خرپا در ساختمان‌های چوبی

  • سه شنبه 5 آذر 1392 ساعت 14:23

مقالات => خانه های چوبی

خرپا در ساختمان‌های چوبی


دکتر سپهر گنجه‌ای
دکترای راه و ساختمان (عمران) از سوئد و ایالات متحده امریکا، متخصص خانه‌های چوبی و
سیستم‌های سبک ساختمانی، مشاور عالی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

 

چکیده:
       خرپا که یکی از مبحث‌های مهم استاتیک است، در ساختمان‌های صنعتی چوبی کاربرد فراوان دارد. خرپا از تیرهایی که به‌گونه‌ای مثلثی به‌یکدیگر متصل شده و همگی در یک صفحه قرار گرفته‌اند تشکیل شده است. تیرهای تشکیل دهنده خرپا به‌گونه‌ای کششی و فشاری عمل می‌نمایند. از آنجایی که در اجزای این سازه نیروهای برشی و لنگر خمشی وجود ندارد، اتصالات بگونه‌ای مفصلی طراحی و محاسبه می‌شوند، درجایی که خرپا در مجموع بگونه‌ای خمشی عمل می‌نماید.
       خرپاها به سه دسته ساده Simple Trusses ، مرکب Compounded Trusses و مبهم تقسیم می‌شوند. خرپای ساده تشکیل شده است از مثلث‌های ساده‌ای که از نظر استاتیکی پایدار می‌باشند. توسعه خرپا با ایجاد دو تیر و یک اتصال ساده امکان پذیر است. خرپای مرکب از اتصال چندین خرپای ساده به‌دست می‌آید. هرگاه شاخه یا تیری به خرپا اضافه شود بدون آنکه اتصال یا گره جدیدی به آن اضافه گردد، یک خرپای مبهم ایجاد شده است که از نظر استاتیکی نامعین می‌باشد.
       سیستم‌های خرپایی مقاومت بالایی در برابر نیروهای وارده داشته، برای صنعتی سازی بسیار مناسب و از نظر اقتصادی نیز در مجموع مقرون به صرفه می‌باشند. خرپاها بطور کلی دارای وزن کم و مقاومت نسبی بسیار بالایی می‌باشند. علاوه بر ساختمان، در ساخت سازه هواپیماها و جرثقیل‌ها و... از خرپا بهره گیری می‌شود.
       در ساختمان‌های چوبی سازه‌های خرپایی پوشاندن سطح‌های زیاد را بدون دیوار و ستون‌های باربر میانی، امکان پذیر می‌سازد. خرپاها در ساختمان‌های چوبی به دو گونه خرپای مسطح و خرپای شیبدار ساخته می‌شوند. در طراحی خرپاهای چوبی کوشش می‌شود که تیرهای چوبی تشکیل دهنده خرپا بگونه‌ای کششی عمل نمایند.
       خرپاهای سقف‌های خارجی با پوشش‌هایی از چوب و یا فراورده‌های چوبی به‌گونه‌ای یکپارچه ساخته می‌شوند. یک اصل بسیار مهم در سیستم‌ قاب سبک چوبی تأمین یکپارچگی سازه آن است.

 

ارسال نظر

ارسال

فرم درخواست استعلام خدمات 

این فرم در راستای ارایه هر چه بهتر و دقیق تر مشاوره و اجرای پروژه های ساختمانی برای بازدید کنندگان سایت چوبین سازه در نظر گرفته شده، شایان ذکر است تیم های فنی و اجرایی ما بهترین پیشنهاد ها را در اسرع وقت و طبق نیازهای مطرح شده به شما ارایه خواهند کرد.

 

 

:
:
:
: