Search
Euro
English
Back to all

پلاستر ساختمان چیست؟

احتمالاً در ابتدا شنیدن واژه پلاستر  (Plaster) برای شما کمی گیج کننده باشد و از خود بپرسید پلاستر ساختمان چیست؟ و به دنبال یک بخش جدید یا مدرن در پروژه ساخت و ساز  باشید. صبر کنید ما هر آنچه باید درمورد پلاستر بدانید را در این مقاله برای شما آورده ایم.

اما خوب است بدانید که این لایه پوششی، هیچ چیز جدیدی به ساختمان شما اضافه نمی‌کند و به احتمال زیاد همه شما به شکل‌های مختلفی با آن ها سر و کار داشته‌اید. البته این مورد هم وجود دارد که شما از لحاظ سنتی یک اسم دیگه ای برای پلاستر ساختمان و انواع آن انتخاب کرده باشید که همین موضوع باعث گیج شدن و عدم شناخت شما باشد.

پلاستر چیست؟

پلاستر یک لایه پوششی اضافی است که  روی بخش‌های مختلف ساختمان مانند دیوارها، ستون‌ها، سقف، کف ساختمان و سایر بخش‌های ساختاری آن به کار برده می‌شود. هدف اصلی پلاستر ساختمان پوشش دادن و محافظت از دیوار است. پلاسترها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند و با توجه به هدف استفاده از آن ها در پروژه، ممکن است نوع آن ها متفاوت باشد.

مثلاً می‌بینیم که در دیوارهای داخلی ترجیحاً از پوشش گچی استفاده می‌شود. پوشش گچی از لحاظ زیبایی و مقاومت در مقابل خروج گرما و سرما اهمیت دارد. این در حالی است که پوشش‌های سیمانی بیشتری در بخش خارجی یک پروژه استفاده می‌شوند. پوشش‌های سیمانی از نفوذ رطوبت و تأثیر شرایط محیطی بر روی بدنه سازه جلوگیری می کنند.

مزایای استفاده از پلاستر چیست؟

از مزایای پلاستر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از پلاستر به عنوان یک لایه محافظ روی سطوح خارجی صورت می گیرد. از پلاستر می توان به عنوان لایه محافظ در برابر شرایط متفاوت آب و هوایی مانند نفوذ آب و باران استفاده کرد. استفاده از پلاستر به عنوان یک پوشش می تواند از نفوذ گرد و خاک جلوگیری کند.

پلاستر می تواند یک سطح صاف ایجاد کند. پلاستر می تواند به عنوان یک پوشش زیبا بر روی دیوارهای سنگی و بلوکی مورد استفاده قرار گیرد. از پلاستر می توان به عنوان یک پوشش برای شکستگی در بخش های سازه نیز استفاده کرد.

مزایای استفاده از پلاستر

شکستگی پلاستر و نتیجه آن :

یکی از بزرگترین مشکلاتی که برای پلاسترها رخ می‌دهد و معمولاً پیمانکاران مجبور می‌شوند که لایه مورد نظر را برداشته و مجدداً فرایند پلاسترکاری را انجام دهند، شکستگی و ایجاد ترک در بدنه آن است. از لحاظ فنی و مهندسی، تمامی مواد اولیه به کار رفته در پلاسترها، مثل سیمان، گچ، آهک و کاغذ دیواری، به اندازه کافی چسبنده هستند و احتمال شکستگی یا ترک خوردگی آن ها بسیار کم است.

اما ممکن است شکستگی آن ها به شیوه‌های زیر انجام گیرد:

 • ترک خوردگی‌های ریز و نامنظم به صورت ترک خوردگی شیشه
 • ترک خوردگی‌های بزرگ و شکاف ساختاری؛
 • جدا شدن پوشش از دیواره زمینه و در نهایت سقوط آن
 • برآمده شدن لایه پوششی در اثر وجود مواد روغنی و نفتی

پلاستر ساختمان سیمان چیست؟

اگر به دیتیل برخی دیوارها دقت کنیم با پلاستر سیمان مواجه می شویم. اما مفهوم آن در ساختمان چیست؟ پلاستر سیمان ملاتی از مخلوط یک یا یک و نیم کیسه سیمان با  سه فرغون ماسه شسته تمیز  و آب بدست می آید. پس از کروم بندی دیوار ها به شکل پاشش یا پرتاب برروی دیوار های سفالی یا آجری و یا سطوح مش بندی شده پیاده می شود.

حدودا هر ۲۴ فرغون ملات یک متر مکعب تلقی می شود. ویژگی این پلاستر پایه سیمانی علاوه بر پوشاندن خلل و ایجاد استحکام متناسب بعنوان پوشش مطلوب و قابل قبول  در محیط های مرطوب نیز محسوب شده که با تغییر در نوع سیمان آن و یا افزودن افزودنی های مجاز و لازم می توان در خواص مورد نیاز آن دستکاری نمود. بطور مثال خواص ضد رطوبت آن را بالا برد.

انواع پلاستر بطور کلی به سه تقسیم می شود:

الف- پایه گچی.

ب- پایه آهکی.

ج- پایه سیمانی.

پلاستر آماده ضد آب :

پلاستر آماده ضد آب، ملات آماده ای است که ضد آب بوده و در برابر فشار مثبت و منفی آب برای عایق کردن استخرها، منهول، دیوارهای زیر زمینی و... مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از پلاستر آماده ضد آب، به منظور آب بندی پشت بام ها نیز صورت می گیرد.

همینطور می توان از آن به منظور آب بندی حوضچه های ذخیره نفت، بنزین و گازوئیل هم استفاده کرد. از ویژگی های ظاهری این گونه پلاسترها می توان به دو قسمتی بودن آن ها اشاره کرد. یک قسمت از این ماده به شکل جامد و پودری و قسمت دیگر آن به شکل مایع می باشد.

پلاستر آماده ضد آب

مزایای پلاستر ساختمان آماده ضد آب

استفاده از پلاسترهای آماده ضد آب مزایای زیادی به همراه دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همان گونه که از نام این پلاستر پیداست، یکی از برترین مزایای آن ضد آب بودن می باشد. پس می توان نسبت به شستشوی آن ها اقدام کرد. این گونه پلاسترها مقاومت بالایی در برابر فرسایش دارند . پلاستر آماده ضد آب، در برابر فشارهای مثبت و منفی از خود مقاومت نشان می دهند. این گونه پلاسترها سرعت اجرای بالا یی دارند.

استفاده از پلاستر آماده ضد آب بسیار مقرون به صرفه می باشد. این گونه پلاسترها در برابر شرایط مختلف مثل شرایط جوی و نفوذ نور خورشید از خود مقاومت نشان می دهند. پلاسترهای آماده ضد آب، از قابلیت ترمیم پذیری برخوردار هستند. در برخی موارد نیز می توان از این پلاسترها به جای موزائیک استفاده کرد.

شرح و عملکرد پلاستر گچی :

پلاسترگچی امروزه در بسیاری از پروژه ها جزو پرمصرف ترین مصالح ساختمانی است. یکی از پارامترهای تاثیر گذار در تصمیم گیری معماری، زیبایی ظاهری آن است. قدیمی ترین نوع پلاستر در دنیا گچ و خاک می باشد. استفاده از پوشش های متفاوتی با جنس و نوع مختلف در سراسر دنیا رایج است.

 عموما پلاسترها بر سه بنیان: پلاستر گچی،  پلاستر سیمانی و پلاستر آهکی ساخته می شوند. در تامین زیبایی های بصری و معماری ساختمان از پلاسترهای گچی استفاده میکنند. همچنین جهت صاف کردن سطوح  نماهای داخلی بسیار شناخته شده می باشند.

پلاستر گچی  با ترکیبی از گچ، الیاف، آهک هیدراته، فیلرهای دانه بندی شده، افزودنی های تنظیم ویسکوزیته، پلیمرهای پودری اصلاح شده و پوزولان های طبیعی در آزمایشگاه واحد تحقیقاتی و  بتن طراحی شده و پس از طی مراحل گسترده کنترلی عرضه می شود. پلاستر گچی به دلیل حضور اصلاح کننده های ویسکوزیته قابلیت اجرای دوچندانی در سطوح دارد.

عدم ترک خوردگی، عدم نیاز به عمل آوری، سرعت اجرای بالا، ضخامت کمتر، سبک تر و عدم وجود درز و یکپارچگی آن از مزیت های مهم پلاستر گچی است که در قیاس با قطعات گچی پیش ساخته است. همچنین دانه بندی قابل تغییر در کنار سایر اصلاحات، پلاستر گچی را مناسب برای اجرا در ضخامت های بالا نموده است. این محصول در صورت اجرای اصولی و عمل آوری مناسب سطح زیرین خود می تواند تا mm3 اجرا شود. این محصول متناسب با استانداردهای زیر طراحی و کنترل شده است:

 • EN 1504-2
 • EN 998-1

ویژگی و مزایای پلاستر گچی

ویژگی و مزایای پلاستر گچی

 • قدرت چسبندگی بالا
 • راحتی در اجرا
 • عدم انقباض
 • بدون ترک خوردگی
 • انبساط کنترل شده
 • پایداری ودوام بالا
 • عدم پوسته شدگی – قابلیت تنفس
 • مقاومت قلیایی
 • خشک شدگی سریع
 • مقاوم در برابر هوازدگی
 • مناسب برای سطوح بتنی، سیمانی، گچی و آهکی

پلاسترکاری چیست؟

پلاسترکاری  به فعالیتی گفته می‌شود که این لایه را بر روی سطح دیوار یا  سطح های دیگری می‌کشاند. در واقع، پلاسترکاری یک واژه بسیار کلی و عمومی است که در هر پروژه‌ای، یک اسم خاص برای آن استفاده می‌شود. مثلاً در مورد گچ با عنوان گچ کاری و در مورد پوشش سیمانی، از عنوان سیمان کاری استفاده می‌شود.

پلاسترکاری به چه منظوری انجام می‌گیرد؟

در حقیقت انجام این روکش به هدف نهایی ما بستگی دارد که ممکن است برخی آن را بیشتر به خاطر قشنگی و برخی به خاطر نقش پوششی آن، از پلاستر ساختمان استفاده کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت چوبین سازه مراجعه نمایید.

Comments
Write a comment Close

0912-6936895