حفاظت در برابر موریانه و قارچ‌ها

  • سه شنبه 5 آذر 1392 ساعت 14:20

مقالات => خانه های چوبی

آسیب موریانه و حشرات موذی تنها به ساختمان‌های کوتاه مرتبه و یا چوبی محدود نمی‌شود، بلکه ساختمان‌های بتنی و فولادی بلندمرتبه نیز از خطر گزند موریانه مصون نمی‌باشند.
حفاظت در برابر موریانه و قارچ‌ها

حفاظت چوب و ساختمان‌های چوبی در برابر موریانه و قارچ‌ها


دکتر سپهر گنجه‌ای
دکترای مهندسی راه و ساختمان از سوئد و ایالات متحده امریکا، متخصص خانه‌های چوبی و
سیستم‌های سبک ساختمانی، مشاور عالی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

 

چکیده:
       آسیب موریانه و حشرات موذی تنها به ساختمان‌های کوتاه مرتبه و یا چوبی محدود نمی‌شود، بلکه ساختمان‌های بتنی و فولادی بلندمرتبه نیز از خطر گزند موریانه مصون نمی‌باشند. در میامی و هونولولو، واقع در امریکای شمالی، موریانه تا طبقه هفدهم ساختمان‌های بتنی رخنه کرده و آسیب فراوان به اجزای چوبی و غیرچوبی وارد کرده است. مهم ترین عامل جلب موریانه و حشرات موذی به‌داخل ساختمان رطوبت است که از طریق آب باران و یا پی به درون ساختمان نفوذ پیدا می‌کند. اکثر انواع موریانه تنها در محیط مرطوب قابل نفوذ و زیست می‌باشند. آسیب موریانه و حشرات موذی تنها به چوب محدود نمی‌شود. موریانه پوشش کابل‌ها، عایق حرارتی پلیمری مانند پلی‌استایرن و لامینیت‌های پلیمری را به آسانی جویده و راه خود را به‌درون مسکن باز می‌کند.
       موریانه و جوندگان دیگر در ساختمان‌های نوسازی که پس از زلزله در بم ساخته شده بودند نفوذ کرده و عایق حرارتی دیوارهای خارجی متشکل از ورق‌های پلی استایرن را جویده و آسیب فراوان وارد آوردند. در مناطقی که خطر نفوذ موریانه و حشرات موذی وجود دارد، باید ملاحظات مربوط به پیش‌گیری از خطر آنها در هنگام طراحی پی، دیوارهای خارجی و اجزای ساختمانی در نظر گرفته شود.
       چوب با وجود این‌که ماده‌ای آلی است و می‌تواند به اجزای تشکیل دهنده خود تجزیه شود، ولی با رعایت اصول نگهداری از چوب و طراحی و اجرای درست سیستم‌های ساختمانی چوبی، می‌توان عمری بسیار طولانی برای آن در نظر گرفت. برای مثال، چوب کشتی‌های جنگی با کهنه‌گی بیش از 2000 سال که در آب‌های سواحل یونان به دست آمده و سازه چوبی ساختمان‌های 700 ساله سوئدی، کشتی جنگی 400 ساله سوئدی و کلیساهای چوبی 900 ساله سوئدی و نروژی (شکل‌1) پس از گذشت سالیان دراز بدون عیب پابرجا مانده‌اند. اگر بتوان تنها یکی از سه عامل رطوبت، حرارت و اکسیژن را از چوب و یا سازه چوبی حذف کرد، چوب و سازه چوبی از گزند میکروارگانیسم‌ها و قارچ‌ها مصون خواهند ماند. هنگامی که امکان تأمین چنین شرایطی فراهم نباشد، برای جلوگیری از رشد قارچ‌ها در چوب، می‌توان آنرا با مواد سمی آغشته و یا اشباع کرد. در پژوهش‌هایی که نگارنده بر روی خواص فیزیکی و مکانیکی چوب‌های ساختمان‌های 600 تا 700 ساله شهر قدیمی استکهلم به‌انجام رسانید، به نتیجه‌های قابل توجهی دست یافت. مقاومت و مدول الاستیسیته چوب‌هایی که به خوبی در درون ساختمان محفوظ مانده‌اند، حدود بیست درصد از چوب‌های تازه با چگالی و نوع یکسان بیشتر است. درصد جذب آب چوب کهنه و تغییرات ابعادی آن در هنگام تماس با آب و در مجموع تأثیرپذیری آن در برابر عوامل محیط و امکان تخریب توسط قارچ‌ها از چوب نو کمتر است. به‌طور کلی، می‌توان گفت که در صورت رعایت اصول طراحی و ساخت خانه‌های چوبی، و آگاهی از چگونگی واکنش و رفتار چوب در برابر عوامل گوناگون محیط، می‌توان عمر مفید ساختمان‌های چوبی را بی‌گمان به بیش از صد سال رسانید، ولی در صورت عدم رعایت این اصول، ساختمان‌های چوبی آسیب‌پذیر خواهند بود.

 

ارسال نظر

ارسال

فرم درخواست استعلام خدمات 

این فرم در راستای ارایه هر چه بهتر و دقیق تر مشاوره و اجرای پروژه های ساختمانی برای بازدید کنندگان سایت چوبین سازه در نظر گرفته شده، شایان ذکر است تیم های فنی و اجرایی ما بهترین پیشنهاد ها را در اسرع وقت و طبق نیازهای مطرح شده به شما ارایه خواهند کرد.

 

 

:
:
:
: