Search
Euro
English
Back to all

چوب ترموود چیست و مزیت استفاده از آن در نما چیست؟

چوب ترموود چیست و مزیت استفاده از آن در نما چیست؟

در طی چند سال اخیر استفاده از چوب جهت زیباسازی نمای بیرونی ساختمان بسیار رایج شده و در بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است. در واقع چوب به دلیل زیبایی چشم نواز و بی مانندی که دارد، در انواع سازه های مختلف از جمله ساختمانی به منظور زیبایی نمای خارجی و داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. چوب از جمله موادی است که از گذشته تاکنون مردم جهت ساخت خانه، وسایل دفاعی، وسیله حمل و نقل و سایر وسیله های دیگر از چوب بهره می بردند.

استفاده از چوب سابقه دیرینه ای دارد و به دلیل دسترس بودن آسان، همیشه مورد توجه بشر بوده است.  امروزه، با پیشرفت علم و تکنولوژی و تولید دستگاه های پیشرفته و مدرن، بشر به این نتیجه رسیده که می توان سطح چوب را طی فرآیند خاصی و با حرارت دادن، نسبت به عوامل مختلف مقاوم کرده و بتوان آن را برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار داد.

فرایند ایجاد چوب ترموود

در واقع، به خشک کردن چوب در شرایط گردش هوا و بخار آب، چوب ترموود گفته می شود. در طی این فرآیند با حرارت دادن چوب، امکان دارد مغز داخلی چوب، تا دمای ۲۲۰ تا ۱۸۵ نیز برسد که در نتیجه آن، حرارت چوب به زیر ۶ درصد رسیده و اسید موجود در آن و همچنین هر گونه جاندار میکروسکوپی نابود شده و از بین می رود. به طور کلی می توان گفت که استفاده از چوب و به کار بردن آن در سازه های مختلف، زیبایی کلاسیک و چشم نوازی را برای ساختمان به ارمغان می آورد و فضایی مدرن را برای بیننده تداعی می کند.

انواع چوب ترموود

جهت ساخت چوب ترموود از انواع مختلفی از درختان استفاده می شود. درختانی همچون کاج، ون واید و... از جمله چوب هایی هستند که برای ترموود به کار گرفته می شوند. در واقع جهت زیبایی چوب و محافظت آن در برابر اشعه ماوراء بنفش روی آن را با استفاده از واکس با رنگ آبی، لاک الکل و رنگ یا روغن می پوشانند. پوشش چوب با این مواد باعث می شود که نگهداری و محافظت آن با سهولت بیشتری انجام گیرد.  در واقع ترموود ها به دو دسته نرم چوب و سخت چوب تقسیم بندی می شوند که در ادامه به آن می پردازیم.

نرم چوب ترموود

شاید با شنیدن اسم نرم چوب تصور کنید که این نوع چوب دارای ساختاری نرم و بسیار شکننده می باشد، اما در واقع اینگونه نیست و به دلیل چگالی و دانسیته پایین و همچنین فاصله مولکولی کم، این اسم برای نرم چوب در نظر گرفته شده است. نرم چوب فاقد گره های مرکزی بوده و به همین دلیل بافت آن بسیار زیبا و منحصر به فرد می باشد.  این نوع چوب بیشتر برای استفاده در نما به کار می رود.  چرا که بافت زیبایی دارد و وزن آن نیز بسیار سبک است.

به طور کلی برای طراحی و ساخت نمای خارجی سازه ها از نرم چوب بهره می برند. تفاوت مهم سخت چوب و نرم چوب در نوع چوب و نحوه ساخت آن ها می باشد. نرم چوب از دسته درختان سوزنی برگ از جمله سرو و صنوبر که به درختان همیشه بهار نیز معروف هستند به دست می آید.

رنگ این نوع درختان به رنگ زرد می باشند که کمی به قرمز نیز متمایل هستند و بهترین نوع آن در کشور فنلاند یافت می شود.  لازم به ذکر است که چوب درختانی همچون کاج به دلیل رشد بسیار بالایی که دارند، نسبت به سایر چوب ها از قیمت بسیار مناسب تری برخوردار هستند.

انواع چوب ترموود

سخت چوب ترموود

همان طور که گفتیم نرم چوب دارای چگالی و دانسیته پایینی دارد. اما سخت چوب بر خلاف آن از چگالی و دانسیته بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل در بین نجارها و سازندگان چوب، از محبوبیت زیادی برخوردار است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر ساختار این دو چوب، تنوع رنگ و بافت سخت چوب نیز بسیار زیاد است وهمچنین الگوهای رگه ای زیادی در آن قابل مشاهده می باشد. در واقع مبلمان هایی که با این نوع چوب ساخته می شوند زیبایی فوق العاده چشمگیری دارند.

سخت چوب ترموود، اغلب از دسته درختان پهن برگ به دست می آید که از جمله مهم ترین و معروف ترین آن می توان  چوب ون یا اش را نام برد. علاوه بر درختان نام برده شده، سخت چوب از انواع درختان مختلف دیگر همچون درخت گردو، درخت صنوبر، بلوط، افرا، ماهون، گیلاس، زبان گنجشک و... به دست می آید.

قیمت سخت چوب بسیار بیشتر از نرم چوب می باشد. برای خرید سخت چوب باید هزینه بالایی پرداخت کنید و ساخت محصولات مختلف با این نوع چوب، به هزینه هنگفتی نیاز دارد. بنابراین سخت چوب به دلیل قیمت بالا و وزن زیادی که دارد، جهت ترموود نما خیلی کم استفاده می شود و مهندسین برای این منظور اغلب از نرم چوب بهره می برند.

اما در واقع استفاده از سخت چوب برای ساخت کف مکان های شلوغ و پرتردد گزینه بسیار مناسبی می باشد. چرا که این نوع چوب از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل اغلب برای کف سازی چنین مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای چوب ترموود در ساختمان

همان طور که اشاره شد چوب ترموود به دلیل حرارت دیدن، به یکی از مستحکم ترین مواد تبدیل می شود و همین استحکام بالا آن را برای ساخت نمای بیرونی ساختمان مناسب می کند. از دیگر دلایل استفاده از چوب برای ساخت نمای داخلی و خارجی سازه، زیبایی منحصر به فرد و بی نظیر آن می باشد.

از چوب استفاده های زیادی می شود و در موارد زیادی کاربرد دارد اما از مهمترین و عمده ترین کاربرد چوب می توان به ترموود نما، کفپوش فضای باز و فضای داخلی، گلدان، پله ها، باغ بام، مبلمان و دکوراسیون و آلاچیق اشاره نمود.

در واقع بیشترین کاربرد چوب استفاده در نمای خارجی ساختمان می باشد که برای این منظور اغلب از درخت کاج استفاده می شود. چوب ترموود با داشتن شیارهای کوچک از سر خوردن و لیز خوردن جلوگیری می کند، به همین دلیل استفاده از آن در فضای داخلی خانه از جمله کفپوش بسیار رایج شده است.

ترموود کف نیز برای فضاهایی همچون سرویس های بهداشتی و حمام و آلاچیق مناسب می باشد. همچنین جهت ساخت روف گاردن و باغ بام نیز از ترکیب نرم چوب و سخت چوب استفاده می شود. همان طور که گفتیم چوب درخت کاج در دسته نرم چوب ها قرار دارد که در واقع بسیار معطر و خوشبو می باشد و در مواردی همچون ساخت سونا خشک مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر کاربرد های چوب ترموود که در بالا به آن اشاره شد، از دیگر کاربردهای این چوب می توان به طراحی و ساخت نشیمن فضای بیرونی و مبلمان نمود. چرا که این نوع چوب با طی کردن یک فرآیند خاص، نسبت به انواع شرایط جوی مقاوم سازی شده است و عوامل مختلف نمی تواند به آن آسیب وارد کند.

کاربردهای چوب ترموود در ساختمان

مزایای استفاده از چوب ترموود

در واقع چوب ترموود با چوب های معمولی تفاوت بسیار زیادی دارد که از مهمترین تفاوت های آن می توان به مقاوم بودن چوب در برابر عوامل محیطی اشاره نمود. موارد زیر از جمله مزیت های استفاده از چوب ترموود به شمار می روند:

 • استفاده از چوب ترموود در نما ،باعث می شود نمای ساختمان در برابر رطوبت،  گرما و سرما از مقاومت بالایی برخوردار باشد
 • چوب ترموود در مقایسه با سایر چوب های موجود هزینه بسیار کمتری دارد
 • این نوع از چوب بسیار سبک می باشد به همین دلیل نصب آن با سهولت بیشتری انجام می گیرد
 • به دلیل سبک بودن چوب ترموود می توان آن را به راحتی جداسازی و نظافت یا تعمیر نمود
 • فرآیند گرما دادن به چوب باعث می شود مواد مضر آن از جمله فرمالیدها نابود شده و از بین بروند
 • در واقع چوب ترموود عایق صوتی بسیار مناسبی می باشد و استفاده از آن در نمای سازه از انواع آلودگی صوتی جلوگیری می کند
 • عملیات برش دادن این نوع چوب به راحتی و بسیار سریع انجام می شود. بنابراین می توان برش های منحنی را به سهولت روی آن انجام داد
 • چوب ترموود به دلیل زیبایی و طبیعی بودن، اگر در نما مورد استفاده قرار گیرد حس آرامش را برای ساکنین به ارمغان می آورد
 • چوب ترموود رطوبت کمتری را جذب می کند که این موضوع از ترک خوردن چوب جلوگیری می کند و همچنین خاصیت عایق بودن زیادی دارد
 • این نوع چوب به دلیل ساختار متنوعی که دارد انواع حشرات موذی همچون موریانه نمی توانند در آن نفوذ کنند. همچنین از کپک زدن چوب جلوگیری می شود

معایب ترموود چوب

 • مهمترین معایب این چوب آسیب به محیط زیست می باشد. چرا که برای به دست آوردن این نوع چوب باید درختان فراوانی قطع شوند
 • حرارت به چوب باعث از دست رفتن مقاومت مکانیکی چوب می شود که در نتیجه آن اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند روی چوب اثر گذاشته و آن را از بین ببرد.
 • علاوه بر آسیب چوب ترموود به محیط زیست، همان طور که گفتیم این نوع چوب نسبت به چوب معمولی از قیمت بسیار بالاتری برخوردار بوده و اجرای آن روی نمای ساختمان به هزینه زیادی احتیاج دارد

 

معایب ترموود چوب

Comments
Write a comment Close

0912-6936895