Fa En پنجشنبه 1 اسفند 1398 ساعت 4 و 33 دقیقه

صفحه‌

 

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| چوب| آشنایی با بازسازی آشپزخانه

 

آشنایی با بازسازی آشپزخانه

 

آشپزخانه همانند نشیمن یکی از اندام های بسیار مهم وقابل توجه خانه و از جذاب ترین زون ها (منتقه) برای طراحان داخلی است. امروزه آشپزخانه تنها محیطی جهت پخت و پز و تهیه تغذیه خانواده نیست و کاربرد های مهم  دیگری از قبیل صرف صبحانه و... در آن شکل می گیرد که باعث اهمیت زیبایی وطراحی و بازسازی این فضای مهم خانه می گردد.

اما قبل از اقدام به بازسازی آشپزخانه باید بدانید که از کجا باید شروع کنید؟ و چه موضوع هایی را مورد برسی قرار دهید. که ما در این مقاله از چوبین سازه شمارو با این مسایل آشنا می کنیم.

 

از کجا باید شروع کنیم؟

 

پنج کار لازم قبل از شروع بازسازی آشپزخانه:

 

    1.مجله ها و بروشورهای تخصصی را خریداری کنید و بکوشید ایده مناسب و مطابق با سلیقه خود برای آشپزخانه مورد نیاز خود از میان آن ها بیابید.

 

    2.از دوستان وآشنایان که آشپزخانه ای مطابق سلیقه شما دارند درباره آن چه برای بازسازی آشپزخانه ی خود انجام داده اند بپرسید و نیز پیشنهاد طراحان     سازندگان و تولید کنندگان را جویا شوید، پرس و جو بهترین راه حل است.

 

    3.ضعف آشپزخانه خود را پیدا کنید مثل: تاریکی بیش از حد، کوچک بودن تخت آشپزخانه یا پیش خوان(به صفحه های روی کابینت ها گفته می شود که با توجه به نوع کاربردی که دارند از جنس سنگ،چوب و انواع پی وی سی و ام دی اف وغیره انتخاب می شوند.

 

    4.اجرای برنامه های خود برای تغیرات آشپزخانه هنگامی آغاز کنید که آشپزخانه چندان مورد نیاز نباشد. تابستان بهترین زمان مناسب برای اعمال این تغییرات می باشد، زیرا کمتر در آشپزخانه آشپزی می کنید و معمولا بیرون از خانه غذا می خورید.

 

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| چوب|

 

در مواردی که در بالا گفته شد تا حدودی شما را بازسازی آشپزخانه آشنا کرد ولی برای اینکه بدانید دقیقا چه می خواهید باید جواب این 9 سوال را برای خود مشخص کنید.

 

    1.آیا مکان آن مناسب است؟ تغیر مکان آشپزخانه کار بسیار مهمی است، اما وقتی می توان آشپزخانه ای وسیع تر در عقب خانه به همراه محلی برای غذا خوری داشته باشد، چرا آشپزخانه ای تاریک و تنگ در جلوی خانه می سازید؟ با متخصصان در باره تغییرات ساختاری مورد نیاز مشورت کنید. این امر اصلا برای شما هزینه ای نخواهد داشت.

 

    2.آیا می توانم آن را وسیع تر کنم؟ این امر بیشتر برای خانه های ویلایی کاربرد دارد که با تخریب اصولی دیوار ما بین دو اتاق فضای بیشتری برای آشپزخانه فراهم نمود.

 

    3.چگونه می توانم فضای آشپزخانه را تغییر دهم؟ فقط با جا به جا کردن سینک ظرفشویی یا با استفاده از کابینت جزیره ای می توان آشپزخانه نامناسب را به آشپزخانه ای رویایی تبدیل کنید.  

 

    4.کاربرد آن چیست؟آشپزخانه شما فقط برای پخت و پز است یا برای غذا خوردن و استراحت هم از آن استفاده خواهید کرد؟

 

    5.آیا به اتاق غدا خوری مجزا نیاز دارم؟ اگر می خواهید در آشپزخانه غذا بخورید باید به چگونگی تقسیم فضا برای آشپزی و غذا خوری را در نظر بگیرید، در آشپزخانه های بزرگ این کار به راحتی صورت می گیرد اما در آشپزخانه های کوچک نیازمند طراحی می باشد.

 

    6.از چه سبکی خوشم می آید؟ از خانه ای روستایی با سبک شیک و مدرن. از مجله ها و بروشورها، طرح های مورد علاقه تان را بیابید. داشتن زمینه فکری در این باره به شما کمک می کند راحت تر در این باره به سبک دلخواهتان برسید. 

 

    7.بودجه من چقدر است؟ این که چقدر می توانید در این کار هزینه کنید مهم است. و اگر مدیریت خوبی داشته باشید از مشکلات مالی جلوگیر خواهید کرد

 

    8.دقیقا چقدر وسیله نیاز دارم؟ نسبت به فضایی که در اختیار دارید الویت با وسایل ضروری است.

 

    9.آیا می توانم از متخصصان کمک بگیرم؟ مشخص کنید که به تنهایی از عهده ی ساخت و تعمیر آشپزخانه خود بر می آیید یا این که نیاز به کمک و متخصص دارید.

 

 

حال نوبت شماست که لیستی همانند لیست بالا برای آشپزخانه خود تهیه کنید

 

 بازسازی| بازسازی آشپزخانه| چوب|تعیین بودجه بازسازی آشپزخانه

 

تعیین بودجه بازسازی آشپزخانه

 

رسیدیم به مهم ترین بخش بازسازی آشپزخانه دغدغه بسیاری از مردم می باشد. در آغاز کار تعیین بودجه لازم بسیار مهم است بنابر این دقیقا مشخص کنید چقدر می خواهید هزینه کنید و سپس هزینه قسمت های گوناگون کار را براورد کنید تا دقیقا بدانید هر بخش کار چقدر هزینه خواهد داشت البته هزینه خراب کردن آشپزخانه فعلی خود را هم در نظر بگیرید. همواره شش نکته ی مهم رای بوجه بندی در نظر بگیرید که شامل موارد زیر می باشد:

 

 

  • واقع بین باشید: وقتی بودجه ی کافی ندارید به اجاق گاز گران قیمت دل نبندید.
  • اگر می خواهید با معمار کار کنید ابتدا هزینه را براورد کنید.
  • آشپزخانه لوکس قیمت خانه را بالا می بردی پس شاید هزینه هایتان با افزایش قیمت خانه جبران شود.
  • اگر پول نقد کافی ندارید می توانید وام بگیرید.
  • مشخص کنید که تا چه زمانی در این خانه خواهید ماند که هزینه اضافی متحمل نشوید.
  • برای کم شدن هزینه ها کار را در دو یا سه بخش انجام دهید.

 

پنج نکته برای مجلل کردن آشپزخانه

 

    1.از مرغوب ترین وسایل استفاده کنید اما زیاده روی نکنید

    2.برای این که آشپزخانه خوش منظر و کارامد باشد از وسایل و قفسه های آماده که در آشپزخانه تان نصب می شود استفاده کنید یا از کابینت هایی استفاده کنید که متناسب وسایل شماست.

    3.ساختار خود اتاق را تغیر دهید: برای مثال دیوار ها و سقف شیشه ای آشپزخانه ی کوچک را وسیع تر می کند

    4.از جدید ترین و امروزی ترین وسایل استفاده کنید

    5.آشپزخانه یا حتی تمام خانه را سیم کشی کنید تا بتوان از جدید ترین دستگاه های نور پردازی استفاده کنید

 

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| چوب|تجهیزات آشپزخانه در بازسازی

 

در بازسازی این موارد را جدی بگیرید

 

تجهیزات آشپزخانه:

 

آشپزخانه بدون آب و برق گاز هیچ ارزشی ندارد و باید در مرحله سفت کاری تدابیر لازم برای ایجاد تاسیسات آب برق گاز در نظر بگیرید. بهتر است اگر در این زمینه تخصصی ندارید از متخصصان کمک بگیرید.

 

ایمنی آشپزخانه:

 

  1.کلید و پریز برق را در نزدیکی اجاق یا ظرفشویی نصب نکنید.

  2.از کفپوشی استفاده کنید که وقتی خیس می شود لغزنده نباشد.

  3.مطمئن شوید که هیچ کدام از وسایل گاز سوز نشتی نداشته باشند.

  4.شیر گاز را دور از درها و پنجره ها قرار دهید زیرا جریان هوا گاز را خاموش می کند

  5.فضا را نور پردازی کنید زیرا آشپزخانه کم نور خطرناک است.

  6.از سیم ها و کابل های افتاده روی زمین اجتناب کنید وسایل و سیم های برقی باید تحت کنترل باشد.

  7.چنانچه کودک در منزل دارید برای قفسه ها قفل بگذارید.

 

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| چوب|وسیع کردن آشپزخانه های کوچک

 

پنج راه وسیع کردن آشپزخانه های کوچک

 

بسیاری از ما معمولا در آشپزخانه هایی با فضای کوچک  راهرو مانند آشپزی می کنیم و غافل از اینکه به راحتی می توانیم شرایط را تغیر دهیم و آشپزخانه کوچک را به آشپزخانه ای با کارایی بالا مانند آشپزخانه های بزرگ تبدیل کنیم.

 

  1) کابینت را درمعرض دید قرار ندهید.

  2) کاور کردن دیوار با شیشه

  3) مدیریت فضا

  4) از وسایل خود استفاده بهینه کنید

 

بازسازی| بازسازی آشپزخانه|چوب| آشپزخانه