Search
Euro
English
Back to all

ساخت خانه های چوبی

 ساخت خانه های چوبی  و ویلاهای چوبی در دنیا علاوه بر این که به عنوان خانه پیش ساخته و ویلای پیش ساخته چوبی ، شناخته می شوند کاربری مسکونی نیز دارند. انواع  ویلای تمام چوبی و خانه های تمام چوبی و رواج فروش خانه چوبی و گستردگی قیمت خانه چوبی ، قیمت ویلای چوبی مبین همین واقعیت است.

منظور ازساخت خانه های چوبی مهندسی شده چیست؟

با توجه به عدم وجود رشته مهندسی مرتبط با ساخت خانه چوبی در کشورما، شرکت فنی و مهندسی چوبین سازه با بهره مندی از برجسته ترین مهندسین مجرب و فارغ التحصیلان مهندسی عمران با گرایش سازه های چوبی از دانشگاه های کالیفرنیا، برای اولین بار در کشور موفق شده است تا طراحی، ساخت و اجرای انواع سازه های چوبی را علاوه بر حصول استاندارد 2800، بر مبنای اصول استاندارد IBC ایالات متحده اجرایی نماید. این مهم را می توان از اصلی ترین وجوه تمایز خانه های چوبی چوبین سازه دانست.

ساخت خانه های چوبی| خانه های چوبی| ویلای چوبی| ساخت ویلای چوبی| منظور ازساخت خانه های چوبی مهندسی شده چیست؟

استانداردسازی بر اساس آیین نامه IBC

عدم وجود آیین‌نامه‌ای تدوین شده برای طراحی خانه و ویلای چوبی در ایران، شرکت فنی و مهندسی چوبین سازه را برآن داشت تا ضمن تحلیل و بررسی جامع آیین نامه های جهانی موجود سازه های چوبی را مطابق بر آیین‌نامهIBC (International Building Code) که توسط ایالت کالیفرنیا - یکی زلزله خیزترین نقاط دنیا - پذیرفته و به رسمیت شناخته شده است، طراحی و اجرا نماید.

سرعت چشمگیر اجرا و بهینه سازی بهای تمام شده

کارشناسان شرکت فنی و مهندسی چوبین سازه با بررسی ابعاد مختلف صنعتی سازی ساختمان های چوبی ضمن تجهیز مناسب کارگاه علاوه بر آماده سازی و فرآوری چوب های مورد استفاده، اسکلت و سازه چوبی را در محل کارگاه آماده سازی می نمایند و در نهایت در محل احداث پروژه آیتم های از پیش آماده شده و کد گذاری شده را مونتاژ می نمایند.این مهم در بهینه سازی وقت و بهای تمام شده ساخت و ساز نقش بسزایی دارد لذا برای ساخت یک ویلای دو طبقه تنها به 45 روز کاری زمان نیاز داریم .

مراحل ساخت خانه چوبی

ساخت پایه و زیربنای کلبه چوبی

ساخت چهارچوب و دیواره ها

عایق بندی دیوار ها و کف و سقف

بهترین چوب برای لایه بیرونی

بهترین چوب برای لایه بیرونی کلبه چوبی، چوب های برزیلی یا در اصطلاح Out Door می باشند.

از ویژگی های out door می توان به وزن مخصوص و سختی بالا ، مقاومت بالا در مقابل تابش آفتاب و بارندگی اشاره داشت.

اما به دلیل قیمت بالا در کشور استقبال چندانی ندارد.

نحوه ساخت منحصر بفرد علمی

سیستم ساختمان‌های قاب سبک چوبی استاندارد یکی از پیشرفته ترین سیستم های ساختمانی است که رعایت تمام اصول فیزیک ساختمان از قبیل عایق کاری حرارتی، رطوبتی، صدا و هوابندی در شمار الزامات آن است و در نتیجه یکی از کامل ترین سیستم‌های ساختمانی است .

ساخت خانه های چوبی| خانه های چوبی| ویلای چوبی| ساخت ویلای چوبی| نحوه ساخت منحصر بفرد خانه های چوبی

سبک سازی و مقاومت در مقابل زلزله

دیوارهای این سیستم ساختمانی با پوشش‌های تخته‌ای مقاوم مانند تخته چندلا (Plywood) و یا ورق تولید شده از چوب تراشه جهت دار OSB (Oriented Strand Board) به‌ عنوان دیوارهای برشی عمل می کنند.سقف‌ها نیز در این سیستم ساختمانی با ایجاد یکپارچگی، توسط پوشش‌های مقاوم، مانند دیافراگم قابل انعطاف عمل کرده و خرپاهای سقف‌ نهایی با پوشش‌هایی از ورق های چوبی، به‌صورت یکپارچه در می آیند. یکی از وجوه اصلی تمایز این سیستم ساختمانی تأمین یکپارچگی سازه آن است.

شالوده، دیوارها، سقف‌های بین طبقات و سقف نهایی (بام)، و تمامی اجزای تشکیل‌دهنده سازه مانند جعبه‌ای یک‌پارچه به یکدیگر دوخته می شوند. اجزای ساختمانی به‌گونه‌ای طراحی می شوند که چوب‌های به‌کار برده شده در سازه ساختمان تا حدامکان به گونه فشاری یا کششی عمل کنند، و باعث ایجاد گشتاور‌های ناشی از خروج از محوریت نشوند.سیستم سازه ای ساختمان های چوبی در اکثر کشورهای دنیا در مناطق زلزله خیز برای ساخت ساختمان های مسکونی با ارتفاع معمولی استفاده می شود. در کشور امریکا بیش از ۸۰% ساختمان ها بوسیله چوب ساخته شده اند.

عدم استفاده از مصالح سنتی ساختمانی و کاهش چشمگیر پرتی مصالح و نخاله ساختمانی

با توجه به طراحی نیمه صنعتی این خانه های چوبی، مونتاژ قطعات از پیش تعیین شده و کد گذاری شده در محل اجرا، برخلاف ساخت و سازهای سنتی باعث عدم نیاز به مصالح سنتی شده همچنین نیازی به تجهیز کارگاه ساختمانی وجود ندارد.

بهینه سازی مصرف انرژی، عایق بندی سرما و گرما

سیستم ساخت خانه های چوبی، یک سیستم مدوله شده است. هر دیوار از تعدادی اجزای عمودی (وادار یا اِستاد) که در بالا و پایین به اجزای افقی متصل شده‌اند، تشکیل می‌شود. این محدودیت ابعادی برای پایداری بیشتر سازه در هنگام آتش سوزی در نظر گرفته شده است.

مکان خالی بین وادار(استاد)های دیوارها و تیرهای افقی سقف‌ها، برای قرار دادن عایق‌های حرارتی و صوتی و عبور تأسیسات ساختمانی تعبیه شده و با عایق برودتی حرارتی پوشانده می شود این امر باعث عدم انتقال گرما و سرمابه داخل خانه چوبی می شود.

ساخت خانه های چوبی| خانه های چوبی| ویلای چوبی| ساخت ویلای چوبی| سیستم ساخت خانه های چوبی

عایق مناسب صدا

اگرچه چوب به‌عنوان عایق صدایی کامل عمل نمی‌کند، با جذب موج‌های صدا از بیرون رفتن انعکاس صدا به بیرون اتاق جلوگیری می‌کند. در مقایسه با رقبای سازنده‌اش، چوب ثابت می‌کند که در عایق بودن صدا کارایی بیشتری دارد، به‌خصوص زمانی که برای عایق کاری بین اتاق‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخلاف ساخت وساز مرسوم بتن، در ساخت وسازهای چوبی مدرن، روش لایه های ترکیبی در جدار بیرونی ساختمان برای محافظت در برابر صدا به کار برده می شود. در سازه های چوبی نوین، طرح اجزای ساختمان است که آرامش را به همراه می آورد نه اندازه و حجم آن.

اجزای بیرونی این سازه ها با توجه به ترکیب مواد اولیه شان و نیز ترکیب قرار گرفتن لایه ها طوری طراحی شده است که صرفه جویی در هزینه را به همراه دارد. تعداد زیادی از قطعات پیش ساخته ساختمانی را می توان از تولیدات چوبی مقاوم، خشک و مدرن تولید کرد. سازه های چوبی احتیاج به خشک شدن ندارند و فورا قابل استفاده هستند که این ویژگی موجب ساخت سریع، موثر و اقتصادی را می دهد. چوب، حمل و نقل آسانی دارد، سبک است و در مقایسه با سازه های بتنی و فلزی، هزینه کمتری را بر سازنده تحمیل می کند.

سازگاری با محیط زیست و کاهش آلودگی زیست محیطی

ما در دنیایی زندگی می کنیم که با تکنولوژی احاطه شده است. شاید زمان آن رسیده باشد که با طبیعت در تماس باشیم، به محیط زیست توجه کنیم و باز هم به انرژی جهان متصل شویم،ساخت خانه چوبی سازگار با محیط زیست بدون صدمه زدن به چرخه زیست محیطی از ایده آل های این شرکت می باشد.

فونداسیون خانه های پیش ساخته چوبی

برای خانه های پیش ساخته چوبی دو روش وجود دارد:

 • دال بتنی
 • المان های دال چوبی یا فلزی (به صورت پیش ساخته در کارخانه)

اگر روش دال بتنی را انتخاب می کنید باید ترکیبات بتن بسیار دقیق و اجرای آن با ظرافت باشد. اگر نمی توانید با چنین کیفیتی دال بتنی را اجرا کنید بنابراین از کارخانه بخواهید المان های دال چوبی یا فلزی را برای شما فراهم کند البته در نظر داشته باشید که در این روش ارتفاع ساختمان 50 تا 80 سانتی متر افزایش پیدا می کند.

آب و هوای مناسب برای خانه های پیش ساخته چوبی

مهم ترین سوالی که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کند این است که آیا این خانه ها مناسب هوای معتدل و مرطوب مناطق شمالی حاشیه دریای خزر یا آب و هوای استان های سردسیری مانند کردستان است؟ بله!در واقع چوبی که برای این نوع خانه ها استفاده می شود عمدتا کاج روسی اشباع شده است که مناسب فضای بازمی باشد و با توجه به منطقه ای که قرار است خانه چوبی شما در آنجا ساخته شود شرکت مورد نظر تمهیداتی نظیر انتخاب انواع پوشش رنگ مخصوص و مطابق با آن شرایط آب و هوایی مورد نظر در نظر می گیرد.

از مزایای دیگر ساختمان های چوبی امکان سازگار نمودن آن با شرایط آب و هوایی گوناگون است. امروزه شاهد ساخت سازه های چوبی در دماها و رطوبت های مختلف در نقاط متفاوتی از جهان هستیم. در مناطق سردسیر که دارای زمستان های طولانی است و اغلب دمای هوا زیر صفر می باشد ساختمان های چوبی به عنوان بهترین گزینه معرفی می شوند.

ساخت خانه های چوبی| خانه های چوبی| ویلای چوبی| ساخت ویلای چوبی| ضرورت استفاده از سازه چوبی چیست

ضرورت استفاده از سازه چوبی چیست؟

همانطور که می دانید مسکن و ایجاد سرپناه ارزان و مقاوم یکی از مهم ترین نیازهای جامعه بوده و رسـیدن بـه ایـن امـر در صـورت بررسی همه جانبـه مصـالح و بکـارگیری مناسـب علـوم مهندسی و بهینـه سـازی طـرح هـا و مصـالح امکـان پـذیر می باشد.

پس از زلزله سال 1369 گیلان که تعداد زیـادی از خانه های چوبی و گلی ویران شدند مشـاهده شـد کـه تعدادی از این بناها که دارای اسکلت و تیر و ستون و پی مناسب بودند زلزله آن ها را تخریب نکرد و بـه جـز چنـد ترک قابل ترمیم چندان آسیبی به آن ها وارد نشده است.با توجه به ارزان بودن مصالح چوبی و گلی و همچنـین بـا توجـه به مزایـای زیسـت محیطـی اسـتفاده از مصـالح بـومی و همچنین سبک بودن خانه های چوبی و کاهش چشـمگیر اثر زلزله مزایای دیگری که ذکر می شود،

ضرورت استفاده از بناهای چوبی بیشتر مشخص می شود. استفاده از گل، کاهگل و چوب از عصر حجر با انسـان بوده و مقاومت ساختمان چوبی بـه عصـر نوسـنگی بـاز می گردد. در کاخ های باستانی هگمتانه از چـوب سـدر و سرو استفاده شد و در ستون ها و سقف تخت جمشـید از چوب های بلـوط و گـردو اسـتفاده شـده اسـت.

چـوب برخلاف سایر مصالح سـاختمان پـس از گـل بـه خـاطر خاصیت شکل پذیری فراوان، طبیعی بودنش و سـازگاری با روحیه انسـان از مطلوبیـت ویـژهای برخـوردار اسـت. امروزه نیز به دلیل کشف خواص مکانیکی این ماده که در ساختمان سازی بسیار چشمگیر می باشد.سبب به کارگیری گسترده آن توسط مهندسین در ساختمان شده و تحقیقات گسترده علمی در ارتباط بـا خـواص مکـانیکی چـوب از حدود 200 سال پیش از اوایل قرن 18 آغاز شـده اسـت

مزایای خانه چوبی چیست؟

⦁ سبک سازی و مقاومت بالا در مقابل زلزله

⦁ سرعت در ساخت و بازگشت سریع سرمایه

⦁ عایق بندی و کاهش چشمگیر مصرف انرژی

⦁ عمر طولانی سازه

⦁ کاهش پرت مصالح ساختمانی

⦁ صنعتی سازی و افزایش کنترل کیفیت در کارخانه

⦁ استفاده از نیروی کار حرفه‌ای

⦁ کاهش آلودگی محیط زیست

⦁ افزایش ایمنی کار

⦁ زیبایی و سازگاری با شرایط مختلف آب و هوا

⦁ کاهش اثرات منفی الکترومغناطیس بر انسان

ساخت خانه های چوبی| خانه های چوبی| ویلای چوبی| ساخت ویلای چوبی|مزایای خانه چوبی چیست؟

خانه های چوبی، مقاوم در برابر آتش سوزی

اگرچه چوب جزو مواد قابل احتراق محسوب می شود، اما مقاومت ساختاری خانه های چوبی از نوع فولادی بیشتر است. برای این مساله دو دلیل اصلی وجود دارد: اول اینکه چوب به آهستگی می سوزد و هدایت حرارتی پایینی دارد، که روند تخریب را کند می نماید. این در حالی است که در ساختار فولادی، اگرچه فولاد نمی سوزد، اما به خاطر ویژگی های ساختار فیزیکی خود در اثر حرارت سریع فرو می پاشد و ریسک تخریب را بالا خواهد برد. در واقع مقاومت ساختمان های بتن آرمه در برابر آتش با ضخامت پوشش زره فلزی سنجیده می شود و بر خلاف خانه های چوبی نسبت به حرارت حساسیت بیشتری دارند و بدون این که به ساکنین فرصت خروج از ساختمان را بدهند، ناگهان فرو می ریزند.

ویژگی‌ های ساخت خانه با سازه های چوبی

ساخت خانه ‌های چوبی شامل ویژگی ‌های متعددی می‌ باشد که در متن ذیل به آن اشاره خواهیم داشت:

 • تنوع قیمت در پلان‌های مورد نظر سازه‌ های چوبی متفاوت و مناسب با در نظر گرفتن شرایط بودجه شما خواهد بود.
 • متراژ مورد نظر برای ساخت سازه ‌های چوبی با در نظر گرفتن شرایط و بودجه مورد نظر شما تعیین می شود.
 • طراحی مورد نظر برای ساخت کلبه ‌های چوبی با سلیقه مشتری وانعطاف ‌پذیری بالایی صورت می گیرد.
 • مدل‌ های متعددی از طراحی سقف و دیواره‌ های خروجی و ورودی کلبه وجود دارد که می ‌توانید از آن ‌ها استفاده نمایید.
 • در نظر گرفتن پنجره‌ های بی ‌نظیر و رویایی طبق سلیقه و اندازه دلخواه شما برای خانه ‌های چوبی نصب می شود.
 • استفاده از چوب‌ های متعدد برای طراحی دکوراسیون بیرونی و داخلی فضای کلبه از تاثیر بالایی برخوردار می باشد.
 • استفاده از نورپردازی ‌های خاص و بی ‌نظیر برای محیط ‌های بیرونی و داخلی کلبه سبب جذاب شدن محیط می گردد.
 • در نظر گرفتن تیر ها و ستون‌ ها برای طراحی‌ های خارجی و داخلی محیط کلبه موثر است.
 • مقاوم‌سازی و عایق کردن فضای مربوطه برای به هدر نرفتن انرژی بسیار مهم است.
 • استفاده از کنسول‌ ها برای مقابله با آتش‌سوزی یه نکته بسیار جدی در ساخت سازه های چوبی می باشد.
 • در نظر گرفتن پوشش‌ های مناسب برای سقف با تطابق با شرایط آب‌ و هوایی منطقه مهم است.
 • اجرای سازه ‌های چوبی در همه شهرهای ایران با در نظر گرفتن شرایط آب ‌و هوایی منطقه اهمیت بسیاری بالایی دارد.

 نتیجه گیری:

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره از کارشناسان ما به سایت چوبین سازه مراجعه نمایید.

Comments
Write a comment Close
باسلام اگه من یه خانه چوبی باتمام امکانات بخاهم بسازید به زیر بنای 150متر قیمت قطعی چقدر میشه به روز ممنون
سلام ببخشید من رشته تحصیلیم سازه های مرکب چوبی هستش و در کرمان ساکن هستم
خواستم ببینم مواد اولیه ساخت رو میتونین برام فراهم کنین؟
یا کلا نمایندگی محصولاتتون رو قبول کنم
ممنون
Bahador8660@yahoo.com

0912-6936895