Fa En پنجشنبه 21 فروردین 1399 ساعت 14 و 55 دقیقه
۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره ۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره

جزییات فنی ساختمان‌های چوبی

  سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی Light Wood Frame Construction متداول‌ترین سیستم ساختمانی در کشورهای صنعتی است که در بسیاری از این کشورها از جمله کشور ایالات متحده امریکا با پیروی از آیین نامه بین المللی IBC 2012 ساخته می‌شوند. طراحی سازه‌ای و لرزه‌ای این ساختمان‌ها بر طبق استاندارد ASCE-07 و مقاوم سازی آنها در برابر طوفان و گردبادهای شدید بر طبق آیین‌نامه ساختمانی ایالت فلوریدا انجام می‌شود.

مقالات خانه های چوبی
جزییات فنی ساختمان‌های چوبی

سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی Light Wood Frame Construction متداول‌ترین سیستم ساختمانی در کشورهای صنعتی است که در بسیاری از این کشورها از جمله کشور ایالات متحده امریکا با پیروی از آیین نامه بین المللی IBC 2012 ساخته می‌شوند. طراحی سازه‌ای و لرزه‌ای این ساختمان‌ها بر طبق استاندارد ASCE-07 و مقاوم سازی آنها در برابر طوفان و گردبادهای شدید بر طبق آیین‌نامه ساختمانی ایالت فلوریدا انجام می‌شود. پوشاندن سازه چوبی و جداسازی طبقات با مواد غیرقابل اشتعال برای مقاومت در برابر آتش و جلوگیری از انتشار آن با پیروی از آیین نامه‌های ساختمانی فوق انجام می‌گیرد.
از جمله الزامات این سیستم ساختمانی اجرای صحیح و اصولی عایق کاری حرارتی، صوتی، رطوبتی و هوابندی است که بدون آن کاربری این ساختمان‌ها به شدت به خطر خواهد افتاد.  اجزای تشکیل دهنده پوسته خارجی ساختمان‌های این سیستم ساختمانی، پی، دیوارها و سقف باید با توجه به شرایط آب و هوایی مکان ساخت و پس از محاسبات دقیق فیزیک ساختمان طراحی، انتخاب و اجرا شوند.


ساختمان سبک چوبی با نمای رومی، به سبک معماری مدیترانه‌ای

روش‌های پیشرفته اتصال اجزای ساختمان‌های چوبی

       رمز موفقیت سازه‌های چوبی در طراحی و انتخاب صحیح اتصالات آنها است. در طول زمانی نزدیک به 200 سال که از عمر این سیستم ساختمانی می‌گذرد، اتصالات آن  از اتصالات ساده چوبی متشکل از چسب، پیچ و مهره، کام و زبانه‌ای تا اتصالات پیشرفته فولادی تکامل یافته‌اند.

       اتصالات سیستم‌های ساختمانی چوبی به گونه‌ متداول از نوع خشک و مناسب برای صنعتی سازی می‌باشند، که با گذشت زمان در اشکال بسیار گوناگون به‌صورت پیچ و مهره، پیچ چوب ساده، میخ ساده و یا میخ شلیکی، نبشی‌ها و اتصالات فلزی، ورق‌های آهن گالوانیزه سوراخ‌دار و یا میخ‌دار اجرا شده‌اند. در ساختمان‌ها و سازه‌های نوین چوبی امروزه بیش از هرچیز از اتصالات فولادی بهره‌گیری می‌شود.

       برای آگاهی بیشتر رجوع شود به مقاله "اتصالات متداول در سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی" در بخش مقاله های علمی نوشته مدیرعامل شرکت.

 

ورق فولاد گالوانیزه میخدار برای اتصالات خرپایی و اتصال طولی تیرهای ساختمانی

اتصال تیر فرعی به تیر اصلی

اتصال خرپا به دیوار باربر

اتصال دیوارهای طبقه همکف به شالوده بتنی

 

اتصال و مهار دیوارها به سقف جداکننده طبقات (یا پی بتنی) در برابر بلندشدگی و رانش

       ساختمان‌های این سیستم ساختمانی در زمان کوتاهی برپا می‌شوند و سرعت اجرا نسبت به شیوه‌های سنتی و حتی صنعتی سنگین بسیار بالاتر است. تولید محصول در کارخانه بگونه‌ای پیش ساخته، نسبت به ساخت درجا بر اساس نوع اجرا و میزان تولید، می‌تواند بسیار متغیر و متفاوت باشد. از آنجایی که ساختمان‌های شرکت مدوله شده می‌باشند و تمام مراحل ساخت سازه درون کارخانه مجهز شرکت انجام می‌شود، ساختمان‌‌ها با دقت بالا و سرعت بسیار ساخته و نصب می‌شوند. در شرکت چوبین سازه سپهر، بطور متوسط 4 ماه پس از عقد قرارداد، بستگی به شرایط مکان ساخت و طرح ساختمان، کلید خانه تحویل داده می‌شود. نصب ساختمانها در سایت با سرعت زیادی انجام می‌شود، برای مثال نصب یک ساختمان 3 یا 4 طبقه در سایت حداکثر در 2 روز انجام می‌شود.

نصب سازه 2 عدد ساختمان سه طبقه با سطح زیربنای هریک حدود 300 متر مربع در مدت زمان 3 روز

نصب موقت سازه ساختمان درون کارخانه برای اطمینان از صحت و دقت کار، پیش از نصب در سایت

 

کنترل نهایی اجزای ساختمانی پس از برپا سازی درون کارخانه

 چوب ساختمانی فرآوری و انبار شده در کارخانه

 

        در این سیستم ساختمانی فضاهای درون سازه‌ای مکان مناسبی برای قرار دادن عایق حرارتی و صوتی است که خانه‌های قاب سبک چوبی را در مقابل گرما و سرما بخوبی محافظت می‌نماید.  این عایق‌کاری همچنین با جذب نوفه‌های خارجی آسایش ساکنان را افزایش داده و مانند عایق صدا عمل می‌نماید. چوب دارای خواص آکوستیکی بسیار خوبی است و قابلیت زیادی برای جذب صدای هوابرد دارد. در شرکت چوبین سازه سپهر تمامی پوسته خارجی ساختمان، دیوارها و سقف، با الیاف معدنی پوشانده می‌شود. علاوه بر آن از پشم سنگ با چگالی بالا بعنوان عایق صوتی درون دیوارهای جداکننده داخلی استفاده می‌شود.  این امر باعث می‌شود که علاوه بر احساس آسایش فراوان، مصرف انرژی در ساختمان‌های شرکت چوبین سازه سپهر به کمتر از یک دهم ساختمان‌های متداول رسیده است.

عایق‌کاری حرارتی و صوتی درون دیوارهای خارجی ساختمان

 

 عایق‌کاری صوتی و حرارتی با پشم سنگ درون سقف ساختمان‌های شرکت

 

        پوسته خارجی (پی، دیوارها و سقف خارجی)ساختمان‌های این سیستم ساختمانی دارای عایق رطوبتی بوده و با دقت بسیار هوابندی می‌شود.
        عایق کاری رطوبتی بستگی به مورد و کاربرد متشکل از ورق‌های پلی اتیلن، بیتومن، ایزوگام و غیره می‌باشد. این امر باعث شده است که رطوبت دیوارها، کف و سقف خانه‌های ساخته شده شرکت چوبین سازه سپهر در استان پر باران گیلان با رطوبت هوای زیاد و سطح آب زیر زمینی بالا، به خشکی خانه‌های ساخته شده در استان تهران باشد. عکس زیر عایق‌بندی رطوبتی و هوابندی دیوارهای خارجی یکی از پروژه‌های شرکت چوبین سازه سپهر را نشان می‌دهد.

لایه بخاربند و عایق رطوبتی در پوسته خارجی ساختمان‌های سبک چوبی

 

       ساختمان‌های قاب سبک چوبی در صورت طراحی و اجرای درست دارای عمرمفید بیشتر از 100 سال، با کیفیت فنی بسیار بالا می‌باشند. پژوهش‌های انجام شده بر روی ساختمان‌های چند هزار ساله چوبی که تاکنون سالم مانده‌اند، به‌درستی گواهی می‌دهند که در صورت طراحی، ساخت و نگهداری درست، می‌توان عمری بسیار طولانی برای چوب و ساختمان‌های چوبی در نظر گرفت. تحقیقات انجام شده توسط مدیرعامل این شرکت بر روی چوب ساختمان‌های 600 ساله و ساختمان‌های تاریخی 950 ساله کشورهای اسکاندیناوی در دانشکده فنی سلطنتی استکهلم نشان داده است که خواص فیزیکی و مکانیکی چوب در ساختمان و مقاومت آن در برابر عوامل محیط، در صورت طراحی درست و اصولی ساختمان، با گذشت زمان بهتر می‌شود.

       ساختمان‌های قاب سبک چوبی مانند تمام ساختمان‌های دیگر نیاز به رسیدگی و تعمیرات دارند. تحقیقات انجام شده بر روی این ساختمانها در مرکز تحقیقات ملی کشور سوئد، زمان لازم برای اجرای تعمیرات بر روی اجزای ساختمانی این سیستم را در شرایط سخت آب و هوایی کشور سوئد مشخص نموده است. برای مثال سازه این ساختمانها در صورت انجام هیچ گونه تعمیرات، پس از سپری شدن 85 سال نیاز به رسیدگی و بازرسی دارند. بر طبق گذارش فوق، زمان لازم برای بازبینی، رسیدگی یا انجام تعمیرات بر روی اجزای این سیستم ساختمانی از قرار زیر است:

بام پوش پنل فولاد گالوانیزه با رویه رزین و شن، پس از 50 سال
پی ساختمان پس از 80 سال
پنجره‌ها پس از 30 سال
لوله‌های آب چندجداره نسل جدید، پس از 50 سال (لوله‌های فولادی عمر بسیار کوتاه‌تری دارند که در این سیستم ساختمانی نباید بکار برده شوند).
پارکت چوبی، پس از 50 سال
نمای چوبی ساختمان پس از 10 تا 15 سال نیاز به رنگ جدید برای زیبایی بیشتر دارد
کف پوش لینولیوم 25 سال
کف پوش موکت 15 سال
تاسیسات الکتریکی 40 سال
وسایل بهداشتی 25 سال
موتورخانه 15 سال

       آمار بدست آمده فوق برای ساختمانهایی است که بر طبق سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی و با پیروی از آیین‌نامه‌های معتبر ساختمانی ساخته شده و از روش‌ها و مصالح تایید شده برای این سیستم ساختمانی استفاده شده است. شرکت چوبین سازه سپهر باپیروی کامل از آیین‌نامه بین‌المللی قاب سبک چوبی IBC2012 و کاربرد بهترین مصالح ساختمانی، عمر مفید ساختمانها و اجزای ساختمانی خود را به بالاترین میزان ممکن میرساند.

       این سیستم قابلیت اجرا در هر شرایط اقلیمی و در تمام فصول سال را دارد، و با تغییرات شرایط آب و هوایی، مشکلاتی در اجرا به‌وجود نخواهد آمد. طراحی پوسته خارجی ساختمان متناسب با شرایط اقلیمی انجام می‌گیرد. این سیستم در واقع یک سیستم مدوله شده است که استفاده از قطعاتِ از پیش ‌برش‌خورده یا پانل‌های مدوله شده پیش‌ساخته، آن را برای اجرای طرح‌های مدولار صنعتی و انبوه سازی نیز مناسب ساخته است.

      یکی از دلایل اساسی قابلیت اجرای ساختمانهای شرکت در هر شرایط آب و هوایی، اجرای پیش‌ساخته اجزای مدوله شده ساختمانی در کارخانه مجهز شرکت و نصب سریع آنها در محل ساختمان می‌باشد، بگونه‌ای که نصب یک ساختمان سه یا چهار طبقه در کمتر از 2 روز انجام می‌شود.

نصب سازه و اجزای پیش ساخته و  مدوله شده ساختمان با سرعت بسیار بالا

          سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی قابلیت گسترده‌ای در انطباق با سبک‌های گوناگون معماری و طرح‌های پیچیده ساختمانی دارد. به دلیل نحوه خاص طراحی سازه این ساختمانها می‌توان دهانه‌های وسیعی را بدون ستون و با اجرای خرپای مسطح، خرپای ساده یا روش‌های پیش رفته دیگر پوشانید. قابل ذکر است که سالن فوتبال المپیک سال 1912 لندن دارای سازه چوبی است.
         طراحی معماری، اجزای ساختمانی و پوسته خارجی ساختمان بستگی به شرایط اقلیمی محل ساخت و درخواست مشتری می‌تواند بسیار متنوع باشد ولی همه ساختمان‌های شرکت چوبین سازه سپهر دارای مشخصات فنی بسیار بالا بوده و محاسبات دقیق سازه‌ای و فیزیک ساختمان، بستگی به میزان بارهای مرده و زنده و شرایط آب و هوایی محل ساخت، بر روی آنها انجام می‌شود.

آپارتمان سازی ساختمانهای 12 طبقه با سازه چوبی در شهرک چوبی لیمنولوگ واقع در جنوب کشور سوئد

سالن ورزشی با خرپاهای چوبی در کشور نروژ

انبوه سازی با آپارتمان‌های 8 طبقه تمام چوب در جنوب کشور سوئد

انبوه سازی ساختمان‌های چوبی در مرکز شهر لوس آنجلس

 

        طراحان، مهندسان و معماران شرکت چوبین سازه سپهر آماده برای طراحی و اجرای هرگونه طرح ساختمانی به پیشنهاد شما، با بهره گیری از پیشرفته ترین فناوری‌ها و مرغوب‌ترین مصالح ساختمانی می‌باشند.

 زمین‌لرزه‌های فراوانی که در گوشه و کنار جهان به‌وقوع پیوسته، نشان داده است که خانه‌های قاب سبک چوبی مقاومت بی‌نظیری در برابر زمین‌لرزه‌ دارند. در سال 2003 میلادی زلزله بم به قدرت 6.5 ریشتر باعث مرگ بیش از 50 هزار نفر یعنی یک چهارم جمعیت شهر بم گردید.
در سال 1994 میلادی زمین‌لرزه‌ای با قدرت 6.7 ریشتر، یعنی کمی شدیدتر از زلزله بم، در منطقه پرجمعیت نورتریج واقع در ایالت کالیفرنیا به‌وقوع پیوست و باعث مرگ تنها 57 نفر گردید که همگی آنها در خانه‌های غیر چوبی بودند. دلیل اساسی کمی تلفات در این زمین‌لرزه در مقایسه با زلزله بم، وجود 99 درصدی خانه‌های مسکونی چوبی در منطقه نورتریج است.
شرکت چوبین سازه سپهر با پیروی از آیین‌نامه بین المللی IBC و مقررات ساختمانی ایالت زلزله خیز کالیفرنیا واقع در ایالات متحده امریکا، مقاوم ترین ساختمان‌ها در برابر زمین لرزه را عرضه می‌نماید. همچنین با پیروی از روش‌های اجرایی آیین‌نامه ساختمانی ایالت فلوریدا، ساختمان‌های این شرکت در برابر طوفان‌های شدید نیز مقاوم می‌گردند. سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی، Light Wood Frame Construction ، متداول ترین سیستم ساختمانی در کشورهای صنعتی است و به دلیل سبکی، استحکام و پیوستگی عضوهای افقی و عمودی باعث توزیع یکنواخت نیروهای جانبی باد و زلزله در دیوارها و سقف گردیده و مناسب ترین سیستم ساختمانی برای اجرا روی گسل‌ها و در کشورهای زلزله خیزی مانند ایران است. 

 

آمار جهانی کشته‌شدگان در زمین‌لرزه‌های گوناگون

بزرگترین آزمون لرزه‌ای تاریخ
       آزمون زلزله با قدرت هفت و نیم ریشتر، تیرماه  1388 در آزمایشگاه زمین‌لرزه‌ شهر میکی واقع در کشور ژاپن روی میز لرزان و بر روی ساختمان هفت طبقه قاب سبک چوبی در اندازه واقعی انجام گرفت. این بزرگترین آزمون زمین‌لرزه تاریخ بشری است. شدت زلزله (7.5ریشتر) به اندازه‌ای است که در هر 2500 سال تنها یکبار می‌تواند در مناطق مسکونی اتفاق افتد. در این آزمون آسیبی به ساختمان هفت طبقه چوبی وارد نشد. بیشتر ساختمان‌های با این ارتفاع تاکنون از فولاد و یا بتن ساخته شده‌اند که مقاومت خوبی در برابر زمین‌لرزه از خود نشان نداده‌اند. این آزمون بخشی از پروژه چهار ساله‌ای است که زیر نام NEESWood و با همکاری مراکز پژوهشی زمین‌لرزه در سطح جهانی انجام گرفته است.
       رییس بخش مهندسی زلزله دانشگاه ایالتی فورت کالیز کلورادو گفت: "ما در این پروژه کوشش کرده‌ایم نشان دهیم که اگر خانه‌های چوبی به درستی و مطابق آیین‌نامه‌های معتبر طراحی و ساخته شوند، بهتر از هر سیستم ساختمانی دیگر می‌توانند در برابر زمین‌لرزه‌های بسیار شدید مقاومت کنند."

آزمون زمین‌لرزه به قدرت هفت و نیم ریشتر بر روی ساختمان 7 طبقه چوبی در ژاپن

 

         شرکت چوبین سازه سپهر چوب مصرفی خود را با مواد شیمیایی تایید شده بر طبق روش‌های موجود در آیین‌نامه‌های بین المللی، در برابر نفوذ موریانه، حشرات موذی و پوسیدگی ناشی از فعالیت قارچ‌ها اشباع می‌نماید. علاوه بر این از روش‌های فیزیکی، با ورق‌های مسی و فولاد گالوانیزه بر روی فونداسیون و دیوارهای تشکیل دهنده آن نیز، بر طبق آیین‌نامه ساختمانهای چوبی استرالیا، برای جلوگیری از نفوذ حشرات به درون ساختمان استفاده می‌شود. هرگاه چوب به‌گونه‌ای اصولی و با درنظر گرفتن خواص آن و شرایط آب و هوایی مکان ساخت بکار برده شود، می‌تواند به‌خوبی در برابر عوامل محیط مقاومت کرده و عمرمفیدی طولانی داشته باشد. در کشورهای اسکاندیناوی که صنعت ساختمان‌های چوبی از دیرباز متداول بوده است، ساختمان‌های چوبی بسیاری با عمری طولانی یافت می‌شود. شکل زیر یک کلیسای 920 ساله تمام چوب سوئدی را نشان می‌دهد.

کلیسای 920 ساله تمام چوب سوئدی که از گزند موریانه، حشرات و قارچ‌ها مصون مانده است

       چوب ماده‌ای عالی و قابل اشتعال است، ولی با روش‌های گوناگون می‌توان آنرا و ساختمان‌‌های ساخته شده با آنرا در برابر آتش مقاوم نمود. در آیین نامه‌‌‌های معتبر ساختمان‌های چوبی، روش‌های متداول مقاوم سازی در برابر آتش آورده شده است که با پیروی از آنها ساختمان‌های چوبی در مقابل آتش سوزی مقاوم خواهند بود. موارد زیر به پیروی از آیین‌نامه‌های فوق در طراحی و ساخت ساختمان‌های شرکت چوبین سازه سپهر به درستی و با دقت زیاد رعایت می‌گردد:

  1. مقاومت ساختمان‌های این سیستم ساختمانی در برابر آتش بیش از هرچیز به وسیله نصب لایه‌های غیرقابل اشتعال مانند تخته‌های گچی یا سیمانی که تمامی سطح داخلی ساختمان و تمامی سازه چوبی را پوشانده است، تأمین می‌شود. پس از اجرای این تمهیدات، سطح داخلی و یا خارجی ساختمان می‌تواند برحسب سلیقه و برای زیبایی بیشتر با پنل‌ها و یا لایه‌های چوبی گوناگون پوشانده شود.

  2. ساختمان‌های چوبی استاندارد، در هنگام آتش سوزی، مقاومت بمراتب بیشتری نسبت به ساختمان‌های فولادی از خود نشان داده‌اند.  فولاد در حرارت 550 درجه سانتی‌گراد 60 درصد مقاومت خود را از دست می‌دهد در حالی که ازدیاد حرارت تاثیری در مقاومت چوب ندارد.
    ذغال ایجاد شده در سطح چوب، در هنگام آتش سوزی، به واسطه خاصیت عایقکاری حرارتی خود، از سرعت نفوذ آتش به درون چوب می‌کاهد و باعث پایداری زیاد آن می‌گردد، در نتیجه ابعاد چوب بکار برده در سازه ساختمان، برای مقاومت بیشتر آنها در هنگام آتش سوزی، نباید از میزان ذکر شده در آیین نامه‌های معتبر ساختمان‌های چوبی کوچکتر انتخاب شود.

  3. در مکان‌هایی که چوب به‌گونه‌ای نمایان و بدون محافظ بکار برده می‌شود، آنرا با مواد شیمیایی محافظت کننده در برابر آتش و یا تاخیر دهنده اشتعال مقاوم می‌نماییم.  این مواد شیمیایی خواص چوب از قبیل نقطه اشتعال، انتقال آتش، درجه حرارت و میزان تولید احتمالی دود را به شدت کاهش می‌دهند.

  4. از آتش‌بندها بر طبق الزامات تعیین شده در آیین نامه بین المللی ساختمان‌‌های چوبی در مکان‌های ذکر شده مانند راه پله‌ها، اتصال دیافراگم به دیوارها، دیوارهای جداکننده و... استفاده می‌شود.

  5. سقف جداکننده طبقات و بام ساختمان با مصالح غیرقابل اشتعال با دقت پوشانده شده و گازبندی می‌شوند.

  6. از کاربرد عایق‌های حرارتی پلیمری و مصالح قابل اشتعال در ساختمان به شدت خودداری شده و تنها از عایق‌های حرارتی و صوتی معدنی غیرقابل اشتعال استفاده می‌شود.

  7. سیم‌کشی ساختمان از درون لوله‌های فولادی و یا پی وی سی سخت و نسوز اجرا می‌شود.

  8. کانال‌های شومینه و لوله‌های تحویه هوا، بر طبق الزامات آیین‌نامه‌ای، به درستی از سازه چوبی جدا شده و عایق بندی می‌شوند.

 

       چوب ساختمانی نسبت به وزن خود از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است، بگونه‌ای که مقاومت نسبی آن 6/3 برابر مقاومت نسبی فولاد،1/4 برابر مقاومت نسبی آلومینیوم و 7/5 برابر مقاومت نسبی بتن است. باید در نظر داشت که مقاومت کششی چوب در جهت الیاف 120MPa است در حالی که مقاومت فشاری بتن ساختمانی حداکثر 90MPa  و مقاومت فولاد  480MPa می‌باشد. وزن ساختمان‌های چوبی کمتر از یک دهم ساختمان‌های فولادی است و این خود باعث نقصان قابل ملاحظه بار وارده بر ساختمان و مقاومت بیشتر آن در برابر نیروهای لرزه‌ای می‌شود.

مقایسه مقاومت نسبی چوب ساختمانی با فولاد، بتن و آلومینیوم

           ساختمان‌های این شرکت با پیروی کامل از  مقررات ملی ساختمانی ایران و آیین نامه بین المللی ساختمان‌های چوبی International Building Code 1912 ساخته میشوند. برخی از مقررات ملی ساختمانی ایران که ضامن آسایش و رفاه ساکنان و صرفه جویی در مصرف انرژی است، متاسفانه فاقد ضمانت اجرایی بوده و در صنعت ساختمان کشور به درستی از آنها پیروی نمیشود. در طراحی، ساخت و اجرای ساختمان‌های این شرکت، الزامات مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان، صرفه جویی در مصرف انرژی، مبحث سوم مقررات ملی ساختمان، حفاظت ساختمان‌ها در برابر آتش، مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان، عایق بندی و تنظیم صدا بطور خاص و با دقت بسیار زیاد در نظر گرفته شده و به‌مورد اجرا گذاشته می‌شوند.

          عایق‌کاری حرارتی و صوتی در فضاهای درون سازه چوبی با عایق‌های معدنی نسوز با مقاومت حرارتی بالا و با کاهش صدای وزن یافته (عایق صوتی) بسیار بهتر از الزامات مقررات ملی ساختمان، انجام می‌شود. انجام محاسبات انتقال حرارت، رطوبت و صدا توسط متخصص فیزیک ساختمان با تحصیلات عالیه در کشور سوئد، بستگی به شرایط آب و هوایی مکان ساخت انجام می‌شود.

 

ساختمان‌های 6 طبقه قاب سبک چوبی در حال ساخت در شهر استکهلم، پایتخت کشور سوئد

ثبت نظر

ارسال