Search
Euro
English
Back to all

بازسازی لابی ساختمان

سالن ورودی یا همان لابی ساختمان فضایی است که هر روز صبح همراه ما است و شب  در هنگام برگشت به خانه اولین مکانی است که به آن وارد می شوید. به همین علت است که این مکان باید مکانی به روز، کارآمد و به سبک کلی آپارتمان و یا برجی که در آن ساکن هستید باشد.

ضرورت بازسازی لابی ساختمان به موارد مختلفی بستگی دارد. در بعضی موارد فرسوده ‌شدن مصالح ساختمانی موجب انجام اقداماتی در بازسازی لابی می گردد. در مواردی دیگر مثل طراحی و اجرای نامناسب صاحب‌خانه‌ها را به فکر بازسازی لابی میندازد.

 گاهی مواقع هم برای افزایش زیبایی ساختمان و متنوع سازی آن اهالی ساختمان تصمیم بر تغییر سبک طراحی و اجرای لابی ساختمان می‌گیرند. این‌ها مواردی بودند که برای ضرورت بازسازی لابی ساختمان دلالت می‌کنند. در طراحی لابی ساختمان باید از تکنیک های طراحی مدرن استفاده نمود تا بتوان بیشترین استفاده از فضاها را داشت.

 

نقش لابی در ساختمان :

 

لابی ساختمان اکثراً به‌عنوان فضای تقسیم برای دسترسی به قسمت‌های متفاوت ساختمان ازجمله راه‌پله‌ها، آسانسور، حیاط، پارکینگ و… است. به همین علت اهالی ساختمان روزانه برای انجام امورات خود ملزم به عبور از لابی هستند.

 

به دلیل پرکاربرد بودن فضای لابی، باید توجه کرد که از طراحی و اجرای خوبی برخوردار باشد. باکیفیت بودن فضای لابی، انرژی مثبت لازم برای شروع یک روز خوب را تأمین مینماید. به همین علت امروزه شاهد افزایش تقاضا برای بازسازی لابی هستیم.

 

بالا رفتن سن ساختمان باعث می‌شود که زیبایی و جذابیت اولیه را نداشته باشد. بر اثر تردد زیاد و استفاده از فضا ممکن است کف، دیوارها، راه‌پله‌ها، پنجره‌ها و… فرسوده شده و نیازمند بازسازی باشند.

 

 بازسازی لابی شامل موارد متفاوتی ازجمله تعویض کفپوش ‌ها، تغییر دکوراسیون داخلی لابی، تغییر پوشش دیوارها و… می‌شود. در این مقاله قصد دارم شمارا با موارد مؤثر در بازسازی لابی آشنا نماییم. با ما همراه باشید تا راه‌های مقرون‌به‌صرفه و اصولی را باهم بررسی کنیم.

 

طبق نقشه بازسازی لابی را اجرا کنید :

 

مهمترین عامل در موارد اجرایی پروژه های ساختمانی طبق نقشه عمل کردن آن است. موفق ترین گروه ها و شرکت های بازسازی ساختمان مجموعه هایی هستند که طراحی را خودشان انجام می دهند. این عامل بسیار مهمی در بالا بردن کیفیت اجرا است. دلیل این همه تفاوت آشکار در بین شرکت هایی که کار اصولی و با کیفیت انجام می دهند و افرادی که فقط پروژه را به پایان می رسانند مشخص است.

 

وقتی که طراحی یک فضای داخلی به شرکت های اجرایی سپرده می شود، طرحی آماده می شود که قابل اجرا باشد. شرکتی که وظیفه طراحی را به عهده داشته است خوب می داند که طرح خودش را چگونه اجرا کند. سیتاک از مرحله طراحی تا پایان پروژه در کنار شماست.

 

تمامی مراحل اجرای یک پروژه بازسازی باید  طبق طرح و نقشه انجام شود. نا گفته نماند معمولاً اجرای کار با طرح آن 5 % اختلاف خواهد داشت. این عدد در اجرا کاملاً طبیعی است ولی بیش از این رقم نباید بین طرح و اجرای پروژه اختلافی باشد.

 

 طبق نقشه اجرا کردن مزایای دیگری دارد. صرفه جویی در زمان و سرعت بخشیدن به روند اجرا یکی از مهمترین مزایای طبق نقشه پیش رفتن است. پروژه شما در مدت زمان کوتاه تری به بهره برداری می رسد. همین مزیت باعث خواهد شد که هزینه های نهایی اجرا نیز کمتر شود. زیرا شما تعداد روزهای کمتری درگیر اجرا خواهید بود و هزینه کارگر و حمل و نقل کمتری خواهید پرداخت.

 

طبق نقشه بازسازی لابی را اجرا کنید


هدف از طراحی لابی ساختمان چیست ؟


سَرسَرا یا لابی بخشی از ساختمان است که برای ورود یا خروج استفاده می‌شود و گاهی مواقع با عنوان راهرو بزرگ یا سالن ورودی نامیده می‌شود. بسیاری از ساختمان‌های بزرگ اداری، هتل‌ها و آسمان خراش‌ها لابی خود را تزئین می‌کنند ، لابی معمولاً در طبقه همکف ساختمان واقع شده و قسمتی از مجتمع یا هتل است که افرادی که قصد ورود به هریک از واحدهای آن هتل را دارد، ابتدا می بایست به این محیط داخل شده و پس از عبور از آنجا به واحد موردنظر راه یابد ، لابی هتل یا هر نوع مجتمع از دوقسمت نگهبانی و قسمت نشیمن تشکیل می شود.

 

به خاطر بالا بودن تعداد عبور ومرور افراد ساکن در مجتمع های پر واحد, در قسمت ورودی مجتمع جایگاهی را برای نگهبان در نظر گرفته میشود این قسمت امنیت ساکنین را در طول شبانه روز تامین می نماید برای طراحی بخش نگهبانی استفاده از یک پیشخوان, میز, صندلی و امکاناتی برای ارتباط با ساکنین واحدها درنظر می گیریم.

 

اشخاصی که به عنوان تازه وارد, وارد لابی هتل یا مجتمع میشوند باید در این مکان دقایقی را منتظر بمانند،قسمت نشیمن فضایی در لابی است که با قرار دادن مبلمان, چند وسیله تزیینی و نورپردازی مکانی آرام برای مهمانان فراهم می کند، به همین علت لابی باید ازطراحی و دکوراسیون داخلی با یک نورپردازی خوب، صرف‌نظر از موضوع روشنایی، جلوه زیبا و متفاوتی برخوردار باشد تا به محیطی خسته کننده و یکنواخت برای افراد تبدیل نشود، برای نورپردازی این محیط‌ها با توجه به کاربردهای مختلفی (هتل ، اداری ، مسکونی )که دارند به دو نوع نورپردازی نیاز است یکی نورپردازی فضای نشیمن و پیشخوان و دیگری نورپردازی دکوراتیو.

 

 برای نورپردازی فضای نشیمن می‌توانیم از لوسترهای آویزی یا سقفی، هالوژن‌های توکار، لوسترها و چراغ‌های دیوارکوب، آباژور و یا انواع چراغ‌های رومیز و یا پایه بلند ایستاده، استفاده نمود و در شرایطی که دیوارکوب‌ها و یا لوازم تزئینی دیگر در محیط وجود داشته باشد، نورپردازی آن‌ها، جلوه‌ای متفاوت را به وجود می‌آورد. لابی مجتمع یا هتل به نوعی میزبان مهمانان خارجی و داخلی است. طراحی لابی نه تنها فضایی برای انتظار بلکه نشانگر مهمان نوازی و معماری محل زندگی شماست.

 

انتخاب مصالح مناسب برای بازسازی لابی :

 

انتخاب مصالح مورد استفاده در پروژه بازسازی و طراحی داخلی لابی مجتمع مسکونی بعلت پر رفت و آمد بودن آن بسیار حائز اهمیت بوده است. بطور مثال انتخاب کفپوش به دلیل عبور و مرور زیاد از شرایط خاصی برخوردار است.

 

بنابراین در این نوع پروژه ها با توجه به نظر کارفرما، سرامیک که هم از مقاومت قابل قبولی برخوردار است و هم تمیز کردن آن با سهولت بیشتری انجام می شود انتخاب می شود. در انتخاب دیوارپوش در لابی های کوچک با توجه به محدودیت فضا و امکان برخورد اثاثیه، بهتر است از سنگ و سرامیک استفاده می شود.

 

بزرگ‌نمایی لابی

 

بزرگ‌نمایی لابی :

 

طراحان سعی دارند با استفاده از عوامل مختلف لابی ساختمان را بزرگ‌تر مجلل‌تر و باشکوه‌تر طراحی و اجرا نمایند. افرادی که وارد ساختمان می شوند در طی ۱۰ ثانیه اول به محض ورود به خانه قضاوت می کنند.

 

از این رو بسیار مهم است طرح ورودی لابی برج و آپارتمان زیبا باشد. طراحی ورودی لابی باید نمایشی کامل از کل ساختمان باشد. می توان از لوازم جانبی مناسب مانند یک لوستر درخشان، گیاهان و گل ها و آینه در نزدیکی درب استفاده نمود.

 

ازآنجایی‌که لابی ساختمان محل عبور افراد به داخل و خارج ساختمان است، باید در طول روز و شب روشن باشد. به‌منظور تأمین این روشنایی، در طراحی لابی می‌توان از نور طبیعی خورشید طی روز، از طریق دیوارهای شیشه‌ای و در طی شب از روشنایی الکتریکی استفاده نمود.

 

 لابی‌های ساختمانی اغلب به‌عنوان چهره عمومی ساختمان‌های داخلی به کار برده می شوند. نکات مهمی که باید در طراحی این فضاها در نظر گرفت، شامل تعادل زیبایی‌شناختی، ملاحظات امنیتی و کاربردی است.

 

تعویض سنگفرش لابی :

 

یکی از مهمترین بخش های اجرا و بازسازی لابی کف لابی است. متریالی که شما در کف لابی انتخاب می کنید می تواند به فضای لابی شما عمق بدهد. در واقع تمام بخش های دکوراسیون داخلی لابی با متریال کف هماهنگ می شود. ما به شما پیشنهاد می دهیم برای بازسازی لابی حتماً از شرکت های طراحی تخصصی مشاوره بگیرید. زیرا بازسازی ساختمان یک امر کاملاً تخصصی است.

 

برای اینکه بتوانید فضای داخلی و مفید لابی را بیشتر نشان دهید متریال رنگ روشن بسیار مفید خواهد بود. برای این منظور می توانید از سنگ های دهبید یا کرم روشن بی موج استفاده کنید.

 

سنگ ها برای انتخاب شما به عنوان متریال کف لابی اولویت دارند. چون که بسیار مقاوم هستند و جهت استفاده در لابی که یک مکان پر تردد است مناسب تر هستند. شما در انتخاب رنگ بندی کف لابی آزاد هستید. می توانید از سنگ های تیره تا روشن انتخاب نمایید.سنگ های تیره برای لابی دو اشکال اساسی دارند. اولی اینکه در رفت و آمد ها و عبور و مرور ساکنین خیلی زود کثیف می شوند و هر لحظه نیاز به تمیز شدن دارند.

 

دومی اینکه حتماً باید  نورپردازی خاص و قویتری برای لابی انجام شود تا نور داخل لابی تامین شود. شما مجبور هستید از لوسترهای بزرگ برای تامین روشنایی مورد نیاز لابی استفاده کنید که این امر هزینه های شما را افزایش خواهد داد.

 

ولی از این دو ایراد سنگ های مشکی و تیره که بگذریم جذابیت آن ها، زیبایی آن ها است. برای لابی جلوه ی خاصی دارند و به تنهایی می توانند ساختمان شما را منحصر به فرد کنند. استفاده از دیگر متریال ها نیز برای لابی مجاز است ولی اولویت انتخاب شما می بایست با سنگ باشد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت چوبین سازه مراجعه نمایید.

Comments
Write a comment Close