Fa En پنجشنبه 21 فروردین 1399 ساعت 14 و 29 دقیقه
۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره ۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره

حفاظت در برابر گاز مرگبار رادن

رادن پس از سیگار مهم‌ترین عامل ابتلا به سرطان ریه در جهان و بزرگ‌ترین عامل ابتلا به بیماری سرطان ریه بین افراد غیرسیگاری است. اکثر قربانیان رادن بر اثر تنفس مقادیر کم رادن در زمانی طولانی، به سرطان ریه مبتلا شده‌اند.

مقالات خانه های چوبی
حفاظت در برابر گاز مرگبار رادن

 

حفاظت ساختمان‌ها در برابر نفوذ گاز مرگبار رادن

دکتر سپهر گنجه‌ای
فوق دکترای راه و ساختمان از سوئد و امریکا، متخصص خانه‌های چوبی،
سیستم های سبک ساختمانی و فیزیک ساختمان، مشاور عالی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

 

چکیده:

       رادن پس از سیگار مهم‌ترین عامل ابتلا به سرطان ریه در جهان و بزرگ‌ترین عامل ابتلا به بیماری سرطان ریه بین افراد غیرسیگاری است. اکثر قربانیان رادن بر اثر تنفس مقادیر کم رادن در زمانی طولانی، به سرطان ریه مبتلا شده‌اند. این یکی از مهم‌ترین نکاتی است که لزوم کاهش میزان رادن در تمامی ساختمان‌ها را ضروری می‌سازد. از واپاشی گاز رادن، یک سری محصولات پرتوزا ایجاد می‌شود که تحت عنوان "دختران رادن" شهرت یافته‌اند. دختران رادن یون‌های فلزی هستند که به ذرات غبار هوا و یا ذراتی که در اثر استعمال دخانیات به‌وجود می‌آیند چسبیده و در هنگام دم وارد دستگاه تنفسی انسان می‌شوند.

       از آنجا که میزان انتشار گاز رادن در بخش‌هایی از کشور ایران، مانند رامسر، در سطح بسیار بالایی گزارش شده است، و از آنجا که آماری از بیماران مبتلا به سرطان ریه در اثر تنفس دختران رادن در کشور موجود نمی‌باشد، نیاز به اندازه‌گیری میزان رادن در خانه‌های موجود در مناطق با زمین دارای گاز رادن زیاد، اقدام لازم جهت کاهش میزان رادن در ساختمان‌های این مناطق و الزامی کردن پیروی از آیین نامه رادن ایران در ساختمانها، یکی از ظروریات ملی است که می‌تواند از به‌هدر رفتن بیهوده جان شهروندان جلوگیری به‌عمل آورد. باید توجه داشت که رادن گازی بی‌مزه، بی‌رنگ و بی‌بو است که تشخیص آن با حواس انسانی غیر ممکن است ولی با وسایل بسیار ساده قابل اندازه‌گیری است.

 

برای دریافت PDF متن کامل مقاله بر روی "دریافت فایل مقاله" در زیر بزنید.

عایق‌کاری صوتی

عملکرد آکوستیکی سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی مقاوم ترین سیستم ساختمانی در برابر عوامل محیط

  • 3611

حفاظت در برابر رطوبت

  از آنجایی که چوب در برابر رطوبت آسیب پذیر است، سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی بگونه ای طراحی می‌شود که بتواند، بهتر از هر سیستم ساختمانی دیگر، در برابر رطوب محیط عایق بندی شود.

  • 3314

حفاظت در برابر گاز مرگبار رادن

رادن پس از سیگار مهم‌ترین عامل ابتلا به سرطان ریه در جهان و بزرگ‌ترین عامل ابتلا به بیماری سرطان ریه بین افراد غیرسیگاری است. اکثر قربانیان رادن بر اثر تنفس مقادیر کم رادن در زمانی طولانی، به سرطان ریه مبتلا شده‌اند.

  • 3850

سیستم‌های قاب سبک ساختمانی

       ساختمان‌های با قاب‌ سبک چوبی و یا فولاد سردنورد، دیافراگم سقف و دیوارهای باربر برشی و یا مهاربندی شده، سیستم متداول در کشورهای صنعتی دنیا نظیر ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، اروپای شمالی و ژاپن می‌باشند. کاربرد این نوع ساختمان‌ها به عنوان سیستم‌های سازه‌ای مستقل، امروزه در ساختمان‌ها ...

  • 13634

فونداسیون ساختمان‌های چوبی

  شالوده سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی، علاوه بر تحمل بار سازه چوبی، باید به نحوی مؤثر از نفوذ آب، رطوبت، گازها و حشرات به داخل سازه چوبی جلوگیری به عمل آورد، در نتیجه با وجود وزن کم ساختمان‌های چوبی، شالوده این ساختمانها بسیار متشکل ساخته شده و بطور معمول قابلیت تحمل بار ثقلی آن بسیار بیش‌تر از قابل ...

  • 6744

جزییات فنی ساختمان‌های چوبی

  سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی Light Wood Frame Construction متداول‌ترین سیستم ساختمانی در کشورهای صنعتی است که در بسیاری از این کشورها از جمله کشور ایالات متحده امریکا با پیروی از آیین نامه بین المللی IBC 2012 ساخته می‌شوند. طراحی سازه‌ای و لرزه‌ای این ساختمان‌ها بر طبق استاندارد ASCE-07 و مقاوم سا ...

  • 12675