Fa En پنجشنبه 21 فروردین 1399 ساعت 15 و 7 دقیقه
۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره ۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره

بازسازی ساختمان‌

بازسازی ساختمان

 

اگر بخواهیم با هنر بازسازی بیشتر آشنا شویم باید به تاریخچه آن نظر کنیم .در شروع تاریخچه آن باید شرحی از هنر مرمت معماری بدانید . مرمت معماری ریشه در هنر معماری دارد و براساس آگاهی و علم بر بافت ها و ابنیه تاریخی و باستانی برای احیاء این بناها می باشد.احیا این ابنیه ها از سه جنبه صورت می گیرد:جنبه کالبدی ساختاری,عملکردی می باشد .

در مرمت معماری سه مفهوم وجود دارد:

 • نوسازی
 • بهسازی
 • بازسازی

نوسازی ساختمان:

مجموعه کارهایی که  بافت نو را جایگزین بافت های قدیمی می کند که این مجموعه اقدامات به ساختمان جلوه نو  می بخشد

بهسازی ساختمان:

مجموعه اقداماتی که در کوتاه مدت برای بهبود شکل ساختمان صورت میگیرد. این مجموعه اقدامات به چهار دسته تقسیم می شود:

 • تعمیرات آپارتمان 
 • محافظت
 • پشتیبانی
 • مستحکم نمودن

بازسازی:

 بازسازی اغلب برای ترمیم و مرمت بناها به کار می رود.بعضی از کارشناسان این رشته معتقدند که واژه مرمت جدا از واژه بازسازی می باشد.طبق نظر این افراد واژه بازسازی برای ساختمان هایی که کاربرد های عمومی تری دارند استفاده می شود.منظور از کاربردهای عمومی ساختمان هایی است که ارزش تاریخی ندارند.

به دو  سبک تقسیم می شود:

 • سبک آرکئولوژیک یا علمی
 • سبک آرتیسیک یا هنری

سبک آرکئولوژیک یا علمی:

تمامی مراحل این بازسازی براساس مطالعه دقیق به شیوه علمی صورت می گیرد:

در این بازسازی موارد زیر حتما باید رعایت شود:

 • محکم کردن ساختمان و مقاوم سازی آن
 • ایجاد حفاری برای پی ساختمان
 • نماهای سنگی ساختمان باید نو سازی شود و بخش های ترک خورده باید سفت کاری شود.
 • المان هایی که از ساختمان جدا شده اند باید در جای مناسب قرار بگیرند.

سبک مرمت هنری یا آرتیستیک :

در این سبک از بازسازی ساختمان به فردی که می خواهد باسازی را انجام دهد اجازه نو آوری و ابداع داده می شود و شخص می تواند در همه مراحل بازسازی نوآوری داشته باشد و از سلیقه و تجریه خود استفاده کند.تاریخچه این نوع باز سازی به دوره رنسانس باز می گردد و به آن سبک رنسانی هم گفته می شود.

 

بازسازی از نوع حفاظتی

 

روش های بازسازی  به ۴ دسته تفسم می شود که در ادامه آن ها را برای شما شرح می دهیم :

بازسازی از نوع حفاظتی:

در این روش قبل از انجام هر کاری باید یک مطالعه کامل دقیق بروی ساختمان و همه ویژگی های آن  از قبیل مصالح  استفاده شده انجام شود این کار یاعث می شود بازسازی بصورت درست انجام شود.بعد از این مطالعه و تحقیق بازسازی روی کلیت آن بنا و ساختمان  انجام می شود و حفاظت کلی از آن ساختمان در نظر گرفته می شود.

 بازسازی آناستیلوز یا سبکی ساختمان:

در این روش  قسمت های جایگزین به جای قسمت های فرسوده قبلی جای گذاری می شوند.البته این کار بگونه ای انجام میشود که با شکل قبلی ساختمان تفاوت نداشته باشد و شکل جدید خلق نمی کند.این روش را اغلب برای ابنیه فرسوده تاریخی مورد استفاده قرار می گیرد.در این روش چون سبک و هارمونی قبلی  بنای تاریخی مورد اهمیت قرار دارد باید تا جای که امکان دارد از تغییر زیاد آن جلوگیری کرد.

بازسازی ساختمان از طریق پاک کردن سبکی:

پاک کردن سبکی یا پاک سازی سبکی را اینگونه می توان تعریف کرد که هر عاملی که موجب ضرر به ساختمان می شود را حذف می کنند.در این روش اتصالاتی که مناسب ساختمان نیست از بنا زدوده می شود.

نکاتی دیگر:

اغلب مردم دوست دارند که روند بازسازی آپارتمانشان روند سریع و کم هزینه ای باشد و به دنبال متخصصانی در این حوزه هستند که کار سریع تر و با کیفیت عالی تحویل دهند.بازسازی آپارتمان مزایای بسیاری دارد و باعث زیبایی بیشتر منزل یا محل کار شما میشود همچنین استحکام بیشتری پیدا میکند بشرطی که از افراد متخصص و خبره اینکار استفاده شود .

همچنین در مبحث بازسازی باید علاوه بر رعایت نکات بازسازی و تعمیرات ساختمان به معماری داخلی ساختمان یا منزل خود نیز توجه داشته باشید چرا که بخشی از این امر مربوط به ظاهر ساختمان و بنا است و بخشی مربوط به طراحی وسایلتان یا انتخاب نوع کفپوش و کاغذ دیواری  و ….

در مورد هزینه بازسازی آپارتمان به دو نکته توجه داشته باشید:

 • چه اندازه پول دارید برای اینکار
 • ساختمان شما یا منزلتان یا محل کارتان چه اندازه پول برایش باید هزینه شود.

بعنوان نمونه ای در نظر بگیرید که یک  آپارتمان یازده سال سنش است که سن زیادی نیست و مشکل استحکام سازی یا مقاوم سازی ندارد که برای آن بیشتر کارهای جانبی برای بازسازی داخلی و نوسازی ساختمان  مثل لوکس کردن و عوض کردن متریال انجام م یشود، مثل عوض کردن  شیرآلات آشپزخانه یا سرویس ها ،تغییر درب اتاق ها و یا رنگ کردن خانه ،نصب شومینه ،کاغذ دیواری ،تعویض کفپوش ها و مواردی از ایندست میتوان نام برد

همچنینی در نظر بگیرید ساختمانی ۲۵ سال است که از زمان ساخت آن میگذرد خب این ساختمان نیاز به استحکام سازی دارد علاوه بر لوکس سازی و باید احیا شود و هزینه بازسازی آن متفاوت است نسبت به نمونه اول

 ساختمان کلنگی

 مواردی که در قیمت بازسازی خانه و بازسازی آپارتمان و ساختمان مهمند :

 1. طراحی کردن نقش سه بعدی که قبل از اجرای کار است.
 2. مورد بعدی خراب کردن بنا و حمل نخاله هاست.
 3. استاد کار یا سرکارگر و کارگران باید حق الزحمه خود را دریافت کنند.
 4. مورد بعدی متریال باید خرید شود(قبل از خرید متریال از هزینه انواع آن آگاهی داشته باشید)متریال انواع مختلفی دارد میتواند سنگ،چوب یا آجر باشد و هزینه هرکدام متفاوت است(متریال ها برای نما بکار میروند)

 

 متریال(بازسازی نما)

 

 متریال(بازسازی نما)

در دستیابی به توسعه پایدار، جوامع از اقتباس و استفاده مجدد از ساختمان ها بسیار سود می برند. فرآیند تخریب و بازسازی ساختمان به تنهایی باعث جذابیت مجدد استفاده مجدد می شود. مزایای زیست محیطی، همراه با صرفه جویی در انرژی و مزیت اجتماعی استفاده مجدد از مکان با میراث ارزشمند، استفاده مجدد از یک سازنده اساسی توسعه پایدار را تسهیل می کند.

ساختمانهای تاریخی، نگاهی اجمالی به گذشته ما در حالی که وظیفه وام دادن و خدمت به یک هدف عملی جدید در جوامع مدرن ما را ارائه می کنند. یک کارخانه قدیمی ممکن است تبدیل به یک مجتمع آپارتمانی شود، یک کلیسای سرگردان ممکن است زندگی جدیدی به عنوان یک مجتمع مسکونی پیدا کند، یا یک ساختمان اداری قدیمی ممکن است تبدیل به یک فروشگاه خرده فروشی پر جنب و جوش شود. به طرق مختلف، یک پروژه انطباقی-مجدد استفاده می تواند جامعه را با برآورده کردن نیازهای متغیر جمعیت، تقویت کند.

در اقتصاد امروز، آیا ساخت یک ساختمان جدید در مقابل بازسازی ساختمانهای قدیمی  و بازسازی آپارتمان قدیمی منطقی به نظر می رسد؟ ملاحظات زیادی وجود دارد. لازم است که تمایز فرهنگی، زیبایی شناسی و هزینه های هر پروژه را محاسبه کنید.

چه ساختمان هایی در مقابل زلزله مقاوم هستند؟

شاید لازم باشد خود شهروندان به جای نگرانی درباره زلزله یک علاوه بر اقدامات ایمنی حین زلزله اقدام عملی برای پیشگیری از زلزله انجام دهند.

مقاوم‌ سازی ساختمان‌ها  ،آپارتمان ها و بناهای  فرسوده  از اقداماتی است که باید در اولویت هر خانواده باشد . جالب است بدانید که برای تشخیص یک ساختمان  مقاوم  و ضد زلزله ابزاری وجود ندارد جز اینکه شما درباره خصوصیات فنی ساختمان تحقیق کنید کنید.

همچنین اگر خانه ای خریداری کنید که بوسیله یک تیم و گروه وظیفه شناس و با تخصص ساخته شده باشد که علاوه بر اینکه نکات و ضوابط فنی را رعایت می کنند از مصالح بسیار خوب و با کیفیت استفاده می کنند بسیار بسیار مهم است .چرا که در حال حاضر بسیاری افراد سودجو با بکار بردن مصالح نامرغوب خانه  و بنایی برای شما می سازند که ضد زلزله نیست و شما و خانواده تان در خانه امنی زندگی نمیکنید پس بهتر است برای بازسازی آپارتمان و بازسازی ساختمان خود از افراد خبره کمک بگیرید .

 بازسازی ساختمان قدیمی

بازسازی ساختمان قدیمی شامل (تعمیرات، تغییرات در دکوراسیون داخلی ودیوار های جدا کننده واستفاده از مصالح موجود به نحو احسن و...) در هر صورت خیلی ها به این فکر افتاده اند که در منزل خود تغییراتی ایجاد نمایید.با توجه به آیتم های زیادی بازسازی خانه و بازسازی ساختمان از طراحی گرفته تا اجرا لازم وضروری است از کارشناسان خبره در این زمینه کمک بگیرید بعضی ها فکر می کنند که این کار باعث افزایش هزینه می شود در صورتی که عکس این تفکر اثبات شده زیرا این افراد به شما کمک می کندهزینه های اجرای راکاهش داده وتهیه مصالح باقیمت مناسب را فراهم نمایید .

بازسازی ساختمان:

 برای جلوگیری از خرابی بیشتر ساختمان، افزایش استحکام بنا و تغییر در جذابیت بصری داخل واحد تاثیر زیادی دارد. شما به هنگام بازسازی ساختمان به رفع نم احتمالی در دیوارها و کف، تعمیر عایق بندی سرویس و حمام، تعویض سرامیک کف، تعویض کابینت آشپزخانه، طراحی و اجرای فضای پشت تلویزیون ((Background TV))، تعویض درب ورودی و تبدیل آن به ضد سرقت، درب های حمام و سرویس و اتاق ها، تعویض شیرآلات و در واقع بازسازی ساختمان از پایه اقدام میکنید و پس از اتمام بازسازی ساختمان آپارتمانی دارید که از هر نظر برای زندگی مناسب است و بدون در نظر گرفتن سن و سال بنا، چند سال دیگر نیز می توان بدون استرس در آن زندگی کرد. در حال حاضر سیستم های جدید هوشمند سازی خانه نیز راه مناسبی در لوکس تر کردن محل زندگی شماست و مزایای زیادی را به همراه دارد.

 

دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی فعال در بازسازی ساختمان

 

دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی فعال در بازسازی ساختمان

در گام نخست ، شما می بایست سعی کنید که اطلاعاتی جامع و کامل از ساختمان خود و شرایط کنونی آن داشته باشید. دقت کنید که پیش از تصمیم برای بازسازی ساختمان باید با خود این تصمیم را بگیرید که “آیا در مورد ساختمان شما، آیا اصلا بازسازی خانه یا ساختمان به صرفه هست یا خیر؟” مثلا اگر اسکلت ساختمان در طول سالیان طولانی دچار مشکل شده باشد، و یا سقف از نوع طاق ضربی فرسوده باشد، بازسازی خانه حتی ممکن است برای شما خطر جانی داشته باشد. چراکه ساختمان های قدیمی از منظر سازه ای در برابر زلزله داری عملکردی بسیار ضعیف هستند. برای مشاوره در این مورد می توانید به شرکت های فعال در این زمینه مراجعه کنید. مفتخریم اعلام داریم که تیم ساختمان ۱۱۵، با توجه به دانش و مهارت ویژه خود ، شما را در انجام بازسازی خانه خود به بهترین نحو یاری خواهد نمود.

نورپردازی در بازسازی ساختمان:

نور نیز نقش مهمی را در زنده کردن فضا به عهده دارد. استفاده از نور مناسب و یکنواخت در آپارتمان خفگی محیط را از بین می برد، البته استفاده از نور طبیعی مناسب تر است. در صورت ضعیف بودن نور طبیعی کمبود آن را با به کار گیری نو مصنوعی جبران نمایید. حتی المقدور از پرده های عمودی یا کرکره ای استفاده نکنید، زیرا از ورود نور خورشید به داخل تا میزان زیادی جلوگیری می نمایند.رده های پارچه ای یا توری بهترین انتخاب برای پنجره های آپارتمان محسوب می شوند. زیرا نور را به خوبی از خود عبور می دهند. استفاده از نورپردازی موضعی بر روی قاب ها و… نیز باعث تحرک و ایجاد حرکت در فضا بازسازی ساختمان می شود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران شرکت چوبین سازه در ارتباط باشید.

 

نورپردازی در بازسازی ساختمان:

 

بازسازی ساختمان با چه هدفی انجام می شود؟

 

با تمام مواردی که مفصل پیش از این بیان شد باید بگوییم که ایده بازسازی ساختمان و یا نوسازی آن علی رغم آن که به هدف زیباسازی ساختمان و رفع معایب انجام می شود اما در این میان عیب یابی و ترمیم تاسیسات ساختمانی و بروز کردن آن ها نیز مد نظر خواهد بود. به طور کلی بازسازی ساختمان انواع مختلفی دارد. ممکن است با تعمیرات محدودی مشکل حل شود و رضایت شما را جلب کند اما گاهی این بازسازی کل خانه را در بر می گیرد و می بایست تغییرات اساسی برای ساختمان انجام شود.

 

در واقع بیشترین تغییراتی که در روند بازسازی انجام می شود مربوط به موارد زیر است:

 

 • گاهی مواقع معماری آشپزخانه قدیمی است و به شکل close ساخته شده است. در چنین مواردی به سلیقه مالک و البته با مشورت گرفتن از یک معمار و طراح داخلی تصمیمات برای تغییر اشپزخانه به حالت open گرفته می شود تا علاوه بر زیبایی ظاهری از فضاها به بهترین نحو استفاده شود.
 • تعویض کاشی و سرامیک ها و شیرآلات که علاوه بر اینکه کار را بسیار راحت می کنند و جلوه خاصی به سرویس بهداشتی ، حمام و آشپزخانه می دهند با تغییر شیر آلات باعث جلوگیری از هدر رفت آب می شوند.
 • تاسیسات ساختمان بعد از گذشت 20 سال و قدیمی شدن خانه قطعا نیاز به تعمیر اساسی یا تعویض دارند این کار باعث صرفه جویی بیشتر و بهینه سازی انرژی می شود. سعی کنید تاسیسات ساختمان را کلا تعویض کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد که مجددا مشکل پیدا نمی کند.
 • اگر زمان زیادی تا تکمیل کار ندارید و نمی توانید خانه را رنگ کنید می توانید از تزئیناتی مثل کاغذ دیواری استفاده کنید. مسلما استفاده از کاغذ دیواری با تنوعی که دارد دست شما را برای انتخاب باز می گذارد و می توانید برای دیزاین خانه تصمیمات بهتری بگیرید.
 • چنانچه از کفپوش های خانه خسته شده اید یا احساس می کنید قدیمی و ضربه خورده شده اند می توانید در فرآیند بازسازی کفپوش مناسبی مطابق با نیاز و سلیقه خود انتخاب کنید. می دانید که در این حیطه حق انتخاب شما بسیار زیاد است.

 

در روند بازسازی ساختمان با مشاوره گرفتن از معمار داخلی همه جوانب را مد نظر داشته باشید سعی کنید تا جایی که امکان دارد از مصالحی استفاده کنید که باعث روشن شدن و وسیع بنظر آمدن فضای خانه شود. البته مواردی هم وجود دارد که افراد علاقه زیادی به استفاده از رنگ های مات، تیره و مدرن دارند. در چنین حالتی سعی کنید نور کافی ساختمان را به شیوه های دیگر تامین کنید.

استفاده از مصالح با کیفیت در بازسازی بنا اهمیت زیادی دارد چرا که دوام هر چه بیشتر مطالح به کار گرفته شده باعث می شود هزینه و انرژی به کار گرفته شده سالها برای شما ماندگار باشد. در تصمیم گیری برای تغییرات ساختمان شتابزده عمل نکنید سعی کنید با مشورت با افراد متخصص بهترین تصمیم را بگیرید. از تصمیم های خودسرانه و غیر اصولی در تغییر ساختمان خودداری کنید چرا که ممکن است خطرات جانی برای شما و خانواده به همراه داشته باشد.