Search
Euro
English
Back to all

چگونه برای بازسازی خانه اقدام کنیم؟

همیشه بازسازی خانه کلنگی، از خرید یک زمین و بنا کردن خانه جدید مزایا و معایب خاص خود را به همراه دارد؛ که اگر دقیق تر به آن نگاه کنیم می توانیم مزایای بیشتری برایش بیابیم. ساخت خانه ای که با معیار های ما یکسان باشد، موضوع پرهزینه ای است که خیلی از افراد را  از انجام آن منصرف می کند. مثلا پیدا کردن یک زمین با قواره مناسب برای ساخت یک خانه جدید، در شهرهای مدرن و بزرگ امروزی کمی دشوار است. در این میان فکر خرید یا اجاره خانه کلنگی و بازسازی آن، بهترین انتخابی است که به ذهن ما خطور می کند. مراحل مهمی که برای بازسازی یک خانه باید طی شود شامل موارد زیر هستند:

 

 • تعیین نقشه و نیاز های کلی برای بازسازی
 • چه کارهایی باید قبل از شروع کار انجام شود؟
 • بررسی بودجه
 • انجام بازسازی

 

 

بازسازی

 

مرحله اول: تعیین نقشه و نیاز های کلی برای بازسازی

 

شما در ابتدای راه بازسازی خانه باید بتوانید نیاز ها و نقشه کلی ساختمان را با توجه به نیاز های خانواده تعیین کنید. یک بررسی کلی از فضای خانه و کشیدن آن روی کاغذ، دید بهتری به شما در این زمینه خواهد داد. تعیین دقیق اندازه ساختمان با توجه به متراژ هر قسمت تغییراتی که می بایست در آن بخش اجرا کنید را در اختیارتان قرار خواهد داد. در گام بعدی می توانید فضاهای کور خانه را بیابید. در صورتی که پس از بررسی نقشه خانه از شکل کلی اتاق ها، یا آشپزخانه و دیگر موارد راضی هستید می توانید یک گام جلوتر بگذارید و به سراغ بازسازی کلی محیط بروید.

بررسی در ها و پنجره ها برای ایجاد تغییرات مثل اضافه کردن اتاق خواب به فضای سالن درک بهتری به شما خواهد داد. پس فراموش نکنید که حتما جای آنها را روی نقشه فعلی تعیین کنید. برعکس این کار نیز امکان پذیر است و شما می توانید در صورت بزرگ بودن فضای سالن یک اتاق جدید بسازید و از بخشی از آن برای این منظور استفاده کنید. در این شرایط هم جای درست در و پنجره بسیار اهمیت دارد و باید بتوانید روشنایی لازم و کافی را برای فضای مذکور ایجاد نمایید.

 

برای این کار می توانید از متخصصان مجرب در این زمینه کمک بگیرید. این افراد محیط خانه شما را بررسی کرده و با توجه به بزرگی و نیاز های کلی، پیشنهادات و طرح های مختلفی را نیز ارائه می کنند. کمک گرفتن از 2 کارشناس و اعمال سلیقه های شخصی در پیدا کردن یک دید کلی از نقشه نهایی ساختمان شما را یاری خواهد کرد. نکته ای که در اینجا لازم به ذکر است این است که، پروژه بازسازی خانه به معنای بیشتر شدن متراژ آن نیست و شما همان متر خانه را با تغییرات کلی در بازسازی در اختیار خواهید داشت. پس نمی توانید به دنبال وسعت دادن به فضای خانه خود باشید. واقع گرایی در این زمینه بسیار به شما کمک خواهد کرد.

در نهایت شما می توانید مطمئن باشید که با صرف زمان مشخص و بودجه محدود برای یک خانه کلنگی به هدف مناسب خود دست پیدا خواهید کرد. بسیاری از افرادی که بودجه خرید خانه نوساز را ندارند به این روش اطمینان می کنند و اتفاقا نتایج بهتری را هم خواهند یافت. فقط توجه داشته باشید که با گرفتن مشاوره از متخصصان فعال در این زمینه مسیر بازسازی خانه مورد نظر شما رنگ و بوی حرفه ای تر و بهتر به خود خواهد گرفت. در نتیجه ریسک های مختلف رفته رفته کاهش خواهند یافت.

 

مرحله دوم: بررسی بودجه

 

یکی از مهم ترین قدم ها برای بازسازی یک خانه، بررسی بودجه مورد نظر پس از تعیین نقشه و بررسی کلی خانه است. یکی از راه هایی که می توانید به واسطه آن تخمین درستی از بودجه مورد نظرتان برای انجام این کار پیدا کنید، مشورت با یک متخصص است. یا اینکه خودتان هم به تنهایی می توانید با بررسی مبلغ مصالح و قیمت روز آن ها به همراه دستمزد کارگران، میزان هزینه مورد نظر برای انجام بازسازی را تعیین کنید. پس در این صورت می توانید مبلغی را برای مواقع خاص هم کنار بگذارید تا به قول معروف هزینه های غیرمترقبه را پوشش دهید.

یکی از مواردی که به شما امکان می دهد تا بودجه خود را برای بازسازی خانه ذخیره کنید، کمک گرفتن از پیمانکار ساختمان برای بررسی مصالحی است که قبلا در خانه به کار برده شده است و از استحکام و کیفیت بالایی برخوردار است. از این رو، در صرف بودجه مورد نظر صرفه جویی کرده و آن را برای دیگر موارد موجود استفاده خواهید کرد. در نتیجه مقایسه این حالت با خرید یک خانه نوساز به شما این امکان را می دهد تا یک دید بهتر به دست آورید و به سادگی متوجه شوید که بازسازی بسیار بسیار بهتر از خرید است.  اگر در این رابطه کمی مدیریت و نگاه اقتصادی داشته باشید بهتر می توانید تصمیم بگیرید.

 

بازسازی خانه

 

مرحله سوم: چه کارهایی باید قبل از شروع کار انجام شود؟

 

بعد از طی کردن دو مرحله گفته شده نوبت به بررسی اقدامات و انجام کارهایی است که قبل از بازسازی خانه باید در نظر گرفته شوند. این موارد شامل گزینه های زیر هستند:

 

 • در کنار بازسازی خانه کلنگی اجاره ای، یا خریداری شده باید به اصول آسایش افرادی که قصد زندگی در آن را دارند، توجه ویژه ای را مبذول بدارید. حتی اگر بودجه محدودی دارید سعی کنید که به کیفیت کار توجه کنید تا اینکه عمده فوکوس تان بر روی زیبایی محیط باشد. حتما به سالم بودن لوله کشی ساختمان یا برق کشی آن توجه داشته باشید و در صورت مشکل دار بودن آنها بودجه خود را بر روی این قسمت ها تخصیص دهید.
 • در صورتی که در خانه مورد نظر ساکن هستید و قصد دارید آن را بازسازی نمایید حتما برای ایمنی بیشتر افراد خانواده را در مکان دیگری مستقر کنید. بهتر است لوازم خانه را هم در یک اتاق به صورت کلی قرار دهید یا به جای دیگری ببرید تا روند تعمیرات خانه به پایان برسد.
 • انجام تغییراتی که در نظر دارید تا روی خانه مورد نظر انجام شود، باید در قرارداد رسمی بین شما و طرفین مورد نظر به صورت دقیق آورده شود. شما می توانید پس از مشورت با کارشناسان تمامی این موارد را در قرارداد خود بگنجانید تا بعداً مشکل خاصی را تجربه نکنید.
 • زمان دقیق به اتمام رسیدن پروژه بازسازی خانه معمولا در قرارداد ها ذکر می شود. اما شما برای اطمینان بیشتر فرض را بر این بگذارید که حدودا یک هفته جلوتر این تعمیرات به پایان می رسد و می توانید از خانه استفاده کنید.
 • استفاده از وسایل به روز و مدرن به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کند. استفاده از این وسایل در بازسازی خانه هزینه های متقاعب بعدی شما را کاهش خواهد داد و به شما اجازه می دهد تا بهره وری را افزایش دهید.
 • در صورتی که فکر میکنید ایده مورد نظرتان حداکثر استفاده از فضا را شامل نمی شود، دست به بازسازی نزنید. سعی کنید با کمی تحقیق و مطالعه بیشتر بهترین حالت ممکن را یافته و طبق آن پیش بروید.
 • اگر یک خانه بسیار قدیمی را بازسازی می کنید می توانید از برخی وسایل قدیمی برای زیباتر کردن محیط استفاده کنید.
 • از آخرین اطلاعات و متد های روز دنیا برای انجام بازسازی مطلع شوید تا بتوانید بسیار آگاهانه اقدام به انجام پروژه نوسازی خانه نمایید.
 • بسیاری از افراد خودشان پروژه بازسازی خانه را تحت کنترل می گیرند و این بدان معناست که محدودیتی در این رابطه وجود ندارد. شما تنها به یک کارگر با تجربه در کنار خود نیاز خواهید داشت تا تمامی کار به نحو احسن به اتمام برسد.

 

بازسازی ملک

 

مرحله نهایی: بازسازی خانه

 

بازسازی، شاید در نگاه اول بسیار سخت به نظر برسد اما این دشواری با برنامه ریزی و طرح ریزی درست به مقصودی مطلوب منجر خواهد شد. برخی از نکاتی که بهتر است در انجام این رند به خاطر داشته باشید در ادامه آورده شده است:

 

 1. اگر می خواهید خانه کلنگی را بازسازی کنید و از آن شناختی ندارید حتما به بخش های مختلف آن مانند تاسیسات و سیم کشی ها نگاه کنید تا از ابتدا و به طور دقیق بازسازی را انجام دهید.
 2. نَم و نا، مهمترین مشکل خانه های کلنگی است که می تواند پس از به اتمام رسیدن پروژه بازسازی خود را نشان داده و زحمت های شما را دو برابر کند. از این رو، قبل از بازسازی ملک حتما به کمک کارشناس ها آسیب های جدی موجود در آن را بررسی کنید و از لوله هایی استفاده کنید که دارای عایق هستند و پوسیدگی کندتری دارند.
 3. ایمنی ساختمان مورد نظر را جدی بگیرید. در صورتی که تغییرات غیر اصولی روی ساختمان ایجاد کنید می توانید مطمئن باشید که خانه دچار آسیب جدی خواهد شد. بهتر است در ابتدای امر ستون های اصلی خانه را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که در طول کار نوسازی، آسیب نخواهند دید و سالم خواهند ماند.
 4. یکی از مهم ترین موارد در زمینه بازسازی یک خانه، عایق های صوتی و حرارتی موجود در آن است. این جزء یکی از اصلی ترین بخش هایی است که آسایش ساکنان آن را به خوبی فراهم می کند.
 5. استفاده از پنجره های دو الی سه جداره را فراموش نکنید. این پنجره ها اصولا بزرگ تر بوده و نور بیشتری را تقدیم خانه شما خواهند کرد. مزیت مشخص و مبرهن بعدی آن ها نیز جلوگیری حداکثری از ورود صدا و گرد و خاک به داخل خانه است.
 6. در صورتی که شخص دیگری پروژه بازسازی خانه شما را پیگیری می کند (پیمانکار) حتما در فواصل زمانی مختلف به او سر بزنید تا اگر از بخشی از کار ناراضی بودید به وی اطلاع دهید.
 7. خلاق باشید. استفاده از کفپوش های مدرن، کاغذ دیواری های جدید یا سرامیک ها جلوه تازه ای به خانه کلنگی بدهید که کسی قصد زندگی در آن را نداشته است. در نهایت پس از اتمام پروژه از نتیجه نهایی لذت خواهید برد.
 8. آشپزخانه و محیط آن را جدی بگیرید، چرا که به زیباتر شدن محیط خانه کمک شایانی می کند. سعی کنید از کابینت ها و لوازم به روز استفاده کنید تا جلوه خاصی به خانه تان ببخشید.
 9. انتخاب آشپزخانه های اوپن همواره گزینه بهتری نسبت به آشپزخانه های بسته است. انتخاب اپن های کوتاه و پهن جلوه بهتری به خانه تان می دهد. شما می توانید از سنگ های کوارتز و کورین روی پیشخوان آشپزخانه استفاده کنید و جلوه تازه ای به آن ببخشید.
 10. سرویس های بهداشتی مهم ترین بخش هایی هستند که یا به بازسازی کلی ختم می شوند یا جای آنها به کل از مکان فعلی تغییر می کند. اگر قصد انتخاب مورد دوم را داشتید بهتر است ابتدا به سراغ این بخش از خانه بروید. چرا که لوله های آب و فاضلاب مهمترین و حیاتی ترین بخش های خانه هستند و باید در جای صحیح قرار بگیرند. شما می توانید با کمی خلاقیت در انتخاب کاشی و سرامیک جلوه دیگری به سرویس بهداشتی خود بدهید.
 11. نورپردازی یک خانه، روح و رنگ تازه ای به آن می بخشد که هیچ جزء دیگر نمی تواند به پای آن برسد. سعی کنید از نور سقفی، مخفی و کف سالن برای نورپردازی بهینه متناسب با یک خانه امروزی استفاده کنید.
 12. از در ضد سرقت برای ورود استفاده کنید و در های اتاق ها را در صورت نیاز تعویض کنید تا با خانه یکدست شود.
 13. می توانید با تغییرات کوچک از شومینه های قدیمی حداکثر استفاده را ببرید.
 14. انتخاب مستر برای اتاق ها و کمد دیواری به همراه پنجره های نورگیر به متراژ خانه و بزرگی اتاق ها وابسته است. پس حتما این موضوع را مد نظر قرار دهید.

همانطور که متوجه شدید بازسازی یک خانه کلنگی آزادی عمل بیشتری به شما می دهد و اجازه می دهد تا محیط مورد نظر را به یک مامن امن  و دوست داشتنی برای اعضای خانواده خویشتن تبدیل کنید. بازهم تاکید می کنیم که قبل از هرگونه اقدام با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه دلخواه را به دست آورید.

 

Comments
Write a comment Close