بررسی رفتار سازه‌ای ساختمان‌های چوبی

  • سه شنبه 5 آذر 1392 ساعت 15:48

مقالات => خانه های چوبی

 بررسی رفتار سازه‌ای سیستم قاب سبک چوبی

دکتر سپهر گنجه‌ای
فوق دکترای مهندسی راه و ساختمان، فوق تخصص خانه‌های چوبی، مشاور عالی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن
دکتر فرهنگ فرهبد
دکترای عمران، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، بخش سازه

چکیده:


       خانه‌های با قاب‌بندی سبک چوبی، دیافراگم سقف و دیوارهای برشی باربر چوبی، سیستم متداول در کشورهای صنعتی جهان مانند ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، اروپای شمالی و ژاپن می‌باشد. کاربرد این نوع ساختمان به عنوان یک سیستم سازه‌ای مستقل، امروزه در ساختمان‌های مسکونی کوتاه‌مرتبه تا ارتفاع 4 طبقه، ساختمان‌های تجاری و سالن‌های ورزشی است. دلیل این امر را می‌توان در عواملی مانند نداشتن اطلاعات کافی در خصوص پاسخ دینامیکی سازه‌های بلند مرتبه اسکت چوبی و محدودیت‌های ناشی از مشکلات حریق مصالح چوبی جستجو نمود. جلوگیری از افزایش تراکم جمعیت جهت کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، افزایش آسایش شهروندان و اقدام جهت نقصان مشکلات اجتماعی ناشی از تراکم جمعیت، یکی دیگر از عوامل محدودیت طبقات ساختمان‌های مسکونی در کشورهای پیش رفته صنعتی است. باید توجه داشت که بیش از 90 درصد ساختمانهای مسکونی کشورهای صنعتی فوق دارای سازه چوبی می‌باشند. از آنجایی که خانه‌های سبک اسکلت چوبی عملکرد بسیار مناسبی در برابر زلزله‌ها از خود نشان داده‌اند، طراحان و مهندسان را بر آن داشته است که تعداد طبقات خانه‌های این سیستم ساختمانی را افزایش دهند. در چند دهه اخیر، با مطرح شدن فن‌آوری‌های نوین، نظیر خاموش‌کننده‌های خودکار آتش، ایجاد سلول‌های آتش، فرآوری چوب‌های بدون محافظ با مواد کندسوز‌کننده، پیش‌بینی راه‌های فرار در هنگام آتش‌سوزی و نتایج حاصله از آزمون‌های زلزله بر روی ساختمان‌های چوبی در اندازه واقعی، زمینه مناسب جهت افزایش تعداد طبقات و ارتفاع خانه‌های قاب سبک چوبی فراهم گردیده است، بگونه‌ای که در سه سال گذشته چندین ساختمان مسکونی 10 طبقه چوبی در کشور سوئد ساخته شده است.
       تمام اجزای سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی از چهار تراش‌های چوبی تشکیل شده است. سقف جداکننده طبقات و سقف خارجی سازه نیز متشکل از تیرهای چوبی و یا خرپاهای چوبی است و فواصل تیرچه‌ها با توجه به ظرفیت باربری عضو و ابعاد قطعات پوششی که می‌تواند از جنس ورق با پوشش پانل از تراشه چوب جهت دار (OSB) یا تخته چندلا (Plywood)  باشد، تعیین می‌شود. تیرها و تیرچه‌ها عمدتا دارای مقاطع مستطیل شکل هستند. اعضای قائم سیستم نیز از نوع چهار تراش چوبی می‌باشند و تحت اثر بارهای ثقلی به عنوان عضو باربر و تحت اثر بارهای جانبی در دهانه مهار بندی شده یا پوشیده شده با ورق  نیروهای جانبی ناشی از بار باد یا زلزله را تحمل می‌کنند.
       برای ایجاد کلاف پیرامون بازشوهای افقی در سقف، از تیرچه‌های چوبی استفاده می‌شود. به منظور مقابله با برش طبقه و مهار جانبی تیرچه‌های کناری، می‌توان از مهاربندی ضربدری استفاده نمود. اطراف بازشوهای قائم در دیوارها نیز، تیرچه‌های نعل درگاهی و ستونک‌ها با مقاطع مشابه استادهای چوبی به کار برده می‌شود.
با توجه به آن که به طور معمول، تیر اصلی به صورت سراسری اجرا می‌شود، لذا برای ایجاد طره‌های ساختمانی از تیر پیوسته استفاده می‌شود تا لنگر قسمت طره تیر به عضو فشاری و از طریق عضو فشاری به شالوده منتقل گردد.

ارسال نظر

ارسال

فرم درخواست استعلام خدمات 

این فرم در راستای ارایه هر چه بهتر و دقیق تر مشاوره و اجرای پروژه های ساختمانی برای بازدید کنندگان سایت چوبین سازه در نظر گرفته شده، شایان ذکر است تیم های فنی و اجرایی ما بهترین پیشنهاد ها را در اسرع وقت و طبق نیازهای مطرح شده به شما ارایه خواهند کرد.

 

 

:
:
:
: