Fa En پنجشنبه 21 فروردین 1399 ساعت 14 و 3 دقیقه
۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره ۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره

صفحه‌

 

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| چوب| آشنایی با بازسازی آشپزخانه

 

آشنایی با بازسازی آشپزخانه

 

آشپزخانه همانند نشیمن یکی از اندام های بسیار مهم وقابل توجه خانه و از جذاب ترین زون ها (منتقه) برای طراحان داخلی است. امروزه آشپزخانه تنها محیطی جهت پخت و پز و تهیه تغذیه خانواده نیست و کاربرد های مهم  دیگری از قبیل صرف صبحانه و... در آن شکل می گیرد که باعث اهمیت زیبایی وطراحی و بازسازی این فضای مهم خانه می گردد.

آشپزخانه در واقع  محیطی در خانه است که خانم های خانه دار بیشتر زمان در روز را درون آن می گذرانند بنابراین دکوراسیون آن باید مدرن باشد و با سایر قسمت های خانه هماهنگی لازم را داشته باشد . همچنین آشپزخانه ها در هر منزل گران ترین اتاق ها محسوب می شوند زیرا وسایل پرهزینه ای مانند کابینت ها، پرده ها، کف و وسایل برقی، درون آشپزخانه جا دارد.

اگر آشپزخانه تان برای شما یکنواخت شده و دوست دارید تغییری در آن ایجاد کنید مجبور نیستید که حتما وسایل پر هزینه آن را تغییر دهید بلکه با روش هایی ارزان تر می توانید آشپزخانه تان را عوض کنید .

اما قبل از اقدام به بازسازی آشپزخانه باید بدانید که از کجا باید شروع کنید؟ و چه موضوع هایی را مورد برسی قرار دهید. که ما در این مقاله از چوبین سازه شمارو با این مسایل آشنا می کنیم.

 

از کجا باید شروع کنیم؟

 

پنج کار لازم قبل از شروع بازسازی آشپزخانه:

 

    1.مجله ها و بروشورهای تخصصی را خریداری کنید و بکوشید ایده مناسب و مطابق با سلیقه خود برای آشپزخانه مورد نیاز خود از میان آن ها بیابید.

 

    2.از دوستان وآشنایان که آشپزخانه ای مطابق سلیقه شما دارند درباره آن چه برای بازسازی آشپزخانه ی خود انجام داده اند بپرسید و نیز پیشنهاد طراحان     سازندگان و تولید کنندگان را جویا شوید، پرس و جو بهترین راه حل است.

 

    3.ضعف آشپزخانه خود را پیدا کنید مثل: تاریکی بیش از حد، کوچک بودن تخت آشپزخانه یا پیش خوان(به صفحه های روی کابینت ها گفته می شود که با توجه به نوع کاربردی که دارند از جنس سنگ،چوب و انواع پی وی سی و ام دی اف وغیره انتخاب می شوند.

 

    4.اجرای برنامه های خود برای تغیرات آشپزخانه هنگامی آغاز کنید که آشپزخانه چندان مورد نیاز نباشد. تابستان بهترین زمان مناسب برای اعمال این تغییرات می باشد، زیرا کمتر در آشپزخانه آشپزی می کنید و معمولا بیرون از خانه غذا می خورید.

 

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| چوب|

 

در مواردی که در بالا گفته شد تا حدودی شما را بازسازی آشپزخانه آشنا کرد ولی برای اینکه بدانید دقیقا چه می خواهید باید جواب این 9 سوال را برای خود مشخص کنید.

 

    1.آیا مکان آن مناسب است؟ تغیر مکان آشپزخانه کار بسیار مهمی است، اما وقتی می توان آشپزخانه ای وسیع تر در عقب خانه به همراه محلی برای غذا خوری داشته باشد، چرا آشپزخانه ای تاریک و تنگ در جلوی خانه می سازید؟ با متخصصان در باره تغییرات ساختاری مورد نیاز مشورت کنید. این امر اصلا برای شما هزینه ای نخواهد داشت.

 

    2.آیا می توانم آن را وسیع تر کنم؟ این امر بیشتر برای خانه های ویلایی کاربرد دارد که با تخریب اصولی دیوار ما بین دو اتاق فضای بیشتری برای آشپزخانه فراهم نمود.

 

    3.چگونه می توانم فضای آشپزخانه را تغییر دهم؟ فقط با جا به جا کردن سینک ظرفشویی یا با استفاده از کابینت جزیره ای می توان آشپزخانه نامناسب را به آشپزخانه ای رویایی تبدیل کنید.  

 

    4.کاربرد آن چیست؟آشپزخانه شما فقط برای پخت و پز است یا برای غذا خوردن و استراحت هم از آن استفاده خواهید کرد؟

 

    5.آیا به اتاق غدا خوری مجزا نیاز دارم؟ اگر می خواهید در آشپزخانه غذا بخورید باید به چگونگی تقسیم فضا برای آشپزی و غذا خوری را در نظر بگیرید، در آشپزخانه های بزرگ این کار به راحتی صورت می گیرد اما در آشپزخانه های کوچک نیازمند طراحی می باشد.

 

    6.از چه سبکی خوشم می آید؟ از خانه ای روستایی با سبک شیک و مدرن. از مجله ها و بروشورها، طرح های مورد علاقه تان را بیابید. داشتن زمینه فکری در این باره به شما کمک می کند راحت تر در این باره به سبک دلخواهتان برسید. 

 

    7.بودجه من چقدر است؟ این که چقدر می توانید در این کار هزینه کنید مهم است. و اگر مدیریت خوبی داشته باشید از مشکلات مالی جلوگیر خواهید کرد

 

    8.دقیقا چقدر وسیله نیاز دارم؟ نسبت به فضایی که در اختیار دارید الویت با وسایل ضروری است.

 

    9.آیا می توانم از متخصصان کمک بگیرم؟ مشخص کنید که به تنهایی از عهده ی ساخت و تعمیر آشپزخانه خود بر می آیید یا این که نیاز به کمک و متخصص دارید.

 

 

حال نوبت شماست که لیستی همانند لیست بالا برای آشپزخانه خود تهیه کنید

 

 بازسازی| بازسازی آشپزخانه| چوب|تعیین بودجه بازسازی آشپزخانه

 

تعیین بودجه بازسازی آشپزخانه

 

رسیدیم به مهم ترین بخش بازسازی آشپزخانه دغدغه بسیاری از مردم می باشد. در آغاز کار تعیین بودجه لازم بسیار مهم است بنابر این دقیقا مشخص کنید چقدر می خواهید هزینه کنید و سپس هزینه قسمت های گوناگون کار را براورد کنید تا دقیقا بدانید هر بخش کار چقدر هزینه خواهد داشت البته هزینه خراب کردن آشپزخانه فعلی خود را هم در نظر بگیرید. همواره شش نکته ی مهم رای بوجه بندی در نظر بگیرید که شامل موارد زیر می باشد:

 

 

 • واقع بین باشید: وقتی بودجه ی کافی ندارید به اجاق گاز گران قیمت دل نبندید.
 • اگر می خواهید با معمار کار کنید ابتدا هزینه را براورد کنید.
 • آشپزخانه لوکس قیمت خانه را بالا می بردی پس شاید هزینه هایتان با افزایش قیمت خانه جبران شود.
 • اگر پول نقد کافی ندارید می توانید وام بگیرید.
 • مشخص کنید که تا چه زمانی در این خانه خواهید ماند که هزینه اضافی متحمل نشوید.
 • برای کم شدن هزینه ها کار را در دو یا سه بخش انجام دهید.

 

هشت نکته برای مجلل کردن آشپزخانه:

 

1.از مرغوب ترین وسایل استفاده کنید اما زیاده روی نکنید

2.برای این که آشپزخانه خوش منظر و کارامد باشد از وسایل و قفسه های آماده که در آشپزخانه تان نصب می شود استفاده کنید یا از کابینت هایی استفاده کنید که متناسب وسایل شماست.

3.ساختار خود اتاق را تغیر دهید: برای مثال دیوار ها و سقف شیشه ای آشپزخانه ی کوچک را وسیع تر می کند

4.از جدید ترین و امروزی ترین وسایل استفاده کنید

5.آشپزخانه یا حتی تمام خانه را سیم کشی کنید تا بتوان از جدید ترین دستگاه های نور پردازی استفاده کنید

6.وقتی از کابینت سفید در آشپزخانه خود استفاده می کنید، فرصت خیلی خوبی خواهید داشت تا دیوار بین کابینت ها یا دیوار پشت ظرفشویی را با مدلی متفاوت طراحی کنید.

7.فراموش نکنید که رنگ سفید به شما امکان این را می دهد که حسابی از رنگ ها برای جلوه گری کمک بگیرد مثلا آشپزخانه یکدست سفید ی را با پرده قرمز ، و چند تکه وسایل تزیینی قرمز رنگ تصور کنید . یا می توانید از پرده سبز و چند گلدان سبز گل طبیعی کمک بگیرید .

8.اگر در آشپزخانه تان پرده استفاده می کنید می توان گفت که پرده  یکی از دکوراسیون خواهد شد که توجه را جلب خواهد کرد.پرده رنگی،طرح هندسی،با طراحی زیبا به آشپزخانه تان تازه گی و بزرگی را بدست می دهد.

 

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| چوب|تجهیزات آشپزخانه در بازسازی

 

در بازسازی این موارد را جدی بگیرید

 

تجهیزات آشپزخانه:

 

آشپزخانه بدون آب و برق گاز هیچ ارزشی ندارد و باید در مرحله سفت کاری تدابیر لازم برای ایجاد تاسیسات آب برق گاز در نظر بگیرید. بهتر است اگر در این زمینه تخصصی ندارید از متخصصان کمک بگیرید.

 

ایمنی آشپزخانه:

 

  1.کلید و پریز برق را در نزدیکی اجاق یا ظرفشویی نصب نکنید.

  2.از کفپوشی استفاده کنید که وقتی خیس می شود لغزنده نباشد.

  3.مطمئن شوید که هیچ کدام از وسایل گاز سوز نشتی نداشته باشند.

  4.شیر گاز را دور از درها و پنجره ها قرار دهید زیرا جریان هوا گاز را خاموش می کند

  5.فضا را نور پردازی کنید زیرا آشپزخانه کم نور خطرناک است.

  6.از سیم ها و کابل های افتاده روی زمین اجتناب کنید وسایل و سیم های برقی باید تحت کنترل باشد.

  7.چنانچه کودک در منزل دارید برای قفسه ها قفل بگذارید.

 

بازسازی| بازسازی آشپزخانه| چوب|وسیع کردن آشپزخانه های کوچک

 

پنج راه وسیع کردن آشپزخانه های کوچک

 

بسیاری از ما معمولا در آشپزخانه هایی با فضای کوچک  راهرو مانند آشپزی می کنیم و غافل از اینکه به راحتی می توانیم شرایط را تغیر دهیم و آشپزخانه کوچک را به آشپزخانه ای با کارایی بالا مانند آشپزخانه های بزرگ تبدیل کنیم.

 

  1) کابینت را درمعرض دید قرار ندهید.

  2) کاور کردن دیوار با شیشه

  3) مدیریت فضا

  4) از وسایل خود استفاده بهینه کنید

 

بازسازی| بازسازی آشپزخانه|چوب| آشپزخانه


 

ایده بازسازی آشپزخانه

 

 • نصب لوسترهای جدید:

اگر می خواهید زیبایی فضای آشپزخانه شما چندین برابرشود از نورپردازی دقیق استفاده کنید و لوسترهای جدید و زیبایی را مطابق دکوراسیون آشپزخانه  انتخاب کنید.

 

 • تزیین پنجره:

برای ایجاد تغییرات قابل توجهی در آشپزخانه یک طاقچه چوبی هم عرض به پنجره اضافه کنید و انواع شیشه های تزیینی رنگی و گل های طبیعی را روی آن قرار دهید . از گچ بری های آماده برای پایه دو طرف می توانید استفاده نمایید.

 

 • رنگ زدن:

 

برای ایجاد تغییر در هر فضا و محیطی ارزان ترین کار استفاده از رنگ است اگر وسایل آشپزخانه شما رنگی است بهتر است برای رنگ آشپزخانه از رنگ های خنثی استفاده نمایید برای زیباتر شدن دیوارهایی که رنگ خنثی زده اید از چند تابلو و کار هنری استفاده نمایید یا از پرده هایی استفاده کنید که به رنگ دیوارتان جلوه بیشتری بخشد.

 

 • استفاده از ارتفاع و فضای پرت:

شما می توانید از فضای بالای پنجره خود استفاده کنید و یک طاقچه بر روی آن نصب کنید .در واقع  طاقچه نوعی چارچوب پنجره بوده و جای مناسبی برای قرار دادن بسیاری از وسایل تزیینی و مصرفی شما است .این فضا مخصوصا در جاهای کوچک اهمیت بیش تری دارد.

 

 • استفاده از شیشه های طرح دار:

در صورتی که منظره پشت پنجره آشپز خانه شما زیبا نیست می توانید از شیشه های طرح دار رنگی استفاده کنید.

 

 • صفحه ی روکابینتی جدید و زیبا:

 

صفحه ی رو کابینتی را انتخاب نمایید که رنگی مکمل رنگ کابینت ها داشته باشد . این صفحه باید ضد ضربه و ضد خش بوده و به راحتی تمیز شود زیرا بیشترین فعالیت روی این صفحات صورت می گیرد. از ام دی اف، سنگ مرمر و سنگ گرانیت برای اینکار می توانید استفاده نمایید

 

 • کف آشپزخانه:

بیشتر اوقات  قدیمی ترین قسمت آشپزخانه کف آن است . برای نو کردن کف آشپزخانه دیگر مثل گذشته مجبور به کندن کف و در آوردن همه کابینت ها نیستید بلکه می توانید یکی از طرح ها و مدل های کاشی های موجود در بازار را که به صورت چسبی نصب می شوند را انتخاب کنید و اینگونه کف آشپزخانه تان را نو کنید.

 

نتیجه گیری بازسازی آشپزخانه

 

افرادی که هوادار طراحی داخلی و دیزاین هستند اهمیت یک آشپزخانه زیبا را می دانند. تنها مسئله این است که گاهی انجام بازسازی در این بخش از خانه آن هم به بهترین نحو، چالش برانگیز است. در این مقاله در سایت چوبین سازه با نکاتی آشنا شدید که در جهت کمک به شما برای بازسازی این بخش از منزلتان، از طراحان داخلی خواسته شده بود که با ما به اشتراک بگذارند، تا به بهترین نتیجه برسید. خوب است که این نکات را درنظر داشته باشید. چه می خواهید فردا کار بازسازی آشپزخانه تان را شروع کنید و چه تا حداقل دوسال بعد آمادگی این کار را ندارید. در حال این تجربیات روزی به کار شما خواهند آمد.