Search
Euro
English
Back to all

بازسازی ساختمان و مراکز تجاری

فضاهای تجاری همان طور که از نامشان پیداست محل کسب و فروش کالاست. تفاوت ظاهری بین فضاهای تجاری مختلف ناشی از نوع کالایی است که آن فضا برای فروش آن مهیا شده است. یک سوپر مارکت یک بوتیک و یک کتاب فروشی در هویت فروش کالا هر سه یکسان ودر زمره فضاهای تجاری به حساب می آید لیکن تفاوت فضای داخلی آن ها  به واسطه تفاوت کالایی است که برای فروش ارائه می نمایند.

  • در این مقاله از چوبین سازه با ما همراه باشید تا به شما آموزش لازم برای بازسازی مراکز تجاری چه کار هایی باید انجام دهید اما اگر حوصله خواندن ندارید تلفن را بردارید و با شرکت چوبین سازه تماس بگیرین تا مشاورن ما در این زمینه شما راهنمایی کنند.

در بازسازی مراکز خرید باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

در بازسازی و طراحی داخلی مراکز خرید،عناصر متعدد و متنوعی دخیل هستند که از آن جمله می توان به کف سازی، دیوار، ستون نما، مبلمان، فضای سبز عنناصر تزئینی و نورپردازی اشاره کرد که در ادامه درباره هریک توضیح مختصری خواهیم داد.

بازسازی| کفپوش| طراحی| نورپردازی|در بازسازی مراکز خرید باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

کف سازی

کف سازی از مهم ترین عناصر بازسازی داخلی مراکز خرید است که احساس کاربران و بازدید کننده گان فضارا به کیفیت محیط بسیار تحت تاثیر قرار می دهد. حتی بسیاری از کارشناسان معتقدند که توجه مخاطبان به این مراکز به کف پوش آن بیشتر از سقف است.

انتخاب نوع کف سازی و بازسازی آن در بیشتر فضاها معمولا بر اساس معیارهای کاربردی و زیبایی شناختی صورت می گیرد و مراکز تجاری علاوه بر این معیارها و با توجه به خصوصیات محیطی ، عوامل موثر دیگری نیز در کف سازی اهمیت پیدا می کنند.

رفت و آمد زیاد در مراکز خرید از یک طرف و نیاز به طولانی بودن  عمر کف سازی ها از طرف دیگر سبب می شود که از کف پوش های با دوامی برای کف سازی این مراکز استفاده بشود.

کف پوش هایی در برابر ساییدگی فیزیکی ،فشار هایی که باعث تورفتگی می شوند و نیز کشیده شدن پای افراد روی آن مقاومت داشته باشد.

بازسازی کف پوش در مراکز تجاری تحت تاثیر نوع کاربری و خصلت های فضایی مراکز خرید است؛ خصلت هایی نظیز میزان محصوریت یا عمومی بودن فضای تجاری خصوصیات کف سازی شامل رنگ و طرح مصالح در این فضاها با توجه به نوع کاربری واحد های تجاری و با توجه به منطقه آن تعیین می شود.

در بازسازی کف مراکز تجاری بیشتر موزائیک ، سنگ های مرمریت، گرانیت، کاشی ها و سرامیک و در بعضی فضا های محدود الوارهای طبیعی و پارکت ها هستند.

نکته بسیار مهم در بازسازی و استفاده از این مصالح توجه به ابعاد و اندازه فضا در بازسازی وانتخاب واحد مناسب برای پوشش تمام محیط است.

و نکته دیگر این می باشد که بازسازی و کف سازی مورد استفاده در مراکز خرید با فضای باز بسیار متفاوت است با کف سازی فضای داخلی این مراکز است.

دیوار، ستون نما

دیوارها ستون نماها و تاق نماها عناصری هستند که بیشتر فضاهای داخلی مرکز خرید را شکل می دهند. در فضای داخلی مرکز خرید بیشتر نمای دیوار ها را ویترین های واحد های تجاری پوشانده اند. صاحبان واحد های تجاری معمولا در بازسازی و طراحی این ویترین ها سعی می کنند از طرح های خلاقانه ای برلی جذب بیشتر مشتری استفاده کنند در نتیجه مجموعه نماهای این ویترین ها تاثیر مهمی بر روحیه تجاری فضای مرکز خرید دارد. غیر از ویترین ها بازسازی باقیمانده سطوح عمودی ساختار بصری مناسبی برای تبلیغات در مراکز خرید فراهم می کند که بر کیفیت محیطی این فضاها بسیار تاثیر گذار است.

زمانی که در بازسازی واحد های تجاری ویترین ها را نصب می کنند سطح بسار کمی از دیوار ها باقی می ماند که بایستی با دقت فراوان  در طرح و انتخاب مصالح پوشانده شود، چرا که بیشتر به چشم می آید بعضی از این سطوح را می توان برای نصب دستگاه های خود پرداز، صفحات نمایش اطلاعات و باجه های تلفن بکار برد.

در بازسازی دیوارها را در فضا های عمومی از جمله مراکز خرید با سنگ های طبیعی کاشی های سرامیکی قاب های کامپوزیتی آجر یا رنگ می پوشانند.

ستون نماها، تیغه های جدا کننده بین واحد های تجاری هستند که چهار چوبی عمودی را برای ویترین ها تعریف می کنند هنچنین ستون نماها با ایجاد ضرباهنگی خاص بین واحد های تجاری نظم پدید می آورند.

بازسازی| کفپوش| طراحی| نورپردازی|مبلمان

مبلمان

چیدن مبلمان جزو فعالیت های بعد از بازسازی محسوب می شود و مبلمان علاوه بر کاربری خود که همان فراهم آوردن آسایش برای کاربران محیط است، در تعیین ویژگی های ظاهری محیط های داخلی نیز نقش دارد. تهیه مبلمان و جانمایی آن در مراکز خرید از اصول اولیه راحتی و آسایش بازدید کننده گان و مخاطبان فضاست. فراهم آوردن جای نشستن مناسب برای بازدید کننده گان فضای تجاری این فرصت را به آن ها می دهد تا خستگی شان را رفع کنند و حضور طولانی تری در مرکز خرید داشته باشند.

نکته مهم در جانمایی مبلمان بعد از بازسازی فضای تجاری و خرید این است که به هیچ وجه نباید فضای بیرونی تقویت بشوند تا مشتریان به بیرون از مرکز خرید کشیده نشوند. توصیه می شود در بازسازی فروشگاه ها و مراکز خرید جای نشستن افراد رو به ویترین فروشگاه ها باشد نه اینکه مشتریان رو به یکدیگر بنشینند، تا به این ترتیب از برخورد نزدیک میان بازدید کننده گان جلوگیری شود و بهتر است چیدمان مبلمان بعد از بازسازی بیشتر به صورت شکل های آزاد و بیشتر با قوس های محدب انجام بشود تا قوس های مقعر.

چیدمان مبلمان در مراکز خرید باید کاملا با کاربران محیط هماهنگ باشد و به خواسته ها و نیاز های آن ها پاسخ مناسبی بدهد این چیدمان بعد از بازسازی باید به گونه ای در محیط قرار گرفته باشد که راه رفتن در راهروها دچار مشکل نکند و نیازی به انحراف از مسیر مستقیم نباشد.

نوع مبلمانی که برای مراکز خرید استفاده می شود باید با توجه به زمینه و روحیه حاکم بر فضا های داخلی مرکز خرید انتخاب بشود مثلا در فضاهای باز مراکز خرید به مبلمانی با مصالح مقاوم نیاز داریم در حالی که در فضاهای داخلی می توان از مبلمان های خانگی نیز استفاده کرد.

عناصر تزئینی

عناصر تزئینی نیز همانند مبلمان جز فعالیت هایی هستند که همچنان بعد از بازسازی کامل محیط صورت می گیرد.

استفاده از عناصر تزئینی چون آب نما مجسمه و آثار هنری در فضاهای عمومی سبب تقویت روحیه مدنی و اجتماعی آن محیط می شود و کمک می کند که آن محیط بعد از بازسازی احساس منحصر به فردی از خود در مخاطبانش به وجود بیاورد.

استفاده از چنین عناصری که در هماهنگی کامل و گاه در تضاد کامل با زمینه محیط باشند تجربه خاطره انگیزی از حضور در آن فضا به مخاطب القا می کند که این خود یکی از عوامل تاثیز گذار در موفقیت مراکز خرید بعد از بازسازی به شیوع درست باشد.

نحوه نمایش و درست قرار گیری این عناصر تزئینی در محیط نکته بسیار مهمی در به کار گیری آنهاست. این عناصر نباید آن چنان محیط را تحت تاثیر بدهند که عملکرد اصلی مرکز خرید فراموش بشوند ونه انچنان بی ادعا خود را نمایش بدهند که اصلا به چشم هم نیایند.

مهم ترین تاثیر حضور آب نماها در مراکز خرید احساس شادابی و طراوتی است که به محیط می دهند این احساس تازگی که با بهره گیری از فناوری روز و جلوه های ویژه،صحنه های بدیعی را در محیط های داخلی و خارجی فضا های عمومی به وجود می آورد کیفیت محیط را برای  حضور هرچه بیشتر انسان ها در این فضا می دهد.

مجسمه ها نیز جزء عناصر تزئینی هستند که در مراکز تجاری به نمایش گذاشته می شوند. این مجسمه ها معمولا قطعاتی تمثیلی از انسان یا آثاری انتزاعی هستند که ارتباط نزدیکی هم با زمینه معماری بنا دارند.

نکته مهم در انتخاب شکل عناصر این است که مجسمه ها بتوانند با هویت مکانی قرار گیری شان در مرکز خرید رابطه خوبی کنند. مثلا می توان در این مجسمه ها موضوعاتی چون شمایل افراد شناخته شده تمدن ها وقایع تاریخی قومی و حتی مفاهیم ارزشمندی رابیان کرد که تشریح انتزاعی آن ها هم امکان پذیر است.

بازسازی| کفپوش| طراحی| نورپردازی|عناصر تزئینی

نورپردازی

نور پردازی و بازسازی نقش مهمی در ارزش گذاری عناصر معماری دارد و یکی از عوامل مهم در تعیین کیفیت فضا محسوب می شود. فضای معماری و شکل آن با ادراک بصری از طریق از پیام های نوری متاثر است نور و معمماری موضوعاتی جدایی نا پذیرند که همواره بر هم تاثیر گذاشته اند.

نور با مشخص کردن جهت ضرباهنگ تفکیک  تاکید و سلسه مراتب در فضاهای معماری مشخصه هایی از فضای معماری را تعریف می کند که بر کیفیت محیطی تاثیر گذار است.به کار گیری  نور در معماری  سنتی ایرانی نیز جایگاه مهمی داشته است.

در معماری ایرانی  نقش نور فقط کارکرد روشنایی نبوده بلکه نقشی نمادین هنری و متعالی نیز داشته است. مثلا در بازارهای ایرانی ارتباط با زمان از طریق ستون ها نوری تامین می شوده که از روزنه گنبد ها به داخل می تابیده و مرتبا در تمام جهات حرکت می کرده است.

اکنون نیز نور پردازی همچون معماری قدیمی ایرانی نقش کلیدی در تعریف خصوصیات فضای عمومی دارد نور پردازی و بازسازی نور پردازی از اصول اولیه طراحی فضای عمومی در مراکز خرید است مقدار نور مورد نیاز در مراکز خرید بر اساس ویژگی های معماری فضای داخلی تعیین می شود.

بازسازی نور پردازی فضا های عمومی شامل نور طبیعی روز و نور پردازی مصنوعی است. نور پردازی مصنوعی تکمیل کننده نور طبیعی در ساعات روز به تدریج تامین کننده نور در ساعات تاریکی است. اگر فضا های عمومی همچون مراکز خرید محیطی محصور و سر پوشیده باشد باید در بازسازی  مقدار نور ضروری در آن تنظیم شود تا محیطی ایجاد کند تا مشتری را به خود بخواند، جذاب باشد و حس امنیت القاء کند در نتیجه بایستی بازسازی به گونه ای باشد که در طول روز کمبود شدت نور طبیعی با نور مصنوعی تکمیل شود.

بنابرین بازسازی اصولی نور پردازی مصنوعی در مراکز خرید برای دستیابی به کیفیت محیطی مناسب بسیار پر اهمیت است بازسازی اصولی در نور پردازی مصنوعی در مراکز خرید ترکیبی از سه نوع نور پردازی است.

نخست نور پردازی عمومی و زمینه، دیگر نور پردازی موضعی و تاکیدی و در نهایت نور پردازی تزئینی  برای عملکرد بهتر نور پردازی مصنوعی  در مراکز خرید بهتر است هر کدام از این سه نوع نور پردازی در مدار تنظیم جدا گانه اس قرار بگیرد.

در بازسازی نور پردازی موضعی عناصر و فضا های معمارانه به خصوصی از محیط بیشتر مورد تاکید قرار می گیرند فضا هایی چون ورودی ها راه های ارتباطی و نقاط مکث و همچنین با نوع نور پردازی تاکید بیشتری بر حضور آثار هنری مجسمه ها و آب نما ها و فضا های سبز  و دیگر عناصر فضا های داخلی در محیط تاکید می شود.

بازسازی| کفپوش| طراحی| نورپردازی|

تقسیم بندی فضای فروشگاهی

برای بازسازی هر فضایی اولین گام تقسیم کردن آن فضا به ریز فضا های موجود در آن می باشد برای هر پروژه ای باید این عممل انجام شود فرقی ندارد که این بازسازی برای یک فضا مسکونی باشد و یا یک فضای رسمی اداری و یا یک مغازه کوچک مهم ترین نقش این عمل دیده شدن تمامی جزئیات برای بازسازی می باشد.

فضا های تجاری خود چندین گونه می باشد که هر کدام از آن ها دارای جزئیات و نکات و ظرایفی هستند که در این مقاله به اصول اولیه می پردازیم.

قاعده کلی که در تقسیم بندی و بازسازی فضای تجاری حاکم و جاری است به قرار زیر است:

1.فضای نمایش کالا

2.فضای نگه داری و دپوی کالا

3.فضای فروشنده

4.فضای گردش

بازسازی| کفپوش| طراحی| نورپردازی|تقسیم بندی فضای فروشگاهی

فضای نمایش کالا بنا به نوع کاربری و نوع کالایی که به فروش می رسد متفاوت است برای بوتیک کیف کفش ممکن است صرفا یک ویترین پاسخگوی تامین این فضا باشد و برای یک سوپر مارکت استند ها و قفسه های داخل فروشگاه و یا یخچال های ویترین دار می تواند نقش فضای نمایش کالا را ایفا کند.

فضای نگه داری و دپوی کالا نیز همانند فضای نمایش کالا بسته نوع کالا متفاوت است. برای یک فروشگاه لوازم خانگی انباری در قسمت انتهای فروشگاه برای یک سوپر مارکت و جهت نگهداری اقلامی نظیز لبنیات و... سرد خانه های کوچک احتمالا مستقر در زیر زمین فروشگاه همچنین در یک بوتیک کوچک یک نیم طبقه  بالای فضای اصلی مغازه می تواند نقش فضای نگهداری و پوی کالا را بر عهده گیرد.

در مورد فضای مخصوص فروشنده هم اوضاع به همین ترتیب است.

در اینجا جهت هرچه ملموس تر شدن بحث بصورت موردی خصوصیات یک بوتیک را برسی می کنیم.

بوتیک

نکاتی که باید در بازسازی و طراحی یک بوتیک در نظر داشت ارتباط مستقیم با کاربری آن دارد. در نتیجه نمی توان اسلوب مشخصی برای چنین فضایی در نظر گرفت اما به طور کلی در بازسازی این گونه از فضا ها نکات بدیهی وجود دارد که می تواند به شرح زیر باشند:

1.ویترین

2.محل نگهداری اجناس( انبار)

3.فضای مشتری با توجه به نوع کاربری متفاوت است

4.فضای فروشنده

بازسازی| کفپوش| طراحی| نورپردازی|ویترین

ویترین

اساسا ویترین قسمتی از بوتیک به شمار می رود که برخی محصولات در آن به نمایش در می آید که هم مشخص کننده نوع فعالیت بوتیک است و هم به جلب مشتری کمک می کند چگونگی بازسازی و طراحی ویترین به امکاناتی که پلان مغازه در اختیار طراح می گذارد و همچنین به موقعیت آن بستگی دارد.

اینکه بوتیک داخل پاساژ قرار دارد یا به صورت منفرد بر خیابان استت عواملی هستند که در طراحی و بازسازی ویترین اثر می گذارد.

معمولا چند روش در طراحی و بازسازی ویترین وجود دارد که به سیاست فروش عامل آن مرتبط است.

گاهی فروشنده ویترین شلوغ با ارائه احصولات متعدد و تنوع رنگ زیاد را می پسندد  و گاهی ویترین خلوت با ارائه چند محصول خاص و محدود

محل نگه داری اجناس (انبار)

معمولا هر عامل فروش احتیاج به فضایی دارد که تعدد اجناس خود را در آن نگه داری کند. اندازه و تنوع چنین فضایی با نوع جنس در ارتباط است، اینکه اجناس مورد نظر چه حجمی را اشغال می کند و یا چه وزنی دارد از نکات مورد توجه قبل از بازسازی می باشد و همچنین اینکه فروشنده در طول روز به چه میزان به این فضا مراجعه می کند از نکات دیگری است که باید در نظر گرفته شود.

فضای مشتری

در صورت بزرگ بودن فضا پیشنهاد می شود فضای کافی در اختیار مشتری گذاشته شود که به راحتی در آن قدم بزند و محصولات را ببیند و یا در صورت شلوغی و تعدد مشتریان احساس خفگی نکنند.

در بازسازی نور کافی و تهویه مناسب نیز باید در نظر گرفته شود

این را هم باید در نظر داشت که که وجود عکس ها پوستر ها مدل ها، آینه های متعدد و چند محصول ست شده کنار در چنین فضایی مشتری را به خرید بیشتر وسوسه می کند.در بازسازی باید به این نیز توجه کرد که اتاق پرو الزامی است و باید در دستور ساخت قرار بگیرد وجود اتاق پرو یا همان رخت کن  در مغازه های عضه پوشاک فضای مهمی به شمار می رود این فضا باید از لحاظ ابعاد به گونه ای باشد که مشتری دچار مشکل نشود.

بازسازی| کفپوش| طراحی| نورپردازی|تقسیم بندی فضای فروشگاهی|فضای مشتری

فضای فروشنده

به طور معمول فروشنده کمترین فضا را در بین دیگر فضا ها اشغال می کند و این امکان را به وجود می آورد که مشتری فضای بیشتری داشته باشد. وجود محل نشستن برای فروشنده الزامی است چرا که مدت زمان زیادی را در این فضا سپری می کند تعبیه محل قرار گیری صنذوق رایانه، وسایل بسته بندی بر روی پیشخوان ازنکات قابل توجه است. همچنین طراحی درست و زیبای پیش خوان در نظر مشتری تاثیر گذاراست که در بازسازی باید رعایت شود.

مواد و مصالح

در بازسازی انتخاب متریال مناسب از عواملی است که با توجه به کاربرد مغازه باید انتخاب شود. برای مثال کف پوش، دیوار پوش و کانتر یک مغازه مواد غذایی که احتیاج به شست شو دارد، باید عایق رطوبت باشد. مغازه هایی چون قصابی، فروش مرغ، ماهی و...

نکته: دیگر در انتخاب متریال فضای تجاری این است که تردد در این فضا ها زیاد است و استهلاک برخی متریال کفپوش بالا بوده  در نتیجه توصیه می شود متریالی انتخاب گردد که در مقابل سایش و خراش احتمالی ناشی از جابجایی اجناس مقاوم باشد.

نکته:هنگام اتنخاب متریالی چون پارکت، لمینت و کفپوش وینیلی باید توجه داشت که نوع مختص فضای تجاری آن استفاده شود.

نکته: ازنکات قابل توجه در طراحی و بازسازی این فضا، این است که نباید فضا از لحاظ بصری سنگین باشد، زیرا که سنگین بودن فضا توجه بیننده را به خود جلب می کند و جایی برای توجه به کحصول باقی نمی گذارد. در صورتی که یک طراحی و بازسازی سبک و کم حجم با تزئینات مختصر و رنگ بندی ساده و خنثی این شرایط را فراهم می کند که بیشتر از هر چیزی محصولات به چشم بیایند.

بازسازی| کفپوش| طراحی| نورپردازی|نور پردازی مراکز تجاری

نور پردازی مراکز تجاری

فروشگاه ها و به طور کلی مراکز تجاری بیشتر از هر نوع دیگر ساختمان، از نور پرداری بهره می برند. پیزی که استفاده کننده و مشتریان بیش از هر چیزی ارزش آن را می دانند. اولین و به اعتقاد برخی، با اهمیت ترین نقش نور پردازی در فروشگاه ها جذب نگاه ها به سمت خود است. در دنیای پر رقابت تجارت باید ظاهر خود را با استفاده از نور پردازی های پر شورتر مانند نورهای متحرک  و نورهای رنگی و جذاب به نمایش گذاشت تا توجه مشتریان را جذب کنند.

دومین نقش مهم نور پردازی در فروشگاه ها روشن ساختن اجناس است. در موفق ترین بازسازی و طراحی فروشگاه ها بیش از آن که ویژگی شاخص اجناس را به نمایش بگذارند روشنایی همه آن ها را تامین می کنند: این یک واقعیت است.

سومین وظیفه با اهمیت نور پردازی در فروشگاه ها به هیجان در آوردن و بر انگیختن مشتریان است.

چهارمین نقش مهم نور پردازی در فروشگاه ها روشن ساختن نوع فعالیت فروشگاه است.

بازسازی نور پردازی بوتیک

در بسیاری از موارد فروشگاه های کوچک و متوسط از این دست، پلان کف مستطیلی شکل دارند که در ردیفی از فروشگاه های مشابه در طول یک خیابان یا بازارچه یا پاساژ قرار گرفته اند.

در بازسازی و طراحی نور پردازی بوتیک ها پیش نهاد های ذیل مطرح می گردد:

1.استفاده از چراغ های سقفی توکار فلورسنت موزاییکی(در صورت وجود سقف کاذب موزاییکی) و یا چراغ های آویز فلورسنتی جهت ایجاد یک نور محیطی حداقلی در کل فضا.

2.استفاده از نورپردازی موضعی بالای  پیشخوان فروش و صندوق.

3.استفاده از نوپردازی های تاکیدی بر فراز تصاویر تابلوهای تبلیغاتی نصب شده.

4.استفاده از نورپردازی ریلی داخل ویترین ها.

Comments
Write a comment Close

0912-6936895