شیشه در ساختمان

  • سه شنبه 5 آذر 1392 ساعت 13:59

مقالات => خانه های چوبی

شیشه در ساختمان

دکتر سپهر گنجه‌ای
فوق دکترای مهندسی راه و ساختمان از سوئد و امریکا، متخصص خانه‌های چوبی و سیستم‌های سبک ساختمانی،
رییس کمیته فنی استاندارد بین‌المللی ایزو، شیشه در ساختمان، مشاور عالی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

 

چکیده:
       شیشه ترکیبی است از نمکهای سلیسی و فلزات. شیشه در حرارت اتاق بصورت جامد است ولی از نقطه نظر فیزیکی خاصیت مایعات را دارد با ساختمان ملکولی بسیار نامنظم، بگونه‌ای که نور به‌راحتی می‌تواند از آن عبور نماید. شیشه نقطه ذوب مشخصی ندارد و به همان نسبت که گرم می‌شود نرم می‌گردد و به تدریج خمیری شکل شده و در درجه حرارت حدود 1700 تا 2000 درجه سانتی‌گراد بطور کامل ذوب می‌شود.
       شیشه از یونهای شبکه‌ای شکل منفی سیلیکات ( SiO2  با 70 درصد سیلیس و اکسیژن) و یونهای مثبت کالیوم و ناتریوم ساخته شده است. هنگامی که شیشه ذوب شده را به سرعت سرد کنیم، یونهای سیلیکات فرصت نمی‌کنند که به طور منظم درآمده و تشکیل کریستال بدهند و در نتیجه شکلی نامنظم (آمورف) به خود می‌گیرند. این خاصیت از طرفی باعث شفافی و عبور نور از شیشه شده و از طرفی دیگر کار بر روی شیشه را آسانتر و کاربرد آنرا در صنعت بیشتر می‌سازد.
       شیشه معمولی از شن، سودا، سنگ آهک و مقادیر کمی منیزیم، آلومینیوم و آهن و همچنین موادی برای تسهیل در امر ذوب شدن مانند CaCO3 و K2CO3 ساخته شده است. این نمکها تا اندازه‌ای مقاومت شیشه را در برابر فرسایش کم می‌کنند. برای پایین آوردن درجه حرارت هنگام ذوب شدن که منجر به صرفه‌جویی در انرژی و آسان کردن مراحل تولید می‌شود، اکثر تولیدکنندگان حدود 18٪ سدیم کربنات (Na2CO3) که به سودا معروف است به ماده اولیه شیشه (SiO2) اضافه می‌نمایند. این کربنات نقطه ذوب سیلیکات را به راحتی پایین می‌آورد ولی دوام شیشه را کم می‌کند، زیرا که این نمک به تدریج در آب باران حل می‌گردد. برای بهبود این عیب حدود 10٪ سنگ آهک (CaCO3) به آن اضافه می‌کنند که تا اندازه‌ای شیشه را در مقابل عوامل جوی حفظ می‌نماید.
       ذوب این مواد و مخلوط شدن کلسیم سیلیکات (CaSiO3) و سدیم سیلیکات (Na2SiO3) و سرد شدن آن در شرایط کنترل شده شیشه‌ای به دست می‌دهد که به شیشه سودا آهک سلیسی معروف است. شیشه در طبیعت از آب شدن ماسه و شن تحت تأثیر مواد مذاب درونی زمین و سرد شدن سریع آن بوجود می‌آید.

 

برای دریافت متن کامل مقاله شیشه در ساختمان، بر روی "دریافت مقاله" بزنید.

 

ارسال نظر

ارسال

فرم درخواست استعلام خدمات 

این فرم در راستای ارایه هر چه بهتر و دقیق تر مشاوره و اجرای پروژه های ساختمانی برای بازدید کنندگان سایت چوبین سازه در نظر گرفته شده، شایان ذکر است تیم های فنی و اجرایی ما بهترین پیشنهاد ها را در اسرع وقت و طبق نیازهای مطرح شده به شما ارایه خواهند کرد.

 

 

:
:
:
: