Search
Euro
English
Back to all

نور پردازی خانه‌های قدیمی

امروزه با وجود مدرن گرایی دیگر زندگی ها از حالت قدیمی و سنتی خود خارج شده و به سبک ‌ها و شیوه ‌های مدرن‌تر تبدیل شده‌اند؛ اما هم اکنون در این عصر هستند افرادی که تلفیقی از فضای مدرن و سنتی را برای خانه‌های خود انتخاب می‌کنند از این رو می‌توان به نورپردازی خانه ‌های قدیمی اشاره کرد که اغلب به خانه ‌های قدیمی شکل و شمایل زیباتری می‌دهد. نورپردازی ‌ها نیاز به خلاقیت و تبحر خاصی دارند که از عهده افراد عادی خارج است و نیاز به کسی دارد که در این زمینه فعالیت گسترده‌ای می‌کند و با توجه به سبک مورد نظر تلفیقی از زیبایی‌ های هنری، قدیمی، مدرن و کلاسیک را کنار هم برایتان مهیا می‌کند. در ادامه می‌توانید اطلاعات وسیعی را در خصوص نورپردازی خانه‌ های قدیمی مشاهده کنید و با بهره‌وری از آن‌ها فضای دنج و آرامش بخشی را برای راحتی زندگی خود فراهم آورید.

 

 

نور پردازی خانه‌های قدیمی

 

امروزه ساختمان ‌های بلند و مرتفع دیگر جای خانه ‌های قدیمی‌تر را گرفته و اکنون تعداد کمی از ساختمان ‌های قدیمی و کلاسیک را در سطح شهرهای بزرگ و کوچک مشاهده می‌کنید. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که همچنان در خانه ‌های قدیمی و سنتی زندگی می‌کنید بهتر است با ایده ‌های جدید خانه‌هایتان را به سمت و سیاق دیگری سوق دهید و نهایت سلیقه خود را در زیباتر نشان دادن آن‌ ها به نمایش بگذارید. نورپردازی خانه ‌های قدیمی می‌تواند مقدار قابل توجه ای از زیبایی را به مکان‌ های سنتی شما هدیه دهد لازم است بدانید که برای زیبایی حاکم در فضا موارد بسیاری وجود دارند که دانستن آن‌ ها خالی از لطف نیست پس در ادامه با توضیحات بیشتری با ما همراه باشید.

 

انواع چراغ‌های نورپردازی در سبک‌های قدیمی و سنتی

 

  • لوستر
  • چلچراغ
  • چراغ آویز
  • چراغ‌های سقفی
  • لوسترهای برنجی دیواری
  • هالوژن‌های کوچک تو کار
  • و...

برای تزئین و نورپردازی خانه ‌های قدیمی سبک‌ های مختلفی از نورپردازی ‌ها وجود دارند که تعدادی از آن‌ها در بالا اشاره شده است. هر یک از این موارد دارای جنس‌ های مختلف و طراحی‌ های بسیاری هستند که هر کدام با شیوه ‌های مختلف در فضای ساختمان ‌های قدیمی به کاربرده می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید برای هر سبک از زندگی بهتر است با توجه به خلاقیت خود با استفاده از نورپردازی ‌ها و اثاثیه‌های مختلف فضایی زیبا را برای زندگی خود ایجاد کنید. شما می‌توانید برای نورپردازی در ساختمان ‌های قدیمی‌تر که حالت سنتی دارند از نورپردازی و المان‌هایی که اغلب از طراحی ‌های فلزی و چوبی ساخته شده‌اند استفاده کنید. مدل‌ های بسیاری از نورپردازی‌ها در بازار موجود هستند که کریستالی از شناخته‌شده‌ترین و پر طرفدارترین آن‌ها است که می‌تواند فضاهای مدرن و کلاسیک را به زیبایی آراسته کند؛ اما همان ‌ها در خانه ‌های قدیمی نقش زیبایی و جذابیت چندانی نداشته باشند و بالعکس فضای مربوطه را از حالت سنتی خود خارج نماید. پس انتخاب سبک نورپردازی ‌ها در خانه‌ های قدیمی از نکات مهمی است که باید به آن ‌ها بسیار توجه شود.

 

 

استفاده از انواع لوسترها در نورپردازی خانه‌های قدیمی

 

لوسترها یکی از المان‌هایی هستند که با شکل و سبک ‌های مختلف می‌توانند فضای زیباتری را برایتان مهیا کنند. در هنگام خرید لوستر ابتدا اندازه و محیط اتاق پذیرایی خود را مورد مقیاس قرار دهید؛ اگر فضای مربوطه کوچک است از یک لوستر کوچک که چراغ ‌هایی با آویزهای کوچک به آن‌ها متصل است استفاده کنید و اگر اتاق نشیمن و پذیرایی‌تان نسبتاً بزرگ و دل‌باز است از یک لوستر بزرگ و درخشان که شامل چراغ ‌های بزرگ و خیره‌کننده است استفاده نمایید. لازم است بدانید که برای خانه ‌ها و فضاهای قدیمی‌تر بهتر است از لوسترهایی که جنس آن‌ ها از برنج، سرب و یا برنز ساخته و طراحی شده است خریداری کنید؛ زیرا برنج و برنز تلفیق زیباتری را در فضای نورپردازی خانه‌ های قدیمی ایجاد می‌کند. لوسترهایی که از جنس سرب، برنز و یا برنج هستند در طراحی بدنه آن‌ها دقت و ظرافت بیشتری به کار برده می‌شود و برخلاف لوسترهای مدرن و جدید که لامپ ‌ها در طراحی ‌های درخشان و خیره‌کننده متنوع هستند این لوسترها برخلاف آن‌ ها خواهند بود.

 

نصب چلچراغ در خانه‌های قدیمی

 

چلچراغ ‌ها نوعی دیگر از روشنایی‌ها هستند که در نورپردازی خانه ‌های قدیمی می‌توانند حالت چشم نوازی را ایجاد کنند. خانه ‌های قدیمی اغلب به دلیل تلفیق فضا و استفاده از اسباب و اثاثیه سنتی نیاز به چلچراغ‌ هایی دارند که با اسباب خانه‌ های قدیمی هماهنگی داشته باشند. چلچراغ ‌ها به دلیل طراحی شکل ظاهری و رنگ آمیزی که دارند می‌توانند قسمت عظیمی از زیبایی ظاهری منزل را تأمین کنند. این چراغ ‌ها به شکل حبابی بر روی لوستر و یا آویزها نصب می‌شوند و با نورهایی که از خود تکثیر می‌کنند محیط را شاعرانه تر و زیباتر خواهند کرد. شما می‌توانید از این چراغ‌ها در نقاط مختلف خانه ‌های قدیمی استفاده کنید. برای هر قسمت از منزل نورپردازی ‌هایی مناسب با همان سبک در بازار موجود است که توسط طراحان و سازندگان خوش سلیقه ساخته و طراحی می‌شوند. شما می‌توانید با یک نور پردازی عالی فضایی خاطره انگیز را در لحظات مختلف زندگی خود ثبت نمایید.

 

رؤیایی کردن فضای خانه‌های قدیمی

 

امروزه به دلیل وجود خانه‌ها و ساختمان‌های مسکونی مدرن وجود سبک زندگی و خانه ‌های سنتی و قدیمی برای افراد از جذابیت بسیاری برخوردار است. از این رو دیدن خانه ‌های قدیمی اشتیاق آن‌ها را برای کنکاش محیط خانه زیاد می‌کند. نورپردازی مناسب می‌تواند به راحتی فضایی رؤیایی و شگفت انگیزی را برای بیننده ایجاد کند که از دیدن آن فضا به وجد می‌آید. از این رو شما می‌توانید با استفاده از نورپردازی ‌هایی که مناسب خانه‌ های قدیمی‌تر است فضایی دل‌نشین و سنتی را ایجاد کنید. استفاده از المان ‌هایی که به شکل ‌های قدیمی و سنتی ساخته شده می‌تواند جزو آن دسته از مواردی باشد که در نگاه اول توجه افراد را به خود جلب می‌کند. نورپردازی در فضای مورد نظر از اهمیت بسیاری برخوردار است و در وهله اول چشم افراد باید به نور فضا عادت کند و جهت روشنایی و مقدار نور در این سبک بسیار مهم است. استفاده از میزان نور در محیط نیز بسیار قابل توجه است که برای خانه ‌های قدیمی‌تر توصیه شده تا از نورهایی با میزان کمتر و چراغ‌ های ساده تر استفاده شود که در ادامه مباحث بیشتری را در این زمینه مطالعه می‌کنید.

 

 

استفاده از نورپردازی‌های ساده تر در خانه‌های قدیمی

 

در نورپردازی خانه ‌های قدیمی بهتر است از لامپ و المان‌ های نوری ساده تری استفاده شود. خانه‌ های سنتی و قدیمی اغلب کوچک ساخته شده‌اند و فضاهای مربوط در این خانه‌ ها ساده و کوچک هستند از این رو استفاده از نورپردازی‌ های کوچک‌تر می‌تواند جلوه زیباتری را فراهم نماید. در داخل دیوارها، سقف، گوشه و کنار و... می‌توان سبک ‌هایی از نور پردازی را ایجاد کرد که نورهای زیبا و درخشانی را از داخل به بیرون ساطع می‌کنند. برای مثال وجود المان ‌ها در اندازه و رنگ‌های مختلف می‌تواند در درون سقف کاذب و یا طراحی ‌های داخلی دیوار محیط آرامش بخش و زیباتری را به وجود آورد. المان‌ هایی که جنس آن ‌ها از چوب و یا سرامیک هستند در نورپردازی خانه ‌های قدیمی بسیار مناسب و کاربردی تر هستند و امروزه اغلب این دو مورد را برای طراحی خانه های قدیمی‌تر و سنتی به کار می‌برند.

 

نورپردازی سقف خانه‌های قدیمی

 

سقف‌ها را می‌توان یکی از مهم‌ترین قسمت خانه های قدیمی دانست که با طراحی‌های زیبا می‌توانند زیبایی منحصر به فردی را به خانه دهند، چه بسا استفاده از نورپردازی‌های توکار می‌تواند این زیبایی‌ها را دو چندان کند. چراغ ‌ها و لامپ‌ های دست ساز جزو آن دسته از المان‌هایی هستند که علاوه بر تزئین فضا می‌توانند بسیار کارایی مؤثر باشند. در خانه‌ های قدیمی توصیه می‌شود که برای سقف از چراغ ‌های کوچک و رنگی در داخل دیوارهای کاذب و یا فضاهای درونی (گچ) سقف استفاده شود. این نورپردازی ‌ها می‌تواند به شکل ‌های مختلف در طراحی‌های گوناگون صورت بگیرد. چراغ ‌های ریلی که امروزه در اکثر خانه‌ های قدیمی مشاهده می‌شود از انواع کاربردی نورپردازی خانه‌ های قدیمی هستند. همچنین یکی از مواردی که بسیار حائز اهمیت است و باعث می‌شود تا فضای موجود و حاکم در خانه‌ های قدیمی و سنتی زیباتر و خیره‌کننده‌تر باشد استفاده از کلیدهای دیمر است، این کلیدها می‌توانند این امکان را به شما دهند تا مقدار و اندازه نورها را در زمان ‌ها و حالت‌ های مختلف برایتان به اجرا درآورد.

 

نورپردازی اتاق خانه‌های قدیمی

 

همان‌طور که می‌دانید خانه ‌های قدیمی از اتاق‌های تو در توی بسیاری تشکیل شده است به همین دلیل نورپردازی ‌های شکیل در هر یک از این اتاق ‌ها می‌تواند زیبایی را به شما هدیه دهد. برای هر یک از اتاق‌ ها می‌توان سلیقه شخصی اعضای خانواده را در نظر گرفت. به عنوان مثال المان‌ های مختلفی طراحی شده‌اند که در اندازه‌ ها و اشکال گوناگونی هستند؛ برای اتاق کودک می‌توان از چراغ‌ های دیوارکوب استفاده کرد تم رنگ این چراغ‌ ها بهتر است از رنگ ‌های صورتی ملایم، آبی و یاسی باشد. در هر اتاق خواب نیاز به یک چراغ خواب هم است که بر روی دیوار نصب می‌شود و یا همانند آباژورهای کوچک بر روی میز و یا گوشه‌ای از اتاق قرار می‌گیرد.

 برخی از آویزها در بازار وجود دارند، در اندازه ‌های متوسطی هستند و از حباب‌ های کوچک تشکیل شده‌اند جنس چوبی و یا سربی این آویزها در اتاق خواب ‌ها بسیار کاربردی هستند و علاوه بر طیف نور زیبایی که از خود به نمایش می‌گذارند دارای زیبایی هم هستند که به تزئینات اتاق افزوده می‌شود. انتخاب درست نورپردازی‌ ها در اتاق خواب نیاز به اندکی تفکر دارد و اگر المان‌ ها و رنگ آن‌ها به درستی انتخاب شود حالت آرامش بخشی را ایجاد می‌کند. نورپردازی خانه ‌های قدیمی می‌توانند تأثیر به سزا و مستقیمی در ایجاد حالت سنتی خانه‌ها داشته باشند از این رو طراحان و دکوراتیوهای داخلی واقف به این موضوع حساس هستند و ایده ‌های بسیاری را در خانه ‌های سنتی به کار می‌گیرند تا زیبایی و حالت سنتی بودن را در طیف فضا ایجاد کنند.

 

نکته مهم

 

  • یکی از مهم‌ترین مواردی که در نورپردازی خانه ‌های قدیمی می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، اندازه نور چراغ ‌ها در ارتفاعات معین است. برای مثال در خانه‌ های قدیمی اگر زیر لوستر میز قرار می‌دهید اندازه لوستر باید از اندازه و شعاع میز مورد نظر کوچک‌تر باشد؛ و یا اندازه لوستر از سقف تا زمین در نشیمن‌ های بزرگ و کوچک با توجه به مساحت نشیمن باید تخمین زده شود.

 

  • فضای راه‌پله ‌ها، راه روها در خانه ‌های قدیمی بهتر است از چراغ ‌های توکار استفاده شود تا جلوه منحصر به فرد تری را در محیط ایجاد کند. در خانه ‌های قدیمی و سنتی که اکثر فضاها از چوب ساخته شده است وجود چراغ‌ های توکار با نورهای استاندارد می‌تواند زیبایی زیادی را به محیط خانه دهد.

 

  • لازم است بدانید که خانه ‌های قدیمی با گذشت زمان دیوار و سقف آن‌ها از حالت تازگی خارج شده و قدیمی می‌شوند به همین دلیل استفاده از لوسترهای امروزی و لوکس که در خانه ‌های مدرن امروزی بیشتر کارایی و کاربرد دارند نه تنها منجر به زیبایی خانه‌ های قدیمی نمی‌شود، بلکه به زیبا بودن خانه‌های سنتی دامن می‌زند. برای تلطیف فضا می‌توان از مدل ‌های تزئینی و شیک که به شکل‌ های سنتی و قدیمی طراحی شده‌اند استفاده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت چوبین سازه مراجعه نمایید.

Comments
Write a comment Close