Fa En پنجشنبه 21 فروردین 1399 ساعت 15 و 30 دقیقه
۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره ۰۹۱۲۶۹۳۶۸۹۵ جهت دریافت مشاوره

آلاچیق‌

 

 ساخت آلاچیق

آلاچیق چیست ؟

آلاچیق یا کلاه‌ فرنگی یا تارَم سازه‌ای چوبی یا فلزی است که در گوشه باغ ها یا باغچه ها قرار داده می شود و غالبا بعنوان سرپناهی برای نشستن در هوای آزاد استفاده می شود.سقف آلاچیق ها معمولا به صورت گنبد مانند می باشد و اطراف آنها باز می باشد.آلاچیق در لغت نوعی خیمه که از پارچه های ضخیم درست می کنند و سایبانی که میان باغ یا صحرا از شاخه های درخت و چوب می سازند.

در ساخت آلاچیق از چه متریال هایی استفاده می شود؟

آلاچیق بیشتر از هر چیز نیاز به سازه دارد که عموما این سازه از جنس فلز و چوب است.به جهت این که آلاچیق در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد در صورت استفاده از فلز برای بدنه سازه آلاچیق باید دقت داشت از رنگ های اپوکسی و ضد آب برای سازه های فلزی استفده نمود.در صورتی که از سازه های چوبی استفاده می کنیم بایستی چوب ترمو یا چوب فرآوری شده با رنگ واترپروف استفاده کرد.برای استفاده از آلاچیق استفاده از مواد و مصالح طبیعی همچون سنگ و چوب می تواندارتباط و حس نزدیکی با طبیعت رابرای ما ایجاد کند .

 

انواع آلاچیق

 

انواع آلاچیق

آلاچیق های چوبی و آلاچیق های فلزی و آلاچیق های پیش ساخته و انواع پرگولا ها و آربورها جز دسته بندی آلاچیق ها به حساب می آیند.

ابعاد آلاچیق

در ابعاد و اندازه آلاچیق مواردی که بایستی در نظر گرفت فضای و مکانی که بایستی آلاچیق در آن قرار بگیرد.تعداد نفراتی که می خواهند از آلاچیق استفاده کنند.بایستی دقت شود که اگر فضای کوچکی موجود است نباید آلاچیق با ابعاد بزرگ قرار داده شود . نکته مهم دیگر سلیقه خود کارفرما می باشد که چه ابعادی را برای فضای خود در نظر می گیرد.

شکل آلاچیق

از اشکال آلاچیق به انواع آلاچیق گرد آلاچیق مستطیل و مربع و یا آلاچیق مثلثی را می توان نام برد.شرکت چوبین سازه در ساخت انواع اشکال آلاچیق بسیار متبحر و با تجربه می باشد.در طراحی آلاچیق بایستی در نظر گرفت که آلاچیق های گرد حالت سیال به محیط داده و بسیار باعث تلطیف حس طراحی محیط می گردند.

مکان احداث آلاچیق

مکان قرارگیری آلاچیق بایستی در نظر گرفت که از لحاظ دید به قسمت خوش منظره باغ یا ویلا و یا حیاط مشرف باشد.

 متریال سقف آلاچیق

متریال سقف آلاچیق بسیار تنوع بالایی دارد.از سقف چوبی گرفته تا انواع پوشش های ضد آب مانند آندوویلا و شینگل و یا پوشش های سفالی استفاده کرد.البته می توان از پوشش گیاهان طبیعی نیز بهره گرفت.البته انواع سقف با جنس چوب به صورت شبکه های زنبوری و سقف های پرگولا نیز جز سقف های آلاچیق محسوب می شود.یکی دیگر از گونه های سقف آلاچیق سقف های پارچه ای می باشد.شرایط آب و هوایی و بومی یک منطقه نیز متریال سقف تاثیرگذار می باشد .مثلا در شمال ایران استفاده از پوشال برای سقف آلاچیق هم زیبایی آلاچیق را دو چندان می نماید و هم از لحاظ هزینه مقرون به صرفه می باشد.

کف سازی آلاچیق

برای کف سازی آلاچیق می توان به چند نکته اشاره نمود.اول این که با توجه با جنس زمین در محل قرار گیری آلاچیق می توان تصمیم گیری نمود.اگر زمین خاک باشد برای استحکام بیشتر آلاچیق یک سطح بتونی به عنوان فونداسیون تعریف می کنیم.با این کار علاوه بر استحکام آلاچیق از نفوذ حیوانات موذی به بدنه آلاچیق نیز جلوگیری می کنیم.اگر سطح زمین به صورت سنگ فرش و یا موزاییک باشد با یک شاسی کشی آهنی در کف زمین و سپس کاور چوب مقاومت آلاچیق را افزایش می دهیم.

 

میز و صندلی آلاچیق

 

میز و صندلی آلاچیق

به دو شکل می توان برای آلاچیق میز و صندلی تعبیه نمود.اول این که می توان صندلی ها به صورت یکپارچه با آلاچیق ساخته شود.نوع دیگر میز و صندلی برای آلاچیق این است که فقط سازه آلاچیق موجود باشد و صندلی بصورت پرتابل قرار بدهیم.

رنگ آلاچیق

برای رنگ آمیزی آلاچیق باید دقت شود که اگر آلاچیق از جنس چوب باشد حتما چوب ترمو و یا چوب های فرآوری شده با رنگ واترپروف استفاده شود.شرکت چوبین سازه با استفاده از چوب های فرآوری شده و رنگ های آلمانی ضد آب کاملا آلاچیق های ساخته شده را گارانتی می نماید.

مراحل ساخت آلاچیق

مرحله اول :  انتخاب مکان مناسب برای آلاچیق بر اساس المان های یاد شده در مقاله بالا

مرحله دوم : انتخاب نوع آلاچیق براساس این که قرار است آلاچیق چوبی و یا فلزی و یا پرگولا باشد

مرحله سوم : کف سازی و فونداسیون برای ایجاد آلاچیق

مرحله چهارم : شروع گذاشتن ستون ها و ساخت دیواره های آلاچیق

مرحله پنجم : سقف گذاری برای آلاچیق

آلاچیق پیش ساخته

تاکنون انواع آلاچیق پیش ساخته به صورت وارداتی بوده است اما شرکت چوبین سازه مفتخر است که با ایجاد خط تولید در جهت ساخت آلاچیق پیش ساخته اقدام به ساخت و تولید آلاچیق در این زمینه کاری نموده است.آلاچیق های طراحی شده شرکت چوبین سازه با تنوع و زیبایی فراوان در طرح های کلاسیک و مدرن و به صورت تلفیقی چوب و فرفوژه می باشد.شرکت چوبین سازه همچنین در نظر دارد با قیمتی مناسب و حتی با کمترین قیمت ارائه دهد.