختمان می‌توان از یک لایه پشم سنگ در میان وادارها بعنوان عایق صدا استفاده کرد. در صورت کاربرد این دیوارها بعنوان دیوارهای داخلی، ابعاد استادها و نحوه اجرا باید بر طبق الزامات مندرج در فناوریهای نوین ساختمانی منتشر شده توسط مرکز تحقیقات راه، ساختمان و شهرسازی باشد. بجای سیستم دیوار خشک می‌توان از میان انواع دیوارهای سبک تایید شده توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بعنوان فناوریها نوین مشروط بر سبکی و صنعتی بودن آن انتخاب نمود. در کشورهای صنعتی، دیوارهای سبک با قاب چوبی در درجه نخست و دیوارهای سبک فولاد سرد نورد، پس از آن، بیش از هر سیستم دیگری متداول است که همچنین می‌تواند با روش ساخت درجا و با سرعت بالا اجرا شود. در صورت کاربرد قاب سبک فولاد سرد نورد در دیوارهای خارجی ساختمان، نیاز به یک لایه عایق حرارتی اضافی در رویه خارجی استادها برای نقصال پدیده پل حرارتی است. ضریب انتقال حرارتی چوب بسیار پایین است و بطور کلی در دیوارهای قاب سبک چوبی نیازی به عایق حرارتی اضافی نمی‌باشد.  باید توجه داشت که تغییر حرارت محیط باعث انقباض و انبساط ورق‌های نازک فولادی شده که در صورت اجرای غلط باعث ایجاد تنش و صدا می‌شود.

دیوارهای جداکننده بین واحدهای مستقل
       دیوارهای بین واحدهای مستقل مانند دیوارهای جداکننده داخلی اجرا می‌شوند با این تفاوت که در آنها از عایق‌ صدا، بطور معمول پشم سنگ با چگالی 80 کیلوگرم بر متر مکعب یا بیشتر استفاده می‌شود. برطبق مبحث 18 مقررات ملی این دیوارها باید50 دسیبل عایق صدای هوابرد داشته باشند. علاوه بر کاربرد عایق صدا در درون این دیوارها، باید آنها را بگونه‌ای طراحی و اجرا کرد که بتوانند عایق مناسبی در برابر صدای کوبه‌ای و صدای ایجاد شده درون سازه باشند. در صورت استفاده از قاب سبک باید تمهیداتی جهت جلوگیری از ورود نا خواسته به‌داخل واحد مجاور اتخاذ گردد. بطور معمول اینگونه دیوارها را دوتایی اجرا می‌کنند. باید توجه داشت که عایق‌های حرارتی پلیمری بطور کلی فاقد خاصیت عایق بندی صدا می‌باشند.

سقف جداکننده طبقات
       با حذف تیرچه بلوک و بتن ریزی حجیم و بطور کلی روش‌های وقت گیر تر، می‌توان از انواع فناوریهای نوین مورد تایید مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مانند سقف‌های مجوف پیش ساخته پیش تنیده
Hollow Core Slabs، سقف دالهای پیش ساخته بتن مسلح Double Tee، و حتی دال مرکب فولادی-بتنی بعنوان سقف جدا کننده طبقات استفاده کرد. برای کم کردن وزن ساختمان و همآهنگی بیشتر با دیوارهای خارجی و داخلی و حذف هرچه بیشتر نازک کاری و پروسه‌های تر، تیرهای سقف با مقاطع Z و یا U از فولاد سرد نورد پیشنهاد می‌شود که روی آنها را می‌توان با انواع ورق‌های صنعتی پوشاند. این سقف‌ها را همچنین می‌توان بگونه‌ای پیش ساخته تولید نمود. خاصیت عمده این نوع سقف‌ها سبکی، قابلیت انعطاف در اجرا و همآهنگی آنها با سازه و اجزای ساختمانی، قابلیت نصب عایق‌های صوتی و یا حرارتی در داخل آنها، قابلیت عبور تاسیسات الکتریکی و مکانیکی از میان تیرهای سقف و امکان نصب آسان تخته‌های گچی در زیر سقف جداکننده طبقات می‌باشد. بر روی این سقف‌ها می‌توان با قرار دادن یک لایه پشم سنگ به ضخامت 5 سانتی‌متر بر طبق دستورالعمل‌های موجود کف شناور اجرا نمود که عایق صدای بسیار مناسبی برای صدای کوبه‌ای است و کاربرد زیادی در آپارتمان‌های کشورهای صنعتی دارد.


شکل 11 - قاب فولادی با سقف جداکننده طبقات اجرا شده با تیرهای سبک فولاد سردنورد

       سطح زیرین سقف را می‌توان با نصب تخته‌های گچی و یا ورق‌های مناسب دیگر پوشاند. بین تیرهای سقف، مکان مناسبی است برای عبور تاسیسات برق و مکانیک و همچنین قرارد دادن عایق‌های صوتی و حرارتی. در این سقف‌ها مرحله پرکار و وقت گیر اجرای سقف کاذب نیز حذف شده است. در سقف جداکننده طبقات میتوان، بجای تیرهای فولادی، از تیرهای چوبی و یا خرپای مسطح چوبی نیز استفاده کرد. در این صورت همآهنگی بیشتری بین تیرهای سقف و پوشش تخته چندلا و تخته گچی زیر آن بوجود خواهد آمد.

 
شکل 12 - سقف جداکننده طبقات با تیرهای فولادی و پوششی از ورق تخته‌چندلا  Plywood

سقف خارجی یا بام
       سازه سقف خارجی مانند سقف جداکننده طبقات اجرا می‌شود، با این تفاوت که تمهیدات لازم حرارتی و رطوبتی باید در نظر گرفته شود. در اجرای پوشش بام از روش‌های مدرن خشک صنعتی و یا نیمه صنعتی استفاده می‌شود. در ساختمان‌هایی که نیازی به رفت و آمد در روی بام نیست، میتوان از سقف‌های شیب‌دار که برای مناطق پرباران مناسب‌تر است و یا از بام تخت وارونه استفاده کرد.

 
شکل 13 - نصب قطعه سقف‌ مجوف پیش ساخته پیش تنیده بر روی قاب فولادی

نازک کاری
       از آنجایی که سفت کاری دیوارهای خارجی، دیوارهای داخلی و سقف جداکننده طبقات از بین فناوریهای نوین با اجزای پیش‌ساخته ساختمانی که وزن کمی دارند انتخاب می‌شوند، میزان نازک کاری ساختمان نسبت به سیستم‌های سنتی بسیار ناچیز خواهد بود. با انتخاب مناسب سقف جداکننده طبقات و کشیدن تاسیسات از درون دیوارها نیازی به سقف کاذب در این ساختمان‌ها نخواهد بود. با گزینش روش‌های خشک رابیتس کاری حذف شده و پوشش سقف از تخته‌های گچی تشکیل می‌شود که بر روی تیرهای سقف و یا اجزای دیگر آن نصب می‌گردند. بعنوان تزیینات داخلی دیوار و سقف، جانمایی چراغ، قرنیزهای سقف و غیره از قطعات آماده گچی، پلیمری و یا چوبی موجود در بازار استفاده می‌شود. قرنیز کف می‌تواند از جنس سنگ، چوب و یا پلیمر باشد.
       مراحل گچ کاری و شمشه کشی در این روش اجرا بکلی حذف شده و سطوح داخلی دیوارها با تخته‌های گچی پوشانده می‌شوند. در صورت بکار بردن دیوارهای پیش‌ساخته با سطحی صاف در برخی از فناوریهای نوین ساختمانی، نیازی به کاربرد تخته‌های گچی بر روی این دیوارها نخواهد بود.

اجرای نما
       در این روش ساخت، قابلیت اجرای انواع نماها وجود دارد. برای ‌این منظور، می‌توان از انواع ورق‌های سیمانی، چوبی، فولادی، پلیمری و یا حتی نماهای بنایی مانند آجر یا سنگ استفاده کرد.
       در صورت کاربرد دیوارهای پیش ساخته می‌توان آنها ‌را با نمای نصب شده بر روی آن به‌گونه‌ای یکپارچه تولید نمود که در این صورت دیوارهای خارجی شامل پنجره، کانال‌های تاسیسات، ورق پوشش داخلی، عایق‌های حرارتی و صوتی، بخاربند و نما خواهند بود. قطعات پیش‌ساخته دیوار در داخل فاصله‌های بین قاب فولادی و یا بتنی نصب و هوابندی و آب بندی می‌شوند. در اجرای این روش باید تمهیدات لازم جهت پوشاندن روی قاب‌های سازه با مصالح مناسب اتخاذ گردد تا از طرفی زیبایی نما حفظ شده و از طرفی دیگر با قرار دادن عایق حرارتی بر روی آنها از اتلاف انرژی در اثر پدیده پل حرارتی جلوگیری شود. یک روش مناسب برای ساخت قطعات دیوار، ادامه دادن لبه‌های آنها بر روی قاب فولادی و یا بتنی بگونه‌ای است که بتواند با قطعه دیوار مجاور جفت شود. انواع گوناگون نما‌های پیش‌ساخته و یا نیمه صنعتی را می‌توان در این ساختمان‌ها اجرا نمود.

تاسیسات الکتریکی و مکانیکی
       عبور کانال‌ها و لوله‌های تأسیسات الکتریکی و مکانیکی ساختمان، از درون کانال‌هایی که به‌همین منظور درون دیوارها یا سقف‌ها پیش‌بینی شده‌اند، انجام می‌گیرد. باید کوشش شود که کلیه تاسیسات الکتریکی و مکانیکی تا حد امکان از درون دیوارها کشیده شوند. این کار باعث راحتی در اجرا، بالا بردن مساحت مفید ساختمان، طراحی مناسب تر فضاها و راحتی در انجام تعمیرات احتمالی تاسیسات می‌شود. در صورت انتخاب قاب سبک چوبی یا فولادی بعنوان دیوارهای خارجی و داخلی، فاصله بین وادارها (استادها) در دیوارها و فاصله بین تیرهای کف مکان مناسبی برای عبور کانال‌های تأسیساتی می‌باشند.

عامل زمان
       از نظر سرعت اجرا، تجربیات کسب شده در کشورهای صنعتی نشان داده‌است که حذف روش‌های تر در ساخت و ساز و انتخاب روش‌ها و اجزای ساختمانی برطبق سیستم پیشنهادی فوق باعث بالا رفتن سرعت اجرا نسبت به شیوه‌های سنتی می‌شود. با وجود آنکه ممکن است سازه ساختمان‌های با قاب فولادی یا بتنی با روش‌های کاملاً صنعتی نشوند،  ولی باید در نظر داشت که زمان اجرای سازه این سیستم‌های ساختمانی، تنها جزیی از زمان ساخت ساختمان است. می‌توان انتظار داشت که در صورت اجرای صحیح فناوریهای ذکر شده زمان اجرای این ساختمان‌ها را به کمتر از یک پنجم زمان متداول در سیستم‌های سنتی رسانید. متاسفانه بیشتر دست اندر کاران ساخت و ساز در کشور ارزش چندانی برای سرعت ساخت قایل نشده‌ و عامل زمان را نادیده گرفته‌اند. این دیدگاه از آنجا نتیجه می‌شود که ساختمان در کشور ما یک وسیله سرمایه گذاری بوده و نه یک وسیله مصرفی و از طرفی دیگر تورم زیاد و رشد سریع قیمت مسکن در چند سال گذشته باعث عدم توجیه بالابردن سرعت ساخت در میان سوداگران ساخت و ساز شده است. با این وجود باید توجه داشت که سرعت بالای ساخت باعث بازگشت سریع سرمایه، تولید بیشتر، بالابردن درآمد سرانه کشور و قیمت تمام شده پایین‌تر می‌شود.

عوامل مربوط به هزینه
       هزینه ساخت سازه ساختمان‌های با قاب فولادی و بتنی برطبق روش‌های پیشنهادی فوق، با توجه به بازگشت سریع سرمایه و تولید بیشتر کارخانه‌ای کمتر از هزینه ساخت سازه سنتی است. سبک سازی اجزای ساختمانی، دیوارها و سقف و غیره به نوبه خود باعث کم شدن بار مرده ساختمان و نقصان ابعاد شالوده و سازه، کاربرد مصالح کمتر و در نتیجه پایین آمدن هزینه ساخت سازه فولادی و یا بتنی می‌گردد. اجرای فناوری‌های پیشرفته صنعتی در این سیستم پیشنهادی، نیازمند نیروی انسانی ماهر، ولی به تعداد کم و در زمان کمتر است. لذا مجموعه هزینه نیروی انسانی در این سیستم، کم‌تر از روش‌های سنتی است. ابزار و مصالح ساخت نیز نسبتاً کم‌هزینه می‌باشند. از طرفی دیگر بازگشت سریع سرمایه، استفاده بهینه از مصالح و امکانات در جای خود باعث پایین آمدن قیمت تمام شده ساختمان می‌شود.

کیفیت و قابلیت‌های فنی
       به‌دلیل کاهش وزن و اتلاف اندک مصالح در سفت کاری و نازک کاری، این سیستم که با فناوریهای پیشرفته صنعتی بهینه سازی شده است، نسبت به سیستم‌های سنتی ساختمان‌های با قاب فولادی و بتنی، برای انبوه‌سازی بسیار مناسب تر است. اجرای خشک سفت کاری و نازک کاری، ایجاد تغییرات حین اجرا در نقشه‌های تأسیسات و تعمیرات پس از اجرا را به‌سادگی امکان پذیر ساخته است. نقصان وزن این سیستم پیشنهادی باعث می‌شود که نیروهای اعمال‌شده در صورت وقوع زمین لرزه نسبت به ساختمان‌های بهینه سازی نشده، کم‌تر باشند.
       عملکرد صوتی و حرارتی دیوارها و سقف‌های ساخته‌شده با این سیستم، در صورت رعایت تمهیدات لازم، می‌تواند جوابگوی انتظارات تعیین‌شده در مباحث 18 و 19مقررات ملی ساختمان و بالا بردن مرغوبت زندگی باشد.
       مواد تشکیل‌دهنده ساختمان بر طبق روش‌های فوق، بطور کلی بار حریق ندارند، ولی در صورت کاربرد پروفیل‌های فولاد سرد نورد و یا چوبی، باید به‌خوبی در برابر آتش سوزی محافظت شوند. یکی از دلایل اصلی کاربرد گچ به عنوان پوشش داخلی در این ساختمان‌ها دسیدن به این هدف است. لازم به توضیح است که از کاربرد عایق‌های حرارتی پلیمری تا حد امکان باید اجتناب نمود زیرا این عایق‌ها مقاومت در برابر آتش ساختمان را پایین آورده و بطور کلی فاقد قابلیت عایق‌کاری صوتی می‌باشند.
       با اجرای لایه بخاربند در حدفاصل جداره داخلی و عایق حرارتی، می‌توان از خطر میعان در دیوارها جلوگیری کرد. اجرای سقف سرد در این سیستم می‌تواند باعث کاهش خطر میعان گردد.
       اجرای خشک دیوارها و سقف و نازک‌کاری، امکان برچیدن و استفاده مجدد دیوارهای داخلی در این ساختمان‌ها را ایجاد کرده است، به‌علاوه آن‌که، قطعات و اجزاء ساختمانی، بجز سازه بتنی، بطور کلی از مصالح قابل بازگشت به چرخه تولید ساخته شده‌اند.

نتیجه گیری
       حذف سفت کاری و نازک کاری سنتی در ساختمان‌های با قاب فولادی و بتنی و جایگزین کردن آنها با فناوریهای پیشرفته صنعتی باعث افزایش سرعت ساخت و سهولت‌ عملیات‌ ساختمانی، بازگشت سریع سرمایه، افزایش عمر مفید ساختمان، کاهش‌ هزینه‌های ساخت و ساز، استفاده بهینه از امکانات، سبک سازی ساختمان و مقاومت بیشتر در برابر زمین‌لرزه می‌شود. کاربرد فناوریهای پیشرفته مناسب در یک سیستم ساختمانی باعث تربیت نیروی متخصص و  برداشتن گامی موثر در بومی سازی فناوری‌های نوین می‌گردد. بهره گیری از تجربیات کسب شده در سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی که یک سیستم مدوله شده با اجزای پیش ساخته ساختمانی است می‌تواند راه را برای رسیدن به این هدف هموار سازد. کشورهای صنعتی جهان، نزدیک به دوقرن، بیش از هر سیستم ساختمانی دیگر بر روی سیستم قاب سبک چوبی پژوهش و سرمایه گذاری کرده اند، بگونه‌ای که امروزه بیش از 90 درصد ساختمانهای مسکونی با ارتفاع شش طبقه به پایین کشورهای کانادا، ایالات متحده امریکا، استرالیا، ژاپن و کشورهای اروپای شمالی از جمله کشورهای اسکاندیناوی دارای سازه چوبی می‌باشند. تحقیقات گسترده و همه جانبه و کاربرد جدین ترین فناوریها در سطح جهانی باعث شده است که سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی یکی از پیش رفته ترین سیستم‌های ساختمانی شود.  بهینه سازی سیستم‌های انبوه سازی سنتی، از طریق حذف مصالح بنایی و تلفیق سازه با اجزای پیش ساخته سبک ساختمانی و استفاده از روش‌های مدرن صنعتی برای تکمیل سازه روندی است که بسیار سریع‌تر از انتقال یک سیستم ساختمانی می‌تواند در کشور جا افتاده و مصالح نوین و روش‌های نوین ساخت را بومی سازی نماید.

 
مراجع:
1. دکتر سپهر گنجه‌ای، بررسی و ارزیابی چند سیستم مطرح در پروژه‌های انبوه سازی ساختمان‌های مسکونی.  سیستم خانه‌های اسکلت سبک چوبی. مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن.  تهران 1389.
2. دکتر بهروز کاری، دکتر رسول احمدی، بررسی و ارزیابی چند سیستم مطرح در پروژه‌های انبوه سازی ساختمان‌های مسکونی. سیستم قاب سبک فولادی. مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن.  تهران 1387.
3. فناوری‌های نوین ساختمانی، ویرایش پنجم، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، تهران اسفندماه 1388.


4. Prescriptive Method for Connecting Cold-Formed Steel Framing to Insulating Concrete Form Walls in Residential Construction, U.S. Department of Housing and Urban Development, The Steel Framing Alliance, The Portland Cement Association, The Insulating Concrete Form Association, Building Works, Inc., Cambridge, MA, February 2003.
5. Fred Karlén, The Essential Characteristics of Industrialized Building Systems. International Conference on Industrialized Building Systems, Australia 2007.
6. Henry Kelly, Technology and the Future of the U.S. Construction Industry. Congress of the United States Office of Technology Assessment. Washington, D.C. 1994.
7. Byggsystemsbeskrivningar och Fallstudier för Bostadsbyggnader. En Guide för Arkitekter, Konstruktörer och Entreprenörer. Stålbyggnadsinstitutet. Detta projekt har utförts med finansiellt stöd av EU-kommissionen via RFCS. Stockholm, Sweden 2008.

 

برای دریافت PDF مقاله بر روی "دریافت فایل مقاله" بزنید.

ارسال نظر

ارسال

فرم درخواست استعلام خدمات 

این فرم در راستای ارایه هر چه بهتر و دقیق تر مشاوره و اجرای پروژه های ساختمانی برای بازدید کنندگان سایت چوبین سازه در نظر گرفته شده، شایان ذکر است تیم های فنی و اجرایی ما بهترین پیشنهاد ها را در اسرع وقت و طبق نیازهای مطرح شده به شما ارایه خواهند کرد.

 

 

:
:
:
: